Podążając wzorem Jezusa – najlepsze zachowałem na koniec. Koniec roku się zbliża, najbliższe wpisy będą więc dotyczyły najlepszych filmów 2015 roku – Ósemek, Dziewiątek i Dych. Dzisiaj o Ósemkach.
Czym jest Ósemka? Ósemka to taki sam film jak Siódemka, tyle, że dużo lepszy ;). Oprócz walorów stricte filmowych posiada to coś, co sprawia, że seans staje się przyjemnością w różnym tego słowa znaczeniu. Ale Ósemka czasem to też taki film, który nie zrobił na mnie aż takiego wrażenia, ale gdy się zastanowię co było w nim nie tak, to nie potrafię wskazać tego palcem.
Zanim Ósemki jeszcze przypomnienie najgorszych filmów 2015 roku, Piątek i Szóstek oraz Siódemek i jedziemy.
Dobre filmy 2015 roku, czyli Ósemki
– 21 Years Richard Linklater
Dokumentalna propagandówka z okazji „Boyhood”, w której razem ze znanymi gadającymi głowami podróżujemy poprzez twórczość wszechstronnego reżysera.
– After Lucia aka Después de Lucía
Ojciec z córką zmieniają diametralnie otoczenie, by poradzić sobie ze stratą żony/matki. Niełatwe i z pozoru nudne kino prosto z Meksyku.
– American Mary
Studentka medycyny trafia do pokręconego świata ludzi uzależnionych od modyfikacji swoich ciał. Oryginalne kino, którego w zwykłym repertuarze kinowym nie znajdziecie.
Operacje u tej pani chirurg są zabukowane do 2024 roku – Katharine Isabelle w filmie „American Mary”.
– Amy
Dokument o życiu i śmierci Amy Winehouse. Bardzo solidnie i bez popadania w tanią sensację.
– Art and Craft
Dokument o jednym z najbardziej oryginalnych fałszerzy obrazów, czyli film o facecie, którego zupełnie inaczej sobie wyobrażacie.
– Assassination
Rok 1933. Bojownicy o niepodległość Korei organizują zamach na szefa japońskiego garnizonu stacjonującego w Seulu. Najbardziej kasowy południowokoreański film 2015 roku i nie ma się co temu dziwić.
– Big Game
13-letni Oskari pomaga przetrwać zamach terrorystyczny prezydentowi USA. Bardzo fajny film dla tych, którzy właśnie pomyśleli: „O, to może być bardzo fajny film!”.
– Bound to Vengeance aka Reversal
Więzionej przez sadystę kobiecie udaje się uwolnić od oprawcy. Zaczyna z nim niebezpieczną grę. Rape and revenge nieco inny niż wszystkie.
– Bone Tomahawk
Kulawy kowboj razem z trójką znajomych wyrusza na wyprawę w celu odbicia żony z rąk kanibali. Jeden z najciekawszych westernów od dłuższego czasu.
– Brave Men’s Blood
Nowo przyjęty gliniarz wydziału wewnętrznego wpada na trop korupcji na najwyższych stanowiskach policyjnej władzy. Zaskakujący (ale dopiero na końcu ) policyjny thriller z Islandii.
– Burying the Ex
Pracownik sklepu z horrorowymi pamiątkami nie może się pozbyć zmartwychwstałej dziewczyny. Joe Dante wraca do kina, jakim zaczynał i dobrze mu to wychodzi.
– Captivated – The Trials of Pamela Smart
Historia, która zainspirowała Gusa Van Santa do nakręcenia „To Die For”. Dokument o pierwszym procesie sądowym transmitowanym na żywo w telewizji oraz roli mediów w ostatecznym wyroku.
– Cerro Torre: A Snowball’s Chance in Hell
Mistrz wspinaczki klasycznej i jego podbój góry uważanej za niemożliwą do zdobycia w klasyczny sposób (od tyłu też nie :P). Efektowny górski dokument.
– Chappie
RPA niedalekiej przyszłości. Obdarzony świadomością policyjny robot trafia w łapy miejscowych oprychów. Niezobowiązująca i efektowna rozrywka z nutką refleksji.
– Chuck Norris vs Communism
Z komunizmem w Rumunii walczyło się różnie. Także za pomocą pirackich kaset wideo. Szkoda, że więcej tu o komunizmie, a mniej o VHS-ie.
– Citylights
W poszukiwaniu lepszego życia biedna rodzina przeprowadza się z prowincji do Mumbaju. Bollywoodki remake „Metro Manila”. Prawie tak samo dobry, ale zawsze remake.
– Clown
Opętany przez pradawnego potwora mężczyzna zamienia się w bezwzględnego mordercę. Horror w starym dobrym stylu.
– Crossing, Part I, The
Skomplikowane losy trzech par w targanych wojną domową Chinach. Monumentalny wojenny melodramat w reżyserii Johna Woo. Część pierwsza.
– Danny Collins
Starzejący się gwiazdor muzyki rozrywkowej pod wpływem impulsu postanawia uporządkować swoje życie. W końcu porządny film z Alem Pacino!
– Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
Kiedy była dziewczyna zamordowanego przez nią chłopaka ogłasza, że spodziewa się jego dziecka (wiem, skomplikowane), przyjaciel postanawia uczcić ofiarę mordu filmem dokumentalnym. I kiedy myślisz, że bardziej wzruszająco się już nie da…
– Deathgasm
Członkowie metalowej kapeli Deathgasm przypadkowo wzywają demona z piekła rodem. Wczesny Peter Jackson na pewno z chęcią podpisałby się pod tym filmem.
– Decade Under The Influence, A
Świetny dokument przedstawiający wpływ rzeczywistości gorących lat 70. ubiegłego wieku na amerykańskie kino i vice versa.
– Deep Web
Dokument o ciemnej stronie netu i polowaniu na założyciela „narkotykowego Amazonu”. Czasami dokumentowi wystarczy, że jest ciekawy.
– Deux jours, une nuit aka Two Days, One Night
Cierpiąca na depresję kobieta robi wszystko, by nie stracić pracy. Aktualny w dobie kryzysu temat oraz świetna Marion Cotillard.
– Disco polo
Historia formacji Laser, która na początku lat 90. pragnie podbić szczyty list przebojów muzyki disco polo. Rozśpiewane i kolorowe kino, które miało się nie udać, a jednak wyszło.
– Double, The
Szeregowy pracownik korporacji odkrywa, że pracę w jego firmie rozpoczyna przebojowy sobowtór. Oparta na opowiadaniu Dostojewskiego świetna metafora korpoświata.
– Dope
Trójka miłośników hip hopu z lat 90. wpada w sam środek narkotykowej zawieruchy. Quentin Tarantino spotyka Spike’a Lee i razem kręcą „Czwartek”.
– Drew: The Man Behind the Poster
Świetna dokumentalna zabawa dla każdego, któremu mocniej bije serce na dźwięk słów: Drew Struzan, Indiana Jones, Gwiezdne wojny, Powrót do przyszłości…
– Drishyam aka Vision aka Visuals
Uwikłany w morderstwo w obronie własnej ojciec zmuszony jest zrobić wszystko, by uchronić swoją rodzinę przed więzieniem. Dla miłośników filmów z twistem.
– Eternal Zero, The aka Eien no 0
Japońskie rodzeństwo na tropie losów dziadka, który był pilotem myśliwca w trakcie II wojny światowej. Wzruszające kino wojenne rozliczające się z mitem pilotów kamikaze.
– Everest
Historia dramatycznej wyprawy na szczyt Mount Everest, podczas której himalaiści zostali zaskoczeni przez potężną burzę. Efektowne, ale nie efekciarskie kino górskie.
– Ex Machina
O sukcesie badań nad sztuczną inteligencją ma przesądzić test wykonany przez zdolnego programistę. Minimalistyczne w formie i maksymalne w treści kino science-fiction z najwyższej półki.
– Fack ju Göhte
Drobny złodziejaszek zatrudnia się jako nauczyciel, by móc dobrać się do łupu, który czekał na niego w ukryciu. Fack ju polityczna poprawnościo!
– Focus
Spec od przekrętów drobnych i grubych poznaje dziewczynę, która bardzo chciałaby poznać jego fach. Spodziewałem się kiszki, a to całkiem wartki i zabawny film z Willem Smithem.
– Furious 7
Szybka i wściekła ekipa Dominika Toretto musi zmierzyć się z byłym angielskim komandosem, który się na nich mocno zdenerwował. Wszystko, co chcieliście zobaczyć w Szybkich i wściekłych i nie baliście się, że nie zobaczycie.
– Gett – The Trial of Viviane Amsalem
W Izraelu nikt nie da ci rozwodu, jeśli obie strony nie będą go chciały. Viviane zderza się z tym problemem, co zaowocowało świetnym kinem obyczajowym.
– Going Clear – Scientology and the Prison of Belief
Wszystko co chcieliście wiedzieć o scjentologach, ale baliście się zapytać. Głośny dokument demaskujący kulisy religii założonej przez charyzmatycznego autora powieści science-fiction.
– Hercules
Zgodnie z tytułem, choć bez dwunastu prac. Drugie po „Królu Skorpionie” pozytywne fantasy-zaskoczenie z The Rockiem. A spodziewałem się kiszki.
– Hiszpanka
Telepata na usługach Niemiec zostaje wynajęty do powstrzymania Jana Ignacego Paderewskiego przez rozpętaniem Powstania Wielkopolskiego. Dużo lepszy niż opinie o nim.
– Horns
Oskarżony o morderstwo swojej dziewczyny Ig (Harry Potter) na tropie prawdziwego sprawcy. Spodziewałem się wszystkiego co najgorsze, ale Rogi okazały się świetną bajką dla dorosłych.
– Imitation Game, The
Do walki z Enigmą staje Alan Turing i jego niestandardowy sposób bycia. Poważny temat i angielskie rozliczenie z przeszłością ukryte w rozrywkowej powłoczce.
– Innkeepers, The
Stojący na granicy bankructwa hotel kryje w sobie mroczną tajemnicę. Po diabłach i found footage’ach Ti West eksploruje kolejny podgatunek horroru (supernatural horror) i robi to bardzo dobrze.
– Janis: Little Girl Blue
Dokument muzyczny o życiu Janis Joplin. Trochę lepszy od Amy godny następca oskarowego 20 Feet from Stardom.
– Kajaki
Oddział brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie walczy o przetrwanie na polu minowym. Emocjonujący thriller o przyjaźni i poświęceniu.
– Leviathan
Wsparcie adwokata z Moskwy może nie wystarczyć w walce z małomiasteczkową władzą. Dobre i łatwe do przełożenia na polskie realia kino, ale dla mnie o pół godziny za długie.
– Little Death, The
Kilka luźno powiązanych ze sobą opowieści o parach, które zmagają się z erotycznymi problemami. Gdyby całość była tak efektowna jak finałowy segment o tłumaczce języka migowego, to byłaby Dycha.
– Love & Peace
Właściciel wodnego żółwia niespodziewanie zostaje gwiazdą rocka. Japońskie dziwadło, które niespodziewanie okazuje się świetnym kawałkiem kina.
– Man from U.N.C.L.E., The
Zwaśnieni agenci ze Stanów i ZSRR kontra nuklearne zagrożenie. Osadzona w latach 60. XX w. ekranizacja znanego serialu. Opinie zbiera różne, mnie się podobała.
– Matinee
Kryzys kubański. Do małego miasteczka ze swoim nowym filmem przyjeżdża ikona kina grozy klasy B. Seans powtórkowy, Joe Dante w formie przeważnie zawsze na propsie.
– McFarland, USA
Trener footballu amerykańskiego zakłada sekcję biegów przełajowych w jednym z najbiedniejszych amerykańskich miasteczek. Oparte na faktach kino sportowe w najlepszym familijnym wydaniu.
– Miracle Mile
Młody mężczyzna próbuje uratować swoją ukochaną i wywieźć ją z zagrożonego nuklearną eksplozją miasta. Kolejna niedoceniana perełka kina lat 80.
– Mission Impossible: Rogue Nation
Ethan Hunt i koledzy zostają zmuszeni do walki o swoje dobre imię z wszechpotężnym Syndykatem. Tom Cruise nie zawodzi. Żyj nam sto lat, Tomku!
– Ne le dis a personne aka Tell No One
Lata po tragedii, w której zginęła jego żona, pogrążony w cierpieniu mąż wpada na tajemniczy trop w tej sprawie. Francuzi wzięli się za prozę Harlana Cobena i dobrze im to wyszło.
– Night Will Fall
Wstrząsający dokument o niemieckich obozach koncentracyjnych. Nie wolno zapomnieć. [Ocena tylko i wyłącznie z punktu widzenia kronikarskiego]
– No One Knows About Persian Cats aka Kasi az gorbehaye irani khabar nadareh
Słodko-gorzka fabularno-dokumentalna historia o irańskim podziemiu muzycznym. Siła młodości i miłość do muzyki to czasem za mało.
– Our Man in Teheran
Dokumentalne uzupełnienie wiedzy wyniesionej z „Operacji Argo”, czyli jak to było naprawdę i dlaczego ambasador Kanady był taki cool.
– Pixels
Grupa podstarzałych mistrzów klasycznych gier komputerowych kontra inwazja z kosmosu. Pomysłowe i bardzo sympatyczne.
– Poker Night
Nieopierzony detektyw w starciu z mordercą będzie musiał zastosować w praktyce dobre rady, jakie usłyszał od swoich doświadczonych kolegów z pracy. Rozrywkowe.
– Program, The
Historia kariery Lance’a Armstronga począwszy od pierwszych sukcesów aż po spektakularny upadek. Niektórym może przeszkadzać zbytnia rozrywkowość filmu Frearsa, ale mnie nie przeszkadzała.
– San Andreas
Dzielny ratownik walczy o rodzinę w trakcie największego w historii trzęsienia ziemi. Głupie jak but, ale bardzo efektowne.
– Seasoning House, The
Bałkany, rok 1996. Głuchoniema dziewczyna pomaga prostytutkom więzionym w burdelu dla żołnierzy. Ponury i naturalistyczny obraz nie dla wrażliwych.
– Showrunners – The Art of Running a TV Show
Dokument odsłaniający kulisy pracy showrunnera. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana seriali, a szczególnie ich bebechów.
– Sicario
Agentka FBI dołącza do oddziału mającego na celu zlikwidowanie meksykańskiego barona narkotykowego. Mocne kino prosto z oka cyklonu amerykańsko-meksykańskiej wojny narkotykowej.
– Sins of My Father
Historia narkotykowego barona Pabla Escobara opowiedziana przez jego syna. Kawał historii, to i kawał dokumentu.
– Soaked in Bleach
Drugi w przeciągu ostatnich miesięcy dokument o Kurcie Cobainie. Dużo ciekawszy, bo w całości poświęcony kontrowersjom związanym z jego śmiercią. Kurta, nie dokumentu :P.
– Spectre
James Bond walczy z wszechpotężną organizacją odpowiedzialną za wszystkie jego życiowe nieszczęścia. Najlepszy Bond z Danielem Craigiem.
– Spring
Zakochany Amerykanin we Włoszech. Zaginające do swoich potrzeb gatunki filmowe dzieło, które na pierwszy rzut oka wygląda na 7, ale zasługuje na 8.
– Steve Jobs
Steve Jobs spsychoanalizowany. Typowy dla Aarona Sorkina potok słów, których śledzenie w interpretacji zdolnych aktorów zawsze będzie przyjemnością.
– Still Alice
Diagnoza: Alzheimer burzy poukładane życie akademickiej pani profesor. Typowe kino oskarowe, ale tym razem z gatunku tych bardzo dobrych. Świetna Julianne Moore, ale nic w tym dziwnego.
– Straight Outta Compton
Historia hip-hopowego składu, który wprowadził na salony gangsta rap. Tak się właśnie powinno robić biopiki.
– Sure Thing, The
Rok 1985. Dwójka różniących się wszystkim (przede wszystkim płcią :P) studentów wyrusza w podróż przez Stany. Klasyka młodzieżowej komedii romantycznej.
– Talvar
Doświadczony śledczy przyjmuję sprawę podwójnego morderstwa, w której nic nie jest do końca jasne. Oparty na prawdziwej historii świetny indyjski kryminał. (nie tańczą :P)
– Terminator: Genisys
Kyle Reese, który zostaje wysłany w przeszłość, by chronić matkę przywódcy ruchu oporu w wojnie przeciwko maszynom, na miejscu orientuje się, że ktoś majstrował przy czasie. Właściwa trzecia część sagi „Terminator” vel „Elektroniczny morderca”.
– Testament
Losy mieszkającej w prowincjonalnym miasteczku rodziny, która stara się przetrwać nuklearny atak. Kameralny film, który swoją normalnością daje mocno po łbie.
– Timbuktu
Spokojne życie tytułowego Timbuktu zostaje zakłócone przez reżim islamistów. Ku przestrodze.
– Wakhan Front, The
Z posterunku w pobliżu afgańskiej wioski w niewyjaśnionych okolicznościach znikają francuscy żołnierze. Świetny klimat filmu troszkę zepsuło zbyt natchnione zakończenie.
– Wild Tales aka Relatos salvajes
Sześć zwariowanych historii z gatunku tych, które przydarzyć się mogą każdemu. Zabawnie, pomysłowo i z jajem.
– Wyrmwood
Plaga zombie opanowuje australijskie pustkowie. Ozploitation powraca w dużym stylu we wtórze ryku silników napędzanych zombieoddechem. To nie metafora.
– Ziarno prawdy
Porządna i przede wszystkim udana ekranizacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Prokurator Szacki na tropie mordu rytualnego.
Jakie jest kryterium doboru filmów? Obejrzane w 2015? Bo abstrahując od zgadzania się czy niezgadzania w kwestii niektórych ocen (Terminator:P) to z pewnymi tytułami zapłon gorszy jak nasi dystrybutorzy… 😉
Ano, obejrzane w 2015, sformułowałem to kryterium chyba przy pierwszej części podsumowania, a jeśli nie, to założyłem, że wiadomo od dawna ;).
Ja nie dystrybutor, mnie nie zależy na monetach :). Pewne tytuły w większości to efekt Weekendu z nuklearnym holokaustem :).