Najgorsze filmy 2015 roku
Najgorsze filmy 2015 roku

Najgorsze filmy 2015 roku

Podsumowania roku czas rozpocząć, przed Wami najgorsze filmy 2015 roku.

Tytuł oczywiście trochę na wyrost, bo po pierwsze nie widziałem wszystkich filmów, jakie trafiły na ekrany w tym roku (na pewno przeoczyłem kilku polskich kandydatów do tego zaszczytnego miana, ot choćby Ostatni klaps) (poza tym nikt nie widział wszystkich i myślę, że w wielu tego typu podsumowaniach trafiają się filmy, których autorzy listy nie widzieli, ale słyszeli, że są słabe, bądź mają słabe oceny – moja lista powstała wyłącznie z filmów, które obejrzałem), a po drugie w przypadku moich podsumowań chodzi o filmy, które widziałem w 2015 roku. Ale tak się szczęśliwie składa, że na czele końca listy seansów 2015 roku znalazły się w większości filmy z 2015 roku (biorąc pod uwagę szeroką dystrybucję). Co za tym idzie, tytuł Najgorsze filmy 2015 roku obroniłby się w każdym sądzie.

Do końca roku pewnie jeszcze parę filmów obejrzę, ale nie sądzę, aby znalazły się wśród nich Jedynki, Dwójki i Trójki. Czwórka być może. Czekać z podsumowaniami też nie ma na co, bo za chwilę święta i nie będzie czasu, a potem zostanie już niewiele, by wszystko ogarnąć. A ogarniać jest co, bo szczęśliwie drugi raz z rzędu udało mi się spełnić wymagania mojego prywatnego czelendżu: jeden film dziennie przez 365 dni, Ha!

Przypomnijmy jeszcze, że rok temu Najgorszym filmem 2014 roku zostało bezapelacyjnie dzieło Luca Bessona Lucy i przechodzimy do konkretów. Kto zdetronizował Scarlett Johansson w roli pendrajwa?

Najgorsze filmy 2015 roku

1
(to ocena dla filmu, ale tak się szczęśliwie składa, że może być również traktowana jako pierwsze miejsce)

Turkey Shoot (2015)
Niesłusznie oskarżony o masakrę ludności cywilnej pułkownik bierze udział w telewizyjnej grze o przetrwanie. Seans tego czegoś to prawdziwa gra o przetrwanie.

(…) Wszystko jest tam poniżej krytyki. No może jedynie muzyka na napisach początkowych jest OK (patriotyzm, jej autor to niejaki Cezary Skubiszewski). Reszta – dno. Realizacyjnie przypomina to najgorszy serial stacji Syfy połączony z dziełem kolesia, który zrobił swój film Movie Makerem. A już najgorszy spośród tego całego zła jest montaż, na który brak słów. Albo dialogi. Albo ci przeciwnicy głównego bohatera. WIĘCEJ

A dalej:

2
(to ocena dla filmu, ale tak się szczęśliwie składa, że może być również traktowana jako drugie miejsce)

Return to Sender (2015)
Brutalny gwałt odciska się piętnem na życiu ambitnej pielęgniarki. Najgorszy film roku, przynajmniej do sierpnia. PS. A nie, przecież był Turkey Shoot!

(…) Cóż to jest za chaos! Z jednej strony produkcja Hallmarku, a z drugiej mroczny thriller. Film, w którym nastroje zmieniają się właściwie w każdej scenie przez co ma się wrażenie nieustannego łotefaka. W jednej chwili śledzimy telewizyjny film, w którym nie może się zdarzyć nic bardziej strasznego niż złapanie gumy, gdy akurat bohaterowie śpieszą się na wywiadówkę, a za chwilę atakują nas brutalnym gwałtem. I choć czasem takie pieprznięcie po długim okresie ciszy się sprawdza i szokuje jeszcze bardziej, to nie tutaj. W Return to Sender wygląda to tak, jakbyśmy przypadkowo przełączyli się na chwilę na inny kanał. Wszystko jest tu dziwnie zmontowane, a kolejność scen losowana była zapewne kostką. WIĘCEJ

I jeszcze Trójeczki:

3
(kolejność alfabetyczna według angielskiego tytułu)

Everly (2015)
Seksowna Meksykanka próbuje wydostać się z wieżowca zamieszkanego przez japońskich psychopatów. Salma Hayek (oraz jej tyłkowa dublerka) za szybko się ubiera i w tym momencie kończy się to coś.
Final Girl (2015)
Myśliwi stają się ofiarami, gdy do swojej gry zapraszają niewłaściwą dziewczynę. Okrutna strata czasu.
Szubienica [Gallows, The] (2015)
Grupka młodzieży-debili włamuje się do budynku teatru, by stać się ofiarami latającej szubienicy. Kolejny gwóźdź do trumny found-footage.
Lost After Dark (2015)
Grupa licealnej młodzieży na gigancie kontra krwiożerczy kanibal. Gigantyczna strata czasu.
Nothing Left to Fear (2013)
Pastor z rodziną przyjeżdża do nowej parafii. Wkrótce parafianie zaczynają zachowywać się dziwnie. Nuda bez pomysłu i emocji.
Krwawy biznes [Pound of Flesh] (2015)
Jean Claude Van Damme na tropie złodziei jego nerki. Obejrzałem, żebyście Wy nie musieli już oglądać.
Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo [Star Wars: Episode I – The Phantom Menace] (1999)
Młody Obi-Wan Kenobi spotyka na Tatooine jeszcze młodszego Anakina Skywalkera. Filmy dla dzieci bywają poważniejsze.
Taśmy Watykanu [Vatican Tapes, The] (2015)
Kościół kontra kolejne już wcielenie antychrysta. Po kilku dniach zdjęciowych pewnie brakło twórcom kasy i resztę nakręcili za darmo. Pomyłka z niezłą końcówką.
Vendetta (2013)
Brytyjski żołnierz mści się za śmierć rodziców. Ach, gdyby to było tak dobre, jak wygląda z tytułu i opisu fabuły…

A co tam, dajmy jeszcze Czwórki. Przypominam, że przed Wami prawie najgorsze filmy 2015 roku.

4
(kolejność alfabetyczna według angielskiego tytułu)

Chłopak z sąsiedztwa [Boy Next Door, The] (2015)
Seksowna nauczycielka spędza upojną noc z młodym sąsiadem. Zauroczenie młodzianem będzie dla niej fatalne w skutkach. Telewizyjna bzdura.
Dobosz 2: W nowym rytmie [Drumline: A New Beat] (2014)
Marszowa orkiestra z uniwersytetu w Atlancie walczy o powrót na szczyty. Nieudana kontynuacja świetnego filmu.
Fantastyczna Czwórka [Fantastic Four] (2015)
Są komiksowi bohaterowie, którzy po prostu nie sprawdzają się na dużym ekranie i już. Członkowie Fantastycznej Czwórki właśnie do takich należą.
Fałszerz [Forger, The] (2015)
By móc spotkać się jeszcze z umierającym na raka synem, fałszerz obrazów zgadza się podrobić arcydzieło Moneta. Strata czasu.
Hel (2016 jak sądzę)
Amerykański scenarzysta staje się głównym podejrzanym krwawego morderstwa popełnionego na Helu. Kino za bardzo pseudoartystyczne. Oh hell no!
Naznaczony: rozdzial 3 [Insidious: Chapter 3] (2015)
Gdy życiem młodej dziewczyny zaczyna rządzić wredny duch, konieczna jest interwencja medium. Rozejdźcie się proszę, nie ma tu niczego ciekawego!
Last Shift (2015)
Młoda policjantka musi spędzić noc na opustoszałym komisariacie. Wkrótce zaczynają dziać się rzeczy dziwne. A widz chrapie.
Projekt Lazarus [Lazarus Effect, The] (2015)
Olivia Wilde w roli monstrum Frankensteina. To się nie mogło udać.
Preservation (2014)
Troje idiotów przybywa do rezerwatu przyrody, by tam polować na jelonki. Film instruktażowy pokazujący czego nie robić, gdy ktoś chce cię zabić.
Piramida [Pyramid, The] (2014)
Grupa archeologów wyrusza na eksplorację w głąb właśnie odkrytej piramidy. Częściowy found footage tylko dla… kociarzy.
Uśpiony obóz [Sleepaway Camp] (1983)
Tajemniczy morderca terroryzuje letni obóz młodzieżowy. Tylko i wyłącznie dla ostatniego kadru. Tak, dla ostatniego kadru.
Wykolejona [Trainwreck] (2015)
Rozrywkowa dziewczyna niespodziewanie dla siebie samej zakochuje się w sławnym chirurgu. Całkowicie nieśmieszne, omijać.
W nowym zwierciadle: Wakacje [Vacation] (2015)
Jedyne, co dobrego mogę powiedzieć o tym remake’u klasycznej komedii z Chevym Chase’em to, że nie był taki zły jak myślałem.
Kuba to my [We Are Cuba] (2015) PS. Przy okazji wychodzi na to, że to najsłabszy dokument roku.
Wycinek z życia współczesnych Kubańczyków zmontowany z nagrań kręconych amatorską kamerą. Całość na poziomie filmu z wesela.

No i cóż, tak się szczęśliwie składa dla tytułu tego wpisu, że wiekszość ww. filmów miało premierę w 2015 roku. Nawet zwycięzca, choć IMDb podaje końcówkę grudnia 2014 jako datę premiery premiery, to do nieszczęśliwych widzów trafił dopiero w połowie 2015 roku.

Następne podsumowania już wkrótce.

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.
www.VD.pl