×
Filmowy grudzień 2015

Filmowy grudzień 2015 w ocenach

 

Czyli co Q-Słonko widziało w grudniu.

Filmowy grudzień 2015

9

Creed
Syn Apollo Creeda dochodzi do wniosku, że chce zostać zawodowym bokserem. Potężna dawka nostalgii za pierwszymi filmami z serii „Rocky” i najlepszy film bokserski od czasu Fighter.
I Believe in Miracles
Dokumentalna historia nieprawdopodobnego wyczynu piłkarzy Nottingham Forest dowodzonych przez Briana Clougha. Znakomity dokument o piłce nożnej, jakiej już nie ma.
Ode to My Father
Losy koreańskiej rodziny na przestrzeni lat począwszy od Wojny Koreańskiej aż po czasy współczesne. Widowiskowe i wzruszające. Epopeja przez duże E.
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
Źle się dzieje w bardzo odległej galaktyce. Mroczne siły znów chcą wziąć ją we władanie. Brawo dla J.J. Abramsa – trauma po żałosnej nowej Trylogii została uleczona z przytupem.
Suburra
Jedna niczym nie różniąca się od drugiej orgietka kończy się w sposób, który wkrótce postawi cały gangsterski Rzym na nogi. Włoskie kino gangsterskie w całej swojej krasie.

8

Eternal Zero, The aka Eien no 0
Japońskie rodzeństwo na tropie losów dziadka, który był pilotem myśliwca w trakcie II wojny światowej. Wzruszające kino wojenne rozliczające się z mitem pilotów kamikaze.

7

Finders Keepers
Dokumentalna historia zaciekłego sporu o znalezioną w grillu… ludzką nogę. Dużo o nodze, ale jeszcze więcej o amerykańskiej nisokiej middle-class.
French, La
Marsylia, lata 70. Elegancki pan prokurator stara się wziąć za mordę gang narkotykowy kierowany przez legendarnego gangstera. Bardzo dobry i świetnie zrealizowany kryminał. Prawie Ósemka.
Gomorra
Pięć epizodów z życia współczesnej kamorry. Nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak Suburra.
He Named Me Malala
Dokument o młodej pakistańskiej działaczce, na której talibowie wykonali wyrok śmierci. Podnoszący na duchu, ale też mimo wszystko zabijający nadzieję na lepszy świat.
Snow White Murder Case, The
Zostaje zamordowana piękna pracownica firmy kosmetycznej. Czy zabójca ukrywa się pośród jej współpracowników? Kryminał, który przesuwa środek ciężkości fabuły z dala od „whodunnit”.
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
Prześladowany wizjami o śmierci ukochanej Padme, Anakin postanawia coś temu zaradzić. Trzeci ep. w końcu przypomina film. Gdyby tylko pozbyć się tych wszystkich animowanych stworów…

6

Concussion
Pochodzący z Nigerii patolog wpada na trop choroby, której ujawnienie może zagrozić całej lidze NHL. Sportowy biopic ani dobry ani zły. Trochę żal patrzeć na to, jak Will Smith usilnie chce dostać Oscara.
House of the Laughing Windows, The aka La Casa dalle finestre che ridono
Młody konserwator fresków przybywa do małego miasteczka, by zająć się tajemniczym obrazem. Giallo z klimatem, które nie wytrzymało próby czasów.
Krampus
Pradawny stwór terroryzuje rodzinę w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Sporo do poprawy, ale może być.
Look of Silence
Kontynuacja głośnego dokumentu „The Act of Killing” o ludobójstwie komunistów na Indonezji zostawia z przekonaniem, że temat został już wyczerpany we wcześniejszym filmie.
Murder in a Park, A
Podwójne morderstwo, jakich wiele daje początek pełnej twistów historii. Dokument mocno przeciętny, ale opowiadana sprawa bardzo ciekawa i wielowątkowa.

5

Cobbler, The
W ręce szewca z Nowego Jorku wpada maszyna, która umożliwia mu wcielenie się w klientów swojego zakładu. Spokojny obyczaj, który niepotrzebnie przestaje być spokojnym obyczajem.
Crimson Peak
Córka bogatego przemysłowca wprowadza się do nawiedzonej posiadłości swojego męża. Gotycki romans, któremu brak oryginalności.
Ridiculous 6, The
Wychowywany przez Indian biały rusza na ratunek odnalezionemu biologicznemu ojcu. Wkurzają mnie takie filmy. Lepiej gdyby były bez ratunku kiepskie. Ale nie, wystarczyłoby się choć trochę przyłożyć i byłyby naprawdę fajne.
Serial Killer Culture
Dokument o ludziach, którzy z kultu seryjnych morderców zrobili swój sposób na życie. Nic specjalnego, ot ciekawostka przyrodnicza bez morału.
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
Anakin Skywalker wchodzi w trudny wiek dojrzewania, a tymczasem za płotem rośnie potężna armia klonów. Doceniam uobyczajowienie sagi, ale cała reszta to cepelia.

3

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
Młody Obi-Wan Kenobi spotyka na Tatooine jeszcze młodszego Anakina Skywalkera. Filmy dla dzieci bywają poważniejsze.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004