Kontynuujemy (no znaczy ja kontynuuję) filmowe podsumowanie roku 2015 – czas na Siódemki. Czym jest Siódemka? Powtórzę się za zeszłorocznym podsumowaniem: Siódemka to ocena, od której zaczynają się filmy, które według mnie spokojnie i bez strachu możecie oglądać. Siódemka jest tą graniczną oceną rozpoczynającą kino warte uwagi. Widząc Siódemkę nie nastawiajcie się na wielkie kino, porywy serc i niezapomniany wieczór. Ale spodziewajcie się porządnego filmu, który może w jednym elemencie tracić, ale nadrabiać w elemencie drugim. Jeśli czuję, że czasu nie straciłem, ale nie mam ochoty dzwonić do znajomych i krzyczeć: „Ale film właśnie widziałem!”, to wielce możliwe, że właśnie widziałem Siódemkę. Siódemka to mocno uniwersalna ocena. Czasem też dostają ją filmy, którym nie wiem, co wystawić, a czasem te, które zawiodły za duże oczekiwania, ale są za dobrze zrobione, żeby je karać niższą oceną.
Zanim przejdę do Siódemek jeszcze przypomnienie najgorszych filmów 2015 roku oraz Piątek i Szóstek. A teraz:
Podsumowanie roku 2015 – Siódemki
– ’71
Brytyjski żołnierz gubi swój oddział w trakcie zamieszek w Belfaście. Peter Morgan na podstawie takiego plotu by z tego znacznie lepszy scenariusz napisał.
– A zori zdes tikhie… aka The Dawns Here Are Quiet (2015)
II wojna światowa. Oddział kobiet walczy przeciwko przeważającej sile wroga. Bardzo porządny remake klasycznego filmu.
– Admiral, The: Roaring Currents
Prawdziwa historia wielkiej bitwy morskiej, w której mała koreańska flota stanęła do boju przeciwko przeważającej liczbie przeciwników. Najbardziej kasowy film w historii Korei Południowej.
– American Sniper
Życie i twórczość najbardziej zabójczego amerykańskiego snajpera. Propagandówka w standardowym stylu Clinta Eastwooda. Na tyle mocna, że warto rzucić okiem.
– Ant-Man
Drobny złodziejaszek dostaje szansę zostania superbohaterem. Niesłusznie krytykowany całkiem lekki i przyjemny film na zapchanie dziury między kolejnymi komiksowymi widowiskami.
– Avengers: Age of Ultron
Światu zagraża apokalipsa, gdy eksperyment Tony’ego Starka wymyka się spod kontroli. Jeden ze słabszych filmów marvelowskiego uniwersum, no ale nadal Siódemka.
Niedługo zabraknie miejsca na jednym zdjęciu, żeby upchać wszystkich ważnych bohaterów. W zasadzie już brakuje.
– Bahubali: The Beginning
Młody wojownik, któremu pisane są rzeczy wielkie, rusza na podbój królestwa, które kiedyś należało do jego przodków. Najdroższy film w historii indyjskiej kinematografii.
– Beast
Filipiny. Młody bokser dowiaduje się, że jego ostatni przeciwnik zmarł w szpitalu po walce. Stara się pomóc wdowie po pięściarzu. Typowa Siódemka. Ani pochwalić, ani zganić.
– Bridge of Spies
Zimna Wojna. Obrony radzieckiego szpiega zdemaskowanego na terenie Stanów Zjednoczonych podejmuje się zdolny amerykański adwokat. Świetne realizacyjnie, lecz pozbawione emocji kino.
– Carte Blanche
Nauczyciel lubelskiego liceum zaczyna tracić wzrok. Postanawia zataić to przed przełożonymi. Dobre polskie kino (wiem, oksymoron), które w połowie trochę zaczyna kuleć, ale i tak jest OK.
– Cesar Chavez
Życie i twórczość największego meksykańskiego przywódcy związków zawodowych. Solidny biopic bez większego błysku.
– Circle
Ponad 50 osób budzi się pewnego dnia w tajemniczym pomieszczeniu. Co dwie minuty ginie jedna z nich. Trochę taki Cube XXI wieku, choć przydałoby mu się więcej budżetu i lepsi aktorzy.
– Colt 45
Policyjny instruktor strzelectwa wplątuje się w intrygę, z której coraz trudniej znaleźć mu wyjście. Świetna akcja poprzeplatana nieco nużącą resztą.
– Conspiracy
Telewizyjna rekonstrukcja odtworzonej na podstawie oryginalnych stenogramów narady, w trakcie której podjęto finalne kroki w kwestii ostatecznego rozwiązania problemu żydowskiego. Ku pamięci.
– Cooties
Wirus zamienia uczniów letniej szkoły w zombie. Do walki z nimi stają nauczyciele. Nie szukajcie metafory, szukajcie porządnej zabawy.
– Cop Car
Dwóch młodych chłopców kradnie policyjny samochód należący do skorumpowanego szeryfa. Amerykańskie kino w pełnej krasie.
– Creep
Filmowiec-amator odpowiada na ogłoszenie umierającego na raka mężczyzny i nagrywa film dla jego dziecka, które niebawem ma przyjść na świat. Niby zwyczajny found-footage, ale trochę ryje banię.
– Day After, The
Atak jądrowy destabilizuje działanie państwa. Ci, którzy ocaleli, próbują przetrwać. Film ostrzeżenie dla całego pokolenia Amerykanów. Telewizyjna klasyka.
– Deli Man
Solidny dokument o żydowskich delikatesach. Nie siadajcie do seansu głodni. PS. Gdzie w Warszawie zjem kanapkę z pastrami?
– Demonic
Policjant rozpoczyna śledztwo w sprawie kilku ofiar nocy w nawiedzonym domu. Zgrabne połączenie horroru, found footage’u i kryminału.
– Drishyam
Gdy żona i córka popełniają morderstwo, mąż wprowadza w życie plan mający ochronić ich od więzienia. Bollywoodzki remake malajalamskiego hitu. Jak to remake.
– DUFF, The
A co by było, gdybyś odkryła, że przyjaciółki kumplują się z tobą tylko dlatego, że jesteś brzydsza od nich? Przyjemna komedia młodzieżowa i tyle.
– Duke of Burgundy, The
Erotyczna fascynacja pani i jej służącej przeradza się w stale rosnące uzależnienie jednej od drugiej. Bomba zmysłowego i perwersyjnego erotyzmu.
– Extinction
Trójka prawdopodobnie ostatnich ludzi na Ziemi walczy o przeżycie w skutym lodem świecie. W sam raz na upalne dni.
– Fandango
Grupa znajomych po ukończeniu college’u postanawia wyruszyć w podróż sentymentalną zanim część z nich wyjedzie na wojnę w Wietnamie. Kiedyś mi się nie podobało. Teraz doceniam świetną reżyserię.
– Finders Keepers
Dokumentalna historia zaciekłego sporu o znalezioną w grillu… ludzką nogę. Dużo o nodze, ale jeszcze więcej o amerykańskiej nisokiej middle-class.
– Finding Fela
Życie i twórczość ojca założyciela afrobeatu Feli Kutiego. Ciekawy dokument rzetelnie opowiadający konkretną historię, mieszając przeszłość z teraźniejszością.
– Foxcatcher
Oparta na faktach historia dwóch mistrzów olimpijskich w zapasach i faceta, który chciał zostać ich dobroczyńcą. Bardzo ciekawy temat zabity nudnym wykonaniem.
– French, La
Marsylia, lata 70. Elegancki pan prokurator stara się wziąć za mordę gang narkotykowy kierowany przez legendarnego gangstera. Bardzo dobry i świetnie zrealizowany kryminał. Prawie Ósemka.
– Friend aka Chingoo
Losy czwórki przyjaciół począwszy od niewinnego dzieciństwa aż po gangsterską dorosłość. Powtórny seans, wrażenia podobne co za pierwszym razem. Film lepszy niż moja jego ocena.
– From Bedrooms to Billions
Dokument o brytyjskich pionierach rynku gier komputerowych. Po obejrzeniu jakichś 90 minut można go już wyłączyć bez straty niczego.
– Get Hard
Na miesiąc przed rozpoczęciem kary więzienia milioner z Wall Street próbuje zostać twardzielem. Typowa komedia z Willem Ferrellem, na szczęście mniej nieoglądalna niż myślałem.
– Gift, The
Dawny kolega z klasy wkracza w życie głównego bohatera i jego żony. Dużo lepsze niż myślałem.
– Going To Pieces: The Rise And Fall Of The Slasher Film
Historia gatunku filmowego, jakim jest slasher. Fajna w treści, słaba w wykonaniu – pan ekspert przechadza się w nocy między śmietnikami i takie tam.
– Gomorra
Pięć epizodów z życia współczesnej kamorry. Nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak Suburra.
– Ground We Won, The
Rozgrywki regionalnej nowozelandzkiej ligi rugby to fajny punkt wyjścia do poznania bliżej codzienności kilku facetów, których jeszcze parę lat temu nazwano by prawdziwymi. Dokument jak należy.
– Hallow, The aka The Woods
Leśnik i jego rodzina zostają narażeni na ataki leśnych duchów w odpowiedzi na zwiastowanie wielkiego wyrębu. Balans między 6 i 7, ale plus za klimat starego dobrego horroru.
– Happy Valley
Dokumentalny zapis seksualnego skandalu, jaki wstrząsnął jedną z najbardziej prestiżowych sportowo amerykańskich uczelni. Sport i pedofilia – nie mogło być nieciekawie.
– He Named Me Malala
Dokument o młodej pakistańskiej działaczce, na której talibowie wykonali wyrok śmierci. Podnoszący na duchu, ale też mimo wszystko zabijający nadzieję na lepszy świat.
– Hunger Games, The: Mockingjay Part 2
Finałowa rozgrywka pomiędzy rebeliantami i Kapitolem w krainie przyszłości Panem. Chciałoby się napisać epicki finał, ale bardziej pasuje samo finał.
– I Am Chris Farley
Dokument o przedwcześnie zmarłym amerykańskim komiku Chrisie Farleyu. Wszystko na swoim miejscu, choć przydałoby się trochę więcej pieprzu.
– I Am Steve McQueen
Życie i twórczość Steve’a McQueena ujęte w porządnym, 90-minutowym dokumencie. Jednak nic ponad standard.
– Idol, The
Mohammad Assaf, Palestyńczyk ze Strefy Gazy, ucieka z okupowanego kraju, by wziąć udział w arabskiej edycji Idola. Wzruszające i dające nadzieję przeciętnie zrealizowane kino.
– Inspector Calls, An
Rok 1912. Zaręczynowy wieczór w jednej z brytyjskich posiadłości zakłóca pojawienie się inspektora policji. CSI Downton Abbey.
– Jackie & Ryan
Drogi muzyka folkowego i samotnej matki przecinają się w ważnym momencie ich życia (tych osób, a nie dróg :P). Zwyczajny film obyczajowy.
– Jackie Brown
Powtórkowy seans filmu o stewardessie, która zostaje wmieszana w kryminalną historię, przyniósł o wiele lepsze wrażenia niż pierwsza z nim przygoda. Ale to wciąż najsłabszy film Quentina Tarantino.
– Jaskółka
Młoda dziewczyna wraca do miejsc z dzieciństwa, by rozliczyć się z przeszłością. Solidne kino niezależne z… Polski!
– Jaws: The Inside Story
I jeszcze jeden dokument o „Szczękach”. A to działa tak, że im mniej ich ktoś widział, tym są dla niego lepsze.
– John Wick
Zabili mu psa i ukradli ukochane auto – każdy by się wkurwił. Zdecydowanie najlepszy film Reevesa od lat, ale poprzeczka wysoko nie była.
– Johnny Carson – King of Late Night
Zawsze chciałem się czegoś dowiedzieć o Johnnym Carsonie i ów dokument w zupełności zaspokoił moją potrzebę wiedzy.
– Karbala
Zapis najkrwawszej bitwy, jaka stała się udziałem polskich żołnierzy po II wojnie światowej. Naprawdę porządne kino wojenne.
– Kill the Messenger
Połowa lat 90. Dziennikarz wpada na trop powiązań rządu z kartelami narkotykowymi. Oparta na prawdziwej historii opowieść o wyniku zderzenia jednostki z systemem.
– Kingsman: The Secret Service
Grupa angielskich szpiegów-dżentelmenów kontra szaleniec, który zgapił swój plan zagłady ludzkości z książki Dana Browna. Zabrakło luzu i większej liczby niewymuszonych dowcipów.
– Knock Knock
Kochający ojciec rodziny ulega urokowi dwóch młodych dziewcząt i spędza z nimi upojną noc. Lektura obowiązkowa dla każdego, komu po głowie chodzi zdrada.
– Kumiko, the Treasure Hunter
Młoda Japonka postanawia odnaleźć skarb zakopany przez bohatera filmu „Fargo”. Warto dla przesłodkiego królika Bunzo!
– Kurt Cobain: Montage of Heck
Oparty na domowych nagraniach oraz pamiętnikach Cobaina dokument o charyzmatycznym frontmanie Nirvany. Mogło być zdecydowanie lepiej i ciekawiej. Zdecydowanie.
– Last Days in Vietnam
Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądała ewakuacja Sajgonu i co do niej doprowadziło, nominowany do Oscara dokument Rory’ego Kennedy’ego jest filmem dla Was.
– Like Father Like Son
Japońskie małżeństwo po latach dowiaduje się, że ich syn został podmieniony w szpitalu zaraz po porodzie. Dziwnie się ogląda taki zupełnie normalny japoński film.
– Loft, The
Jeden trup, pięciu przyjaciół, pięciu podejrzanych. Rozrywkowy thriller ze scenariuszem, o którym lepiej za dużo nie myśleć.
– Lost River
Ameryka w kryzysie. Wyrzutkowie próbują przetrwać w widmie miasta rozrywanego koparkami. Ryan Gosling wyreżyserował film w reżyserii Nicolasa Windinga Refna.
– Lourdes
Podczas pielgrzymki do Lourdes sparaliżowana kobieta odzyskuje sprawność ruchową. Festiwalowy film łączący osobiste kino ze spojrzeniem na mechanizmy działania miejsc świętych.
– Love, Rosie
Ona kocha jego, ale mu tego nie powie. On kocha ją, ale tego nie wie. Marnują przez to sporą część swojego życia. Nie polubiłem bohaterów, którzy byli dość sporymi kretynami.
– Loved Ones, The
Maturzysta zostaje więźniem dziewczyny, której zaproszenie na bal maturalny odrzucił. Pokręcona, krwawa i okraszona świetną muzyką historia.
– Lucia de B. aka Accused
Zapis jednej z najbardziej kontrowersyjnych spraw w historii holenderskiego więziennictwa. Nie jest to jakiś specjalnie porywający film, ale sprawa ciekawa.
– Magical Girl
Ojciec umierającej na raka dziewczynki postanawia zdobyć dla niej wymarzony prezent. Nie przywiązujcie się do tego zarysu fabuły, a będziecie zaskoczeni.
– Magician – The Astonishing Life and Work of Orson Welles
Przyzwoity dokument o Orsonie Wellesie. Tyle.
– Maze Runner – The Scorch Trials
Tym razem ocaleni z labiryntu śmierci próbują przetrwać w postapokaliptycznych ruinach metropolii. Bardzo fajna pierwsza połowa (scenografia!), mniej fajna druga.
– Men and Chicken aka Mand & hons
Bracia dowiadują się, że zostali adoptowani, gdy byli dziećmi. Postanawiają odnaleźć biologicznego ojca. Duńska makabreska, która cierpi na brak jakiejś głębszej refleksji.
– Nightmare, The
Męczeni koszmarami nocnymi ludzie opowiadają o swoich sennych doświadczeniach. Po Rodneyu Ascherze, reżyserze „Room 237”, można było spodziewać się czegoś lepszego.
– No Tears for the Dead
Płatny zabójca staje przeciwko swoim mocodawcom, gdy jedna z akcji kończy się tragicznie. Film przeciętny, ale akcja na najwyższym światowym poziomie.
– On the Beach [1959]
Po nuklearnej zagładzie całego świata, jedyną nadzieją na przetrwanie gatunku jest ostatnia misja atomowej łodzi podwodnej. Słoneczne pocztówki z końca świata.
– Otelo Burning
RPA, rok 1989. Kilku młodych chłopców przeżywa fascynację surfingiem. A w tle apartheid. Ciekawe kino prosto z RPA, choć widać, że robienie filmów nie jest głównym zajęciem tam.
– Petite reine, La
Oparta na faktach historia kanadyjskiej kolarki, która odnosiła sukcesy dzięki dopingowi. O kolarstwie bez słodzenia i pudrowania. No i w końcu ktoś wytłumaczył, czemu to sport zespołowy.
– Pisma myortvogo cheloveka aka Dead Man’s Letters
Ci, którym udało się przeżyć nuklearną zagładę, pomieszkują w schronach, starając się przetrwać. Rosyjskie spojrzenie na postapo, robiące największe wrażenie surową warstwą wizualną podlaną filozoficznymi rozważaniami.
– Pitch Perfect 2
Znana z poprzedniej części grupa wokalna wybiera się na mistrzostwa świata zespołów a capella. Siódemka za piosenki i ich wykony.
– Pride
Wielka Brytania, pierwsza połowa lat 80. Grupa gejów-aktywistów pomaga strajkującym górnikom. Myślałem, że będzie lepsze, choć i tak jest nieźle.
– Project Almanac
Dzięki maszynie do podróży w czasie grupa licealistów zamierza zmienić swoje życie. Rozrywkowe kino o podróżach w czasie, które zdecydowanie wymaga wyłączenia mózgu przed seansem.
– Rewrite, The
Scenarzysta, który lata świetności ma już dawno za sobą, łapie się nauczycielskiej posady w koledżu. Wycięta z gotowego szablonu komedia obyczajowa z Hugh Grantem.
– Ryuzo and the Seven Henchmen
Emerytowany członek yakuzy postanawia wrócić na przestępczą ścieżkę i skrzykuje w tym celu starych druhów.
– Say Anything
Miłośnik kickboksingu zakochuje się w szkolnej kujonce, na drodze do której serca stoi jej ojciec. Wczesny Cameron Crowe i słynna scena z boomboksem.
– Selma
Zamieszki na tle rasowym stają się punktem zwrotnym w walce o prawa wyborcze Czarnych. Nie mam temu filmowi absolutnie nic do zarzucenia, poza tym, że mnie nie urzekł. (I poza drażniącą mnie Oprą).
– Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
Morderca grasuje pośród uczestników letniego obozu. Kwintesencja wideo-kina z lat 80.
– Snow White Murder Case, The
Zostaje zamordowana piękna pracownica firmy kosmetycznej. Czy zabójca ukrywa się pośród jej współpracowników? Kryminał, który przesuwa środek ciężkości fabuły z dala od „whodunnit”.
– Southpaw
Mistrz bokserski w wyniku rodzinnej tragedii traci wszystko. Porządny film, który wcześniej widziało się już kilka razy.
– Spy
Zagrożoną jądrowym terroryzmem Amerykę uratować może jedynie agentka, która całą karierę siedziała za biurkiem. Szpiecy tacy jak my to nie są, ale mogło być dużo gorzej.
– Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
Prześladowany wizjami o śmierci ukochanej Padme, Anakin postanawia coś temu zaradzić. Trzeci ep. w końcu przypomina film. Gdyby tylko pozbyć się tych wszystkich animowanych stworów…
– Still Enemy Within
Dokumentalny zapis strajku brytyjskich górników w latach 80. ubiegłego wieku. Bardzo ciekawy film, choć lepiej byłoby jednak być w temacie przed seansem.
– That Gal… Who Was in That Thing – That Guy 2
Super pomysł na dokument! Rozmowy z kilkoma aktorkami, które prawie wszyscy znają, ale nikt nie wie, jak się nazywają. Rzuca sporo ciekawego światła na Hollywood.
– That Guy Who Was in That Thing
Super pomysł na dokument! Rozmowy z kilkoma aktorami, których prawie wszyscy znają, ale nikt nie wie, jak się nazywają. Rzuca sporo ciekawego światła na Hollywood.
– Time Lapse
Co by było, gdybyś mógł przewidzieć fragment najbliższej przyszłości? Wiadomo, nic dobrego. Ekstremalnie tanie, ale bardzo pomysłowe.
– Tomorrowland
Nastolatka i zgorzkniały geniusz ruszają z misją uratowania świata. Przyjemne dla oka disneyowskie widowisko, ale nie widzę sensu wydawania na takie filmu 200 milionów dolarów.
– Totart, czyli odzyskiwanie rozumu
Dokumentalne śledztwo w sprawie założyciela legendarnej formacji Totart – Zbigniewa Sajnóga. Za mało śledztwa, za dużo artistiko.
– Town That Dreaded Sundown, The
Po kilkudziesięciu latach wraca sprawa morderstw popełnionych przez seryjnego mordercę, którego nigdy nie znaleziono. Całkiem oglądalny meta-sequel popularnego slashera.
– Unfriended
Do skejpowej konwersacji grupki licealnych znajomych dołącza tajemniczy uczestnik. Warto choćby dlatego, że całość rozgrywa się na jednym ekranie komputera pomiędzy oknami uruchomionych programów.
– Walk, The
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia przejścia na linie pomiędzy wieżami World Trade Center. Nieco nudna wizualna uczta.
– Walk Among the Tombstones, A
Prywatny glina na tropie porywaczy kobiet. Porządny kryminał z kiepskim finałem.
– Why Horror?
Dokument próbujący odpowiedzieć na pytanie, co przyciąga ludzi w horrorach. Nic odkrywczego. Zakochany w sobie koleś przeprowadza wywiady m.in. z zakochanymi w nim członkami rodziny.
– Winning: The Racing Life of Paul Newman
Największa pasją w życiu Paula Newmana były wyścigi samochodowe – oto dokument, który to potwierdza. Konkretnie i na temat.
– Wolfpack, The
Dokumentalna opowieść o braciach, którzy zamknięci niemal na stałe w mieszkaniu zakochali się w filmach. Za ambitnie, a przecież mawiał Marek Aureliusz, że liczy się prostota, droga Clarice.
– Woman in Black, The
Młody prawnik przybywa do zapomnianej wioski, by zająć się sprawami tajemniczej rezydencji. Porządny horror w starym dobrym stylu wytwórni Hammer.
– Would You Rather
Stawką w grze zaproponowanej garstce wybranych przez ekscentrycznego milionera jest śmierć. Momentami znakomity Jeffrey Combs kradnie show, któremu jednak czegoś zabrakło.
– Yakuza Apocalypse
Młody gangster po ugryzieniu przez swojego przełożonego, bossa yakuzy, niespodziewanie otrzymuje wampirze moce. Pluszowa żaba zniszczyła system, WARTO do niej doczekać.
– Your Sister’s Sister
Niby nic się tu nie dzieje, a ciężko streścić fabułę jednym zdaniem. Skomplikowany trójkąt nie-miłosny, czyli klasyka kina mumblecore (przegadanego w pozytywnym tego słowa znaczeniu).
Podziel się tym artykułem:
Heh, obejrzałem Ant-Mana, bo ubzdurałem sobie, że dałeś mu w recenzji 9. Trochę się zdziwiłem, bo film jak dla mnie „tylko” mocna Siódemka. No nic, szukam recenzji na Q-blogu i… nie ma recenzji, tylko ocena. Ech, starość 😉
Ano właśnie, przede wszystkim ubzdurałeś sobie recenzję :).