urodziny z obrzydliwym tortem, koledzy prześladują Alejandrę (Tessa Ia) bohaterkę filmu Pragnienie miłości After Lucia
After Lucia (2012), reż. Michel Franco.

Recenzja filmu After Lucia, czyli Milczenie owiec

Czasami trafiają się takie filmy, że ma się ochotę wejść do ekranu i wpierdolić niektórym ich bohaterom. After Lucia to właśnie taki film.

O czym jest film Pragnienie miłości aka After Lucia aka Después de Lucía?

Zaskoczeni, że tak od razu do sedna? Wujek Q jeszcze potrafi zaskoczyć! 😛 Tak, tak, znowu czuję się nieelokwentny jak wczoraj w przypadku Wizyty.

Bohaterami Pragnienia miłości (z początku byłem bardzo negatywnie nastawiony do tego polskiego tytułu, ale potem mi przeszło; oryginalny tytuł ciężko jakoś jednoznacznie i zachęcająco przetłumaczyć i choć to nieszczęsne pragnienie zdecydowanie za bardzo narzuca interpretację filmu przez tłumacza, to jednak da się obronić; tak czy siak będę używał obu tytułów wymiennie, bo nikt mi nie zabroni) jest ojciec i jej nastoletnia córka Alejandra (świetna Tessa Ia, reszta obsady już zdecydowanie poniżej jej poziomu). Oboje przeżyli niedawno tragedię – w wypadku samochodowym zginęła ich żona/matka. W poszukiwaniu nowego startu oboje wyjeżdżają do Mexico City, gdzie ojciec zaczyna pracę jako szef kuchni, a Alejandra idzie do nowej szkoły. Tam zakochuje się w jednym z kolegów. Chwila namiętności sprawia, że idą do łóżka (no do łazienki), a chłopak nagrywa komórką ich zbliżenie. Filmik wkrótce trafia do Internetu.

After Lucia to wymagające kino

Wymagające przede wszystkim cierpliwości. Właściwie może niepotrzebnie napisałem o tym nagraniu w Internecie, ale przecież znajdziecie je w pierwszym lepszym opisie filmu gdziekolwiek. I w trailerze. Poza tym to nic więcej niż początkowe zawiązanie akcji. Nie mówiąc o tym, że After Lucia nie jest kinem, w którym czeka się na twist. A mimo to ja przystępując do seansu o tym nie wiedziałem. Wiedziałem tylko, że After Lucia vel Poszukiwanie miłości to trudny do oglądania film, który nie pozostawi obojętnym – jak to zrobi, tego musiałem dowiedzieć się sam. No ale wymagało to cierpliwości, którą być może nie wszyscy mają. Dlatego zapewniam, że pierwsze minuty filmu mogą ciągnąc się w nieskończoność, ale w tym szaleństwie jest metoda. Takie wprowadzenie do tej wstrząsającej historii jest potrzebne. Potem akcja nie przyspiesza jakoś gwałtownie w przeciwieństwie do kolejnych uczuć, które stają udziałem widza. A jest ich całe spektrum.

Pragnienia miłości nie ma co oglądać powierzchownie

Przeglądając na szybko zarzuty pod adresem After Lucia najczęściej pojawia się nierealistyczny scenariusz i w zasadzie trudno się z tym nie zgodzić. Niektóre sceny wydają się zbyt wydumane i nieprawdopodobne, by sensownie je wytłumaczyć. Tyle tylko, że takie zarzuty to można mieć do jednotorowych filmów bez żadnej refleksji. Pragnienie miłości takim filmem nie jest. Porusza przynajmniej kilka ważnych problemów społecznych począwszy od radzenia sobie ze stratą, a skończywszy na przemocy w szkole, której nakręcającą się spiralę trudno zatrzymać. I nagle niespieszny film z niewielką ilością dialogów staje się poważnym głosem w sprawach, które być może dzieją się przecznicę dalej od nas, a nie tylko w odległym Meksyku, gdzie After Lucia został nakręcony i skąd został zgłoszony do wyścigu oskarowego.

Tessa Ia w filmie Pragnienie miłości After Lucia.

Wisienka na torcie

Niedawno w komentarzach do Z for Zachariah padło parę słów pod adresem otwartych zakończeń. Jak takie zakończenie powinno wyglądać pokazuje właśnie After Lucia, która nie podaje na tacy rozwiązania. O nim podumać już musicie sami. A być może o paru innych rzeczach też.

After Lucia wygląda banalnie, ale z pewnością banalnym filmem nie jest. I dużo więcej dzieje się w nim poza ekranem na poziomie tego, o czym bohaterowie głośno nie mówią.

(1973)

Czasami trafiają się takie filmy, że ma się ochotę wejść do ekranu i wpierdolić niektórym ich bohaterom. After Lucia to właśnie taki film. O czym jest film Pragnienie miłości aka After Lucia aka Después de Lucía? Zaskoczeni, że tak od razu do sedna? Wujek Q jeszcze potrafi zaskoczyć! :P Tak, tak, znowu czuję się nieelokwentny jak wczoraj w przypadku Wizyty. Bohaterami Pragnienia miłości (z początku byłem bardzo negatywnie nastawiony do tego polskiego tytułu, ale potem mi przeszło; oryginalny tytuł ciężko jakoś jednoznacznie i zachęcająco przetłumaczyć i choć to nieszczęsne pragnienie zdecydowanie za bardzo narzuca interpretację filmu przez tłumacza, to jednak…

Czas na ocenę:

Ocena: 8

8

wg Q-skali

Podsumowanie: Ojciec z córką zmieniają diametralnie otoczenie, by poradzić sobie ze stratą żony/matki. Niełatwe i z pozoru nudne kino prosto z Meksyku.

2 odpowiedzi

  1. Słuchaj, mam prośbę. Mógłbyś zamieszczać oceny także w wersji tekstowej? Czytam bloga w czytniku RSS i on nie wkleja obrazka z oceną. Większość recenzji jest na tyle jasna, że nie muszę wchodzić na stronę, żeby sprowadzić całe twoje pisanie do jednej cyfrerki, ale akurat w tym przypadku (i kilku innych) muszę dodatkowo kliknąć w bloga i przeskrolować, żeby tę wiedzę posiąść.
    Może być małą cyferką nad numerem recenzji, albo pod, whatever.
    Dzięki za rozpatrzenie prośby. A czy pozytywne, to czas pokaże.

  2. Quentin

    Z jednej strony znakomicie rozumiem prośbę, z drugiej lubię kliki w bloga :). Przemyślę.

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.