×
Wpis na bloga zatytułowany Dobre i przeciętne seriale dokumentalne i reality show 2023 roku. Romantycy, The Romantics (2023), reż. Smriti Mundhra.

Dobre i przeciętne seriale dokumentalne i reality show 2023 roku

Czas na:

Dobre i przeciętne seriale dokumentalne i reality show 2023 roku

Dobre seriale dokumentalne i reality show 2023 roku

7

Beckham
Serialowi dokumentalnemu o Davidzie Beckhamie przydałby się europejski reżyser ogarniający lepiej piłkę nożną. Pod kierownictwem Amerykanina Fishera Stevensa dostajemy opowieść o tym, jak według normików wygląda życie topowego piłkarza. Ogląda się to super i ma wiele zapadających w pamięć momentów, ale usilne przekonywanie mnie, że Beckhamowie mieli strasznie ciężkie życie – nie działa. W efekcie powstała produkcja dla fanów celebryty Beckhama, a nie dla fanów jego talentu piłkarskiego. Netflix.

Monique Olivier: Accessory to Evil, Monique Olivier: Asystentka diabła
Wstrząsająca dla każdego rodzica i nie tylko historia Michela Fournireta, który pod koniec XX wieku brutalnie torturował i mordował w Ardenach dziewczynki, opowiedziana przez pryzmat jego żony Monique Olivier i tego, jaki udział miała w tych morderstwach. To nudne, co powtarzam w kółko, ale tak wygląda sytuacja. Twórcy seriali dokumentalnych true-crime doszli już do takiej biegłości, że jeśli podejmują się stworzenia dokumentu o interesującej historii, to nie ma możliwości, by zrobili to źle. Tak też jest w tym przypadku. Netflix.

Physical: 100. Silni i sprawni: Starcie stu
Stu najbardziej wysportowanych i umięśnionych Koreańczyków i Koreanek staje w szranki w turnieju, którego kolejne zadania wyłonią najlepszego i najbardziej wytrwałego atletę. Propozycja dla miłośników czystego testosteronu i wyrzeźbionych ciał. Nie ma tu miejsca dla słabych, więc nie należy obawiać się żadnej współczesnej poprawności politycznej. Robi wrażenie, jak wielu osiłków i atletek znalazło się w Korei Południowej. Szczególnie przy przedstawianiu uczestników, gdy myślisz, że już większego byka nie uda się znaleźć… Netflix.

Romantics, The, s1. Romantycy
Czteroodcinkowy serial dokumentalny, którego założeniem było przedstawienie sylwetki Yasha Chopry i tego, jak zmienił on oblicze Bollywood, a z którego wyszła opowieść o tym, jaki to zajebisty jest jego syn Aditya. Sympatyczna produkcja przybliżająca kulisy wielu najsłynniejszych bollywoodzkich produkcji. Uświadamia, że stojący za nimi twórcy są święcie przekonani o tym, że kręcą arcydzieła światowego kina. Przydałoby się im trochę pokory i skromności, bo bez tego malują przesadnie wyidealizowany świat Bollywoodu. No ale cóż, romantycy. Netflix.

Sprawa Iwony Wieczorek
Z zadowoleniem przyjąłem pojawienie się tej produkcji, bo o sprawie Iwony Wieczorek wiele słyszałem, ale zupełnie nie miałem tego poukładanego punkt po punkcie. Dlatego też z zainteresowaniem obejrzałem ten dokumentalny serial, który solidnie to wszystko opisał i przybliżył ustami zaangażowanych w sprawę bohaterów. Przydałoby się może jedynie trochę więcej archiwaliów, no i oczywiście tego typu produkcje nigdy nie wybrzmią w całości, gdy wciąż nie jest znany los tytułowej bohaterki. Netflix/Viaplay.

Squid Game: The Challenge. Squid Game: Wyzwanie
Oparty na motywach hitowego serialu, reality show kopiujący jego zasady w rozgrywce z prawdziwymi graczami walczącymi o ponad 4 i pół miliona dolarów nagrody. Nie przeszkadzają mi jego wady wytykane przez wielu. Uważam, że przeniesienie do realu słynnego serialu było pomysłem ciekawym i przyniosło równie ciekawe emocje i obserwacje. Trudno jednak zaprzeczyć, że trudno o pełną immersję, gdy wiadomo, że zawodnicy przeżyją ten eksperyment, a na dodatek za bardzo wczuwają się w swoją eliminację. Netflix.

Survivor, s44
Pomimo coraz większego zniechęcenia „Survivorem” wciąż go oglądam i wciąż bez problemu docieram do końca. Za to Siódemka się należy, choć nic się w kwestii tego programu nie zmienia od kilku edycji mimo często wyraźnych zmian w zasadach. Gdzieś zagubił się ten program sprzed lat, który nie potrzebował zyliona immunitetów i przewag w grze, by serwować wciskające w fotel zwroty akcji i blindside’y. Zdecydowanie też przydałoby się mniej politycznej poprawności i zbyt dokładnie wyselekcjonowanych zawodników. Festiwal w Torrento.

Survivor, s45
Dałbym Ósemkę na zachętę, ale chyba aż tak mi się nie podobał ten najnowszy sezon, który jednak przywrócił wiarę w „Survivora”, którego powoli odechciewało mi się oglądać. Na pewno na uwagę zwraca brak wyraźnych czarnych charakterów, co sprawiło, że rozgrywka przebiegła trochę inaczej. Nie zmienia to faktu, że im dalej, tym mniej ciekawie i bardziej przewidywalnie. Marzy mi się, żeby uczestnicy w końcu zaczęli robić pożytek z immunitetów i przewag, bo póki co nadal zostają one marnowane po nic. Festiwal w Torrento.

Waco: American Apocalypse, Waco: Amerykańska apokalipsa
Trzyodcinkowa dokumentalna produkcja przybliża raz jeszcze to jedno z najczarniejszych wydarzeń w historii Ameryki, gdy spod kontroli wymyka się obława na posiadłość sekty Gałęzi Dawidowej dowodzonej przez charyzmatycznego Davida Koresha. Jak zawsze w przypadku podobnych produkcji Netfliksa, całość robi wrażenie dokonanym researchem i zgromadzonym materiałem filmowym. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają wizualizacje wydarzeń, choć dla kogoś znającego tę historię, nie ma tu żadnych nowych sensacji. Netflix.

Who Killed Robert Wone?
Dwuodcinkowy dokumentalny serial kryminalny opowiadający tajemniczą historię zabójstwa Roberta Wone’a. Prawnik został znaleziony martwy w domu jego przyjaciół, którzy obecni w czasie morderstwa w innej części budynku utrzymywali, że kolegę zamordował tajemniczy włamywacz. Solidna i interesująca robota telewizyjna, która nie zostawia ze szczęką na podłodze, ale zapewnia to, co obiecywała. Festiwal w Torrento.

Przeciętne seriale dokumentalne i reality show 2023 roku

6

How to Become a Cult Leader. Jak zostać przywódcą sekty
Po sukcesie serii o tyranach, na drugą nóżkę przyszła opowieść o kilku najsłynniejszych przywódcach sekt i ich sposobach na sukces. Serial nie robi już tak pozytywnego wrażenie jak przy okazji pierwszego sezonu. Być może wybór bohaterów jest mniej interesujący, a być może zabrakło zaskoczenia nietypową konwencją poradnika. Dodatkowo wszystko sprawia wrażenie zrobionego po łebkach, byle tylko mieć to z głowy i przejść do serii o bossach mafii. Netflix.

5

Last Hours of Mario Biondo, The. Ostatnie chwile Mario Biondo aka Las últimas horas de Mario Biondo
Serial powraca do tematu tajemniczej śmierci tytułowego męża znanej hiszpańskiej dziennikarki. Nie mam pojęcia, czemu go dokończyłem, pewnie gotowałem przy okazji obiad. Przesyt kryminalnych historii, z których większość ciekawych już dawno została opowiedziana, sprawia, że pojawia się coraz więcej zbędnych przeciętniaków. Ten zainteresuje jedynie tych, którzy śledzili sprawę na bieżąco, czyli zapewne nikogo w Polsce. Netflix.

Price of Glee, The. Klątwa serialu „Glee”
Za serialem „Glee”, jak żadnym innym we współczesnej historii telewizji, ciągnie się seria tragedii związanych z jego gwiazdami. Oto ich kronika… A przynajmniej myślałem, że taką będzie. Niestety, w trzech odcinkach po łebkach podsumowano większość z nich, a ten serialowy dokument bardziej poświęcony jest Cory’emu Monteithowi niż serialowi Ryana Murphy’ego. Player.

Wszystkie podsumowania 2023 roku znajdziecie TUTAJ.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004