The Snow White Murder Case recenzja filmu
#TT w roli czarnego charakteru? Co na to Papa Twitter @ErykMistewicz?

The Snow White Murder Case, czyli ćwierkając o morderstwie

Chciałem rewolucyjnie, ale po przemyśleniu będzie zwyczajnie. Recenzja filmu The Snow White Murder Case aka Shirayuki hime satsujin jiken.

The Snow White Murder Case aka Shirayuki hime satsujin jiken (2014)
Reżyseria: Yoshihiro Nakamura
Scenariusz: Kanae Minato (na podstawie swojej powieści)
Obsada: Mao Inoue, Gô Ayano, Nanao, Misako Renbutsu, Nobuaki Kaneko, Shihori Kanjiya
Kraj produkcji: Japonia

O czym jest film The Snow White Murder Case

Zaczyna się zgodnie z regułą sformułowaną przez Hitchcocka – w lesie zostają odnalezione zwęglone zwłoki. Szybko udaje się ustalić tożsamość ofiary, która zginęła na wskutek wielokrotnego pchnięcia nożem (zwłoki zostały podpalone pośmiertnie). To pracownica firmy kosmetycznej, w której produkowane jest hitowe mydło Snow White. Równoczesne z policją śledztwo w sprawie prowadzi niskiego szczebla reporter telewizyjny, którego znajoma pracowała razem z ofiarą morderstwa. Wychodzi na jaw, że mało kto lubił zamordowaną Noriko, która wywyższała się wśród innych nie tylko z powodu urody. Kolejne rozmowy ze znajomymi ofiary przynoszą na światło dzienne skrywane drobne tajemnice i nieporozumienia. Rozpoczyna się polowanie na mordercę.

Recenzja filmu The Snow White Murder Case

Coraz ciężej o filmy z dobrą zagadką kryminalną i ciekawym twistem, a w ich poszukiwaniach trzeba przetułać się po całym świecie. The Snow White Murder Case nie jest wymarzonym kandydatem do miana kryminalnego objawienia, bo choć bardzo fajnie się zaczyna, to potem trochę traci na wartości i na pewno sporo rzeczy można by poprawić, jeśli oczekiwałoby się mrocznego thrillera. Nie spodziewajcie się jednak mrocznego thrillera, na jaki zapowiadałby opis fabuły, bo właściwie morderstwo to jedyny mroczny fragment filmu. Cała reszta utrzymana jest bardziej w klimacie kina obyczajowego (akcja dzieje się w Japonii, więc takie to kino obyczajowe, że jak z komiksu) i nawet gdy dzieje się coś kryminalnego to zwykle przy zapalonym świetle i w blasku słońca. Gdyby włączyć film przypadkiem i rzucić na niego okiem bez wsłuchiwania się w dialogi (czytania napisów :P), to z pewnością uznałoby się, że dalej od klasyków gatunku takich jak Siedem już być nie można.

Ale z drugiej strony to fajne, niczym ekranizacja klasycznego kryminału, w którym motorem napędowym jest co prawda przestępstwo, ale nie ciąży ono nad formą opowieści zmuszając filmowców do ciągłego deszczu i miejsc akcji tonących w półmroku, by w błysku gromu eksplodować krwawym morderstwem. The Snow White Murder Case bardziej przeznaczone jest dla widza z normalnym żołądkiem, który nie przepada za napięciem i nie lubi się bać. Ale od sztampy odróżnia go bardzo dobre wplecenie w fabułę mediów społecznościowych (mediów w ogóle) i tego, w jaki sposób działają w przypadku sensacyjnych newsów rozpalających aktualnie opinię społeczną.

Zakrwawiona ofiara morderstwa pchnięta wielokrotnie nożem

Poniższy akapit czytacie na własną odpowiedzialność

I to najlepsze, co ma do zaoferowania The Snow White Murder Case. Jak przystało na lekki kryminał, zagadka morderstwa też nie jest zbyt ciężka do rozwikłania i w zasadzie nie ma się co nad nią za bardzo głowić, bo i po co? Żeby potem wypisywać, że po pół godzinie filmu już wiedziałem, że mordercą jest lokaj? Lepiej niż na zagadce skupić się więc na tym całym społecznościowym aspekcie filmu, któremu od początku do końca towarzyszą wyświetlane na ekranie tweety (nie cały czas, spokojnie). I to właśnie one napędzają akcję popychając ją na różne tory w zależności od momentu filmu – ten z grubsza podzielony jest na trzy części plus epilog. A przy okazji zdradzają całą prawdę o dzisiejszej internetowej globalnej wiosce, w której nie dość, że wszystkie ważne informacje dostajemy chwilę po jakimś wydarzeniu, to dzięki nim możemy w odpowiedni sposób kształtować rzeczywistość. Bo przecież każdy wie, że to, co napisane w Internecie to prawda. Przerabiamy to w ostatnich miesiącach niemal każdego dnia…

Nic więc dziwnego, że to nie morderca jest w The Snow White Murder Case największym czarnym charakterem.

(2024)

Chciałem rewolucyjnie, ale po przemyśleniu będzie zwyczajnie. Recenzja filmu The Snow White Murder Case aka Shirayuki hime satsujin jiken. O czym jest film The Snow White Murder Case Zaczyna się zgodnie z regułą sformułowaną przez Hitchcocka - w lesie zostają odnalezione zwęglone zwłoki. Szybko udaje się ustalić tożsamość ofiary, która zginęła na wskutek wielokrotnego pchnięcia nożem (zwłoki zostały podpalone pośmiertnie). To…

Czas na ocenę:

Ocena: 7

7

wg Q-skali

Podsumowanie: Zostaje zamordowana piękna pracownica firmy kosmetycznej. Czy zabójca ukrywa się pośród jej współpracowników? Kryminał, który przesuwa środek ciężkości fabuły z dala od "whodunnit".

Odpowiedź

  1. No. Chciałem coś dodać, ale w sumie się zgadzam i nie ma co dodawać. :)

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.