×

Filmowy rok 2014 w ocenach, Cz. 4 – Siódemki [0-H]

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia mam dla Was prezent! Nie podzielę Siódemek na trzy części, jak wczoraj to zapowiadałem, ale tylko na dwie. ;P.

Czym jest Siódemka? Przede wszystkim oceną, od której zaczynają się filmy, które według mnie spokojnie i bez strachu możecie oglądać. O ile wcześniejsze oceny (Szóstki Raz, Szóstki Dwa, Piątki, Czwórki, Trójki, Dwójka i Jedynka) oznaczały z grubsza: „nie marnować czasu”, to Siódemka jest tą graniczną oceną rozpoczynającą kino, moim zdaniem, warte uwagi.

Widząc Siódemkę nie nastawiajcie się na wielkie kino, porywy serc i niezapomniany wieczór. Ale spodziewajcie się porządnego filmu, który może w jednym elemencie tracić, ale nadrabiać w elemencie drugim. To przy okazji najpopularniejsza u mnie ocena, ale nie ma w tym raczej nic dziwnego. Wbrew pozorom nie oglądam wszystkiego jak leci, a że dobrze znam swój gust i oczekiwania, to do oglądania staram się zawsze wybierać filmy, które mają szansę mi się spodobać. Stąd większość ocen, jakie wystawiam to od Siódemki w górę. Jeśli czuję, że czasu nie straciłem, ale nie mam ochoty dzwonić do znajomych i krzyczeć: „Ale film właśnie widziałem!”, to wielce możliwe, że właśnie widziałem Siódemkę.

Siódemka to mocno uniwersalna ocena. Czasem też dostają ją filmy, którym nie wiem, co wystawić, a czasem te, które zawiodły za duże oczekiwania, ale są za dobrze zrobione, żeby je karać niższą oceną.

Narzekacze (pozdrawiam 😉 ) twierdzą, że tylko Siódemki wystawiam, ale przeliczyłem i z blisko czterystu filmów obejrzanych przeze mnie w tym roku, Siódemkę dostało „tylko” jakieś 36% ;P.

7

13 Sins
Gdy w oczy zagląda mu bieda, młody mężczyzna zgadza się na udział w przewrotnej grze. Wszystko to już gdzieś było, ale i tak warto zawiesić wzrok.

3 Days to Kill
Agent CIA na tropie handlarza bronią jądrową. Z pewnością jest to udany „film Bessona”, ale wszystko z Amber Heard i połowa z rodziną z Mali – do wycięcia.

47 Ronin
Grupa eks-samurajów i przybłęda postanawiają pomścić swojego pana na przekór woli szoguna. Głupie totalnie, ale naprawdę wystarczyłoby niewiele zmienić, by wyszło fajne kino.

7 cajas aka 7 Boxes
Młody dostarczyciel dostaje zlecenie popilnowania siedmiu skrzynek zawierających nieznany mu towar. Sympatycznie pokręcona historia prosto z urugwajskiego targowiska.

9 to 5: Days in Porn
Dokument o kulisach przemysłu pornograficznego. Trochę nieaktualny, ale w niczym to nie przeszkadza.

Amazing Spider-Man, The 2
Spider-Man walczy ze swoją miłością do Gwen, a także z naelektryzowanym Electro. Przydługie preludium do trzeciej części.

American Hustle
Grupa naciągaczy współpracuje z FBI wyłapując skorumpowanych polityków. Typowy film Davida O. Russela – z zapowiedzi wszystko wskazuje na arcydzieło, a potem ziewasz. (PS. Z wyjątkiem „Fighter”)

Angels aka Andělé všedního dne
Grupa aniołów próbuje naprostować życie kilku związanych ze sobą losami ludzi. Porządne czeskie kino obyczajowe, choć bez błysku.

Arme Riddere
Czterech znajomych wygrywa w totalizatorze piłkarskim pokaźną sumkę. Jej podział stanowi początek krwawej intrygi. Porządnie, bez błysku i dość sztampowo. Na podstawie pomysłu Jo Nesbo.

Attorney, The
Prawnik, dla którego liczy się tyko zysk, nieoczekiwanie będzie musiał przewartościować swoje poglądy. Koreańska wersja „Ludzi honoru”, która rozlicza się z trudną przeszłością kraju.

August: Osage County
Dramatyczne wydarzenie sprawia, że rodzinnego spotkania nie można już dłużej odkładać w czasie. Sztanca pod aktorskie Oscary.

Authors Anonymous
Inteligentna i ambitna niezależna komedyjka o grupie niespełnionych pisarzy. Trochę straszne dla kogoś, kto kiedyś chciał coś napisać i był pewny, że jest w tym zajebisty ;).

Beltracchi: The Art of Forgery aka Beltracchi – Die Kunst der Fälschung
Dobry przykład na to, jak można nie wykorzystać świetnej historii do zrobienia świetnego filmu dokumentalnego. Zaledwie poprawna opowieść o słynnym fałszerzu obrazów.

Better Tomorrow, A
Koreański remake klasycznego filmu Johna Woo. Bardzo porządny, ale wciąż remake.

Bettie Page Reveals All
Życie i twórczość kobiety, która wprowadziła nagość na amerykańskie salony. Poprawny dokument, ale nic więcej. Na plus dużo cycków.

Beyond the Edge
Fabularyzowany dokument o legendarnej wyprawie zakończonej pierwszym wejściem na Mount Everest. Dla takich widoków potrzeba dużego ekranu i 3D.

Black Coal, Thin Ice
W kilku kopalniach odnalezione zostają kolejne fragmenty ludzkich ciał. Chiński zwycięzca berlińskiego festiwalu filmowego, który niestety nie idzie w stronę thrillera, a w stronę kina festiwalowego.

Blood Brother
Dokument o młodym Amerykaninie, który rzucił wszystko i wyjechał pomagać dzieciom w Indiach. Wzruszająca, ale nie wnosząca nic nowego w temacie ubóstwa i zacofania Indii historia.

Book Thief, The
Młoda dziewczyna kradnie książki, które czyta ukrywanemu przed nazistami Żydowi. Bajka dla dorosłych ze zbyt dużym stężeniem „Dobrych Niemców” na minutę filmu.

Bridegroom
Romeo i Romeo. Romantyczna, a i owszem, wzruszająca też, ale żeby od razu film z tego robić? Lepsze to na fabułę niż na dokument.

Brujas de Zugarramurdi, Las
Grupka złodziei-szowinistów trafia do miasteczka zamieszkałego przez czarownice. Alex de la Iglesia w swojej bardziej rozrywkowej, a mniej poważnej formie.

Cold War
Gdy Hongkong staje w obliczu zagrożenia, najpoważniejsza rozgrywka odbywa się na najwyższych szczeblach władzy. Niespodziewanie jak na film z HK – problemy rozwiązywane są tu za pomocą prawników, a nie pistoletów.

Coming Home aka Gui La
Powrót do domu po odbyciu wieloletniej kary więzienia staje się dla męża tym trudniejszy, że cierpiąca na kłopoty z pamięcia żona nie przypomina go sobie. Spec od widowisk, Zhang Yimou, tym razem na spokojnie.

Curse of Chucky
Krwiożercza lalka zabójca na tropie swoich kolejnych ofiar. Jeśli nie odstraszyło cię pierwsze zdanie, to śmiało możesz oglądać.

Cutie and the Boxer
Dokument o miłości i sztuce. Miłości destrukcyjnej i miłości inspirującej. Ładne w swej brzydocie, aczkolwiek to zupełnie nie moja bajka. Znaczy takie filmy.

Dallas Buyers Club
Wybuch epidemii AIDS i kowboj-zadziora, który nie chce pogodzić się ze śmiertelną chorobą. Wszystko jak należy, a mimo to trochę przynudza.

Dark Valley, The
W surowej, alpejskiej osadzie pojawia się tajemniczy mściciel. Austriacki western ciekawy z tego względu, że austriacki.

Dawn of the Planet of the Apes
10 lat po wybuchu epidemii małpiej grypy sytuacja dojrzewa do ostatecznego rozwiązania, który z gatunków będzie rządził – ludzie czy małpy. Troszeczkę się wynudziłem, ale na pewno warto rzucić okiem.

Den, The
Niewinny projekt badania zachowań uczestników czatowej ruletki przeradza się w koszmar. Uboższy brat „Megan Is Missing”.

Dhoom 3
Wybuchowy duet Jai & Ali tym razem kontra sam Aamir Khan. Efektowny blockbuster za długi o godzinę.

Doc of the Dead
80-minutowy dokument o szeroko pojętym fenomenie zombie. Przyjemny, rozrywkowi i dowcipny, ale jedynie poskrobał trochę po powierzchni.

Dog, The
To jego postać sportretował Al Pacino w „Pieskim popołudniu”. Teraz osobiście opowiada swoją zwariowaną, ale też smutną historię.

Draft Day
To będzie długi dzień dla sportowego działacza odpowiedzialnego za transfery. Nie podchodź, jeśli nie wiesz co to draft.

Drug Lord: The Legend of Shorty
Twórcy tego dokumentalnego filmu o legendarnym El Chapo za dużo mówią o sobie, ale i tak – oprócz ciekawej historii – mają do zaproponowania parę ciekawych nagrań.

Enough Said
Co by było, gdyby była żona twojego nowego faceta opowiadała ci o nim same najgorsze rzeczy? Sympatycznie przeciętne. Gdyby nie była to ostatnia rola Jamesa Gandolfiniego – film przeszedłby bez echa.

Equalizer, The
Spokojny pracownik marketu budowlanego w rzeczywistości okazuje się być kimś zupełnie innym. Komiksowe kino na poważnie, które stoi w zbyt wielkim rozkroku między akcją, a dramatem obyczajowym.

Escape Plan
Mokry orgazm każdego fana Złotej Ery Wideo. Sly i Arnie uciekają z więzienia. Klasyczny przypadek filmu, któremu do pełni szczęścia zabrakło tego Czegoś, którego niestety trudno zdefiniować.

Extraterrestrial
Grupka młodzieży podczas wypadu do „chatki w środku lasu” zmuszona zostaje do walki z cywilizacją pozaziemską. Kino w starym stylu, które nakręcone 20 lat temu do dziś byłoby kultowym.

Fame High
Rok nauki w prestiżowym amerykańskim liceum kształcącym przyszłych artystów z punktu widzenia baletnicy, pianisty, aktorki i piosenkarki. Ciekawe i wystarczy.

Finding Vivian Maier
Fascynująca historia przypadkiem odnalezionych genialnych zdjęć i ich autorki. Nie robi takiego wrażenia jak historia Sugarmana.

Firestorm
Nieprzebierający w środkach glina na tropie bezwzględnych złodziei. Pierwszy film policyjny z HK nakręcony w 3D. Fabuła standardowa, pełne adrenaliny strzelaniny.

Free to Play
Trzech graczy wyrusza na zawody w Dota 2 z największą w historii gier komputerowych pulą nagród. Raczej sztampowy dokument, szczególnie jeśli nie ma się pojęcia o grze, w którą grają.

Freezer
Rosyjska mafia zamyka w chłodni mężczyznę, którego podejrzewa o zwinięcie kilku milionów dolarów. Z pomysłu akcji w jednej właściwie lokacji wyciśnięto wszystko co się dało.

Gangoobai
Podstarzała służąca rusza do Wielkiego Miasta, by spełnić swoje marzenie – kupić piękne sari. Sympatyczne i ciepłe kino, ale jakieś takie bez ikry.

Gippi
Młoda dziewczyna z nadwagą stara się jakoś przetrwać w okrutnym licealnym świecie. Indyjska komedia młodzieżowa nowej generacji. Czyt. taka, w której usłyszeć można słowo „penis”.

Girl Gone
Bez śladu znika żona. Głównym podejrzanym zostaje jej mąż. Atak Davida Finchera na film z największą ilością twistów. Wszystko szło w kierunku przynajmniej dziewiątki, aż tu jeden zwrot akcji wszystko zepsuł.

Girl Rising
Zaangażowany, ślicznie nakręcony i znanymi głosami z offu opowiedziany dokument o trudnym życiu dziewczynek w krajach trzeciego świata.

Girl Walks Home Alone at Night, A
Małe, irańskie miasteczko staje się terenem łowieckim dla młodej wampirki. Przestylizowane kino, które nawet, jeśli się nie spodoba, to z pewnością zostanie w pamięci.

God Loves Uganda
Przypowieść o tym jak to za pomocą chrystianizacji Amerykanie próbują zmienić świat wedle ich widzenia wartości biblijnych. Bardzo ciekawy temat, nierówne wykonanie.

Godzilla
Król Potworów powraca. W niestety niezbyt udanym filmie pełnym za bardzo niezrekompensowanej nudy.

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela
Bollywoodzka wariacja na temat Romea i Julii. Pełen rozmachu film, w którym widać każdą wydaną na niego rupię.

Grand Seduction, The
Mieszkańcy kanadyjskiego portu muszą zrobić wszystko, by zachęcić lekarza do osiedlenia się u nich. Lekkie, łatwe, przyjemne, siódemka.

Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore
Wymyślił gore, to ochroniło go przed zostaniem drugim Edem Woodem w historii kina. Rozrywkowy dokument o tytułowym bohaterze, krwi i cyckach.

House of the End Times, The
Po 30 latach spędzonych w więzieniu za zabójstwo męża do domu wraca kobieta, która chce odnaleźć zaginionego syna. Tak wyglądałyby telenowele, gdyby kręcił je M. Night Shyamalan.

House of the Devil, The
Przypilona chęcią szybkiego zarobku studentka zgadza się na tymczasową pracę w domu na odludziu. Udana próba wskrzeszenia diabolicznego horroru z przełomu lat 70. i 80.

Hundraaringen som klev ut genom fönstret och försvann
Barwne życie stulatka rozpoczyna się na nowo wraz z wejściem w posiadanie walizki pełnej pieniędzy. Porządna czarna komedia, której jednak zabrakło tempa i lekkości.

Hundred-Foot Journey, The
Indyjska restauracja we Francji próbuje rywalizować z położoną po drugiej stronie ulicy francuską restauracją z gwiazdką Michelina. Przyzwoicie przygotowane danie bez szans na gwiazdkę Michelina.

Hunger Games, The: Mockingjay Part 1
Po krwawo stłumionej rewolucji, obywateli Panem do walki może natchnąć jedynie Katniss. Chyba najlepsza jak dotąd część „Igrzysk śmierci”.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004