×
Najlepsze filmy obejrzane w 2016 roku. Creed & Uzumasa Limelight.

Najlepsze filmy obejrzane w 2016 roku

Były już najgorsze filmy obejrzane w 2016 roku, były też wszystkie inne filmy obejrzane w 2016 roku, czas na najlepsze filmy obejrzane w 2016 roku. Podobna lista ograniczona jedynie do filmów z 2016 roku za parę godzin.

Najlepsze filmy obejrzane w 2016 roku

10

Creed [Creed: Narodziny legendy]
Nieślubny syn Apollo Creeda – Adonis – rozpoczyna przygodę z zawodowym boksem. Pomóc w tym ma mu sam Rocky Balboa. Na takiego Rocky’ego wszyscy czekali – czapki z głów.
Uzumasa Limelight
Japoński aktor specjalizujący się w ekranowych śmierciach z coraz większym trudem znajduje pracę w zawodzie. Dla wszystkich tych, którzy kochają kino. Znakomite.

9

Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young, The
Film dokumentalny o morderczym 160-kilometrowym biegu rozgrywanym w lasach Tennessee. Bardzo pozytywne 90 minut spotkania ze zwyczajnymi/niezwyczajnymi ludźmi, o których nigdy wcześniej nie słyszeliście.
Ben Hur (1959)
Młody żydowski książę pała żądzą zemsty na byłym przyjacielu, który wysłał go na galery. Może i ciut za wysoko, ale jeśli ponad 50-letni trzyipółgodzinny film nadal ogląda się z przyjemnością, to lepszej rekomendacji nie potrzeba.
Gangs of Wasseypur
Ponad sześćdziesięcioletnia brutalna gangsterska saga wprost z samego serca Indii. Kino kompletne. (No w drugiej połowie ciut gorsze niż w pierwszej)
Goksung [The Wailing]
Małym koreańskim miasteczkiem wstrząsa fala brutalnych zbrodni. Miejscowy policjant zdaje się być bezradny wobec tego, czego jest świadkiem. Jeden z najlepszych ostatnio południowokoreańskich filmów.
Jurek
Dokumentalny film o Jerzym Kukuczce. Sporo archiwalnych materiałów i ogólnie po prostu dobra robota.
Nuts!
Zwariowana historia lekarza, który leczył impotencję poprzez wszczepienie jąder kozła. Tak jest, dobrze czytacie. Film dokumentalny ze świetnym twistem, fiu fiu!
Ostatnia rodzina
Filmowa opowieść o rodzinie Beksińskich. Bezbłędnie zrealizowany, najlepszy polski film od czasu filmu „Bogowie”.
Revenant, The [Zjawa]
Pozostawiony na pewną śmierć traper wyrusza na ścieżkę zemsty poprzez niedostępne tereny dziewiczej Ameryki. Popis nieograniczonych możliwości dzisiejszego kina. Będzie deszcz Oscarów.
Sing Street
Irlandia, połowa lat 80. ubiegłego wieku. Młody Cosmo, by zdobyć dziewczynę marzeń, zakłada kapelę. Jeden z najlepszych filmów 2016 roku.
Train Drivers Diary [Dnevnik mašinovode / Dziennik maszynisty]
Serbskiemu kandydatowi do Oscara Oscar nie grozi, ale nominacja zasłużona. Maszynista, który w swojej karierze przejechał kilkadziesiąt osób bierze na wychowanie chłopca z domu dziecka. Lekko, zabawnie, wesoło – udany seans.
Wołyń
Rok 1939. Na Wołyniu ze strony ukraińskiej ludności coraz głośniejsze są antypolskie głosy. Wybucha wojna. Smarzowski o rzezi wołyńskiej w charakterystyczny dla siebie sposób – prosto w ryj. Wstrząsający film o wstrząsającej zbrodni.

8

99 Homes
Młody budowlaniec zaczyna pracę u dewelopera, który w imieniu banku zabrał mu rodzinny dom. Kredytowo-mieszkaniowy horror w słoneczny dzień.
Age of Adaline, The [Wiek Adaline]
Adaline ma sekret, od dziesięcioleci nie zestarzała się nawet o jeden dzień. Nie wpływa to pozytywnie na jej życie miłosne. Prawdopodobnie najlepszy wyciskacz łez w ostatnich latach, choć koniec taki sobie.
Aim High in Creation
Aby nakręcić krótkometrażową propagandówkę, australijska reżyserka wyjeżdża na lekcje do Korei Północnej. Rzadki wgląd w kinematografię Korei Północnej.
Amanda Knox
Sprawę głośnego morderstwa poznajemy z ust tytułowej bohaterki oskarżonej o morderstwo swojej współlokatorki. Ciekawe, szczególnie dla osób (ja), które nie śledziły całej sprawy.
Attack on Titan 2: End of the World [Atak Tytanów 2: Koniec świata]
Ludzkość od dziesiątek lat terroryzują olbrzymi Tytani. Zaczynają pojawiać się spiskowe teorie tłumaczące pochodzenie krwawych bestii. Ciąg dalszy ekranizacji znanej mangi. Szybko, krwawo, efektownie i zwariowanie.
Batman v Superman: Dawn of Justice [Batman v Superman: Świt sprawiedliwości]
Gdy Superman rozwala połowę Metropolis, Batman dochodzi do wniosku, że koleś jest zagrożeniem dla ludzkości. A mnie się podobało. Dużo lepsze niż nędzny Man of Steel.
Battered Bastards of Baseball, The
Dokumentalna historia niepowtarzalnej drużyny baseballowej Portland Mavericks. Dla amatorów mało znanych, ale bardzo ciekawych sportowych historii.
Beasts of No Nation
Młody chłopiec zostaje zmuszony do służby w dziecięcym oddziale bojowników o wolność jednego z afrykańskich państewek. Afryka w pigułce. Film nie zmieni niczego, bo sama Afryka nie chce się zmienić.
Beatles, The. Eight Days a Week
Ron Howard pochyla się nad fenomenem Beatlesów i dokumentuje koncertowe lata ich kariery. Nic wielce odkrywczego, ale z taką muzyką nie mogło być źle.
Big Short, The [Big Short]
Na długo przed wybuchem kryzysu 2007 roku czwórka niepokornych zaczyna podejrzewać, że system może runąć. Przystępnie, wartko i z humorem.
Blessed Benefit [Inshalla Istafadet / Błogosławione korzyści]
Wkręcony w lewy biznes przez kuzyna, Ahmad trafia do jordańskiego więzienia. Pozytywna komedia obyczajowa o tym, że trzeba sobie jakoś radzić w życiu pełnym absurdów.
Central Park Five, The
Dokument dla tych, którzy szukają czegoś podobnego do The Jinx i Making a Murderer. Tym razem historia piątki młodych Afroamerykanów osądzonych za gwałt, którego nie popełnili.
Chicken People
Historia kilku hodowców drobiu, którzy poświęcają swoje życie w celu wyhodowanie perfekcyjnego kurczaka. Pozytywny dokument o pozytywnych ludziach.
Cinema Komunisto
Rarytas dla wszystkich, którzy w młodości z wypiekami na twarzy oglądali jugosłowiańskie filmy wojenne. Dokument o Josipie Brozie Tito, jego umiłowaniu amerykańskiego kina i dawno zapomnianym raju dla filmowców, jaki stworzył.
De Palma
Brian De Palma siedzi i opowiada o swojej karierze. Ciekawy reżyser, to i dokument ciekawy, choć raczej nie wyjaśnia, czemu De Palma przestał kręcić dobre filmy.
Deadpool
Drobny odzyskiwacz długów zyskuje superbohaterskie moce, ale przy okazji traci dziewczynę. Co z tym zrobi? Komiksowa ekranizacja od początku do końca pokazująca faka dla PG-13.
Dheepan [Imigranci]
Imigranci ze Sri Lanki próbują ułożyć sobie życie we Francji. Mimo wszystko zbyt cukierkowe (choć na pierwszy rzut oka w ogóle nie cukierkowe) jak na Złotą Palmę w Cannes.
Doctor Strange [Doktor Strange]
Okaleczony w wypadku neurochirurg w wyniku duchowego oczyszczenia jest na dobrej drodze do zostania potężnym czarodziejem. Czarodziejskie bzdury podane w tak wesoły, wartki i efektowny sposób to ja mogę oglądać.
Don’t Breathe [Nie oddychaj]
Trójka złodziei włamuje się do mieszkania niewidomego mężczyzny, by szybko odkryć jak niebezpieczny to facet. Trzyma w napięciu, fajnie nakręcone, zabrakło tylko jakiegoś większego twista.
Foxcatcher Team
Pełny materiałów archiwalnych dokument o tytułowym ranczu, na którym kształtowano zapaśniczych mistrzów, a skończyło się tragedią. Ciekawsze od filmu, choć gdzie do cholery jest Mark Schultz?
Green Room
Punkrockowa kapela walczy o życie przeciwko grupie skinheadów, którzy zacierają ślady swojego przestępstwa. Konkretnie, krwawo i na temat.
Gridlocked
Były członek SWAT w towarzystwie wyszczekanego celebryty stawia czoła oddziałowi najemników dowodzonemu twardą ręką przez kolesia z Avatara. Najlepszy buddy-movie ostatnich miesięcy.
Hacksaw Ridge [Przełęcz ocalonych]
Historia żołnierza, który w trakcie bitwy o Okinawę odmówił noszenia broni i zabijania. Mel Gibson jako reżyser wraca do świetnej formy, a Przełęcz ocalonych to klasyczne kino wojenne z batalistyką rodem z Szeregowca Ryana.
Handmaiden, The [Służąca aka Ah-ga-ssi]
Naciągacz i złodziejka ruszają z misterną misją mającą na celu przejęcie majątku bogatej panny dziedziczki. Wychuchane i wymuskane kino kompletne, imponujące reżyserią i przewrotnym klimatem rosnącego pożądania.
Hardcore Henry
Cyborg Henry kontra niekończące się hordy oprychów stojące na drodze do ukochanej. Krew, flaki i inne przysmaki. Pierwszy pełnometrażowy film w FPP.
Hell or High Water [Aż do piekła]
Aby zapobiec utracie ziemi, bracia postanawiają zdobyć brakujące pieniądze serią napadów na banki. Współczesny western o Ameryce, jaką lubię. Bardzo dobry film, ale nic więcej.
Holidays
Antologia filmowych opowiadań grozy tematycznie związana ze świętami. Udana, więc skoro lubię takie antologie, to ocena mocna.
Hope aka So-won
Dramat rodziny, której kilkuletnia córka zostaje brutalnie zgwałcona przez bezdomnego. Dlatego koreańskie kino często góruje nad amerykańskim, bo są w stanie z wyczuciem pokazać brutalny realizm wielu sytuacji.
Hush
Głuchoniema pisarka staje do walki z psychopatą, który ją prześladuje. Trzymający w napięciu home invasion thriller bez wodotrysków.
Incidente, El [Równolegle]
Tajemnicze okoliczności sprawiają, że bohaterowie filmu bez ostrzeżenia znajdują się w sytuacji bez wyjścia. Dosłownie. Tanio, pomysłowo i efektownie.
Invitation, The [Zaproszenie]
Na spotkanie po latach grupy przyjaciół cieniem rzuca się tragedia z przeszłości. Minimalistyczny w formie, ale wciągający i emocjonujący psychologiczny thriller.
Jestem mordercą
Milicja obywatelska wyznacza do złapania seryjnego mordercy młodego porucznika, który postanawia skorzystać z niekonwencjonalnych metod śledczych. W końcu udany polski thriller, choć nie do końca rasowy.
Jigarthanda
Początkujący reżyser chce zrealizować film na podstawie życiorysu groźnego gangstera. Wielu nie widziałem, ale jestem prawie pewien, że to jeden z najlepszych indyjskich filmów zeszłego roku.
Lobster, The [Lobster]
Porzucony przez żonę mężczyzna ma 45 dni na znalezienie nowej miłości, inaczej zostanie zamieniony w zwierzę. Opis nie jest nawet w połowie tak pokręcony jak cały film. Świetne kino, ale nie dla wszystkich.
Me Before You [Zanim się pojawiłeś]
Wesoła i kolorowa dziewczyna podejmuje się opieki nad uwięzionym w wózku inwalidzkim playboyu. Urocze i wzruszające. Choć bohaterka mogłaby być mądrzejsza.
Meet the Patels
Amerykański aktor hinduskiego pochodzenia próbuje znaleźć żonę w tradycyjny, aranżowany sposób. Zabawny dokument – konkretnie i na temat.
Moje córki krowy
Dwie siostry, którym razem nie po drodze w życiu, zmuszone zostają do opieki nad podupadającymi na zdrowiu rodzicami. Ciepłe i zwyczajne kino pełne emocji.
Moon Dogs [Księżycowe kundle]
Przyrodni bracia ruszają do Glasgow, by tam załatwić kilka osobistych problemów. Młodzieżowe kino drogi opowiedziane lekko i z humorem.
Nightmares in Red, White and Blue
Jak w 90 minut opowiedzieć całą historię amerykańskiego filmowego horroru? Po łebkach. No ale film ciekawy, choć raczej nie dla zaawansowanych, bo oni już to wszystko wiedzą.
Orion: The Man Who Would Be King
Nieprawdopodobna, ale prawdziwa historia człowieka, który mógł być Elvisem Presleyem, ale trochę się spóźnił. Bardzo ciekawy w treści i całkiem zwyczajny w formie dokument.
Piper, The [Sonnim]
Sprawą plagi szczurów, które opanowały koreańską wioskę ma zająć się mężczyzna podróżujący do Seulu z chorym synem. Ocena ciut za wysoka, ale niech ma za kilka epickich scen.
Popstar: Never Stop Never Stopping
Megagwiazda muzyki rozrywkowej zaczyna popadać w tarapaty, gdy jego druga płyta zostaje zniszczona przez krytykę i fanów. Stylizowana na dokument śmieszna i trafiająca w showbiznesowy punkt komedia.
Pride and Prejudice and Zombies [Duma i uprzedzenie, i zombie]
Wariacja na temat Dumy i uprzedzenia, w której wartością dodaną jest epidemia zombie. Mogła być i Dycha, gdyby było więcej zombie, a mniej Dumy i uprzedzenia.
Purge Election Year, The [Noc oczyszczenia: Czas wyboru]
Stawką tegorocznej Nocy Oczyszczenia – życie kandydatki na prezydenta, która chce ukrócenia tej krwawej tradycji. Gdyby ciut bardziej bez trzymanki i z lepszym humorem, byłoby jeszcze lepiej.
Rack Pack, The
Wybuchowy Alex Higgins kontra flegmatyczny Steve Davis. Stawka: bycie najlepszym snookerzystą na świecie. Znakomita podróż do czasów, gdy snooker rządził światem.
Raiders! The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
Dokumentalna opowieść o grupce przyjaciół, którzy w latach 80. postanowili domowymi sposobami nakręcić remake Poszukiwaczy zaginionej Arki. Must-see dla każdego fana kina.
Scare Campaign
Twórcy telewizyjnego programu, w którym wkręcają nieświadomych niczego bohaterów, kręcą kolejny odcinek w starym szpitalu psychiatrycznym. W końcu jakaś porządna i krwawa sieczka!
Siege of Jadotville, The [Jadotville]
Oparta na faktach historia irlandzkiego oddziału, który w ramach sił ONZ bronił afrykańskiej placówki przed skomasowanym atakiem wroga. Produkcja z gatunku bardzo porządnych, chyba nawet za porządnych.
Son of Saul aka Saul fia [Syn Szawła]
Kilkanaście godzin z życia członka oświęcimskiego sonderkommando. Ciężki i niełatwy film, który jednak nie wstrząsnął mną tak jak myślałem.
SPL 2: Kill Zone 2 aka Saat po long 2
Policyjny kret i skorumpowany strażnik więzienny kontra bezwzględni handlarze ludzkimi organami. Hongkońskie kino bohaterskie w całej krasie z wszystkimi jego wadami i zaletami.
Trumbo
Losy scenarzysty Daltona Trumbo po tym, jak za działalność komunistyczną został całkowicie odsunięty od Hollywood. Ciekawy biopic pełen #FunnyFactów o Hollywood lat 50.
Tunnel, The [Teo-neol]
Uwięziony w katastrofie samochodowego tunelu mężczyzna walczy o przetrwanie. Jak to w Korei – wzięli prosty i wyeksploatowany pomysł i zrobili z tego fajny film.
Under the Shadow
W bombardowanym Iranie matka z córką muszą mierzyć się nie tylko z ponurą wojenną rzeczywistością. Pobrzmiewający nutami Babadooka horror z fajnym klimatem i kilkoma zapadającymi w pamięć scenami.
Weird Science [Dziewczyna z komputera]
Dwóch szkolnych nieudaczników powołuje do życia kobietę idealną. Powtórkowy seans po latach udowadnia, że niektóre filmy się nie starzeją. Klasyka.
When Snooker Ruled the World
Strasznie to dziwne, ale bardzo mało powstało filmów o snookerze. W tym za krótkim dokumencie poznacie czasy największej świetności tego sportu, który wcale nie jest drętwy!
Witch, The – A New England Folk Tale
Nowa Anglia, rok 1630. Znika nowo narodzone dziecko małżeństwa mieszkającego w dziczy. Podejrzenie pada na czarownicę. Klimat i jeszcze raz klimat. No i klimat.

Podziel się tym artykułem:

4 komentarze

  1. Dobrze, że nie czytam takich zestawień.
    Tylko bym się zdenerwował 🙂

  2. Zdziwiłbym się, gdybyś czytał 🙂

  3. kazdy ma inny gust , z wiekszoscią powyzej się mniej lub więcej zgadzam ale jest pare wiekszych różnic np:

    Creed

    dla mnie to takie 6/10 (jest pare dobrym momentów ze stallone który zagrał nadspodziewanie dobrze ale drewniany główny bohater i ta fabuła złożona z posklejanych kalek nie pozwala mi wystawić wyższej oceny), całosc bardzo przewidywalna i po prostu nudna.

    Attack on Titan 2: End of the World [Atak Tytanów 2: Koniec świata]

    no cóż nie moge dac wiecej niz 5/10. japończycy po raz kolejny udowodnili ze nie potrafią przeniesc klimatu swoich anime do swoich filmów aktorskich, miało być klimatycznie a wyszło komicznie i groteskowo (tak oglądałem wersję ANIME wczesniej)

  4. Decydującym czynnikiem w „Creed” jest dla mnie ładunek sentymentalny. Zgoda, sztampowe kino bokserskie, ale zupełnie mi to nie przeszkadzało, biorąc też pod uwagę tę taką autentyczność miejsca akcji bez hollywoodzkiego blichtru.

    Co do AoT, to jestem pogodzony z losem jedynego fana tego filmu 🙂

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004