×
Najlepsze filmy 2016 roku. Prawie wszystkie.

Najlepsze filmy 2016 roku

W przeciwieństwie do podsumowań z poprzednich lat, kiedy wrzuciłem na Q-Bloga jedynie podsumowanie wszystkich seansów roku, tym razem tip top filmów, które premierę miały w 2016 roku (i je obejrzałem, wiadomo, wszystkich filmów na świecie nie widziałem #wyznanie). Słaby to był rok. Ani jednej Dziesiątki i dużo polskich filmów na poniższej liście :P. Z Ósemek wyciąłem filmy dokumentalne, bo nie było tam żadnego wybitnego, a jedynie takie, które mi się podobały, co nie znaczy, że warto je wrzucać na listę najlepszych filmów roku.

PS. Nie wiem, co na tej liście robi Holidays 😀

Najlepsze filmy 2016 roku

9

Goksung [The Wailing]
Małym koreańskim miasteczkiem wstrząsa fala brutalnych zbrodni. Miejscowy policjant zdaje się być bezradny wobec tego, czego jest świadkiem. Jeden z najlepszych ostatnio południowokoreańskich filmów.
Nuts!
Zwariowana historia lekarza, który leczył impotencję poprzez wszczepienie jąder kozła. Tak jest, dobrze czytacie. Film dokumentalny ze świetnym twistem, fiu fiu!
Ostatnia rodzina
Filmowa opowieść o rodzinie Beksińskich. Bezbłędnie zrealizowany, najlepszy polski film od czasu filmu „Bogowie”.
Sing Street
Irlandia, połowa lat 80. ubiegłego wieku. Młody Cosmo, by zdobyć dziewczynę marzeń, zakłada kapelę. Jeden z najlepszych filmów 2016 roku.
Train Drivers Diary [Dnevnik mašinovode / Dziennik maszynisty]
Serbskiemu kandydatowi do Oscara Oscar nie grozi, ale nominacja zasłużona. Maszynista, który w swojej karierze przejechał kilkadziesiąt osób bierze na wychowanie chłopca z domu dziecka. Lekko, zabawnie, wesoło – udany seans.
Wołyń
Rok 1939. Na Wołyniu ze strony ukraińskiej ludności coraz głośniejsze są antypolskie głosy. Wybucha wojna. Smarzowski o rzezi wołyńskiej w charakterystyczny dla siebie sposób – prosto w ryj. Wstrząsający film o wstrząsającej zbrodni.

8

Batman v Superman: Dawn of Justice [Batman v Superman: Świt sprawiedliwości]
Gdy Superman rozwala połowę Metropolis, Batman dochodzi do wniosku, że koleś jest zagrożeniem dla ludzkości. A mnie się podobało. Dużo lepsze niż nędzny Man of Steel.
Blessed Benefit [Inshalla Istafadet / Błogosławione korzyści]
Wkręcony w lewy biznes przez kuzyna, Ahmad trafia do jordańskiego więzienia. Pozytywna komedia obyczajowa o tym, że trzeba sobie jakoś radzić w życiu pełnym absurdów.
Deadpool
Drobny odzyskiwacz długów zyskuje superbohaterskie moce, ale przy okazji traci dziewczynę. Co z tym zrobi? Komiksowa ekranizacja od początku do końca pokazująca faka dla PG-13.
Doctor Strange [Doktor Strange]
Okaleczony w wypadku neurochirurg w wyniku duchowego oczyszczenia jest na dobrej drodze do zostania potężnym czarodziejem. Czarodziejskie bzdury podane w tak wesoły, wartki i efektowny sposób to ja mogę oglądać.
Don’t Breathe [Nie oddychaj]
Trójka złodziei włamuje się do mieszkania niewidomego mężczyzny, by szybko odkryć jak niebezpieczny to facet. Trzyma w napięciu, fajnie nakręcone, zabrakło tylko jakiegoś większego twista.
Hacksaw Ridge [Przełęcz ocalonych]
Historia żołnierza, który w trakcie bitwy o Okinawę odmówił noszenia broni i zabijania. Mel Gibson jako reżyser wraca do świetnej formy, a Przełęcz ocalonych to klasyczne kino wojenne z batalistyką rodem z Szeregowca Ryana.
Handmaiden, The [Służąca aka Ah-ga-ssi]
Naciągacz i złodziejka ruszają z misterną misją mającą na celu przejęcie majątku bogatej panny dziedziczki. Wychuchane i wymuskane kino kompletne, imponujące reżyserią i przewrotnym klimatem rosnącego pożądania.
Hell or High Water [Aż do piekła]
Aby zapobiec utracie ziemi, bracia postanawiają zdobyć brakujące pieniądze serią napadów na banki. Współczesny western o Ameryce, jaką lubię. Bardzo dobry film, ale nic więcej.
Holidays
Antologia filmowych opowiadań grozy tematycznie związana ze świętami. Udana, więc skoro lubię takie antologie, to ocena mocna.
Hush
Głuchoniema pisarka staje do walki z psychopatą, który ją prześladuje. Trzymający w napięciu home invasion thriller bez wodotrysków.
Jestem mordercą
Milicja obywatelska wyznacza do złapania seryjnego mordercy młodego porucznika, który postanawia skorzystać z niekonwencjonalnych metod śledczych. W końcu udany polski thriller, choć nie do końca rasowy.
Me Before You [Zanim się pojawiłeś]
Wesoła i kolorowa dziewczyna podejmuje się opieki nad uwięzionym w wózku inwalidzkim playboyu. Urocze i wzruszające. Choć bohaterka mogłaby być mądrzejsza.
Moje córki krowy
Dwie siostry, którym razem nie po drodze w życiu, zmuszone zostają do opieki nad podupadającymi na zdrowiu rodzicami. Ciepłe i zwyczajne kino pełne emocji.
Popstar: Never Stop Never Stopping
Megagwiazda muzyki rozrywkowej zaczyna popadać w tarapaty, gdy jego druga płyta zostaje zniszczona przez krytykę i fanów. Stylizowana na dokument śmieszna i trafiająca w showbiznesowy punkt komedia.
Pride and Prejudice and Zombies [Duma i uprzedzenie, i zombie]
Wariacja na temat Dumy i uprzedzenia, w której wartością dodaną jest epidemia zombie. Mogła być i Dycha, gdyby było więcej zombie, a mniej Dumy i uprzedzenia.
Purge Election Year, The [Noc oczyszczenia: Czas wyboru]
Stawką tegorocznej Nocy Oczyszczenia – życie kandydatki na prezydenta, która chce ukrócenia tej krwawej tradycji. Gdyby ciut bardziej bez trzymanki i z lepszym humorem, byłoby jeszcze lepiej.
Rack Pack, The
Wybuchowy Alex Higgins kontra flegmatyczny Steve Davis. Stawka: bycie najlepszym snookerzystą na świecie. Znakomita podróż do czasów, gdy snooker rządził światem.
Scare Campaign
Twórcy telewizyjnego programu, w którym wkręcają nieświadomych niczego bohaterów, kręcą kolejny odcinek w starym szpitalu psychiatrycznym. W końcu jakaś porządna i krwawa sieczka!
Siege of Jadotville, The [Jadotville]
Oparta na faktach historia irlandzkiego oddziału, który w ramach sił ONZ bronił afrykańskiej placówki przed skomasowanym atakiem wroga. Produkcja z gatunku bardzo porządnych, chyba nawet za porządnych.
Tunnel, The [Teo-neol]
Uwięziony w katastrofie samochodowego tunelu mężczyzna walczy o przetrwanie. Jak to w Korei – wzięli prosty i wyeksploatowany pomysł i zrobili z tego fajny film.
Under the Shadow
W bombardowanym Iranie matka z córką muszą mierzyć się nie tylko z ponurą wojenną rzeczywistością. Pobrzmiewający nutami Babadooka horror z fajnym klimatem i kilkoma zapadającymi w pamięć scenami.
Witch, The – A New England Folk Tale
Nowa Anglia, rok 1630. Znika nowo narodzone dziecko małżeństwa mieszkającego w dziczy. Podejrzenie pada na czarownicę. Klimat i jeszcze raz klimat. No i klimat.

Podziel się tym artykułem:

2 komentarze

  1. Szczęśliwego Nowego Roku! 2016 nie rozpieszczał filmowo, obyś w 2017 powystawiał dziesiątek 🙂

  2. Wszystkiego dobrego, oby na mszę! 🙂

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004