×
Prawie najlepsze filmy 2015 roku

Filmowy rok 2015 w ocenach – Dziewiątki

Szykujecie się już do Sylwestra? To przestańcie! Na Q-Bloga wjeżdżają Dziewiątki! Właśnie dotarliśmy do granicy racjonalnych ocen. Do miejsca, w którym – pi razy oko – można jeszcze mówić o obiektywizmie. Bo na wszystko co wyżej, a wyżej już tylko Dychy, żaden obiektywizm nie ma najmniejszego wpływu.

Czym są Dziewiątki? Dzięwiątki to filmy blisko ideału. Czego im brakuje do tego, aby zostać ideałem? Dowiecie się z wstępu do Dziesiątek (ja nie pamiętam) :P. No chyba, że pamiętacie wstęp do Dziesiątek A.D.2014 😛

Zanim Dziewiątki jeszcze przypomnienie najgorszych filmów 2015 roku, Piątek i Szóstek, Siódemek oraz Ósemek i jedziemy.

Prawie najlepsze filmy 2015 roku, czyli Dziewiątki

 

84C MoPic
Wojna w Wietnamie. Operator filmowy towarzyszy oddziałowi żołnierzy wyruszających na zwiad. Jeden z pierwszych found footage’y. Wart obejrzenia nie tylko z tego powodu.
A zori zdes tikhie aka The Dawns Here Are Quiet (1972)
I wojna światowa. Oddział kobiet walczy przeciwko przeważającej sile wroga. Klasyka radzieckiego kina wojennego. Klasyka kina w ogóle.
Attack on Titan
Odległa przyszłość. Ocaleli z zagłady ludzkości walczą o przeżycie z kilkudziesięciometrowymi olbrzymami. Spływające krwią monumentalne japońskie widowisko.

recenzja filmu Attack on Titan

Attack on Titan (2015), reż. Shinji Higuchi

Birdman: or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Podstarzały gwiazdor wierzy w powrót na szczyty sławy poprzez deski teatru. Bezapelacyjnie najlepszy z filmów nominowanych do najważniejszego Oscara.
Cara oculta, La
Dyrygent filharmonii próbuje poradzić sobie z rozstaniem z ukochaną. Sprowadzenie nowej dziewczyny rozpocznie pełen napięcia i efektownych zwrotów akcji thriller.
Cartel Land
Opowieść o ludziach, którzy na własną rękę walczą z kartelami narkotykowymi po obu stronach granicy amerykańsko-meksykańskiej. Dokumenty o meksykańskich kartelach przeważnie są dobre.
Creed
Syn Apollo Creeda dochodzi do wniosku, że chce zostać zawodowym bokserem. Potężna dawka nostalgii za pierwszymi filmami z serii „Rocky” i najlepszy film bokserski od czasu Fighter.
Electric Boogaloo – The Wild Untold Story of Cannon Films
Dokumentalna przejażdżka bez trzymanki przez historię studia filmowego The Cannon Group. Mark Hartley, jak zwykle, w formie!
Honest Liar, An
Dokumentalna historia barwnego życia iluzjonisty, który poświęcił się demaskowaniu oszustów. Świetna rozrywka ze zwrotami akcji oraz jej fascynujący bohater.
I Believe in Miracles
Dokumentalna historia nieprawdopodobnego wyczynu piłkarzy Nottingham Forest dowodzonych przez Briana Clougha. Znakomity dokument o piłce nożnej, jakiej już nie ma.
Jurassic World
Nowy nabytek jurajskiego parku rozrywki – Indominous Rex – sprawia, że placówka zaczyna mieć poważne kłopoty. Rozrywka na najwyższym poziomie. Nawet krew była!

Bryce Dallas Howard też dała radę.

Bryce Dallas Howard też dała radę.

Man Who Saved the World, The
Fabularyzowany dokument o radzieckim podpułkowniku, od którego decyzji zależały losy świata. Świetny i mocno wzruszający.
Martian, The
W wyniku nieszczęśliwego wypadku amerykański astronauta zostaje sam na Marsie. I nie zamierza umierać. Jeden z najlepszych rozrywkowych filmów roku.

Matt Damon siedzi na wzniesieniu i obserwuje powierzchnię Marsa

Mars mój widzę ogromny.

Ode to My Father
Losy koreańskiej rodziny na przestrzeni lat począwszy od Wojny Koreańskiej aż po czasy współczesne. Widowiskowe i wzruszające. Epopeja przez duże E.
Red Army
Dokumentalny zapis Zimnej Wojny na lodzie i historia hokeistów, którzy tworzyli hokej ZSRR. Znakomite.
Room
Przetrzymywana w odizolowanej od świata szopie kobieta stara się zapewnić szczęśliwe dzieciństwo swojemu dziecku. Najlepszy według widzów film Warszawskiego Festiwalu Filmowego. I słusznie.

Brie Larson oraz Jacob Tremblay star in "Room" (Ruth Hurl/Element Pictures)

Brie Larson, Jacob Tremblay oraz ich wyobraźnia – recenzja filmu Pokój

Secreto de sus ojos, El aka Secret in Their Eyes, The
Prokurator na emeryturze wraca do jednej ze swoich starych spraw. Oskarowa produkcja prosto z Argentyny. Nadróbcie, zanim Amerykanie zepsują ją remakiem.
Special Bulletin
Terroryści grożą detonacją bomby atomowej, jeśli ich żądania nie zostaną zrealizowane. Utrzymana w konwencji mockumentu filmowa perełka z lat 80.
Star Wars: Episode VII – The Force Awakens
Źle się dzieje w bardzo odległej galaktyce. Mroczne siły znów chcą wziąć ją we władanie. Brawo dla J.J. Abramsa – trauma po żałosnej nowej Trylogii została uleczona z przytupem.

BB-8 i Daisy Ridley w Przebudzeniu Mocy

– Piszą tu, że zagrałeś najlepiej z nas wszystkich. teraz będę musiała cię zabić…

Suburra
Jedna niczym nie różniąca się od drugiej orgietka kończy się w sposób, który wkrótce postawi cały gangsterski Rzym na nogi. Włoskie kino gangsterskie w całej swojej krasie.
Threads
Koszmar wojny jądrowej dziesiątkuje populację Wielkiej Brytanii. Przerażająca kronika nuklearnej zagłady.
Valley Uprising
Historia wspinaczki skałkowej zapisana na stromych urwiskach Parku Narodowego Yosemite. Tętniący życiem dokument, którego przegapić nie można.
Whiplash
Marzenia o karierze wirtuoza perkusji zderzają się z rzeczywistością w postaci diabolicznego nauczyciela muzyki. Czarny koń wszystkich list najlepszych filmów roku.

Podziel się tym artykułem:

2 komentarze

  1. frank drebin

    Ty chyba powinieneś dla dokumentów założyć oddzielną listę bo za mało miejsca zostaje dla filmów fabularnych 😉

  2. A przeszło mi to przez myśl :).

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004