Filmowy styczeń 2017 w ocenach. Manchester by the Sea (2016), reż. Kenneth Lonergan.
Manchester by the Sea (2016), reż. Kenneth Lonergan.

Filmowy styczeń 2017 w ocenach

No dobra, trochę mnie poniosło. Bardziej efektywnego miesiąca w 2017 roku raczej już nie będzie. A obawiam się, że i w całym moim życiu może już nie być…

Filmowy styczeń 2017 w ocenach

10

Manchester by the Sea
Po śmierci brata dręczony przeszłością Lee wraca do rodzinnego miasteczka, by zaopiekować się bratankiem. Nie wiem czy to najlepszy film 2016 roku, ale cholernie bardzo mi się podobał.

8

24
Dzięki możliwości podróży w czasie syn słynnego wynalazcy wchodzi w posiadanie pamiątki, którą w swe łapy chce dorwać jego zły wujek bliźniak :). Pełen pomysłowych zwrotów akcji film o zawirowaniach czasowych.
Kill List [Lista płatnych zleceń]
Dwóch płatnych zabójców na zlecenie tajnej organizacji podejmuje się likwidacji trzech celów. Polubicie albo w ogóle nie polubicie, ale na pewno nie zapomnicie.
La La Land
Początkująca aktorka i muzyk pragnący otworzyć swój klub jazzowy zakochują się w sobie w gorącym Hollywood. Uroczy film o marzycielach i dla marzycieli. Roztańczona, rozśpiewana i kolorowa bajka o Krainie Snów.
Mustang
Pięć sióstr wychowywanych w ortodoksyjnej tureckiej rodzinie wchodzi w okres młodzieńczego buntu. Pachnący latem film o budzącej się do życia seksualności, której nie sposób okiełznać. +1 za fajne dziewczyny.
Operation: Avalanche
Dwóch młodych agentów CIA podejmuje się misji sfingowania materiału z lądowania na Księżycu. Pomysłowy w formie i bardzo ciekawy w treści film reżysera, o którym jeszcze usłyszymy.
Perfetti sconosciuti [Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie]
Grupa przyjaciół decyduje się na grę, która ma udowodnić, że każdy z nich ma coś do ukrycia. Bardzo dobre współczesne kino obyczajowe, któremu niepotrzebnie przyklejono łatkę komedii.
Sairat
On jest biedny, ona bogata. Zakochują się w sobie mimo wiedzy, że nikt nie będzie zadowolony z tego związku. Zasłużenie jeden z najlepszych indyjskich filmów 2016 roku.
Split
Cierpiący na rozszczepienie osobowości mężczyzna porywa i więzi trzy nastolatki. Panie Shyamalan, pan jesteś cholerny spryciarz! Porządny, ale przeciętny film jedną, końcową sceną zamienić w coś wartościowego! Brawo.
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
Historia życia Michaliny Wisłockiej, autorki książki, która zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków. Nie tak dobry film jak Bogowie tych samych producentów, ale z pewnością warto obejrzenia i zapewniający rozrywkę.

7

An [Kwiat wiśni i czerwona fasola]
Starsza kobieta pomaga byłemu skazańcowi w prowadzeniu lokalu z japońskimi plackami. Spokojny film bez fajerwerków za to ze świetnymi bohaterami, którzy napędzają to obyczajowe kino.
Body/Ciało
Sceptyczny prokurator prosi o pomoc medium w celu skontaktowania się ze zmarłą żoną. Nie wiem czemu, ale lubię filmy Szumowskiej. Ten również mi podszedł, choć ani przez chwilę nie uderzył w tony większego kina.
‚Burbs, The [Na przedmieściach]
Kilku sąsiadów zaczyna podejrzewać, że do domu po drugiej stronie ulicy wprowadziła się rodzina morderców. Czarna komedia z kilkoma bardzo fajnymi pomysłami inscenizacyjnymi.
Christine
Historia dziennikarki, która w poszukiwaniu chwytliwego i oryginalnego tematu poszła za daleko. Oparty na faktach porządny dramat psychologiczny ze świetną rolą Rebeki Hall.
Colonia
W poszukiwaniu ukochanego młoda kobieta trafia do kontrolowanej przez chilijski rząd sekty. Solidne kino oparte na faktach, które najbardziej zaskakuje tym, że coś takiego jeszcze niedawno wciąż miało miejsce.
Cuerpo, El [Trup]
Gdy z kostnicy znika ciało kobiety, prowadzący śledztwo detektyw zaczyna podejrzewać jej męża. Siłą tego filmu jest zaskakujące zakończenie, choć wiedzie do niego nieco naciągana droga.
Death at a Funeral [Zgon na pogrzebie]
Zaniepokojenie pogrzebowych gości wzmaga się wraz z pojawieniem się na uroczystości tajemniczego gościa. Seans z gatunku nadrabiania zaległości. Solidna komedia, ale czemu aż tak popularna, tego nie wiem.
Denial [Kłamstwo]
Pisarka i historyk Deborah Lipstadt musi obalić przed sądem absurdalną tezę, że Holokaust nigdy nie miał miejsca. Lekko rozrywkowe kino prawnicze opowiadające w przystępny sposób o poważnym temacie ludobójstwa.
Final del túnel, Al [At the End of the Tunnel]
Przykuty do wózka spec od komputerów odkrywa, że obok wprowadzili się złodzieje chcący obrabować miejscowy bank. Solidny thriller z fajnym pomysłem i zbyt dużo mającym szczęścia bohaterem.
Fury of a Patient Man, The [Tarde para la ira]
Sroga pomsta w zapalczywym gniewie czeka na uczestników napadu, który zakończył się tragicznie. Hiszpańskie kino zemsty dla ciut bardziej cierpliwych widzów.
Hitchcock/Truffaut
Analiza i interpretacja twórczości Hitchcocka na podstawie książki, jaką napisał o nim François Truffaut. Ciekawe dla osób interesujących się filmem i na tyle krótkie, żeby zainteresować i innych.
Jackie
Tuż po zabójstwie męża, Jacqueline Kennedy robi wszystko, by pamięć o nim i jego dokonaniach nie zostały zaprzepaszczone. Kameralny biopic, który przez odmienność od typowych filmów tego gatunku łatwo wziąć za nudę.
Just Before Dawn [Tuż przed świtem]
Grupa turystów zmuszona jest stawić czoła mordercy czyhającemu na nich w leśnych, górskich ostępach Oregonu. Klasyczny slasher z absurdalnie fajnym badgajem i ładnie sfilmowaną przyrodą.
Lo and Behold, Reveries of the Connected World [Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci]
Werner Herzog rozmyśla o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Internetu. Kilka ciekawych spostrzeżeń, ale całość tylko poprawna.
Nocturnal Animals [Zwierzęta nocy]
Właścicielka galerii sztuki otrzymuje od byłego męża rękopis zadedykowanej jej brutalnej książki. Przyzwoity, mroczny thriller z metaforą, który nie wiedzieć czemu ma opinię dużo lepszego niż jest.
Po prostu przyjaźń
Grupa przyjaciół wyrusza na coroczną wyprawę w góry. Tym razem będą musieli wytłumaczyć sobie kilka rzeczy. Sympatyczne kino obyczajowe, które uniknęło pokusie bycia głupią komedią romantyczną.
Queen of Katwe
Pochodząca z najbiedniejszych slumsów Ugandy dziewczynka poznaje szachy. Oparta na faktach disneyowsko-bajkowa produkcja z bardzo kolorową Afryką w tle. Zbyt wyidealizowane kino, które poprawia humor.
Zjednoczone stany miłości
Czas transformacji ustrojowej. Cztery kobiety szukają swojego miłosnego miejsca na Ziemi. Bezkompromisowe i niełatwe kino, które prosto wrzucić do przegródki „bezpretensjonalna beznadzieja”, choć na to nie zasługuje.

6

13th
Dokumentalny rzut oka na amerykański system penitencjarny w kontekście dyskryminacji rasowej. Za mało o historii, za dużo o Teraźniejszości. raczej dla amerykańskiego widza.
Beware the Slenderman [Strzeż się Slendermana]
Dokumentalne śledztwo w poszukiwaniu ofiar internetowego mema Slendermana, z powodu którego dochodzi do tragedii. Bardzo ciekawy do połowy, ale potem już nie.
Billy Lynn’s Long Halftime Walk
Bohater wojny w Iraku podczas uroczystości na jego cześć musi zdecydować czy wrócić na wojnę, a może jednak pozostać w kraju. Rewolucja w kinie, jaką był, której prawie nikt nie zobaczy, to żadna rewolucja. Sam film taki sobie.
Call of Heroes [Xi Yang Wu Shi]
Grupa dzielnych wojowników staje do walki z brutalem, który terroryzuje jedną z wiosek. Mogła wyjść z tego świetna Parszywa dwunastka, a wyszło typowe, chińskie kino rozrywkowe z wszystkimi jego wadami.
Córki dancingu
Dwie syreny w drodze do USA zatrzymują się w Warszawie lat 70.-80. Szalony musical, który niestety zapragnął być mądrzejszym i ambitniejszym filmem niż powinien.
Great Wall, The [Wielki Mur]
Zamorscy wojownicy przybywają do Chin w poszukiwaniu prochu. Znajdują potwory. Miało być chińskie widowisko, wyszedł amerykański film rozrywkowy z rozmachem.
I Am a Hero
Nieporadny życiowo rysownik mang zmuszony jest wziąć udział w zombieapokalipsie. Typowy film o zombie prosto z Japonii, co tym razem nie jest jego dodatkowym atutem.
Konwój
Niebezpieczny więzień jest przewożony do szpitala psychiatrycznego. Strażnicy mają wobec niego inne plany. Dość porządne kino policyjne, którego scenariuszowi przydałoby się więcej sensu i mniej banału.
Loving
Oparta na faktach historia międzyrasowego małżeństwa, które przed Sądem Najwyższym zawalczyło o swoje prawa. Przeciętny film, który przyniósł nominację do Oscara dla Ruth Neggi tylko dlatego, bo jest Afroamerykanką.
Mr. Church
W domu matki samotnie wychowującej córkę pojawia się mężczyzna, który od tej pory będzie im gotował. Wychodzący z absurdalnego założenia film, który od początku do końca na siłę próbuje wzruszyć, ale mu to nie wychodzi.
Phobia
Cierpiąca na agorafobię dziewczyna wprowadza się mieszkania, w którym dzieją się dziwne rzeczy. Plusy: ciekawe i pomysłowe zakończenie. Minusy: dość ciężko do niego dotrwać.
Planeta singli
Telewizyjny showman namawia poczciwą nauczycielkę, by na potrzeby jego programu umawiała się z facetami z serwisu randkowego. Niepojęta jest dla mnie popularność, jaką zyskała ta komedia z kilkoma zaledwie trafionymi pomysłami.
Powidoki
Końcowe lata życia Władysława Strzemińskiego i jego z góry przegrana walka z komunistami. Pozycja ciekawa, jak każdy inny biopic, szczególnie że opowiada o postaci, o której wiem niewiele.
Shepherds and Butchers
Przeciwnik kary śmierci podejmuje się obrony młodzieńca oskarżonego o siedem morderstw. Oszukana prawdziwa historia (prawdziwa tylko troszkę) z mocnymi scenami więzennymi z apartheidowskiego RPA.
Silence [Milczenie]
Dwóch Jezuitów wyrusza do Japonii w poszukiwaniu swojego zaginionego mentora. Scorsese przenosi się do Japonii XVII wieku i serwuje powolny i nużący moralitet na temat wiary. Nie wyszło.
War on Everyone
Dwóch mających za nic przyzwoitość policjantów przewartościuje kilka spraw w zderzeniu z groźnym kryminalistą. Ciekawa próba stworzenia oryginalnego buddy-movie, która momentami bardzo wychodzi, a momentami bardzo nie wychodzi.

5

Accountant, The [Księgowy]
Nikt nie wie, kim jest tajemniczy Księgowy największych oprychów świata, ale pewien agent rządowy postanawia go schwytać. Absurdalne kuriozum z totalnie przekombinowanym scenariuszem.
American Pastoral [Amerykańska sielanka]
Lata 60. ubiegłego wieku. Córka bogatego właściciela fabryki zostaje oskarżona o zamach bombowy na budynek poczty. Jak to pisał klasyk: bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy.
Bodom
Grupa młodzieży zamierza zrekonstruować zbrodnię, do jakiej doszło przed laty nad jeziorem Bodom. Ciekawa historia została potraktowana jedynie jako punkt wyjścia do standardowego slashera z naciąganymi twistami.
Florence Foster Jenkins [Boska Florence]
Historia kobiety uważanej za najgorszą śpiewaczkę świata, co nie przeszkodziło jej zrobić karierę. Zupełnie nieśmieszne filmidło perfidnie obliczone na kolejną nominację do Oscara dla Meryl Streep.
Keeping Up with the Joneses [Szpiedzy z sąsiedztwa]
Poukładane do bólu małżeństwo zaczyna fascynować się nowymi sąsiadami światowcami. Typowa komedia „o agentach” zrealizowana bez jakiegokolwiek wysiłku. Tylko dla Isly Fisher.
Operation Chromite [In-cheon-sang-ryuk-jak-jeon]
O losach wojny koreańskiej zadecyduje tajna misja mająca na celu umożliwienie desantu wojsk koalicji dowodzonych przez generała MacArthura. Szumu narobił udział w tym filmie Liama Neesona. Gdyby nie on, nie byłoby o czym gadać.

4

7 Aum Arivu
Indie przed atakiem chińskich terrorystów może uratować jedynie współczesna wersja dawnego mastaha, który założył Klasztor Shaolin. To filmy takie jak ten pracują na fatalną opinię o indyjskim kinie.
Beep. A Documentary History of Game Sound
Dokumentalna historia dźwięku w grach komputerowych począwszy od 8-bitowców, a skończywszy na plejakach. Mimo fajnego tematu straszne nudziarstwo, w którym zafascynowani sobą ludzie nie czują, że nikogo nie interesują ich samozachwyty.
Fack ju Göhte 2 [Szkolna imprezka 2]
Podający się za nauczyciela przestępca wyrusza z klasą do Tajlandii, by tam pracować na dobre imię szkoły. Totalnie zmarnowany potencjał, który zaowocował toporną i nieśmieszną komedią.
Stereo
Przeszłość dopada sympatycznego mechanika motocyklowego, który zadekował się w typowym in the middle of nowhere. Ani to czarna komedia, ani ostry thriller, ani nie wiadomo w ogóle co.

3 odpowiedzi

  1. zjednoczone stany milosci – chyba pretensjonalna

  2. Quentin

    Zgadza się :)

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.
www.VD.pl