×
Filmowy kwiecień 2016 w ocenach

Filmowy kwiecień 2016 w ocenach

Wyjątkowo marny w seanse filmowe marzec – pomściłem!

Kwiecień 2016 w ocenach

8

Batman v Superman: Dawn of Justice [Batman v Superman: Świt sprawiedliwości] Gdy Superman rozwala połowę Metropolis, Batman dochodzi do wniosku, że koleś jest zagrożeniem dla ludzkości. A mnie się podobało. Dużo lepsze niż nędzny Man of Steel.
Cinema Komunisto
Rarytas dla wszystkich, którzy w młodości z wypiekami na twarzy oglądali jugosłowiańskie filmy wojenne. Dokument o Josipie Brozie Tito, jego umiłowaniu amerykańskiego kina i dawno zapomnianym raju dla filmowców, jaki stworzył.
Hardcore Henry
Cyborg Henry kontra niekończące się hordy oprychów stojące na drodze do ukochanej. Krew, flaki i inne przysmaki. Pierwszy pełnometrażowy film w FPP.
Holidays
Antologia filmowych opowiadań grozy tematycznie związana ze świętami. Udana, więc skoro lubię takie antologie, to ocena mocna.
Hush
Głuchoniema pisarka staje do walki z psychopatą, który ją prześladuje. Trzymający w napięciu home invasion thriller bez wodotrysków.
Invitation, The [Zaproszenie]
Na spotkanie po latach grupy przyjaciół cieniem rzuca się tragedia z przeszłości. Minimalistyczny w formie, ale wciągający i emocjonujący psychologiczny thriller.
Nightmares in Red, White and Blue
Jak w 90 minut opowiedzieć całą historię amerykańskiego filmowego horroru? Po łebkach. No ale film ciekawy, choć raczej nie dla zaawansowanych, bo oni już to wszystko wiedzą.
Orion: The Man Who Would Be King
Nieprawdopodobna, ale prawdziwa historia człowieka, który mógł być Elvisem Presleyem, ale trochę się spóźnił. Bardzo ciekawy w treści i całkiem zwyczajny w formie dokument.
Rack Pack, The
Wybuchowy Alex Higgins kontra flegmatyczny Steve Davis. Stawka: bycie najlepszym snookerzystą na świecie. Znakomita podróż do czasów, gdy snooker rządził światem.
Son of Saul aka Saul fia [Syn Szawła] Kilkanaście godzin z życia członka oświęcimskiego sonderkommando. Ciężki i niełatwy film, który jednak nie wstrząsnął mną tak jak myślałem.
When Snooker Ruled the World
Strasznie to dziwne, ale bardzo mało powstało filmów o snookerze. W tym za krótkim dokumencie poznacie czasy największej świetności tego sportu, który wcale nie jest drętwy!

7

10 Cloverfield Lane [Cloverfield Lane 10]
Młoda kobieta budzi się w podziemnym schronie w towarzystwie mężczyzny, który twierdzi, że uratował ją przed atakiem chemicznym. Fajny pomysł, fajne rozwinięcie, mocno dyskusyjny finał.
Czerwony Pająk
Polska, lata 60. Młody chłopak wpada na trop mordercy. Film w pełni trzymany za mordę przez reżysera, który ma w nosie widza. Szkoda, że to wszystko prowadzi donikąd i jest o niczym.
Dennis Rodman’s Big Bang in PyongYang
Dokument o charytatywnym meczu, jaki Dennis Rodman zorganizował pomiędzy gwiazdami NBA, a najlepszymi północnokoreańskimi koszykarzami. Przykro patrzeć na Rodmana, ale film rozrywkowy, co począć.
Finest Hours, The [Czas próby]
Początek lat 50. ubiegłego wieku. Czworo śmiałków w małej łódce rusza poprzez sztorm na ratunek tonącemu tankowcowi. Sztampowe, heroiczne, amerykańskie kino, które fajnie się ogląda.
Go-Go Boys, The: The Inside Story of Cannon Films
Drugi, gorszy z dokumentów o fenomenie wytwórni filmowej Cannon Films. Jej historia oczyma ojca założyciela – Menahema Golana.
Liza, the Fox-Fairy aka Liza, a Rókatündér [Liza, lisia wróżka] Sympatyczna opiekunka poszukuje miłości, ale na jej drodze zawsze staje śmierć. Oryginalne węgierskie kino ze specyficznym poczuciem humoru, które od połowy filmu zaczęło mnie męczyć.
Manitou, The [Manitou] Indiański szaman odradza się w ciele przypadkowej kobiety. Ekranizacja książki Grahama Mastertona. Film tak zły, że aż dobry. Już takich nie robią.
Midnight Special
Ojciec wyrywa swojego obdarzonego nadnaturalnymi mocami syna z łap sekty religijnej. Minimalistyczne science-fiction ze świetnym, choć nieco snobistycznym klimatem.
Nina
Nina Simone, legenda amerykańskiej muzyki, trafia do szpitala psychiatrycznego. Czy będzie w stanie wrócić do rozmienionej na drobne kariery. Biopic, jaki jest każdy widzi. PS. Dużo świetnej muzyki.
Paradox
Po przeniesieniu się w czasie o godzinę do przodu, bohater filmu odkrywa, że jego koledzy, którzy mu towarzyszyli nie żyją. Tak zły, że aż dobry film o podróżach w czasie.
Triple 9 [Psy mafii]
Kilku policjantów na usługach rosyjskiej mafii podejmuje się niebezpiecznego zadania wymagającego ekstremalnych rozwiązań. Mogło być tak pięknie, ale wyszło standardowe policyjne kino.
Where to Invade Next
Michael Moore wyrusza do Europy, by podpatrzyć rozwiązania, które można by zaszczepić w Stanach. Totalnie przekoloryzowany dokument z przypadkowo aktualnym komentarzem do sprawy Breivika.
Wszystko gra
Trzypokoleniowa kobieca rodzina walczy o zachowanie domu w pożądanym przez dewelopera zakątku Warszawy. W większości bardzo fajne covery polskich piosenek, co ważne w filmie, w którym pełno tych piosenek.

6

11. A.M
Szef jednostki zajmującej się podróżami w czasie przenosi się o dzień do przodu i odkrywa, że pomiędzy nim i jego ludźmi rozegrała się tragedia. Nie pomoże dobra realizacja, gdy pomysłowi na film brakuje ekscytującego rozwiązania.
Aux yeux des vivants aka Among the Living
Trzech wagarowiczów w ruinach miasteczka filmowego natyka się na mordercę. Świetny pomysł na film niestety przerodził się w sztampowy home invasion horror wraz z opuszczeniem miasteczka.
Boss, The [Szefowa] Po pobycie w więzieniu dawna milionerka wpada na pomysł odbudowania swojego imperium. „Komedia z Melissa McCarthy” brzmi jak wyrok, ale Szefowa jest względnie zjadliwa.
Boy, The [The Boy] Zgadzając się na opiekę nad dzieckiem, Greta nie przypuszczała, że chodzi o porcelanową lalkę. Klimat starych horrorów jest, ale całość nie wyróżnia się niczym szczególnym.
Clan, El [Klan] Oparty na faktach film o rodzinie porywaczy działającej w czasach argentyńskiej junty wojskowej. Zrealizowany po amerykańsku i ciekawy, a jednak czegoś mu zabrakło.
Coming Soon
Pirat filmowy odkrywa coś dziwnego z horrorem, który na dniach ma pojawić się w kinach. Pomysł fajny, twist ciekawy, ale całość sztampowo azjatycka. (Film z Tajlandii).
Dirty Grandpa [Co Ty wiesz o swoim dziadku?]
Grzeczny wnuczek rusza w podróż razem ze swoim niewyżytym seksualnie dziadkiem. Tylko dla odpornych na niewybredny humor widzów, których śmieszyła sperma w piwie z American Pie.

5

13 Cameras
Młode małżeństwo wprowadza się do domu nie wiedząc, że właściciel zamierza obserwować ich życie 24/7. Jakiekolwiek napięcie psuje młody mąż, którego aż prosi się, żeby zamordować. Do niezłej końcówki mało kto dotrwa.
Blood and Ties aka Gongbeom
Córka zaczyna podejrzewać ojca o bycie poszukiwanym mordercą sprzed lat. Pierwszy twist denny, a drugi przewidziałem na początku filmu. I co mi panie zrobisz?
Standby [Oczekujący] Dawni kochankowie spędzają ze sobą jedną noc w Dublinie. Zawód na całej linii, więcej chemii jest między PO i PiS-em niż między głównymi bohaterami.
They Found Hell
Grupa studentów zupełnym przypadkiem teleportuje się do piekła. Telewizyjne kino klasy nie za wysokiej, choć wcale nie takie złe jak być powinno.
Veteran
Policyjny weteran na tropie milionera, któremu wydaje się, że jest ponad prawem. Zarazem wielki hit w koreańskich kinach, jak i wielka, rozczarowująca nuda.

4

Risen [Zmartwychwstały] Rzymski trybun prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia z grobu ciała Jezusa. Byłem ciekaw, jaki sposób znajdzie Kevin Reynolds na tę dobrze znaną przecież historię, ale okazało się, że nie znalazł żadnego.

3

Diablo
Klon Clinta Eastwooda (jego syn Scott) rusza w ślad porywaczy swojej żony. Fajne zdjęcia, fajna muzyka, bardzo nudny i spięty w pośladach film.
Last Witch Hunter, The [Łowca czarownic] Łowca czarownic toczy w Nowym Jorku bój z dawną przeciwniczką, okrutną wiedźmą. I to wszystko na śmiertelnie poważnie! Nawet biednego Michaela Caine’a w tę PG-13 bzdurę wplątali.
Mexico Barbaro
Osiem horrorowych historii spod ręki ośmiu meksykańskich reżyserów. Jeden z największych zawodów w historii listy Do Obejrzenia.
Paranormal Activity: The Ghost Dimension [Paranormal Activity: Inny wymiar] Odnaleziona w gratach po poprzednim lokatorze kamera objawia tajemnicze możliwości. Pierwszy PA, jaki widziałem. Fajny zwiastun, niefajny film.
Two Wrongs [Prawo do zemsty] Porywacz córki żąda od jej matki, aby… porwała kogoś innego. Obejrzałem przypadkiem, bo leciało w telewizorze. Harlequinowy thriller.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004