Filmowy październik 2016 w ocenach. Wołyń (2016), reż. Wojciech Smarzowski.
Filmowy październik 2016 w ocenach. Wołyń (2016), reż. Wojciech Smarzowski.

Filmowy październik 2016 w ocenach

Jesień przyszła, ciemno o szesnastej – od razu się lepiej filmy ogląda.

Filmowy październik 2016 w ocenach

9

Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young, The
Film dokumentalny o morderczym 160-kilometrowym biegu rozgrywanym w lasach Tennessee. Bardzo pozytywne 90 minut spotkania ze zwyczajnymi/niezwyczajnymi ludźmi, o których nigdy wcześniej nie słyszeliście.
Nuts!
Zwariowana historia lekarza, który leczył impotencję poprzez wszczepienie jąder kozła. Tak jest, dobrze czytacie. Film dokumentalny ze świetnym twistem, fiu fiu!
Train Drivers Diary [Dnevnik mašinovode / Dziennik maszynisty]
Serbskiemu kandydatowi do Oscara Oscar nie grozi, ale nominacja zasłużona. Maszynista, który w swojej karierze przejechał kilkadziesiąt osób bierze na wychowanie chłopca z domu dziecka. Lekko, zabawnie, wesoło – udany seans.
Wołyń
Rok 1939. Na Wołyniu ze strony ukraińskiej ludności coraz głośniejsze są antypolskie głosy. Wybucha wojna. Smarzowski o rzezi wołyńskiej w charakterystyczny dla siebie sposób – prosto w ryj. Wstrząsający film o wstrząsającej zbrodni.

8

Amanda Knox
Sprawę głośnego morderstwa poznajemy z ust tytułowej bohaterki oskarżonej o morderstwo swojej współlokatorki. Ciekawe, szczególnie dla osób (ja), które nie śledziły całej sprawy.
Blessed Benefit [Inshalla Istafadet / Błogosławione korzyści]
Wkręcony w lewy biznes przez kuzyna, Ahmad trafia do jordańskiego więzienia. Pozytywna komedia obyczajowa o tym, że trzeba sobie jakoś radzić w życiu pełnym absurdów.
Chicken People
Historia kilku hodowców drobiu, którzy poświęcają swoje życie w celu wyhodowanie perfekcyjnego kurczaka. Pozytywny dokument o pozytywnych ludziach.
De Palma
Brian De Palma siedzi i opowiada o swojej karierze. Ciekawy reżyser, to i dokument ciekawy, choć raczej nie wyjaśnia, czemu De Palma przestał kręcić dobre filmy.
Doctor Strange [Doktor Strange]
Okaleczony w wypadku neurochirurg w wyniku duchowego oczyszczenia jest na dobrej drodze do zostania potężnym czarodziejem. Czarodziejskie bzdury podane w tak wesoły, wartki i efektowny sposób to ja mogę oglądać.
Moon Dogs [Księżycowe kundle]
Przyrodni bracia ruszają do Glasgow, by tam załatwić kilka osobistych problemów. Młodzieżowe kino drogi opowiedziane lekko i z humorem.
Scare Campaign
Twórcy telewizyjnego programu, w którym wkręcają nieświadomych niczego bohaterów, kręcą kolejny odcinek w starym szpitalu psychiatrycznym. W końcu jakaś porządna i krwawa sieczka!
Siege of Jadotville, The [Jadotville]
Oparta na faktach historia irlandzkiego oddziału, który w ramach sił ONZ bronił afrykańskiej placówki przed skomasowanym atakiem wroga. Produkcja z gatunku bardzo porządnych, chyba nawet za porządnych.
Under the Shadow
W bombardowanym Iranie matka z córką muszą mierzyć się nie tylko z ponurą wojenną rzeczywistością. Pobrzmiewający nutami Babadooka horror z fajnym klimatem i kilkoma zapadającymi w pamięć scenami.

7

La La La at Rock Bottom
Z powodu amnezji, mężczyzna, który właśnie opuścił zakład karny trafia do japońskiego zespołu popowego. Porządne japońskie kino obyczajowe bez hermetyczno-japońskich wstawek.
Prosta historia o morderstwie
Zamordowana zostaje rodzina młodego policjanta. Kto pociągnął za spust? Porządny polski kryminał, któremu trochę brakuje, żeby wybić się ponad solidność.
Strangled [A martfüi rém / Potwór z Martfű]
Gwałciciel-zabójca poluje na swoje młode ofiary, ale władza w myśl zasady: w krajach socjalistycznych nie ma seryjnych morderców; zawala śledztwo ignorując fakty. Bardzo porządny thriller kryminalny osadzony w specyficznej epoce, ale nie zaskakujący niczym.
Summer of ’92 aka Sommeren ’92
W końcu ktoś zrobił film o duńskim występie na piłkarskich mistrzostwach Europy w 1992 roku. Przeciętny film, któremu chciałem dać 6/10, ale wzruszająca końcówka zmieniła moje zdanie.
Witness, The
Ponad 30 osób było świadkami morderstwa młodej dziewczyny. Nikt nie zareagował. Po latach brat zamordowanej sprawdza, ile prawdy jest w tej historii. Dość smutny dokument, który wiele mówi o życiu.

6

Beyond the Mountains and Hills [Me’ever Laharim Vehagvaot / Za górami, za wzgórzami]
Ojciec szuka pracy, matka wdaje się w romans, córka się buntuje. Wiwisekcja izraelskiej klasy średniej podana w sposób dość lekki, ale momentami zbyt ambitny.
Chouf [Na czatach]
20-letni student zagłębia się w narkotykowy świat marsylskich slumsów, by znaleźć zabójcę swojego brata. Kryminalny dramat, który widzieliście już wcześniej, choć może w innym biednym zakątku świata.
Houston, We Have a Problem! [Houston, imamo problem! / Houston, mamy problem]
Mockumentalna historia jugosłowiańskiego podboju kosmosu z pewnością mogła być o wiele bardziej atrakcyjna i zabawna. Ale i tak dla paru scen warto rzucić okiem.
Jack Reacher: Never Go Back [Jack Reacher: Nigdy nie wracaj]
Aby chronić córkę, o której istnieniu właśnie się dowiedział, eks-major Jack Reacher wplącze się w rozgrywkę u szczytów wojskowej władzy. Nieudana kontynuacja niedawnego hitu, która zawodzi swoją nijakością.
Silenced, The
Młoda dziewczyna trafia do szkoły-sanatorium, w której zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Pięknie nakręcone (Korea, lata 30. ub. wieku) i stylowe nie do końca wiadomo co.

5

Friend Request
Przyjęcie facebookowego zaproszenia do znajomych od dziwnej koleżanki skutkuje coraz poważniejszymi nieprzyjemnościami. Nie warto, było sporo dużo lepszych filmów o złych stronach portali społecznościowych.
I Am the Pretty Thing That Lives in the House
Pielęgniarka wprowadza się do nawiedzonego domu swojej umierającej pacjentki. Doceniam ambitne podejście do horroru, który zupełnie rezygnuje z tzw. jump-scare’ów, no ale pieruńsko się wynudziłem.
In a Valley of Violence
Kowboj rusza ścieżką zemsty w kierunku miasteczka zamieszkałego przez sprawców jego tragedii. Ti West wziął się za western i poległ z kretesem. Mało co gra w tym filmie.
My Scientology Movie
W związku z niemożliwością zrobienia dokumentu o scjentologach, reżyser postanawia podejść do tematu z zupełnie innej strony. Nieudana próba zrobienia drugiego The Act of Killing.
Shelley
Imigrantka z Rumunii decyduje się zostać surogatką dla swojej pracodawczyni. Okazuje się to błędem. Im dalej w film, tym bardziej się nudziłem. Bardzo oszczędny horror dla koneserów.
Uncle Howard [Wujek Howard]
Intymny portret przedwcześnie zmarłego reżysera widziany oczami jego bratanka. Zdecydowanie zabrakło barwniejszego nakreślenia nowojorskiej bohemy początku lat 80.
Whole Truth, The
Adwokat podejmuje się obrony chłopaka oskarżonego o zabójstwo ojca. Reeves i Zellweger w telewizyjnej produkcji z twistem, któremu podporządkowany jest cały film.

4

Bad Moms
Znudzone rutyną i obowiązkami mamuśki postanawiają się zabawić. Przedstawiciel gatunku: wyrób komediopodobny. Fajne aktorki robią z siebie idiotki i myślą, że to zabawne.

3

Plac zabaw
Dzień z życia uczniów podstawówki, którzy kończą szkołę i za chwilę rozpoczną wakacje. Nie umiem uzasadnić mojej oceny dla tego filmu, tak jak reżyser nie uzasadnił filmem szokującego zakończenia.

Odpowiedź

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.
www.VD.pl