Filmowy czerwiec 2017 w ocenach. Backbeat (1994), reż. Iain Softley.
Backbeat (1994), reż. Iain Softley.

Filmowy czerwiec 2017 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w czerwcu.

Filmowy czerwiec 2017 w ocenach

9

Backbeat
John Lennon, Stuart Sutcliffe i koledzy ruszają na podbój muzycznych scen Hamburga. Seans powtórkowy jednego z moich ulubionych filmów. Tak się powinno kręcić originy superbohaterskich grup!
Man Called Ove, A [En man som heter Ove aka Mężczyzna imieniem Ove]
Po stracie żony i pracy, dobiegający 60-tki Ove zamierza ze sobą skończyć. Co trochę ktoś mu jednak w tym przeszkadza. Klasyczny komediodramat z całym dobrodziejstwem gatunku. Do śmiechu, do płaczu, do wartościowego seansu.
Psy 2: Ostatnia krew
Po zakończeniu odsiadki Franz Maurer podejmuje współpracę ze znajomym handlarzem broni mieszając w to Nowego. Seans powtórkowy. Film niemal genialny w swej konwencji, co szczególnie widać po latach.

8

Aliens [Obcy. Decydujące starcie]
Mimo ostrzeżeń o czyhających tam krwiożerczych kosmitach, grupa kosmicznych Marines wyrusza na obcą planetę. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ta niewątpliwa klasyka lepiej wygląda na ziarnistym VHS-ie niż Blu-rayu.
Belko Experiment, The
80 pracowników korporacji zostaje zmuszonych do zabijania się nawzajem w odciętym od świata wieżowcu. Krwawa rozpierducha mocno zainspirowana japońskim Battle Royale. Są zastrzeżenia, ale ogląda się bardzo fajnie.
Shimmer Lake
Lokalny glina prowadzi śledztwo w sprawie napadu na miejscowy bank. Opowiedziana od końca do początku zgrabna czarna komedia kryminalna z najbardziej uzasadnioną sceną sraczki w historii kina.

7

Freak Out [Mesuvag Harig, Panika]
Czterech izraelskich kadetów melduje się na odległym posterunku, gdzie wkrótce zaczynają dziać się rzeczy dziwne. Nie wiem czemu, bo film jest sztampowy, ale oglądało mi się go bardzo przyjemnie.
Jawbone
Walczący z alkoholizmem obiecujący kiedyś bokser wraca na stare śmieci i próbuje stanąć na nogi. Mroczny dramat bokserski rozegrany w scenerii brudnych zaułków i namalowany na twarzy głównego bohatera.
May God Save Us [Que Dios nos perdone/Niech Bóg nam wybaczy]
Seryjny morderca zabija staruszki. Śledztwo w tej sprawie prowadzą dwaj madryccy detektywi, którzy szybko zmuszeni są działać na własną rękę. Porządny hiszpański kryminał z pogłębioną kosztem sensacji psychologią postaci.
Our Little Sister [Nasza młodsza siostra aka Umimachi Diary]
Po śmierci ojca, z którym dawno nie miały kontaktu, trzy siostry przygarniają pod swój dach czwartą, przyrodnią. Tak bardzo sympatyczne kino, że aż za bardzo.
Piku
Podporządkowana swojemu ojcu córka zabiera go w daleką podróż, w trakcie której coraz bardziej zbliża się do kierowcy. Chyba nigdy wcześniej w historii kina nie poświęcono tyle czasu kupie. Bardzo sympatyczny Bollywood, któremu niewiele brakło do Ósemki.
What Ever Happened to Baby Jane? [Co się zdarzyło Baby Jane?]
Żyjące przebrzmiałą sławą siostry wkrótce będą musiały zmierzyć się z eskalacją swojego konfliktu spowodowanego wydarzeniami z przeszłości. Seans powtórkowy nie wypadł już tak dobrze jak premierowy, ale nie zestarzał się film Aldricha tak bardzo jak mógłby.
Wonder Woman
Amazonka Diana trafia na front I wojny światowej, by pokonać boga Aresa i raz na zawsze zakończyć wszelkie wojny. W końcu jakiś dobry letni blockbuster ze świetną Gal Gadot i brakiem większych dłużyzn.

6

All American High Revisited
Odnaleziony zostaje film dokumentalny o amerykańskiej szkole średniej z lat 80. ubiegłego wieku. Co po ponad 30 latach słychać u jego bohaterów? Zmarnowany, niestety, potencjał na bardzo fajny dokument.
Educating Rita [Edukacja Rity]
26-letnia fryzjerka postanawia przystąpić do kursu z literatury angielskiej, by móc zdawać na studia. Inteligentna komedia, która zdążyła się zestarzeć i nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś.
London Town
14-letni Shay wchodzi w dorosłość w Londynie brzmiącym buntowniczą muzyką The Clash. Seans London Town wielką stratą czasu nie jest, ale jednak zmarnowano bardzo fajny temat. Ubogi krewny Almost Famous.
T2: Trainspotting
Po 20 latach nieobecności Mark Renton wraca do Edynburga, gdzie spotyka kolegów, z którymi kiedyś dawał w żyłę. Pozbawiony pozafilmowych zalet pierwszej części, T2 zostaje porządnie zrealizowaną produkcją, bez której można by się było obejść.

5

Black Snow [Czarny śnieg aka Nieve negra]
Po latach spotyka się dwóch braci, których dawno temu podzieliła rodzinna tragedia. Stawką w ich dogadaniu się: dziewięć milionów dolarów. Co by było, gdyby filmowy thriller całkowicie pozbawić napięcia? Czarny śnieg byłby.
Handsome Devil
Wrażliwy rudzielec nie może zaaklimatyzować się w kipiącej testosteronem szkole dla chłopców. Wszystko zmienia przybycie przystojnego rugbisty. Stowarzyszenie umarłych poetów dla ubogich.
It Was Fifty Years Ago. Today Sgt. Pepper and Beyond
Trzeba mieć talent, żeby zrobić film dokumentalny o jednej z największych płyt wszech czasów nie używając w nim ani jednej piosenki z tej płyty. Temat zmarnowany na raczej znane anegdotki.
King Arthur: Legend of the Sword [Król Artur: Legenda miecza]
Wychowany w burdelu zawadiaka rzuca wyzwanie królowi, który kiedyś pozbawił go rodziny. Nie jest to widowisko, jakim powinno być. Brakuje mu uroku dobrych filmów Guya Ritchiego i za bardzo przypomina wyrachowany produkt, którego producent dał tydzień wolnego księgowemu.
Lucid Dream
Trzy lata po porwaniu syna, ojciec za pomocą świadomego śnienia próbuje odnaleźć jego sprawcę. Przeciętny koreański thriller ze zbyt wieloma zbiegami okoliczności, by traktować go poważnie.
Table 19
Stolik 19 to miejsce, przy którym spotykają się weselni goście, na których obecności nikomu nie zależy. Miałkie byle co, za słabe, żeby warto było je oglądać i nie aż tak złe, żeby się po nim przejechać.
Zookeeper’s Wife, The [Azyl]
Prowadzący warszawskie ZOO państwo Żabińscy podczas wojny dają schronienie Żydom z getta, którym grozi niechybna śmierć. Oparty na faktach, do bólu przyzwoity film, który nie wnosi niczego nowego do tego „gatunku” filmowego, a i stare wykorzystuje tak sobie.

4

Allied [Sprzymierzeni]
Brytyjski agent w trakcie II wojny światowej dostaje rozkaz zlikwidowania swojej żony, którą podejrzewa się o bycie niemiecką agentką. Gdyby to był Twitter, Robert Zemeckis napisałby, że ktoś mu się włamał na konto i jako on nakręcił tę marną namiastkę wojennego romansu.
Sky on Fire
Sensacyjna bzdura o komórkach macierzystych. Ringo Lam czy nie Ringo Lam, ale gdy w Hongkongu chcą opakować efektowną akcję w coś głębszego, niemal zawsze wychodzi kiszka.

Odpowiedź

  1. Allied 4? Coooo

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.