×
Filmowy listopad 2018 w ocenach. Another Day of Life. Jeszcze dzień życia.

Filmowy listopad 2018 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w listopadzie.

Filmowy listopad 2018 w ocenach

8

1987: When the Day Comes. Rok 1987

Nastroje społeczne w Korei Południowej zaczynają wrzeć po tragicznej śmierci studenta. Naród gotów jest do powstania. Ubrane w płaszczyk political-thrillera kino historyczne z silnym zabarwieniem patriotycznym. Dużo bardziej bliskie zachodniej wrażliwości niż podobne produkcje z Korei Południowej.

Another Day of Life. Jeszcze dzień życia

Dokumentalno-fabularna, aktorsko-animowana opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim i jego pobycie w ogarniętej wojną Angoli. Nie tak porywający jak myślałem, ale lubię afrykańskie tematy, stąd pełne zadowolenie z seansu.

Hitler’s Hollywood

Film dokumentalny o niemieckim kinie pod wezwaniem Jospeha Goebbelsa. Dobra rzecz dla każdego zainteresowanego tematem. Dla niezainteresowanych trochę mniej.

Paths of Glory. Ścieżki chwały

Sąd wojskowy rozstrzygnie o losie żołnierzy, którzy wbrew rozkazowi wycofali się z natarcia w trakcie I wojny światowej. W ramach nadrabiania zaległości. Szanuję każdy film, który nie zestarzał się nic a nic pomimo upływu 60 lat. A sam film też świetny.

They’ll Love Me When I’m Dead. Pokochają mnie, gdy będę martwy

Świetna dokumentalna opowieść o niedokończonym ostatnim filmie Orsona Wellesa. Obawiam się jednak, że sam film, który ostatnio dokończył za Wellesa Netflix, jest nieoglądalny.

7

Aterrados. Nocne istoty

Troje speców od zjawisk paranormalnych bada niewytłumaczalne zjawiska, do jakich doszło w Buenos Aires. Solidny horror w starym stylu bez żadnych udziwnień i ze świetnym martwym chłopczykiem ze szklanką mleka.

Crew, The. Braqueurs aka Szajka

Grupa złodziei ładuje się w potężne tarapaty na skutek nieodpowiedzialnego zachowania jednego z nich. Bardzo konkretny francuski kryminał sensacyjny, w którym zabrakło miejsca na pierdoły.

Elvis Presley: The Searcher. Elvis Presley: The Searcher

Trzygodzinny film dokumentalny poświęcony Elvisowi Presleyowi. Zrobiony przez jego Priscillę, więc spodziewajcie się laurki.

Freddie Mercury: The Great Pretender. Freddie Mercury – wielki mistyfikator

Przyzwoity dokument o Freddie’em Mercurym. Nic więcej.

Great Battle, The. Ahn si-seong

Do walki z dwustutysięczną armią staje grupa śmiałków broniących niezdobytej dotychczas twierdzy. Koreańskie widowisko historyczne, które zapewnia sporą dawkę rozrywki, umiejętnie omijając przegadaną nudę.

Guilty, The. Den skyldige, Winni

Policjant otrzymuje na telefon alarmowy zgłoszenie od porwanej kobiety. Teatr jednego aktora. Trzymające w umiarkowanym napięciu anty-widowisko, które nie nudzi pomimo obsady ograniczonej do minimum.

Man Who Wasn’t There, The. Człowiek, którego nie było

Małomówny fryzjer rozpoczyna spiralę zbrodni, której nie sposób zatrzymać. W ramach nadrabiania zaległości. Dobry film, ale jakiś taki zbyt perfekcyjny i wychuchany.

Outlaw King. Król wyjęty spod prawa

Po zabiciu Williama Wallace’a przez Anglików, Robert Bruce podejmuje kolejną próbę uwolnienia Szkocja z jarzma zaborców. Solidne kino historyczne ze świetną batalistyką, do nakręcenia której nie poszczędzono krwi.

Planeta Singli 2

Ania i Wilk właśnie się rozstali. Propozycja wspólnego prowadzenia wigilijnego show jeszcze bardziej to komplikuje. Sympatyczna komedia, po której życzyłbym sobie, żeby pozostała przy bawieniu widza i daniu sobie spokoju z próbą wzruszenia go.

Still/Born. Poroniony

Świeżo upieczeni rodzice wracają z noworodkiem do domu, w którym zaczynają dziać się rzeczy niewytłumaczalne. Bardzo przyzwoity niskobudżetowy horror, który świetnie się zaczyna, a potem traci trochę za dużo pary.

6

12th Man. Den 12. mann, Dwunasty człowiek

Historia niezwykłej woli przetrwania ostatniego z norweskich cichociemnych w trakcie II wojny światowej. Historia rzeczywiście niesamowita, ale chyba lepiej się prezentuje będąc opowiadaną niż sfilmowaną.

Along with the Gods 2: The Last 49 Days. Sin-gwa ham-kke-in-gwa yeon

Strażnicy pozagrobowego świata stają przed kolejnymi zadaniami, które będą miały wpływ na ich przyszłość. Druga część koreańskiego widowiska za grubą kasę oferuje dobrą fantasy-zabawę, ale filmowy twist woła o pomstę do nieba.

Ballad of Buster Scruggs, The. Ballada o Busterze Scruggsie

Zbiór kilku filmowych nowelek, których akcja rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Po zaostrzeniu apetytu na więcej westernowego dobra dzięki dwóm pierwszym nowelkom, tempo i jakość kolejnych systematycznie spada aż do zapomnienia, że na początku było fajnie.

Believer. Dok-jeon

Policjant do spółki z kryminalistą próbują schwytać legendarnego azjatyckiego barona narkotykowego. Koreański remake Drug War jest thrillerem porządnym, ale w starciu z pierwowzorem nie ma żadnych szans.

Creed 2

Adonis Creed po zdobyciu mistrzostwa świata w boksie staje naprzeciwko syna zabójcy swojego ojca. Przyzwoite, sztampowe kino bokserskie, którego największą wadą jest to, że nikt nie próbuje nic zrobić z tą sztampą.

Cured, The. Wyleczeni

Wyleczeni zarażeni wracają do niechętnego im społeczeństwa pamiętając wszystko to, co nawywijali za zombiaka. Udanie mierzący się z tematem nietolerancji solidny dramat psychologiczny ukryty pod gatunkowością horroru. Na kolana jednak nie rzuca.

Deep Red. Profondo rosso, Głęboka czerwień

Zdemaskowany przez medium morderca zaczyna zacierać ślady swojej zbrodni. Seans powtórkowy. Niczego tak nie brakuje filmom Dario Argento jak dobrego scenarzysty i lepszych aktorów.

Extraordinary Journey of the Fakir, The. Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie

W wyniku zbiegu okoliczności fakir zmuszony jest przebyć pół Europy i ćwierć Ameryki, by odnaleźć miłość. Kino bardzo sympatyczne, ale umówmy się, nie ma w tej podróży fakira nic specjalnie niezwykłego.

Niepodległość

Koloryzowane zdjęcia z epoki to ogromny atut tej dokumentalnej produkcji przygotowanej na 100-lecie niepodległości Polski. Forma ich przedstawienia zbyt sztywna i przypominająca apel szkolny.

Old Man & the Gun, The. Gentelman z rewolwerem

Czy spotkanie sympatycznej wdowy będzie dla złodzieja-gentelmana szansą na to, by w końcu się ustatkować? Melancholijne kino żyjące z kreacji Roberta Redforda i Sissy Spacek.

Papillon

Francuscy więźniowie kolonii karnej w Gujanie Francuskiej za wszelką cenę próbują stąd uciec. Remake filmu, którego jakoś nigdy nie lubiłem. Trudno więc, żebym i ten wyjątkowo polubił. Ale produkcja to porządna.

Puzzle

Zamknięta w sobie kobieta odnajduje partnera, z którym zaczyna przygotowywać się do mistrzostw kraju w układaniu puzzli. Moim zdaniem byłoby o wiele lepiej, gdyby historia poszła w stronę puzzli, a nie obyczajowego romansu

Suspiria

Młoda tancerka przybywa do szkoły baletowej w RFN-ie, którą podobno rządzą wiedźmy. Artystyczny bełkot z pomieszaniem, poplątaniem i piękną warstwą wizualno-klimatyczną.

5

Buybust

Elitarny oddział policji zasadza się w slumsach Manili na groźnego handlarza narkotyków. „Pozioma” wersja indonezyjskiego Raidu, która niestety nie trzyma poziomu akcji, jaki można było tam zobaczyć.

Mile 22

Agenci CIA eskortują ważnego informatora przez miasto, w którym wszędzie czyhają na nich niebezpieczeństwa. Iko Uwais robi swoje, ale nikt nie dotrzymuje mu tu kroku, więc film do obejrzenia jedynie na przewijaniu.

Ranger, The

Terroryzowana przez psychopatę grupa punków stara się przeżyć w położonym na odludziu leśnym domku. Nieco powyżej kiepskiego standardu amerykańskiego niskobudżetowego kina gatunkowego.

Star Is Born, A. Narodziny gwiazdy

Niespodziewane spotkanie gwiazdora muzyki odmienia życie szansonistki z podrzędnego baru. Łzawy melodramat, na którym ciężko się wzruszać z powodu irytującej bohaterki. Film dobry tylko do połowy.

Widows. Wdowy

Trzy kobiety po śmierci swoich mężów organizują skok, dzięki któremu będą mogły spłacić ich długi. Pomieszanie z poplątaniem kilku gatunków w filmie, który powinien być li tylko trzymającym w napięciu thrillerem o zdesperowanych kobietach. A zdecydowanie nim nie jest.

4

Every Day. Każdego dnia

A. każdego dnia budzi się w ciele innego małolata. Problemy przychodzą wraz z zakochaniem się. Koreańczycy o wiele lepiej ogarnęli ten motyw w Beauty Inside.

Kaabil

Niewidomy spec od dubbingu mści się na gwałcicielach swojej niewidomej żony. Poziom absurdu osiąga tu szczyty. Tym bardziej żal, bo znalazło się miejsce dla paru naprawdę fajnych rzeczy. Toną jednak w reszcie.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004