×
Pomiędzy nami góry, The Mountain Between Us (2017), reż. Hany Abu-Assad.

Pomiędzy nami góry. Recenzja filmu The Mountain Between Us

Kiedy seksowna Kate Winslet i przystojny Idris Elba rozbijają się w górach, wiadomo, że może się z tego rozwinąć coś więcej niż tylko dramatyczna walka o przetrwanie. Recenzja filmu Pomiędzy nami góry.

O czym jest film Pomiędzy nami góry

Zbliżająca się burza to dla ludzi oczekujących na lotnisku nigdy nie jest dobra wiadomość. Takich jak np. fotografka Alex Martin (Kate Winslet), która spieszy się na własny ślub. Albo Ben Bass (Idris Elba), neurochirurg, który spieszy się na ważną operację. Gdy ich lot zostaje odwołany, wiedzą już, że nie zdążą. No ale może jest szansa. Alex dogaduje się z pilotem (Beau Bridges) małego odrzutowca, który zgadza się zabrać dwójkę pasażerów i dostarczyć ich do celu podróży (ktoś wie po co bohaterce Winslet potrzebny był bohater Elby w tym pomyśle, na który wpadła??). Na pokład samolotu wsiada jeszcze pies Waltera i cała czwórka startuje do lotu nad Górami Skalistymi. W jego trakcie Walter dostaje wylewu, a samolot spada hen w niedostępnych i ośnieżonych górach. Z katastrofy cało wychodzą Ben i pies. Alex łamie nogę, a Walter umiera. Nie jest za ciekawie, ale Benowi udaje się wstępnie opanować sytuację. Na tyle, że razem z Alex mogą w miarę spokojnie czekać na ratunek. Bez niego ich szanse na przeżycie nie są za duże. W zasięgu wzroku nie widać ani kawałka cywilizacji, a ranna w nogę Alex zbyt daleko nie będzie w stanie przejść. Kiedy jednak staje się jasne, że na ratunek nie ma co liczyć, górscy rozbitkowie pakują to, co potrzebne do przeżycia i ruszają przed siebie. Poznając się lepiej i zaprzyjaźniając tak, jak tylko może zaprzyjaźnić się dwoje ludzi skazanych na siebie w zagrażającej życiu sytuacji.

Recenzja filmu Pomiędzy nami góry

Pomiędzy nami do góry to ekranizacja określanej mianem survival love story powieści autorstwa Charlesa Martina. Nie trzymając dłużej w napięciu, można dodać, że zarówno tego survivalu jak i love story jest w filmie Pomiędzy nami góry nie za dużo. To znaczy jest tego cały film, ale kłopot w tym, że ani survival nie emocjonuje ani love story nie wzrusza. Co za tym idzie, także i o Pomiędzy nami góry można napisać to samo, co ostatnio o Ach śpij kochanie. To film bezpieczny i taki w sam raz jedynie.

Za kamerą filmu Pomiędzy nami góry stanął palestyński reżyser Hany Abu-Assad, który dzięki nominowanemu do Oscara Omarowi i późniejszemu Idolowi z ulicy dostał szansę na zaistnienie w bardziej mainstreamowym niż palestyńskie kinie. Jak to zwykle w takich przypadkach bywa, nie miał raczej zbyt wiele do powiedzenia w kwestii artystycznej wolności w efekcie czego powstał film, który mógłby z grubsza nakręcić każdy kumaty reżyser. Prosta historia zaginięcia w górach została opowiedziana w standardowy sposób poprzez kilka ładnych widoczków, klasyczne zagrożenia co kilka minut (dzika zwierzyna, łamliwy lód, lawi… a nie, nie było lawiny) i chwile niepewności związane z brakiem przytomności. Jedyny bodaj moment, w którym autorzy przyłożyli się bardziej do wyjścia poza schemat i solidność, to scena w samolocie, podczas której kamera porusza się w interesujący sposób po całym wnętrzu filmując w sposób grający na nosie logice (ale jak, przecież operator by się tu nie zmieścił, przed chwilą siedział na ogonie!).

I w sumie myślałem, żeby ocenić Pomiędzy nami góry na Siódemkę, bo całkiem miło się go oglądało (jak miło ogląda się podobne historie Disneya), a i Kate Winslet błysnęła przez chwilę przezroczystą koszulką, ale potem pomyślałem o podobnym Cast Away: Poza światem i zrozumiałem, że Pomiędzy nami góry to nic więcej poza solidną sztampę. Więcej love story jest w scenie z Cast Away, w której Tom Hanks ponownie spotyka się z Helen Hunt niż w całym filmie Abu-Assada. A i motyw przetrwania został tam nakręcony w sposób nieporównywalnie lepszy, bardziej emocjonujący i efektowny. Niestety, nawet sympatycznemu psu Waltera daleko do „postaci” Wilsona.

(2308)

Kiedy seksowna Kate Winslet i przystojny Idris Elba rozbijają się w górach, wiadomo, że może się z tego rozwinąć coś więcej niż tylko dramatyczna walka o przetrwanie. Recenzja filmu Pomiędzy nami góry. O czym jest film Pomiędzy nami góry Zbliżająca się burza to dla ludzi oczekujących na lotnisku nigdy nie jest dobra wiadomość. Takich jak np. fotografka Alex Martin (Kate Winslet), która spieszy się na własny ślub. Albo Ben Bass (Idris Elba), neurochirurg, który spieszy się na ważną operację. Gdy ich lot zostaje odwołany, wiedzą już, że nie zdążą. No ale może jest szansa. Alex dogaduje się z pilotem (Beau…

Ocena Końcowa

6

wg Q-skali

Podsumowanie : Pani fotograf i pan neurochirurg na skutek katastrofy lotniczej zmuszeni są znaleźć drogę do domu poprzez niedostępne tereny Gór Skalistych. Przyjemny dla oka lecz średnio emocjonujący survival love story, któremu brakło pasji i dramatyzmu.

Podziel się tym artykułem:

2 komentarze

  1. Forum Samochodowe

    Czytając ten artykuł, czuję się, jakbym lepiej zrozumiał ten temat.

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004