×
Polowanie, The Hunt (2020), reż. Craig Zobel.

Polowanie. Recenzja filmu The Hunt

Tak się robi marketing! O filmie zaczęło być głośno, zanim ktokolwiek go w ogóle obejrzał. Minęło pół roku, a o filmie wciąż było głośno. W końcu się pojawił i… Recenzja filmu Polowanie.

O czym jest film Polowanie

Grupa nieznajomych (m.in. Betty Gilpin, Emma Roberts) budzi się na leśnej polanie. Na samym jej środku stoi wielka drewniana skrzynia, a nasi bohaterowie mają w ustach kneble. Zdecydowanie coś jest nie tak. Co sprytniejsi szybko pozbywają się knebla, inni za wszelką cenę chcą sprawdzić, co jest w skrzyni. Dalsze działanie wyznaczają strzały, które padają znikąd. Nieznajomi szybko orientują się, że znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ktoś na nich poluje, a oni mogą jedynie uciekać z nadzieją na to, że jakimś cudem przeżyją.

Zwiastun filmu Polowanie

Recenzja filmu Polowanie

Historia filmu Polowanie jest o wiele ciekawsza niż sam film. Do kin miał trafić już jakieś pół roku temu, ale premiera zbiegła się w czasie z kilkoma masowymi strzelaninami, do jakich doszło na terenie Stanów, więc postanowiono odłożyć ją w czasie. Na dodatek rozgłosu dodał filmowi sam Donald Trump, który skrytykował autorów filmu modnym dzisiaj określeniem „lewacy”! Poszło o założenie fabuły, że ofiarami są przeciętni Amerykanie, sól tej ziemi, a poluje na nich znudzona elita, która traktuje to jako zabawę. Lewacka bzdura, zdawał się krzyczeć Trump, nie podając co prawda tytułu filmu, o jaki mu chodzi, ale nikt wątpliwości nie miał.

Pół roku później premiera filmu Polowanie znów została storpedowana, tym razem koronawirusem. W tym przypadku nikt już nie chciał czekać pół roku i w efekcie film trafił na amerykańskie VOD. Jak już mówiłem, to o wiele ciekawsza historia niż sam film.

Idea polowania na ludzi nie jest dla kina nową. Podobnych tytułów wymieniał nie będę, bo każdy je zna. No może po raz enty zarzucę moim ulubionym tytułem tego gatunku – Polowaniem na indyki, które chyba pozostaje najbliższe idei Polowania. Tu i tu niedaleka przyszłość, szaraczki w roli ofiar, bogacze w roli sadystów dzierżących w dłoniach łuk i strzały. Poza tym niewiele różnic, bo Polowanie jest typowym przedstawicielem tego typu kina. Ktoś uznał, że dawno nie było filmu o polowaniu na ludzi i najwyższy czas, aby w końcu się pojawił. Trafił w zasadzie nieźle, bo i podziały między bogatymi i biednymi są wyraźne, a sytuacja pandemii sprzyja pojawieniu się znudzonych miliarderów polujących na ludzi dla, nomen omen, zabicia czasu. Bardziej niż zwykle zbliżamy się czasów, oby nie, w którym ludzie są gotowi zarobić na rodzinę zgadzając się zostać ofiarą w krwawej zabawie.

Podobnie jak polski W lesie dziś nie zaśnie nikt, Polowanie również stawia na niespodziewane śmierci, które w pierwszej połowie stanowią główną atrakcję fabuły. Druga połowa to z kolei wyjście z założenia, że skoro nie znasz nikogo dookoła, to każdy może być zarówno wrogiem, jak i przyjacielem. Nic odkrywczego, ale też nie było potrzeby wymyślania koła. Jako motor napędowy fabuły dobrze się sprawdza, bo przecież i tak każdy czeka tylko na efektowne śmierci, nic więcej.

Tej makabry jest tutaj sporo, ale nic takiego, co mogłoby zrobić wrażenie. Ton makabrze nadaje scena wyrywania gałki ocznej, która została zrobiona tandetnie i nikomu obiadu nie obrzydzi. Później do głosu dochodzą komputerowe efekty, które coraz częściej zastępują te praktyczne, a ich, nomen omen*2, efekt nie zawsze jest taki jak powinien. Składa się to wszystko na film wartki, konkretny i rozrywkowy, o którym nikt by nie pamiętał, gdyby nie związane z nim kontrowersje.

(2406)

Tak się robi marketing! O filmie zaczęło być głośno, zanim ktokolwiek go w ogóle obejrzał. Minęło pół roku, a o filmie wciąż było głośno. W końcu się pojawił i… Recenzja filmu Polowanie. O czym jest film Polowanie Grupa nieznajomych (m.in. Betty Gilpin, Emma Roberts) budzi się na leśnej polanie. Na samym jej środku stoi wielka drewniana skrzynia, a nasi bohaterowie mają w ustach kneble. Zdecydowanie coś jest nie tak. Co sprytniejsi szybko pozbywają się knebla, inni za wszelką cenę chcą sprawdzić, co jest w skrzyni. Dalsze działanie wyznaczają strzały, które padają znikąd. Nieznajomi szybko orientują się, że znaleźli się w…

Ocena Końcowa

6

wg Q-skali

Podsumowanie : Grupa bogaczy urządza krwawe polowanie na ludzi. Typowy przedstawiciel kina survivalowego, którego zwierzyną są ludzie. Udaje mu się jednak przemycić kilka celnych obserwacji współczesnego społeczeństwa.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004