×
Oppenheimer (2023), reż. Christopher Nolan.

Filmowy sierpień 2023 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w sierpniu.

Filmowy sierpień 2023 w ocenach

10

Sting, The. Żądło

Pragnący pomścić śmierć przyjaciela młody naciągacz montuje ekipę z pomocą doświadczonego kolegi po fachu. Seans powtórkowy. Choć minęło pół wieku, klasyk George’a Roya Hilla w ogóle się nie zestarzał i nie zestarzeje się jeszcze przez kolejne 50 lat.

9

Oppenheimer

Gdy jak najszybsze skonstruowanie bomby atomowej staje się priorytetem, największym problemem okazują się poglądy polityczne najlepszego kandydata na jej twórcę. Nolana bez zastrzeżeń lubię tylko wtedy, gdy w ekscytujący sposób opowiada historie stojąco twardo na nogach, a nie jakieś kosmiczne portale za półką z książkami. PS. Stanowczo za mało mówi się o tym, jak bardzo jest to film podobny do „Podejrzanych” McQuarriego :P.

8

Born on the Fourth of July. Urodzony 4. lipca

Pełen ideałów młody chłopak zostaje z nimi boleśnie zderzony, gdy na wojnie traci nogi. Seans powtórkowy. Brakuje dzisiaj takiego kina. Na pewno nie zrobił na mnie największego wrażenia, jeśli chodzi o filmy Olivera Stone’a, ale nie bardzo potrafię wskazać jego słabe punkty.

Sergio Leone: The Italian Who Invented America. Sergio Leone: Włoch, który wynalazł Amerykę

Ten dokument o Sergio Leone to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika kina i doprawdy nic więcej nie trzeba tu pisać.

7

537 Votes. 537 głosów

Troszeczkę męczy mnie już ocenianie dokumentów, które jeśli lubi się ten gatunek i w miarę starannie dobiera repertuar, rzadko ocenia się na mniej lub więcej niż Siódemka. Ten konkretny opowiada o kulisach wyborów prezydenckich w USA w 2000 roku.

Blackening, The

Grupa czarnoskórych przyjaciół zamierza spędzić święto w leśnym domku. Zagrają tam w grę o życie. Zgrabnie napisany miks horroru i komedii, który nie tylko udanie ogrywa schematy gatunku, ale przede wszystkim inteligentnie punktuje rasowe stereotypy bez popadania w martyrologię. Będę oglądał raz jeszcze, możliwe podniesienie oceny.

Blue Beetle

Świeżo po ukończeniu studiów młody Latynos zderza się z rynkiem pracy, by niespodziewanie zostać superbohaterem. Pozytywne zaskoczenie. Po zapowiadającym katastrofę zwiastunie powstał lekki i przyjemny film komiksowy, którego nawet trochę szkoda, że pewnie nie będzie kontynuowany.

Living. Życie

Po usłyszeniu nieodwracalnej diagnozy urzędnik państwowy postanawia trochę pożyć i pozostawić coś po sobie. Brytyjski do szpiku, ciepły, telewizyjny film o życiu, który potrafi wzruszyć i dać do myślenia, wyglądając przy okazji jak produkcja sprzed dziesiątek lat. Wszak to remake filmu Kurosawy.

Untold: Hall of Shame. Sportowe opowieści: Okryci wstydem

Kolejna solidna produkcja sportowo dokumentalna Netfliksa zrealizowana pod szyldem „Untold”. Tym razem z ust samego Victora Conte, założyciela BALCO Laboratories, poznajemy kulisy najsłynniejszego skandalu dopingowego w amerykańskim sporcie.

6

Meg 2: The Trench. Meg 2: Głębia

Kiedy przez szczelinę w Rowie Mariańskim przedostają się prehistoryczne drapieżniki, ludzkość może uratować tylko Jason Statham. Rozrywkowe kino z gatunku tych zupełnie odmóżdżających. Po zamknięciu umysłu na głupotę fabuły i propagandowy wymiar tej produkcji, widz otrzymuje efektowną głupotkę, która byłaby jeszcze fajniejsza, gdyby podlać ją hektolitrami krwi.

O psie, który jeździł koleją

Ciężko chora nastolatka odnajduje nadzieję w czworonożnym przyjacielu, który uwielbia kolejowe podróże. Być może najlepszy familijny film, jaki powstał w Polsce w ostatnim czasie. Ma swoje wady, ale co najważniejsze – nie wygląda tak źle jak jego zwiastun!

Skołowani

Cyniczny pracownik firmy sportowej udaje niepełnosprawność, by dobrać się do serca poruszającej się na wózku skrzypaczki. Trochę smutno, że jeżeli nieźle wychodzi nam takie romantyczne kino, to zwykle jest to remake zagranicznego formatu. Znalazło się tu parę naprawdę pięknie zrealizowanych scen, ale coś jest jednak nie tak, gdy po obejrzeniu filmu marzysz o tym, żeby być niepełnosprawnym, bo takie osoby w Polsce mają naprawdę cudowne życie!

5

Gran Turismo

Utalentowany gracz w Gran Turismo otrzymuje szansę pokierowania prawdziwym samochodem podczas równie prawdziwych realnych wyścigów. Stereotypowe, pełne klisz i o pół godziny za długie kino wyścigowe, które cofa karierę Neilla Blomkampa przed miejsce, w którym był wraz z „Dystryktem 9”.

Lady of Silence: The Mataviejitas Murders, The. Królowa ciszy: Morderczyni staruszek z Meksyku

Pięknie zrealizowana dokumentalna nuda opowiadająca o fali morderstw staruszek, która paraliżuje Meksyk na początku XXI wieku.

Robbing Mussolini. Okraść Mussoliniego aka Rapiniamo il Duce

Pod koniec II wojny światowej grupa bojowników ruchu oporu zamierza skraść skarb kitrany przez Benito Mussoliniego. Netflix zapłacił Włochom, żeby spróbowali odtworzyć klimat włoskiego kina wojennego z VHS-a. Efekt taki sam, jak w przypadku gatunkowego polskiego kina Netfliksa.

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah. Nie jesteś zaproszona na moją bat micwę

Tuż przed najważniejszym wydarzeniem w życiu żydowskiej nastolatki, dowiaduje się ona o zdradzie, jakiej dopuściła się jej najbliższa przyjaciółka. Typowe, niewymagające młodzieżowe kino o dorastaniu z interesującym żydowskim wątkiem. Zamydliło oczy wielu, którzy dopiero teraz odkryli, że Adam Sandler to nie tylko głupie komedie! Cóż, miewał lepsze głupie komedie od tego filmu.

4

Boogeyman, The. Boogeyman

Zmagające się ze śmiercią matki siostry muszą dodatkowo stawić czoła nadprzyrodzonej istocie, która zamienia ich życie w jeszcze większy koszmar. Nieudana ekranizacja krótkiego opowiadania Stephena Kinga, która nie mogłaby być jeszcze bardziej schematyczna nawet gdyby bardzo tego chciała.

Heart of Stone. Misja Stone

Kolejna tajna agentka kolejnej supertajnej organizacji kolejny raz ratuje świat przed kolejnym szaleńcem, który chce nim zawładnąć. W ostatnich miesiącach życie ułatwiło recenzentom pisanie o takich filmach. Wystarczy napisać: oto kolejna produkcja wygenerowana przez sztuczną inteligencję.

Soulcatcher. Operacja: Soulcatcher

Grupa polskich żołnierzy rusza na misję w celu uratowania świata przed bronią zmieniającą ludzi w zombie. Produkcja dokładnie taka, jak sobie ją wyobrażacie po tym krótkim opisie fabuły. Nie tak zły jak mówią, a przynajmniej w pierwszej pół godzinie.

3

Miłość do kwadratu bez granic

Enzo i Monika są coraz bliżsi ślubu, ale zanim do niego dojdzie, będą musieli zmierzyć się ze swoją przeszłością. Z odcinka na odcinek seria „Miłość do kwadratu” coraz bardziej przypomina filmy. Jeszcze z dziesięć odsłon i na pewno wystawię coś w okolicach Piątki!

Porady na zdrady 2

Grupa zupełnie obojętnych widzowi ludzi zmaga się ze swoimi nieciekawymi problemami. Polska komedia romantyczna to nie gatunek filmowy a stan umysłu. A „Porady na zdrady 2” jej koronnym przedstawicielem, w którym nie zabrakło obowiązkowego Tomasza Karolaka przebranego za babę.

Podziel się tym artykułem:

Jeden komentarz

  1. Polarbear_pl

    Blue beetle sympatyczny ale mam wrażenie że stowarzyszenie CGIowcow stwierdziło że dla Warnera robić nie będzie niczego dobrego bo tu znowu efekty na słabym poziomie, podobnie jak we flash choć chyba jednak nawet niższym.

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004