×
Filmowy luty 2024 w ocenach. Amerykańska, fikcja, American Fiction (2023), reż. Cord Jefferson.

Filmowy luty 2024 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w lutym

Filmowy luty 2024 w ocenach

9

American Fiction, Amerykańska fikcja
Przeżywający kryzys twórczy pisarz intelektualista niespodziewanie staje się autorem bestsellera, który napisał jedynie dla beki. Totalna przeciwwaga dla opisanej niżej „Spóźnionej premiery” – właśnie tak jak tutaj powinno się opowiadać o problemach rasowych. A że przy okazji jest to również krwista satyra na współczesny rynek księgarski, całość z łatwością można określić najlepszym scenariuszem 2023 roku. Dawno się tak nie uśmiałem zarówno na niekomedii, jak i na komedii.

Yesterday
Wchodzący w dorosłość, mieszkający na prowincji i zakochani w muzyce The Beatles czterej uczniowie technikum zderzają się ze sztywnym światem dorosłych. Seans powtórkowy. Nikt tak pięknie nie mówił o miłości i nostalgii jak Radosław Piwowarski. W jednym ujęciu tego filmu jest więcej klimatu niż w całych dziełach tworzących obecnie polskich filmowców.

8

Rainmaker, The. Zaklinacz deszczu
Pełen ideałów prawnik po studiach zatrudnia się w szemranej kancelarii prowadząc sprawę przeciwko nieuczciwej firmie ubezpieczeniowej. Seans powtórkowy. Kiedyś był to mój ulubiony John Grisham. Po latach dalej fajnie się go ogląda, ale ekscytacja mniejsza, bo już bardziej przeszkadza jego naiwność.

7

Action Jackson. Szalony Jackson
Nieustępliwy gliniarz z Detroit zmuszony jest do konfrontacji ze swoim dawnym wrogiem, gdy w mieście giną drobni przedsiębiorcy. Seans powtórkowy. Pierwsza połowa to znakomita kwintesencja sensacyjnego kina akcji z lat 80., którą ogląda się z niesłabnącym bananem na twarzy. Potem film zaczyna ginąć w kliszach gatunku.

Iron Claw, The. Bracia ze stali
Oparta na faktach opowieść o rodzinie Von Erichów, której przyszło zapłacić wysoką cenę za wrestlingowe marzenia seniora rodu, Fritza. Ukryty pod płaszczykiem kina sportowego mięsisty dramat o toksycznej męskości i niemożności walki z przeznaczeniem. Świetnie zagrany, zapadający w pamięć, ale na łopatki nie rozkłada.

Kuba
Dobrze, że Amazon nie zaprzestał na sportowych biografiach po kiszce o Robercie Lewandowskim, bo dokument o Kubie Błaszczykowskim to zupełnie inny poziom. Przede wszystkim jest to zasługą głównego bohatera, który nie jest tak mdły jak jego kolega z Dortmundu. Pomogło, że Kuba ma też o wiele ciekawszą historię do opowiedzenia i nie unika trudnych tematów. (Tylko ten Bożydar Iwanow i inni fejkowi komentatorzy mnie wkurzali).

They Called Him Mostly Harmless. Nazywali go Mostly Harmless
Kiedy na szlaku znalezione zostaje ciało nieznajomego mężczyzny, osoby, z którymi miał okazję dzielić wędrówkę, starają się poznać personalia turysty oraz to, co skłoniło go do ucieczki przed światem. Interesujący dokument społeczny, który poprzez sensacyjny temat i świrów ze społeczności internetowych detektywów przysłania fakt, iż jest to opowieść o czymś zupełnie innym. Zawiedzie szukających drugiego „The Jinx”.

Zone of Interest, The. Strefa interesów
Nieopodal niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, w pięknym domku mieszka sobie szczęśliwa rodzina jego komendanta. Chcą, by idylla ta nigdy się nie skończyła. Pozostający w pamięci dramat o Holocauście bez Holocaustu. Odważna forma wymaga od widza cierpliwości i nie zawsze oferuje tyle, by ją od niego otrzymać.

6

Are You There God? It’s Me, Margaret. Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret
Ameryka lat 70. 11-letnia Margaret po przeprowadzce na przedmieścia zmaga się z dojrzewaniem oraz próbą ogarnięcia zagadnienia religii. Cukierkowy obyczaj z zacięciem komediowym dość mocno mnie zawiódł, bo spodziewałem się czegoś więcej niż przesłodzona historyjka, w której wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

Cobweb. Pajęczyna aka Geo-mi-jib
Reżyser z aspiracjami próbuje zmienić zakończenie swojego filmu będąc przekonanym, że stworzy arcydzieło. Nikt inny tak nie uważa. Dzieło z gatunku: teoretycznie jest tu wszystko, czego potrzeba do świetnego kina, a jednak film nie jest w stanie wyrwać się z przeciętności. Obsada, pomysł, interesujące spojrzenie na południowokoreańskie kino lat 70., tempo, realizacja – wszystko jest. A nie porywa.

Einstein and the Bomb. Einstein i bomba
Fabularyzowany dokument dokładnie o tym, na co wskazuje tytuł. Interesujący temat rozmywa się w telewizyjnej realizacji, ale ostatecznie daje to, co obiecywał. Zainteresuje tych, których ciekawi stosunek Alberta Einsteina d0 bomby atomowej, nazizmu, wojny i tego czy ogień należy zwalczać ogniem.

5

Reopening Night. Spóźniona premiera
Po przerwie spowodowanej pandemią do nowojorskiego Central Parku powraca „Szekspir w parku” z afroamerykańską wersją „Wesołych kumoszek z Windsoru”. Fajny klimat teatru i tęsknoty za kulturą przysłania w tym dokumencie typowa dla afroamerykańskich twórców nieumiejętność przedstawienia problemów rasowych w taki sposób, by ktoś rzeczywiście zaczął im współczuć.

Timeless Heroes: Indiana Jones and Harrison Ford. Bohaterowie wszech czasów: Indiana Jones i Harrison Ford
Zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby była to po prostu biografia Harrisona Forda. A że jest to film reklamowy „Artefaktu przeznaczenia” z dodatkiem biografii Harrison Forda – wystarczy przewijać wszystko, co nie jest wspominkami z jego kariery.

4

Lisa Frankenstein
Po stracie matki, nieprzystosowana do swojego środowiska nastolatka zakochuje się w trupie młodzieńca. Pełnometrażowy debiut córki Robina Williamsa jest filmem, któremu brakuje męskiej ręki :P. Diablo Cody już dawno nie napisała niczego ciekawego, a „Lisa Frankenstein” tak bardzo nie może utrafić w żaden właściwy ton, że to aż zabawne.

Zabij mnie, kochanie
Wygrany los na loterii sprawia, że małżonkowie zaczynają knuć przeciwko sobie i zamierzają zabić jedno drugie dla zysku. Jedna z lepszych polskich komedii romantycznych Netfliksa. Pewnie dlatego, że to remake tureckiego dzieła. W wyższej ocenie pomogłoby, gdyby fabuła nie była tak głupia, a Mikołaj Roznerski został wycięty w montażu.

3

Madame Web
Po odkryciu u siebie tajemniczych mocy, ratowniczka medyczna otacza opieką trzy utalentowane dziewczyny, na które dybie zupełnie nijaki złoczyńca. Być może najbardziej obojętny do oglądania film 2024 roku. Jego twórcy nie postarali się dostatecznie dobrze, by zapewnić dzieło żenujące, stąd tak wysoka ocena. Zapewnili dzieło zupełnie obojętne i nijakie.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004