×
Dziewczyna we mgle, La ragazza nella nebbia (2017), reż. Donato Carrisi.

Dziewczyna we mgle. Recenzja filmu La ragazza nella nebbia

Jedno jest pewne. Kryminały z ciekawą zagadką i zaskakującym – mniej czy bardziej – rozwiązaniem, zawsze chętnie obejrzę. Pod tym względem Dziewczyna we mgle jest dobrym kandydatem na udany seans. Ma jednak słabości, które nie pozwalają mi jej bezrefleksyjnie chwalić. Recenzja filmu Dziewczyna we mgle, The Girl in the Fog.

O czym jest film Dziewczyna we mgle

Mieszkający w małym, górskim miasteczku Avenchot psycholog Flores (Jean Reno) zostaje zerwany z łóżka i poproszony o pilny przyjazd do szpitala, do którego po wypadku samochodowym trafił agent specjalny Vogel (Toni Servillo). Vogel nie rozumie, dlaczego ma zostać poddany ewaluacji psychologicznej, wyszedł przecież z wypadku bez szwanku. Mimo to nie wszystko w jego sprawie jest jasne. Flores jest pod wrażeniem znamienitego gościa, którego dobrze zna z telewizji. Vogel prowadził już kilka głośnych spraw, w tym jedną, której Avenchot było główną areną. Pewnego razu zaginęła tu pochodząca z pobożnej rodziny młoda dziewczyna. Ślad się po niej rozpłynął, a do zbadania sprawy został odesłany właśnie Vogel. W trakcie rozmowy z Floresem, Vogel wraca pamięcią do tamtych dni i opowiada psychologowi całą sprawę, która z każdym dniem stawała się coraz bardziej podejrzana. Dzięki staraniom Vogla, wkrótce zaginięciem zainteresowały się całe Włochy, a do Avenchot zaczęły nadciągać zastępy dziennikarzy i detektywów. Mimo zaangażowania w akcję dziewczyny wciąż nie udało się odnaleźć, ale w końcu Vogel trafił na jakiś bardziej sensowny trop. I tak oto w tej historii pojawił się profesor Loris Martini (Alessio Boni), nauczyciel ze szkoły, do której uczęszczała zaginiona.

Recenzja filmu Dziewczyna we mgle

Oparty na motywach bestsellerowej powieści pod tym samym tytułem film Dziewczyna we mgle to, można by rzec, typowy filmowy kryminał, którego podstawą jest dzieło literackie. Przy czym słowo „typowy” nie jest tutaj obelgą, bo tego typu kryminały przeważnie ogląda się bardzo dobrze. O ile oczywiście nie zostaną schrzanione jak Pierwszy śnieg według Nesbo. No ale w takim przypadku częściej materiał książkowy chrzanią w Hollywoodzie, a jeśli za książkę wezmą się poza granicami Hollywood, wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że będziemy mieli do czynienia z czymś przynajmniej fajnym. Mały Q-tip: na europejskie ekranizacje kryminalnych powieści z twistem zawsze warto zwracać uwagę.

Jest Dziewczyna we mgle takim właśnie europejskim kryminałem z zagadką zaginięcia, które z każdą minutą jest coraz bardziej zawiłe. Pojawiające się w sprawie nowe tropy prowadzą filmowego agenta, a razem z nim widza w baśniowy świat sennego i pogrążonego w tytułowej mgle górskiego miasteczka Avenchot. Miasteczka, w którym – jak przystało na małe filmowe miasteczko – drzemią własne demony czekające na ujawnienie. Ale też właśnie jeden z takich demonów sprawia, że finałowa ocena filmu Dziewczyna we mgle nie będzie tak wysoka jak mogłaby być (czyt.: będzie o punkt niższa). Czekanie z ujawnieniem pewnego motywu do połowy filmu jest niestety zagrywką słabą, która nie pozwoliła mi cieszyć się z seansu tak jak bym mógł. Nie chcąc spoilerować: szczegóły znajdziecie na Q-Fejsie.

To, co wyróżnia film Dziewczyna we mgle na tle innych podobnych produkcji jest główny bohater filmu, agent Vogel. W przeciwieństwie do prawych i sprawiedliwych filmowych detektywów, których jedyną wadą jest co najwyżej alkoholizm, Vogel nie jest bohaterem, którego da się lubić. Przekonany o własnej nieomylności, zakochany w sobie i głodny sławy oraz poklasku Vogel nie jest typowym gliną. Jego zachowanie co i rusz sprawia, że śledztwo w sprawie zaginięcia dziewczyny przyjmuje nowe kierunki.

Jest też Dziewczyna we mgle krytyką mediów oraz ich wpływu na podatne na manipulację społeczeństwo. W poszukiwaniu poklasku i sensacji Vogel ma tu więc godną siebie konkurencję, co sprawia, że szybko los zaginionej dziewczyny staje się drogą do celu wyrachowanych: policjanta i dziennikarki. A że zaginiona może się odnaleźć? A to nie szkodzi.

(2393)

Jedno jest pewne. Kryminały z ciekawą zagadką i zaskakującym - mniej czy bardziej - rozwiązaniem, zawsze chętnie obejrzę. Pod tym względem Dziewczyna we mgle jest dobrym kandydatem na udany seans. Ma jednak słabości, które nie pozwalają mi jej bezrefleksyjnie chwalić. Recenzja filmu Dziewczyna we mgle, The Girl in the Fog. O czym jest film Dziewczyna we mgle Mieszkający w małym, górskim miasteczku Avenchot psycholog Flores (Jean Reno) zostaje zerwany z łóżka i poproszony o pilny przyjazd do szpitala, do którego po wypadku samochodowym trafił agent specjalny Vogel (Toni Servillo). Vogel nie rozumie, dlaczego ma zostać poddany ewaluacji psychologicznej, wyszedł przecież…

Ocena Końcowa

6

Ocena:

Podsumowanie : Sprawę zaginięcia młodej dziewczyny bada w małym, górskim miasteczku doświadczony agent, który wkrótce wpada na pierwsze tropy. Klimatyczny włoski kryminał z ciekawą zagadką i w miarę zaskakującym zakończeniem.

Podziel się tym artykułem:

2 komentarze

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004