×
Filmowy marzec 2023 w ocenach. Dzieci kukurydzy. Children of the Corn (2023), reż. Kurt Wimmer.

Filmowy marzec 2023 w ocenach. Prima Aprilis Edition

Czyli co Q-Słonko widziało w marcu. Podsumowanie serialowe w innym terminie, bo już nie wyrobiłem.

Filmowy marzec 2023 w ocenach

9

Dzisiaj śpisz ze mną

Samotna w swoim małżeństwie żona rzuca się w objęcia namiętności, gdy po latach spotyka swojego młodszego kochanka sprzed lat. Znakomicie zagrany przez charyzmatycznego Maćka Musiała i wyraźnie mówiącą Romę Gąsiorowską melodramat, który rozśmiesza i wzrusza od łez. W polskim kinie nikt jeszcze tak pięknie nie mówił o uczuciach.

Niewidzialna wojna

Autobiograficzny film o Patryku Vedze to nieszablonowe spojrzenie na pełną sukcesów karierę reżysera, który u progu wyruszenia na podbój Hollywood w efektowny sposób rozlicza się ze swoją przeszłością. Vega nie stroni od kontrowersji, a wstrząsające fakty z jego przeszłości każą na nowo zdefiniować sylwetkę jedynego polskiego twórcy, którego dzieła nikogo nie pozostawią obojętnym.

8

Children of the Corn (2023). Dzieci kukurydzy

Kiedy dorośli chcą porzucić wielowiekową tradycję uprawy kukurydzy, młodzi mieszkańcy miasteczka w Nebrasce biorą sierpy w swoje dłonie. Ten kręcony w Bułgarii po tajniacku w trakcie pandemii COVID-19 film nie mógł się udać, ale się udał! Scenarzysta takich filmów jak „Equilibrium” czy „Pamięć absolutna” sprawił, że w porównaniu z jego filmem opowiadanie Stephena Kinga, na podstawie którego powstał, wygląda jak wypracowanie ucznia z podstawówki.

7

Boston Strangler, The (2023). Dusiciel z Bostonu

Oparta na faktach opowieść o dziennikarkach, które z narażeniem życia relacjonowały pościg za tytułowym seryjnym mordercą i doszły przy tej okazji do sensacyjnych wniosków. Lekcja poglądowa dla Davida Finchera na temat tego, w jaki sposób powinno kręcić się takie filmy jak „Zodiak”. Gdyby tylko tchnąć w „Dusiciela” trochę więcej życia, wyszłoby arydzieło. A tak jest tylko porządnie.

Cocaine Bear. Kokainowy miś

Grupa przypadkowych ludzi musi stawić czoła krwiożerczemu niedźwiedziowi, który najadł się znalezionej w lesie kokainy. Życie pisze najlepsze historie! To nieprawdopodobne, że wszystko, co można zobaczyć w tym filmie wydarzyło się naprawdę! Że też nikt wcześniej nie przeniósł na ekran tej historii! A krwawych efektów specjalnych nie powstydziłby się młody Peter Jackson.

Shazam! Gniew bogów

Obdarzona superbohaterskimi mocami grupa małolatów z rodziny zastępczej musi stawić czoła kilku bardzo wkurzonym greckim boginiom. Jeśli filmowe klapy mają wyglądać w ten sposób, to poproszę o więcej. Czego tu nie ma! Helen Mirren w efektownej zbroi, Wonder Woman, jednorożce, obłędny product placement Skittlesów, piękna Rachel Zegler i tyle zwariowanej akcji, że można by nią obdzielić siedem filmów Marvela. Tylko Siódemka, bo jednak nie ma tu niczego odkrywczego.

Sparring Partner, The

Rusza proces w sprawie mężczyzny, który wraz z kolegą zostaje oskarżony o zabicie i poćwiartowanie swoich rodziców. Chińczycy wzięli na warsztat mało popularny w tym kraju taniej siły roboczej dramat sądowy i stworzyli mroczne dzieło, które wywraca nie tylko gatunek, ale nierzadko również żołądki.

Wyrwa

Po śmierci żony w wypadku samochodowym, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo, by odkryć, co doprowadziło do tej tragedii. To, co najbardziej zwraca uwagę w tym thrillerze Bartosza Konopki, to umiejętne żonglowanie gatunkami. Znakomicie napisany film kruszy serce największego twardziela scenami ze zrozpaczonym wdowcem i sierotami, by za chwilę rozbawić perypetiami kryminalnymi, które ani przez chwilę nie sprawiają wrażenia wepchniętych na siłę. Gdyby tylko był o pół godziny dłuższy.

6

Champions

Po skandalu ze swoim udziałem narwany trener koszykówki zostaje skazany na prace społeczne w postaci trenowania drużyny złożonej z osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Oto kolejny przykład filmu, który chciałby za dużo. Szkoda, bo wystarczyło zrobić z tego typowe feel-good sportowe kino z poczuciem humoru jego reżysera, Bobby’ego Farrelly’ego.

Fenomen

Ten film dokumentalny poświęcony Jerzemu Owsiakowi i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy mógłby być dużo lepszy, gdyby nie został nakręcony z pozycji kolan jako laurka dla Jurasa. Tak czy siak warto rzucić na niego okiem dla fajnych materiałów archiwalnych i nielicznych opowieści z dawnych lat.

Iratta

Podczas przygotowań do lokalnego festynu na komisariacie policji ginie funkcjonariusz. Rozpoczyna się poszukiwanie jego mordercy. Chciałoby się, aby kino z Kerali dało nam kolejny „Drishyam”, no ale nie tym razem. Fajny klaustrofobiczny klimat pierwszych minut ulatuje wraz z rozwojem akcji i całość wypada przeciętnie. Ocena tylko dla tych, którzy nie krzywią się na indyjskie kino. Inni wystawią niższą.

Missing

Bez śladu znika kobieta, która rusza na wakacje życia do Kolumbii. Poszukiwania prowadzi jej zrozpaczona córka. Oglądany w całości na ekranie komputerowym robiłby większe wrażenie, gdyby został zrealizowany przed kilkoma innymi tego typu filmami. Lepszy w pierwszej połowie niż bliżej zakończenia, gdy zaczyna przypominać odcinek „Trudnych spraw”.

4

Banshees of Inisherin, The. Duchy Inisherin

Mała irlandzka wyspiarska wioska na początku lat 20. ubiegłego wieku staje się świadkiem niespodziewanego konfliktu dwóch bliskich sobie przyjaciół. Jeden facet gada z osłem, drugi kocha grę na skrzypkach, ale odcina sobie palce, bo tak. Reszta snuje się po ślicznej, ale bezludnej wyspie i choć nic nie robi, to ma kasę, żeby co wieczór chlać w pubie. Co ja obejrzałem?! Czemu chcieli temu dać Oscary?

Creed 3

Spokojną emeryturę Adonisa Creeda zakłóca pojawienie się starego kumpla, który po latach odsiadki chce teraz zdobyć tytuł pięściarskiego mistrza świata. Brak Sylvestra Stallone całkowicie przekreśla tę sprawną produkcję, która już nie ukrywa, dokąd zmierza. Za chwilę w kinach kolejna odsłona, w której bohaterką będzie czarnoskóra, niesłysząca kobieta – oto współczesne kino XXI wieku.

Scream VI. Krzyk 6

Po przeprowadzce do Nowego Jorku Czwórka z Woodsboro nadal niepokojona jest przez morderczego Ghostface’a. Pamiętacie te pięć takich samych filmów, w których morderca w masce krwawo zabija młodych ludzi? Cóż, oto szósty taki sam film. Lata lecą, a za maską nadal kryje się pierdoła, której wystarczy mocno przylać i nie uciekać tylko rozwalić obcasem łepetynę.

3

Filip

II wojna światowa. Podający się za Francuza Polak żydowskiego pochodzenia pracuje jako kelner w niemieckim hotelu i korzysta z uroków rozpustnego życia u boku spragnionych chłopa Niemek. Nie no, nie mam żadnych wątpliwości. Gdybym pisał autobiograficzną książkę o sobie samym – na podstawie takiej powstał film – to też byłbym przystojnym, pewnym siebie ruchaczem, który w pojedynkę zdecydował o losach wojny, a w przerwie wystrzelał Niemców na balu. A dejcie spokój!

John Wick 4

Ścigany przez najlepszych zabójców na świecie John Wick chwyta się ostatniej szansy, by móc wrócić na spokojną emeryturę. Numer odcinka prawie adekwatny do oceny, na jaką zasługuje ten film, który powinien się zakończyć, gdy tytułowy bohater pierwszy raz leci prosto na łeb z dziesiątego piętra. Nieistniejący scenariusz wpycha bohatera w coraz bardziej absurdalne balety przemocy, które może i byłyby efektowne, gdyby nie te przeklęte kuloodporne gajery.

Pokolenie ikea

Młody prawnik o pseudonimie Czarny czerpie z życia pełnymi garściami realizując ambitny projekt polegający na przeleceniu kobiet, których imiona rozpoczynają się na każdą literę alfabetu. Tak to my świata kina nie podbijemy obsadzając w rolach głównych aktorów z „Barw szczęścia”. Tu Gelner i Olszańska, w „Filipie” Kulm Jr. Nie ma przypadków, są tylko znaki!

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004