×
zdjęcie z filmu Full River Red, Rzeka szkarłatu (2023), reż. Zhang Yimou.

Full River Red. Krótka recenzja filmu Rzeka szkarłatu

Przez długi czas seansu filmu Rzeka szkarłatu było znakomicie. A potem przyszło jego zakończenie. Krótka recenzja filmu Full River Red, Rzeka szkarłatu. Pełną recenzję znajdziecie TUTAJ.

O czym jest film Full River Red, Rzeka szkarłatu

XII wiek, cztery lata po śmierci legendarnego generała Yue Feia, który uratował dynastię Song przed zakusami wrogiej dynastii Jin. Podejrzewany o udział w jego śmierci polityk Qin Hui ma spotkać się z emisariuszem dynastii Jin, której armia ponownie zbliża się do granicy. Problem w tym, że emisariusz zostaje zamordowany. Do zadania wytropienia mordercy wyznaczony zostaje pewien przypadkowy kapral oraz młody dowódca z aspiracjami.

Krótka recenzja filmu Full River Red, Rzeka szkarłatu

Zachodnie oko dostrzeże w nowym filmie Zhanga Yimou (Hero) sprawnie zrealizowany historyczny thriller z interesującym śledztwem i fajnie rozwijającą się intrygą. Niestety, traktowanie filmu w ten sposób będzie miało w ostatecznym rozrachunku wpływ na zawód finałem.

Yimou rozwija swoje dzieło nie jak oparty na faktach historyczny epos, ale jak nowoczesne kino. Ogląda się to znakomicie i bije się brawo temu klaustrofobicznemu thrillerowi rozgrywającemu się w scenerii ścian, ciasnych przejść i dachów i rozkręcającemu się właściwie jedynie przy pomocy dialogów przerywanych od czasu do czasu jakąś śmiercią, bądź żartem. Fabuła jest przejrzysta, nie ma problemu ze śledzeniem akcji pomimo mnogości postaci, nazwisk i pełnionych funkcji.

Tyle, że Rzeka szkarłatu jest dziełem chińskim tak samo jak każdy inny chiński film ostatnich lat, sprawniej jedynie zamaskowanym kinem gatunkowym rozumianym w każdym zakątku świata. I jako dzieło chińskie przeznaczone jest dla chińskiego widza. Stąd zawód finałem, gdy staje się jasne, że przystępując do seansu trzeba było wiedzieć coś więcej o opowiadanej historii zainspirowanej patriotycznym wierszem pod tym samym tytułem, który w Chinach wszyscy znają, rozumieją i nie mają problemu z odpowiedzią na pytanie: co autor miał na myśli? W efekcie konkluzję filmu skwitujemy raczej gromkim: ale że co?! KMWTW.

No ale przez trzy czwarte seansu Rzeka szkarłatu jest filmem znakomitym.

Przez długi czas seansu filmu Rzeka szkarłatu było znakomicie. A potem przyszło jego zakończenie. Krótka recenzja filmu Full River Red, Rzeka szkarłatu. Pełną recenzję znajdziecie TUTAJ. O czym jest film Full River Red, Rzeka szkarłatu XII wiek, cztery lata po śmierci legendarnego generała Yue Feia, który uratował dynastię Song przed zakusami wrogiej dynastii Jin. Podejrzewany o udział w jego śmierci polityk Qin Hui ma spotkać się z emisariuszem dynastii Jin, której armia ponownie zbliża się do granicy. Problem w tym, że emisariusz zostaje zamordowany. Do zadania wytropienia mordercy wyznaczony zostaje pewien przypadkowy kapral oraz młody dowódca z aspiracjami. Krótka recenzja…

Ocena Końcowa

7

w skali 1-10

Podsumowanie : Gdy u bram kraju staje zajadły wróg, wiele zależeć będzie od rozwiązania zagadki morderstwa emisariusza. Wzbudzający u chińskiego widza patriotyczne uczucia film, który dla zachodniego widza jest efektownie zrealizowanym nowoczesnym thrillerem historycznym z kiepskim zakończeniem.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004