×
Filmowy sierpień 2019 w ocenach. Parasite (2019), reż. Bong Joon-ho.

Filmowy sierpień 2019 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w sierpniu.

Filmowy sierpień 2019 w ocenach

9

Parasite

Rodzina ubogich kombinatorów wkręca się na posady u bogatej rodziny. Wyreżyserowany sprawną ręką oryginalny miszmasz gatunkowy bezkompromisowo pochylający się nad współczesnymi podziałami społecznymi.

8

Maiden

Rok 1989. Grupa kobiet postanawia wziąć udział w prestiżowych regatach dookoła świata. Takie dokumenty lubię najbardziej. Ciekawy temat, historia, której nie znałem, wykonanie bez kombinowania. Książkowo zrealizowany film dokumentalny.

Toy Story 4

W trakcie wycieczki poza miasto kowboj Chudy uczy nowego kolegę Sztućka, co to znaczy być zabawką. Przepięknie zanimowane kino o tych wszystkich wartościach, o których powinny być takie filmy.

7

Amanda. Na zawsze razem

Vincent niespodziewanie zostaje zmuszony do zaopiekowania się młodszą siostrzenicą. Siłą tego filmu o wielkiej tragedii jest zwyczajność, która sprawia, że podnosi na duchu, a jednocześnie wzrusza.

American Factory. Amerykańska fabryka

Chińska korporacja przejmuje amerykańską firmę w nadziei na to, że przywróci jej upadłą wielkość. Interesujący dokument o zderzeniu dwóch cywilizacji, który trafnie podsumowuje współczesną gospodarkę i rynek pracy fizycznej.

Fast & Furious presents: Hobbs & Shaw. Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw

Hobbs i Shaw zostają zmuszeni do współpracy, by powstrzymać groźnego cyber-genetycznie zmodyfikowanego anarchistę. Dużo humoru, dużo absurdalnej akcji, dobry czarny charakter. Zapewnił to, co obiecywał w zwiastunie.

Scary Stories to Tell in the Dark. Upiorne opowieści po zmroku

Grupa nastolatków odnajduje tajemniczą księgę, która pisze przerażające historie w oparciu o ich największe strachy. Nadrabiają klimatem i umiejętnym wykorzystaniem ograniczeń kategorii PG-13, której nałożenie tym razem niczego nie popsuło.

Sługi wojny

Dwoje policjantów rozpoczyna śledztwo w sprawie handlarzy DNA. Może poszczycić się kilkoma trafionymi onelinerami. Dzięki temu można liczyć na sporą dawkę humoru i trzymające w napięciu śledztwo, które może nie przynosi zaskakującego rozwiązania i emocjonującego finału, ale nie pozwala się nudzić.

6

Crawl. Pełzająca śmierć

Podczas huraganu ojciec i córka stawiają czoła aligatorom. Film dokładnie taki jak ten skrócony opis fabuły. Konkretny, rozrywkowy, wyreżyserowany tak jak trzeba.

Dora and the Lost City of Gold. Dora i Miasto złota

16-letnia Dora wyrusza z misją odnalezienia legendarnego Miasta Złota i uratowania rodziców. Familijne kino przygodowe, które nie ma żadnych ambicji do tego, by zadowolić też dorosłych widzów.

Good Boys. Grzeczni chłopcy

Trzech uczniów szóstej klasy podstawówki wpada w kłopoty, gdy próbuje nauczyć się całować. Potrafią rozbawić. Należy jednak przygotować się na typową amerykańską komedię, która nic sobie nie robi z dobrego smaku.

Lying and Stealing. Złodziej i oszustka

Utalentowany złodziej dzieł sztuki w obliczu zagrożenia życia musi wprowadzić w życie plan ratunkowy. Dość dziwne, bo ani tu pomysłowej fabuły, ani czegokolwiek oryginalnego, a ogląda się to przyjemnie.

Once Upon a Time… in Hollwyood. Pewnego razu… w Hollywood

Zapomniany gwiazdor telewizji i jego kumpel kaskader próbują odnaleźć się w świecie nowego Hollywood. Filmów Quentina Tarantino nie powinno się oceniać. Recenzja podlinkowana jak zawsze TUTAJ wrażenie po kolejnych dwóch seansach.

Pain and Glory. Dolor y gloria, Ból i blask

Cierpiący bóle fizyczne połączone z bólem istnienia reżyser wraca pamięcią do swej młodości. Mocno autobiograficzny filmy Pedro Almodovara, który dla jego fanów jest pozycją obowiązkową. Dla innych widzów niekoniecznie.

Perdrix. Niezbędna konieczność

Pojawienie się ekscentrycznej Juliette stawia na głowie życie spokojnej rodziny Perdriksów. Momentami prezentuje humor godny Napoleona Dynamite’a. W innych momentach jest po prostu w porządku. Finalnie mogło być lepiej.

Red Sea Diving Resort, The. Operacja Bracia

Grupa agentów Mossadu otwiera w Sudanie hotel, by ratować etiopskich Żydów. Film Raffa poprawnie opowiada zwariowaną prawdziwą historię. Całość przypomina jednak ubogiego krewnego podobnego tematycznie filmu Operacja Argo. Oraz proizraelską agitkę.

Young Ahmed. Le jeune Ahmed, Młody Ahmed

Zindoktrynowany przez imama nastolatek rozpoczyna prywatny dżihad. Dokładnie takie kino, jakiego należałoby się spodziewać po braciach Dardenne. Spokojne, skupione na beznamiętnym tytułowym bohaterze.

5

Angel Has Fallen. Świat w ogniu

Wrobiony w zamach na POTUS-a Mike Banning musi walczyć o swoje dobre imię. Idące po linii najmniejszego oporu kino sensacyjne, które dużo lepiej oglądałoby się trzydzieści lat temu, a nie w dobie Johna Wicka.

Na bank się uda

Trzech dziadków zostaje złapanych w trakcie skoku na bank. Nikt nie wie, dlaczego nic nie ukradli. Wyobraźcie sobie telewizyjny polski heist-movie, a zobaczycie właśnie ten film. Niby jest lekko i zabawnie, ale nie do końca, niby intryga jest interesująca, ale szybko okazuje się, że pozory mylą.

Where’d You Go, Bernadette. Gdzie jesteś, Bernadette?

Zdolna architektka zmaga się z egzystencjonalnymi przemyśleniami spowodowanymi skurozdomowaceniem. Takie komediodramaty można kupić w każdym sklepie z komediodramatami. Tak się to chyba kończy, gdy ekranizujesz powieść, która fascynuje tylko ciebie.

4

Kitchen, The. Królowe zbrodni

Trzy panie postanawiają wziąć w swoje ręce gangsterski półświatek Hell’s Kitchen. Zdecydowanie zbyt często obraca się w okolicach komedii. Nie byłoby w tym nic złego biorąc pod uwagę komiksowy pierwowzór, jednak zabrakło zdecydowania, by jednoznacznie postawić się po którejś ze stron nierozwiązywalnego konfliktu. Albo poważny dramat, albo gangsterska komedia.

(2353)

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004