×
Gentelman z rewolwerem, The Old Man & the Gun (2018), reż. David Lowery.

Gentelman z rewolwerem. Recenzja filmu The Old Man & the Gun

Trudno powiedzieć, jak powinny wyglądać ostatnie filmy w karierach wielkich aktorów. Po seansie filmu Gentelman z rewolwerem dalej tego nie wiem. Recenzja filmu Gentelman z rewolwerem.

O czym jest film Gentelman z rewolwerem

Forrest Tucker (Robert Redford) to złodziej specyficzny. Napada banki, ale pozostawia po sobie świetne wrażenie. Okradzeni zgodnie twierdzą, że to prawdziwy gentelman. Na taką opinię Forrest pracuje już od kilkudziesięciu lat. Każdego roku odwiedza z przyklejonym wąsem placówki bankowe w całych Stanach, zabierając ze sobą skromne łupy. W skokach często pomagają mu dwaj najlepsi przyjaciele, Teddy (Danny Glover) i Waller (Tom Waits). Kolejny bank Forrest obrobił jednak w pojedynkę. W trakcie ucieczki poznaje Jewel (Sissy Spacek). To urocza wdowa, z którą świetnie mu się rozmawia. Dogadują się ze sobą bardzo dobrze i widać, że na jednym obiedzie się nie skończy. W kolejnych miesiącach następne skoki Forresta będą przetykane spotkaniami z Jewel. Kobieta odchowała dzieci i jest gotowa na coś więcej niż przekomarzanie się przy obiedzie. Tymczasem tropem złodzieja gentelmana podąża glina John Hunt (Casey Affleck).

Recenzja filmu Gentelman z rewolwerem

O melancholijnym filmie w reżyserii Davida Lowery’ego z pewnością nie byłoby tak głośno, gdyby nie zapowiedzi o pożegnaniu Roberta Redforda z dużym ekranem. To porządne kino w starym (no powiedzmy, raczej nie wyobrażam sobie filmu z lat 70.-80. XX wieku, w którym żona białego gliniarza byłaby czarnoskóra; próbowałem znaleźć, czy tak było w rzeczywistości – film oparty jest na faktach – ale poległem), niespiesznym stylu, którego bezsprzecznymi gwiazdami są Robert Redford i Sissy Spacek. To ich spotkania napędzają fabułę, a napady i policyjny pościg za Forrestem są tylko dodatkiem. Gentelman z rewolwerem to film o tym, że jeśli kocha się życie i kocha się to, co się robi, to jest się szczęśliwym bez względu na wiek. A że gdzieś tam nad tobą wisi paka – who cares. Najwyżej nawiejesz osiemnasty raz. Najważniejsze, że znalazłeś to, co chcesz robić.

Forrest Tucker w interpretacji Roberta Redforda to wymarzony zięć dla każdej matki ?. Elegancki, odważny, pomysłowy, dowcipny, aktywny, niespokojny duch – całkowite przeciwieństwo archetypowego emeryta. Zamieszkujący w domu sąsiadującym z cmentarzem, co wiele mówi o jego postaci. Trudno się więc dziwić fascynacji nim Jewel, która pewnie nie sądziła, że czeka ją jeszcze jakaś przygoda. Ale nie sądziła też pewnie, że będzie musiała konkurować z ulubionym zajęciem naszego bohatera, dzięki któremu Forrest czuje, że żyje.

Pytanie więc pozostaje właściwie jedno. Nie: czy Forrest zostanie złapany?; ale: czy Forrest ustatkuje się u boku Jewel? Tak naprawdę gdzieś podskórnie przez cały film Lowery’ego czuć, jaka będzie odpowiedź, co również pokazuje, jakie to kino. W pełnej melancholii historii ważny jest bohater, co nie dziwi w sytuacji, gdy żegna się on z ekranem. Robi to w bardzo dobrym stylu, do jakiego przyzwyczaił przez lata aktorskiej kariery. Przy okazji, jeśli w jakiś sposób można przekładać filmową historię na biografię Redforda, to jeszcze poczekajmy z podsumowaniem jego kariery.

Nie spodziewajcie się po filmie Gentelman z rewolwerem sprytnego heist-movie, w którym sympatyczny antybohater wodzi za nos nieporadnego glinę. To nie tego typu przygoda. Lowery nie marnuje czasu na efektowne sceny, wiedząc, że powinien go jak najwięcej poświecić Redfordowi. A ten z klasą robi swoje.

(2223)

Trudno powiedzieć, jak powinny wyglądać ostatnie filmy w karierach wielkich aktorów. Po seansie filmu Gentelman z rewolwerem dalej tego nie wiem. Recenzja filmu Gentelman z rewolwerem. O czym jest film Gentelman z rewolwerem Forrest Tucker (Robert Redford) to złodziej specyficzny. Napada banki, ale pozostawia po sobie świetne wrażenie. Okradzeni zgodnie twierdzą, że to prawdziwy gentelman. Na taką opinię Forrest pracuje już od kilkudziesięciu lat. Każdego roku odwiedza z przyklejonym wąsem placówki bankowe w całych Stanach, zabierając ze sobą skromne łupy. W skokach często pomagają mu dwaj najlepsi przyjaciele, Teddy (Danny Glover) i Waller (Tom Waits). Kolejny bank Forrest obrobił jednak…

Ocena Końcowa

6

wg Q-skali

Podsumowanie : Czy spotkanie sympatycznej wdowy będzie dla złodzieja-gentelmana szansą na to, by w końcu się ustatkować? Melancholijne kino żyjące z kreacji Roberta Redforda i Sissy Spacek.

Podziel się tym artykułem:

2 komentarze

  1. O pierwsza nie tak pozytywną recka, bo wszędzie prawie same zachwyty. Też za to, że to film meta dotyczący kariery Redforda. Słyszałem że podobno jest dużo nawiązań do jego filmów jako aktora i reżysera i film ładnie jego karierę podsumowuje. Sprawdziłem kto jest reżyserem i okazało się, że to film pana od „Pete’s Dragon” i „A Ghost Story”, które bardzo mi się podobały. Więc tego filmu nie mogę ominąć, nie tylko ze względu na aktorów.

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004