×

KLASÓWKA Z BIOLOGII

Michał Kopiński, IIIb, nr 12

1. Zdefiniuj pojęcie bodźca?
2. Czym tłumaczymy polaryzację błony neuronu?
3. Co to jest impuls nerwowy?
4. Synapsa i jej rodzaje.
5. Wymień elementy łuku odruchowego.
6. Wymień pięć cech charakteryzujących hormony.
7. Nadczynność przedniego plata przysadki mózgowej i niedoczynność tarczycy.
8. Hormony tropowe.
9. Wymień hormony działające antagonistycznie.

Uważam, że najważniejszą cechą _ambitnego_ biologa jest indywidualne podejście do zagadnień. A więc sądzę, że w mojej mało szczęśliwej sytuacji powinienem odpowiadać na pytania intuicyjnie.
Więc:
1. Bodziec – osobiście najbardziej lubię bodźce dotykowe i zapachowe. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to sprawa jest w miarę jasna, jeżeli chodzi o bodźce zapachowe, to jestem pod tym względem nadczłowiekiem. Kiedy tylko wejdę do domu, zawsze wiem co jest na obiad.
2. Polaryzacja błony neuronu – jest to zagadnienie bardzo ciekawe. Fascynuje ono wielu biologów. Niestety zagadnienie to jest tak rozległe, że nie starczyło mi czasu na jego opisanie (na sprawdzianie dwugodzinnym zrobiłbym to celująco)
3. Impuls nerwowy – impulsy kierują mną przede wszystkim kiedy widzę moje siostry. Wtedy atakują mnie tysiące impulsów nerwowych.
4. Synapsa – w moim pojęciu (stwierdzam to po wielogodzinnych przymyśleniach) jest to zagadnienie mało istotne.
5. Łuk odruchowy to jedno z moich ulubionych pojęć biologicznych. Fascynuje mnie to od pierwszej lekcji biologii (od IV klasy S.P.)
6. Hormony są bardzo ISTOTNE. O tym zagadnieniu mogę akurat powiedzieć bardzo dużo, ponieważ mam w tej sprawie doświadczenie osobiste. Otóż kilka moich koleżanek mówi na mnie……. no właśnie „hormon” To chyba dobrze???
7. Nadczynność przedniego płata przysadki mózgowej i niedoczynność tarczycy to (i to stwierdzam z całkowitą pewnością) C H O R O B Y !!! Niestety nie mogę napisać nic więcej, bo nie lubię chorób. (Jak oglądam „Ostry dyżur”, to wymiotuję trzy razy na odcinek)
8. Hormony tropowe to bez wątpienia bardzo ważne hormony!!! Zostało to udowodnione BADANIAMI NAUKOWYMI! (serio!)
9. Te hormony to pewnie adrenalina i i ta druga (neoadrenalina?) To też bardzo ważne pojęcia, ponieważ niektóre kobiety lubią „gdy im tłucze adrenalina”. Gdyby tylko ktoś dokładnie mi wytłumaczył czym i jak ten skok powodować.
—————–
P.S. Mam głęboką nadzieję (a jakże!), ze mój niemożliwy do przecenienia wkład w rozwój nauk biologicznych zostanie doceniony i wynagrodzony (chociażby oceną dopuszczającą – czy to tak wiele?).

Ocena: ndst

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004