×

ODDECH PRLu (8)

Syfon (drugie znaczenie) – wywarcie dłonią, w umiejętny sposób, nacisku na nos przeciwnika (zwykle młodszego i słabszego), który to nos po zastosowaniu „terapii” nabierał przepięknego, czerwono-fioletowego odcienia. Czasem zastosowanie syfona w sposób nieumiejętny kończyło się złamaniem nosa.

Szadoki – zabawna francuska kreskówka o Szadokach – istotach przypominających kury. Bohaterami filmu były także Żybisy – stwory w kształcie parówek z kapeluszami na glowie. Każdy film kończył się stwierdzeniem „I to by było na tyle…”

Szariki – polskie spodnie dżinsowe. Bez przerwy farbowały i skracały się po każdym praniu. Nazwa pochodzi od naszywki na tylnej kieszeni przedstawiającej dzielnego czworonoga.

Szkoła w sobotę – tak było.

Sznurek do snopowiązałek – dyżurny problem okresu żniwnego. Jest to sznurek, który jest potrzebny do specjalnej maszyny, po to aby ta sprasowała i związała słomę ze zbóż w zgrabne kostki. Był to przez długie lata problem nierozwiązywalny, podobnie jak skup butelek czy przerób makulatury.

Sznurowana piłka – piłka nożna, której wnętrzności powstrzymywać trzeba było przed wyjściem za pomocą wiązanych sznurowadeł.

Szpulowiec – konkretny magnetofon, który odtwarzał taśmę nawiniętą na plastikowe szpule. Najpopularniejsze były szare Grundigi oraz polskie ZK.

Sztuka kochania – ksiażka dr Michaliny Wisłockiej, będąca niezapomnianym źródłem bezcennych porad i informacji dla dojrzewającej młodzieży.

Śledzik – wąski krawat dla twardego faceta, najczęściej z czarnego skaju.

Świat Młodych – czasopismo harcerskie ukazujące się kilka razy w tygodniu, którego podstawowym atutem była ostatnia strona z komiksem. Stałe pozycje to: wydanie wtorkowe (niebieskie logo) – nauka, technika – głównie astronomia, podboje kosmiczne i komputery; wydanie czwartkowe (logo zielone) – przyroda i motoryzacja w tym zdjęcia samochodów; wydanie sobotnie (logo czerwone) – muzyka, zdjęcia zespołów i łamigłówki Bena Akiby.

Świetlówki – po odkryciu szkodliwego ich wpływu na organizm człowieka dość masowo wymieniane i masowo zalegające śmietniki – uderzona świetlówka pękała z pięknym „puhhhhh!”

Tarcza szkolna – identyfikator przynależności ucznia do szkoły przyczepiany do ubrania. Jeden z elementów kontrolowanych przez nadgorliwych nauczycieli.

Teatrzyk Zielone Oko – radiowe opowiadanie kryminalne nadawane zawsze w sobotę w pr. 3 PR po 22.00 zaraz po Liście Przebojów Programu 3.

Teczki – jeden ze sposobów aby dostać w kiosku ulubione czasopismo. Oprócz teczek niezbędnym do tego zestawem była zaprzyjaźniona kioskarka, która podczas rozdzielania prasy wkładała odpowiednie pismo do odpowiedniej teczki. Dlatego, że teczek zawsze bylo więcej niż czasopism. Kluczem do przyjaźni z kioskarką była np. stała dostawa paczek kawy.

Telefon – płaciło się tylko za połączenie, więc rozmawiać można było do woli. Powodowało to jednak poważne spięcia w okolicach budek telefonicznych. Przydałoby się teraz takie połączenie do Internetu.

Teleranek – niedzielny program dla dzieci z pędzącym kogutem w czołówce. Najlepsze było kino Teleranka.

Telewizor Jowisz – polski kolorowy telewizor. Mimo iż made in Poland miał dosć dobrą opinię z uwagi na trwały kineskop z Polkoloru Piaseczno i to, że mieścił się w meblościankach.

Telewizor kolorowy – szczyt marzeń, niezależnie od marki. Nazwa jako symbol funkcjonowała dość długo, nawet jako nagroda w różnego rodzaju konkursach: „nagrodą jest telewizor kolorowy”

Telewizor Rubin – pierwszy kolorowy telewizor, który po roku użytkowania (o ile się wcześniej nie zapalił) tracił błękit i czerwień na korzyść zieleni. Produkt Made in USSR o gabarytach szafy zajmował pół pokoju. Telewizor wyjątkowo łatwopalny. Kineskop przy odrobinie szczęścia działał jak trotyl albo semtex zmiatając po drodze cały pokój. Jeśli jednak jakimś cudem ocalał, to stary i zużyty znajdował zastosowanie w badaniu siły grawitacji. Im z wyższego piętra był zrzucany tym lepsze były tego efekty.

Tornistry – prostokątne plecaki ze skaju ze światełkami odblaskowymi, których waga z książkami przewyższała ciężar niosącego go dziecka

Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników – „Uwolnić słonia!” [Pierwsza akcja Owsiaka. Jeszcze w Trójce pracował.]

Trabant – hit przemysłu motoryzacyjnego NRD. Wykonany z plastyku, dzięki czemu podobno nie tonął w wodzie. Mniejszy od malucha i miał silnik dwusuwowy. Kopcił jak diabli. W wersji szczątkowej spotykany na polskich ulicach. [I miał zamek tylko w jednych drzwiach! :-)]

Trójki klasowe – grupy zwiadowczo-tropiące kompletowane wśród rodziców

Trzepak – centralny punkt podwórka, który pełnił rolę bramki, przyrządu do akrobacji, ławki wysokościowej, miejsca spotkań. Królował nad pozostałymi elementami infrastruktury podwórkowej.

Tureckie kurtki jeansowe – kurtki jeansowe z podpinką z białego misia, w których część społeczeństwa spędzała całą zimę.

Tygodniowy dualizm pracująco-niepracujący – będący dużym krokiem w kierunku kapitalizmu system polegający na tym, że osobny plan lekcji obowiązywał w tygodniach z sobotą roboczą, osobny w tygodniach z wolną.

Tygrysy – wydawana przez wiele lat seria małych książeczek o tematyce wojennej, głównie wysławiających sukcesy Niezwyciężonej Armii Czerwonej.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004