Goździki – kwiaty na każdą okazję: imieniny w pracy, koniec roku szkolnego, na 1 maja – dla przywódcy narodu, wieniec pogrzebowy.
Gra w butelkę – ekscytująca zabawa imprezowa związana z obrotem butelką wewnątrz kręgu, osoba na którą wskazała butelka była np. całowana przez obracającą/ego
Gra w dołek – na podwórku wykopywało się 5 złotową monetą (z rybakiem) dołek. Następnie wyrównywało się z grubsza wokół niego teren i z odległości ok. trzech metrów rzucało doń monetami 1 złotowymi.
Gra w noża (pikuty) – jedna z wielu zabaw wykorzystujących ostre narzędzia. Polegała na jak najbardziej popisowym wbiciu noża w glebę. Każdy sposób rzucenia miał swoją nazwę, np. zegarek, łokieć, ramię, czółko, nos, bródka, w zależności od ustawienia noża przed wykonaniem rzutu.
Gra w państwa – gra strategiczno-zręcznościowa, wymagająca ostrego narzędzia i kawałka dobrej gleby. W myśl hasła „każdemu po równo”, przeciwnicy rozpoczynali z takim samym terytorium, które to poprzez odcinanie kolejnych kawałków państwa przeciwnika starali się powiększać. Na podwórku nóż miał wiele ciekawych zastosowań.
Gra w syfa – zabawa popularna na przerwach. Zasady gry podobne do berka, lecz przekazanie obowiązków polegało na dotknięciu/rzuceniu w uczestnika przedmiotem zaczerpniętym z kosza na śmieci (stąd nazwa).
Granaty – butelki ze złocistym napojem o charakterystycznym wyglądzie.
Grzebień z rączką – element zdobiący tylną część ciała, którego zadaniem było wystawanie z kieszeni spodni.
Grzyb – gra polegająca na takim rzucaniu pilnikiem, aby wbił się w ziemię jak najdalej od miejsca rzutu. Mistrzowie podwórka potrafili celnie rzucać pilnikiem nawet na odległość 20 metrów
Guma Donald – podstawowa guma do żucia z niespodzianką w postaci krótkiego, treściwego komiksu.
Gumy POPPI – jedne z wielu gum, których nie kupowało się do żucia, tylko po to aby zdobyć to co jest w środku. W tym przypadku były to naklejki, naklejane na specjalną mapkę, której nie posiadały tylko cieniasy i kujony. Mapka służyła do pokazywania.
Gumy TURBO – te z kolei zawierały samochody do pokazywania i wymiany. Niestety ktoś ogłosił, że są rakotwórcze i czar prysł.
[…] Hmm, tu jakaś dziura chyba się wkradła, bo niby skąd taki przeskok. Nie wiem. Sprawę zbada Strefa 11Pamiętnik – zabijacz czasu na nudnych lekcjach, prawdziwa kolekcja wierszy, różnych głupot i nazwisk starych znajomych.
Pan Samochodzik – nasz własny Indiana Jones.
Pani Woźna – szefowa szatni, stróż prawa i klucznik w jednej osobie. Służyła do uciekania przed.
Pankracy – popularny program dla dzieci nadawany w TVP 1 w piątki z kudłatym psem i panem Zygmuntem w roli głównej
Państwa, miasta (inteligencja) – niesamowicie ambitna gra dla intelektualistów polegająca na dobieraniu państw, miast, zwierząt, roślin na żądaną literę
Papa Dance – pierwszy polski boysband, który miał kilka przebojów i potem podzielił się na 2 równorzędne zespoły. Wokalistą Papa Dance był Paweł Stasiak – uwielbiany wtedy przez małolaty.
Papier toaletowy – obiekt westchnień wszystkich Polaków w trudnych czasach kryzysu. Aby nabyć ten jakże przydatny w życiu codziennym towar potrzebne były kwitki ze skupu makulatury. Dosyć powszechny był, jedyny w swym rodzaju, widok ludzi idących przez miasto ze sznurem rolek zawieszonych przez ramię.
Podziel się tym artykułem: