×

Filmowy rok 2014 w ocenach, Cz. 8 – Dziewiątki

W filmowej podróży po 2014 Q-roku dotarliśmy do granicy racjonalnych ocen. Do miejsca, w którym – powiedzmy – można jeszcze mówić o jakimkolwiek obiektywiźmie. Bo na wszystko co wyżej, a wyżej już tylko Dychy, żaden obiektywizm nie ma najmniejszego wpływu.

Dzięwiątki to filmy blisko ideału. Co brakuje im, aby zostać ideałem? Dowiecie się z wstępu do Dziesiątek :P.
 

9

4 Months, 3 Weeks and 2 Days
Schyłek komunizmu, Rumunia. Młoda studentka zachodzi w ciążę i koniecznie chce się jej pozbyć. Rumuńskie kino obyczajowe często świeci jasnym blaskiem, a to – słusznie – jedna z jego największych pereł.

Amma & Appa
Zderzenie dwóch całkowicie różnych światów jest nieuniknione, gdy młoda Bawarka poznaje młodego Tamila. Temat samograj, ale para reżyserów też dołożyła swoje, żeby go nie zarżnąć.

Art of Steal, The
Grupa złodziei planuje skok życia. Zabawne, sprytne, lekkie, łatwe i przyjemne. Bardzo miłe i niespodziewane zaskoczenie.

Believer, The
Przechodzący kryzys wiary młody Żyd powoli wyrasta na gwiazdę skinheadów. Mądry film o wszystkim, choć niekoniecznie o antysemityzmie.

Benvenuto Presidente!
Poczciwy bibliotekarz zostaje wybrany prezydentem Włoch. Dawno nie widziałem równie śmiesznej komedii.

Blood Rain
Ambitny prokurator przybywa na odizolowaną od świata wyspę, by tam wplątać się w krwawą zemstę. Znakomity thriller kostiumowy prosto z mojej ukochanej Korei.

Bogowie
Filmowa biografia doktora Religi. Pierwszy całkowicie amerykański film polski (czytać, jako komplement – przyp. Q).

Captain America: The Winter Soldier
Kolejne zadanie dzielnego Kapitana Ameryki, z którym – nikt nie ma wątpliwości – na pewno sobie poradzi. Rozrywkowe, jak tylko można.

Class of 92, The
Ocierające się o dziesiątkę dokumentalne kino o sześciu wychowankach Manchesteru United, którzy poprowadzili swój klub do największych sukcesów. Konkretnie i na temat.

Classic, The
Córka ze starych listów poznaje wzruszającą miłosną historię swojej matki. Powtórny seans okazał się równie udany co kilka lat temu. Klasyka koreańskiego wyciskacza łez.

Cocaine Cowboys Reloaded
150-minutowy dokument o wojnie narkotykowej w Miami lat 80. ubiegłego wieku. Świetne tempo ma ten krwawy dokument.

Dead Snow 2: Red Vs. Dead
Ożywionych zombie-nazistów może pokonać jedynie ożywiona zombie-Armia-Czerwona. Jedynka mnie zawiodła, dwójka jest dokładnie taka, jak miałem nadzieję, że będzie część pierwsza.

Edge of Tomorrow
Jedyną szansą na pokonanie najeźdźcy z kosmosu staje się dla ludzkości tchórz, który ma umiejętność powtarzania w kółko tego samego dnia. Prawdopodobnie najlepszy blockbuster lata 2014.

Final Member, The
Kustosz muzeum penisów na tropie najcenniejszego eksponatu – penisa ludzkiego. „Chujowy film” w tym przypadku nabiera zupełnie innego znaczenia!

Fruitvale Station
Wraz z nadejściem nowego roku Oscar próbuje zmienić swoje życie i wyjść na prostą. Surowe, mocne i oparte na faktach.

Heart of a Lion aka Leijonasydän
Po wyjściu z więzienia neonazista próbuje sobie ułożyć życie z matką czarnoskórego dziecka. Finowie świetnie wiedzą, jak zrobić z tego dobry film.

Her
On jest samotnikiem z wyboru, ona systemem operacyjnym. Co na tę miłość przeciwnicy gender? Przewrotne i w punkt. Chyba właśnie do tego zmierza ludzkość.

Inside aka A l’intérieur
Ciężarna kobieta zostaje zaatakowana w domu przez niespodziewanego napastnika. Francuskie gore w najlepszym wydaniu.

Jiro Dreams of Sushi
Dokument o jedynej restauracji z trzema gwiazdkami Michelina, która ma ubikację poza lokalem ;). Warto dla sceny kupowania tuńczyków i wszystkich innych scen również.

Killer Legends
Joshua Zeman wraca do swojego ulubionego tematu zapoczątkowanego „Cropseyem” i z wprawą bierze na warsztat cztery najbardziej popularne miejskie legendy badając ich pochodzenie. Wciągające.

Life Itself
Wzruszający dokument o karierze i ostatnich latach życia najsłynniejszego krytyka filmowego – Rogera Eberta. Obowiązkowe dla wszystkich, którzy kochają kino i pisanie o nim.

Lunchbox, The
W wyniku nieporozumienia dwoje zupełnie obcych sobie ludzi nawiązuje coraz bardziej intymny kontakt na odległość. Mądre, urocze i bez kitu.

Mandariinid
Wojna w Abchazji. Walczący po dwóch stronach barykady ranni żołnierze znajdują schronienie u plantatora mandarynek. Uniwersalna prawda o wojnie niezależnie od regionu, w jakim się toczy.

Mule, The
Służby celne zatrzymują mężczyznę szmuglującego w żołądku narkotyki. Mają dziesięć dni, by zmusić go do wydalenia dowodów rzeczowych… Prawdopodobnie najlepszy film, jaki obejrzycie w grudniu.

Narco Cultura
Meksykanie, jak mało kto, wiedzą, jak zarobić na śmierci. Mocny dokument o kartelach narkotykowych, patologu sądowym i gwiazdach muzyki narcocorrido.

Once
Przypadkowe spotkanie ulicznego grajka i sprzedawczyni kwiatów zaowocuje czymś niespodziewanym. Śpiewająco zdany egzamin z robienia filmów za to, co ma się akurat w portfelu.

Once In A Lifetime (The Extraordinary Story of The New York Cosmos)
Długi tytuł, w którym jest wszystko, co wystraczy wiedzieć, więc dodam tylko: warto. Dokument z tempem i humorem.

Salinger
Porywający dokument o autorze „Buszującego w zbożu”. Brawo! Byłem pewny, że zanudzi mnie tak samo jak „Buszujący…”.

Shield of Straw
Eskorta policji może nie wystarczyć, gdy za życie sadystycznego mordercy wyznaczona zostaje ogromna nagroda. Słabszy film Takashiego Miike – mówili. Cóż, pierdolili głupoty.

Snowtown
Wychowywany przez samotną matkę 16-latek pozostaje pod coraz większym wpływem homofoba z sąsiedztwa. Surowe i brutalne kino oparte na faktach.

Somos lo que hay aka We Are What We Are
Rodzina meksykańskiego zegarmistrza przygotowuje się do tajemniczego Rytuału. Pozytywnie ryje beret, aczkolwiek nie dla wrażliwych.

Tim’s Vermeer
Wynalazca z Teksasu na tropie malarskich technik Vermeera. Historia pozytywnej obsesji zakończonej porywającym przedsięwzięciem. Wszystko co najlepsze w dokumentach.

We Are What We Are
Nagła powódź wyrzuca na brzeg rzeki ludzkie szczątki. Jest jakiś taki przyciągający poetyzm w filmach o kanibalach, jakby nim usprawiedliwiali kontrowersyjny temat.

What We Do in the Shadows
Ekipa filmowa kręci dokument o codziennym życiu kilku nowozelandzkich wampirów. Prawdopodobnie najlepsza komedia tego roku. 

Podziel się tym artykułem:

2 komentarze

  1. Cześć ! Zainteresował mnie film Classic . Twoja dziewiątka z 2014 . Czy wiesz gdzie mogę go obejrzeć ? Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź .

  2. Są filmy, które cholernie trudno znaleźć, ale są też filmy, które wystarczy wpisać w gugla i już. Pięć sekund. Sorki za ten pewnie niepotrzebny wstęp, ale naprawdę nie jest wielką trudnością wyszperanie Classica.
    http://www.cda.pl/video/550817bd

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004