×

Grudzień 2014 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w grudniu.

Wstaliście już? Na pewno ucieszycie się na jeszcze jedną długą listę tytułów filmów, kolejną z rzędu. Na dodatek z tytułami, które już w rocznym podsumowaniu się pojawiły (prawie wszystkie; nie będę wnikał w szczegóły). No ale co za różnica, i tak każdy kaca leczy, a nie blogi czyta. Ja pewnie też – „pewnie”, bo piszę te notkę 30 grudnia o godzinie 19:12. Tuż po tym, jak zdecydowałem, że w 2014 roku już raczej nic nie obejrzę. 412 filmów [1, 2] na liczniku to i tak wystarczająco dobry wynik.
 

9

Mule, The
Służby celne zatrzymują mężczyznę szmuglującego w żołądku narkotyki. Mają dziesięć dni, by zmusić go do wydalenia dowodów rzeczowych… Prawdopodobnie najlepszy film, jaki obejrzycie w grudniu.


 

8

Being Again
Wypalony producent muzyczny postanawia wypromować zdolną autorkę piosenek. Dużo bardziej amerykańskie „Once” z jeszcze większym budżetem.
Boyhood
Oryginalny filmowy eksperyment, który powstawał przez ponad 12 lat z tymi samymi aktorami, okazał się filmem bardzo dobrym, który jednak nie byłby taki ciekawy, gdyby nie ów eksperyment.
Forbidden Films
Mocno przeplatany konkretnymi przykładami dokument o nazistowskim kinie i jego roli w III Rzeszy. Czy dalej te filmy powinny być zakazane?
Grand Budapest Hotel
Tak wyglądałyby „Zaklęte rewiry”, gdyby wyreżyserował je Wes Anderson.
Housebound
Objęta aresztem domowym zbuntowana dziewczyna odkrywa, że w jej rodzinnym domu dzieją się dziwne rzeczy. Efektowny miks podanych na świeżo horrorowych schematów w komediowym sosie.
It Follows
Tajemnicze Coś zaczyna prześladować dziewczynę z przedmieścia. Klimatu temu horrorowemu objawieniu roku mógłby pozazdrościć niejeden film.
Kano
Trzygodzinna tajwańska epopeja o baseballowej drużynie, która na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku rzuciła wyzwanie silniejszym ekipom z Japonii. Jeden z najładniej sfilmowanych filmów o baseballu.
My Sassy Girl
Poznali się w nietypowych okolicznościach. Potem było jeszcze dziwniej. Koreańska megaklasyka. Po latach równie dobra, co za pierwszym razem.
Nightcrawler
Inteligentny socjopata realizuje materiały filmowe z miejsc wypadków i przestępstw, by sprzedać je potem do telewizji. „Taksówkarz” XXI wieku.
Still Life
Miejski urzędnik poszukuje bliskich mężczyzny, który zmarł w samotności i zapomnieniu. Kto by pomyślał, że Eddie Marsan wyrośnie na jednego z najciekawszych obecnie aktorów.
Treatment, The aka De Behandeling
Prześladowany przez sprawę sprzed lat policjant kontynuuje śledztwo w sprawie groźnego pedofila. Mocny i mroczny thriller prosto z Belgii.
Two Escobars, The
Podczas mundialu w 1994 roku wszystkimi wstrząsnęło zabójstwo kolumbijskiego piłkarza Andresa Escobara. To punkt wyjścia do opowieści o nim i o narkotykowym baronie Pablo Escobarze.
 

7

Barefoot Dream, A
Koreański piłkarz-nieudacznik zostaje trenerem juniorskiej drużyny z Timoru Wschodniego. Sympatyczne kino piłkarsko-młodzieżowe. Naiwne jak wiara w to, że dostanie Oscara (zostało zgłoszone).
Before I Disappear
Tuż przed popełnieniem samobójstwa młody gniewny wujek musi zaopiekować się swoją 11-letnią siostrzenicą. Myślę, że jestem trochę za stary, żeby zachwycił mnie ten film.
Dark Valley, The
W surowej, alpejskiej osadzie pojawia się tajemniczy mściciel. Austriacki western ciekawy z tego względu, że austriacki.
Drug Lord: The Legend of Shorty
Twórcy tego dokumentalnego filmu o legendarnym El Chapo za dużo mówią o sobie, ale i tak – oprócz ciekawej historii – mają do zaproponowania parę ciekawych nagrań.
Get on Up
James Brown, życie i twórczość. Ale bardziej życie. Trochę plastikowy, dość naiwny i za bardzo przekombinowany mniej zdolny brat „Raya”.
Girl Walks Home Alone at Night, A
Małe, irańskie miasteczko staje się terenem łowieckim dla młodej wampirki. Przestylizowane kino, które nawet, jeśli się nie spodoba, to z pewnością zostanie w pamięci.
Hobbit: The Battle of the Five Armies, The
Finałowa część przygody Bilbo Bagginsa. Najsłabszy ze wszystkich filmów o Śródziemiu.
Interview, The
Amerykański dziennikarz wyrusza do Korei Północnej, by przeprowadzić wywiad z Kim Dzong Unem. Miażdżąca krytyka, jaką zebrał, niezasłużona, ale Rogen i Franco zdecydowanie lepiej bawili się na planie niż potem widzowie.
Judgement in Hungary
Zapis procesu, który wstrząsnął całymi Węgrami. Przed sądem staje grupa neonazistów oskarżonych o dokonanie kilku morderstw pośród mniejszości cygańskiej.
Playing Dead aka Je fais le mort
Będący na zakręcie swojej kariery aktor wybiera się do górskiego kurortu, gdzie dostał angaż przy wizji lokalnej. Sympatyczna komedia kryminalna, którą Amerykanie zrobiliby jednak lepiej.
Rich Hill
Dokumentalna opowieść o Ameryce klasy C i jej trzech mieszkańcach. Honey Boo Boo na poważnie. Ciekawe, ale mnie nie porwało.
 

6

Alleluia
Historia uczucia, które krwawo połączyło ryczącą czterdziestkę oraz podstarzałego żigolaka. Mocno pokręcony i mocno alegoryczny film tylko dla wybranych. Czyli nie dla mnie.
Blades of Blood
W przededniu japońskiej inwazji koreańscy władcy bardziej martwią się o swoje interesy niż państwo. Standardowy koreański dramat historyczny.
Canal, The
Pracownik filmowego archiwum z przerażeniem odkrywa, że zamieszkał z rodziną w domu, w którym przed laty popełniono brutalne morderstwo. Robi wrażenie wizualnie, nudząc zarazem.
Cannibal
Zmęczony samotnością wytworny hiszpański kanibal podejmuje próbę zakochania się. Mocno kameralne kino z wszystkimi jego wadami i zaletami. Nie dla szukających taniej sensacji.
Qu’est-ce qu’on a fait au Bon Dieu?
Podobno we Francji kilkanaście milionów widzów zobaczyło w kinach tę komedię. Nie mam pojęcia, skąd taka popularność tego właściwie telewizyjnego filmu.
Tusk
Autor internetowych podcastów odwiedza ekscentrycznego łowcę przygód. Film Kevina Smitha, który w ogóle nie przypomina filmów Kevina Smitha.
 

5

Chef
Po utracie pracy w modnej restauracji, zdolny szef kuchni zostaje właścicielem foodtrucka. Niestrawnie nijakie.
Goal of the Dead
Podczas meczu piłkarskiego Pucharu Francji wybucha zombieapokalipsa. Zupełnie niewykorzystany potencjał, lepiej obejrzeć mecz polskiej Ekstraklasy.
November Man, The
Były agent CIA zostaje wysłany z ostatnią misją do Rosji. Z każdą minutą coraz słabsze.
 

4

Amnesia
Romantyczny wypad do domku na odludziu zamienia się w koszmar. Po obejrzeniu tego norweskiego thrillera psychologicznego pozostaje jedynie żałować, że nie zaczęło się po seansie cierpieć na amnezję.
Samurai, Der
Młody policjant rusza w pogoń za transwestytą uzbrojonym w miecz samurajski. Gdyby ten film powstał w Polsce, to byłby głównym kandydatem do nagrody Węża.
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings
Grupka młodzieży w trakcie śnieżycy znajduje schronienie w budynku z krwawą przeszłością. Obejrzałem, bo to był jedyny film, jaki miałem na lapku.
 

3

You’re Not You
Chora na stwardnienie zanikowe boczne kobieta zatrudnia do opieki nad sobą młodą i nieokrzesaną dziewczynę. Wyjątkowo nieudany atak Hilary Swank na trzeciego Oscara. 

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004