×

Filmowy rok 2014 w ocenach, Cz. 2 – Szóstki [0-J]

W rocznym zestawieniu obejrzanych filmów przyszedł czas na Szóstki. Czyli filmy na granicy progu Q-polecalności rozpoczynającego się od Siódemek.

A kto przegapił Piątki, Czwórki, Trójki, Dwójkę i Jedynkę ten znajdzie je TUTAJ.
 

6

22 Jump Street
Kontynuacja przygód dwóch tajniaków, którzy tym razem infiltrują uniwerek – nie porywa. Najbardziej ubawiły mnie aftercreditsy.

Agression Scale, The
Owen sam w domu. Dobry pomysł, dużo krwi, przeciętne wykonanie.

Alleluia
Historia uczucia, które krwawo połączyło ryczącą czterdziestkę oraz podstarzałego żigolaka. Mocno pokręcony i mocno alegoryczny film tylko dla wybranych. Czyli nie dla mnie.

Almost Human
Zaginiony przed laty koleżka pojawia się z powrotem i ma bardzo krwiożercze zamiary. Nieźle jak na film mikrobudżetowy, ale wtórnym pomysłem się nie broni.

Annabelle
Lalka z popularnego horroru zaczyna żyć własnym życiem. Chucky miał o wiele więcej morderczego uroku.

As the Light Goes Out
Hongkongowi grozi katastrofa. Dzielni strażacy robią wszystko, żeby jej zapobiec. Za mało widowiska w widowisku. „Backdraft” dalej pozostaje niedoścignionym wzorem.

Bad Ass
Weteran wojny w Wietnamie zostaje bohaterem ulicy. C-klasowy i średnio udany rip off „Życzenia śmierci”.

Bad Asses
Weteran wojny w Wietnamie i jego kolega zostają bohaterami ulicy. Dokładnie taki sam film jak jedynka, tylko dubler Danny’ego Trejo mniej widoczny.

Bad Words
Dorosły gbur korzysta z luki w przepisach, by wygrywać konkursy literowania dla dzieci. Fajne, gdy komediowe, przeciętne, gdy bije w poważniejsze tony.

Blades of Blood
W przededniu japońskiej inwazji koreańscy władcy bardziej martwią się o swoje interesy niż państwo. Standardowy koreański dramat historyczny.

Borgman
Tajemniczy włóczęga wchodzi z buciorami w życie pewnego małżeństwa. Film taki, jak obraz malowany przez główną bohaterkę – stworzony przez nieregularne chlapanie farbą na płótno. Nie mój rodzaj surrealizmu.

Butler, The
Film banalny. Przez większość czasu miałem wrażenie, że powinien raczej nazywać się „Historia segregacji rasowej dla debili”.

Canal, The
Pracownik filmowego archiwum z przerażeniem odkrywa, że zamieszkał z rodziną w domu, w którym przed laty popełniono brutalne morderstwo. Robi wrażenie wizualnie, nudząc zarazem.

Cannibal
Zmęczony samotnością wytworny hiszpański kanibal podejmuje próbę zakochania się. Mocno kameralne kino z wszystkimi jego wadami i zaletami. Nie dla szukających taniej sensacji.

Car Park aka Parkoló
Położony na placu w centrum Budapesztu parking zamienia się w arenę, na której walkę toczą dwie odmienne postawy życiowe. „Chłopcy z Placu Broni” im lepiej wyszli.

Concequences aka Silsile
Wraz z przypadkowym wypadkiem ognisty romans zamienia się w coraz bardziej niebezpieczną noc. Za głośno i za długo.

Constable, The
Poczciwy gliniarz walczy z przestępcami, a po pracy opiekuje się niepełnosprawnym synem. Jest tu wszystko oprócz fabuły.

Contracted
Po nocy spędzonej z tajemniczym mężczyzną Samantha odkrywa, że czymś się od niego zaraziła. Reżyser udowodnił, że potrafi nakręcić film, więc czas, by teraz jakiś nakręcił.

Cuban Fury
Wiodący nudne życie samotnik wraca do pasji z dzieciństwa – salsy. Komedia z gatunku drętwych. No i w filmach o tańcu wypadałoby, żeby główny bohater potrafił tańczyć.

Delivery Man
Amerykański Polak dowiaduje się, że jest ojcem ponad pół tysiąca dzieci. Są ludzie, którzy uważają, że Vince Vaughn jest zabawny. Nie należę do tej grupy.

Devil’s Knot
Tym razem fabularnie opowiedziana historia potrójnego rytualnego mordu (upraszczam) z West Memphis. Nic, co mogłoby zainteresować kogoś, kto widział serię „Paradise Lost”.

Divergent
Świat przyszłości. Ludzkość dzieli się na kilka frakcji, a multifrakcyjność z jakiegoś powodu jest tępiona. Typowa, obliczona na trylogię, ekranizacja książki dla młodzieży.

Dyatlov Pass Incident, The
Grupa amerykańskiej młodzieży rusza w rosyjską dzicz, by rozwiązać ponad półwieczną zagadkę. Już miałem chwalić reżysera, że jak na amatora momentami fajnie mu poszło, a potem przeczytałem, że to film Renny’ego Harlina.

Dzień dobry kocham cię
On i ona poznają się, zakochują w sobie i… gubią swoje numery telefonów. Polski wyrób komedioromantycznopodobny.

Ender’s Game
Znakomicie wyszkolony dziecięcy oddział jedyną szansą na uratowanie Ziemi przed inwazją Obcych. Za dużo dla mojego bzdurometra. (PS. Nie czytałem książki)

Enemy
Nauczyciel historii zauważa w jednym z filmów aktora łudząco podobnego do niego. Fani „Prisoners” będą zawiedzeni, że Denis Villeneuve wrócił do stylu swoich pierwszych filmów.

English Teacher, The
Nauczycielka angielskiego wspiera swojego byłego ucznia, utalentowanego dramaturga, który wrócił do domu po nieudanym podboju Nowego Jorku. Przerysowana satyra z kiepskim morałem.

Exam
Ośmioro ludzi staje do przewrotnej rekrutacji, której zwycięzca otrzyma pracę marzeń. Zbyt mocno naciągane, ale pomysł wart realizacyjnej świeczki.

Felix and Meira aka Félix et Meira
Chasydkę i ateistę łączy zakazany romans. Bardzo intymne i spokojne kino tylko dla koneserów takiego.

First Grader, The
84-letni Kenijczyk zapisuje się do szkoły podstawowej. Solidnie opowiedziana i nieco nudna oparta na faktach porządna afrykańska historia.

Fotograf
Ślady pozostawiane przez seryjnego mordercę wiodą prosto z Rosji do Polski. Wszystko, czego można by się spodziewać po polskim filmie o seryjnym mordercy.

Freedom Riders
Nie więcej niż poprawny dokument o grupie młodych ludzi, którzy na początku lat 60. postanowili bez użycia przemocy walczyć z rasizmem.

Futureless Things
Trzynaście nowelek prosto z Korei Południowej. Wszystkie pokazujące codzienność innego pracownika sklepu spożywczego i wszystkie nie więcej niż przeciętne.

Geronimo
Gorąca Francja i jeszcze gorętszy romans Turczynki i Cygana. „Romeo i Julia” w alegorycznej wersji z tańczeniem i śpiewaniem.

Grand Piano
Powracający po latach na scenę pianista staje się celem szaleńca z karabinem snajperskim. Dziwny film. Z jednej strony bardzo fajny i wartki, a z drugiej głupi jak but.

Gulaab Gang
Gang wyemancypowanych wieśniaczek wchodzi w świat wielkiej polityki. Co prawda Madhuri napieprza z karata, ale gdyby nie piękna Juhi Chawla to nie byłoby za bardzo na co patrzeć.

Hardkor Disko
Tajemniczy młody mężczyzna osacza pewną rodzinę. 15 minut świetnego filmu i 70 minut całej reszty.

Hitcher, The
Filmy spod znaku studia Platinum Dunes bardzo odpowiadają mi wizualnie, ale ten remake klasycznego thrillera jest tak głupi, że trudno go traktować poważnie.

Honeymoon
Świeżo upieczeni małżonkowie wyruszają do domku letniskowego w położonym na odludziu lesie. Nietrudno się domyślić, jak skończy się ten horror.

In a World…
Lektorzy walczą o przejęcie schedy po zmarłym niedawno królu trailerów. Ciekawy temat, ale zbyt festiwalowemu wykonaniu brakuje lekkości.

In Fear
Dwoje młodych ludzi gubi się w labiryntach wiejskiej Irlandii. W tym nie pozbawionym świetnego klimatu filmie jedyne czego brakuje to sens.

Inside Llewyn Davis
Muzyk folkowy z ambicjami próbuje zrobić karierę na przeintelektualizowanej nowojorskiej scenie muzycznej lat 60. Fajne zdjęcia i piosenki.

Internship, The
Dwóch dziadków na praktykach w Google’u. Pechowy film, gdybym w tym samym czasie nie oglądał lepszych, to na luzie dostałby 7.

Judge, The
Cyniczny adwokat broni oskarżonego o zabójstwo ojca – sedziego z ponad 40-letnim stażem. Na podstawie przykładów z tego filmu można by napisać Kompletną Encyklopedię Klisz Filmowych. 

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004