×

Październik 2014 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w październiku.

9

Amma & Appa
Zderzenie dwóch całkowicie różnych światów jest nieuniknione, gdy młoda Bawarka poznaje młodego Tamila. Temat samograj, ale para reżyserów też dołożyła swoje, żeby go nie zarżnąć.
Class of 92, The
Ocierające się o dziesiątkę dokumentalne kino o sześciu wychowankach Manchesteru United, którzy poprowadzili swój klub do największych sukcesów. Konkretnie i na temat.
Heart of a Lion aka Leijonasydän
Po wyjściu z więzienia neonazista próbuje sobie ułożyć życie z matką czarnoskórego dziecka. Finowie świetnie wiedzą, jak zrobić z tego dobry film.
What We Do in the Shadows
Ekipa filmowa kręci dokument o codziennym życiu kilku nowozelandzkich wampirów. Prawdopodobnie najlepsza komedia tego roku.


 

8

ABCs of Death 2
Druga część horrorowej antologii, w której kolejna porcja reżyserów poszukała natchnienia w literkach alfabetu. Czasem świetnie, czasem słabiej, ale ogólnie – także dzięki pomysłowi – na duży plus.
Boss, Anatomy of a Crime, The aka Patrón, radiografia de un crime, El
Historia rzeźnika, który gnębiony przez szefa powoli dojrzewa do radykalnych posunięć. „Dług” w wydaniu argentyńskim.
Judgement, The aka Sadilishteto
Były pogranicznik w poszukiwaniu zarobku podejmuje się przeprowadzania przez granicę uchodźców z Turcji. Więcej niż porządne bułgarskie kino obyczajowe.
Let’s Sin aka Itirazim Var
Nietuzinkowe śledztwo w sprawie popełnionego w meczecie morderstwa obiera pełen zwrotów akcji kierunek. Turkowie udowadniają, że wiedzą, jak można świetnie się bawić kinem gatunkowym.
Mole Song, The: Undercover Agent Reiji aka Mogura no uta
Niepokorny gliniarz dostaje zadanie infiltracji miejscowej yakuzy. Wybuchowo, kolorowo, niedorzecznie – Takashi Miike w formie!
Open Windows
Życiowa propozycja dla fana, który dostaje możliwość podglądania swojej aktorskiej idolki zamienia się w koszmar dla obojga. Pokręcone i mocno rozrywkowe kino, które nie zwalnia ani na chwilę.
Unlucky Plaza
Losy trojga ludzi splatają się w trakcie nieoczekiwanego porwania. Bardzo dobre singapurskie kino, którego nie powstydziłby się Quentin Tarantino. Gdyby był na początku swojej kariery.
 

7

Angels aka Andělé všedního dne
Grupa aniołów próbuje naprostować życie kilku związanych ze sobą losami ludzi. Porządne czeskie kino obyczajowe, choć bez błysku.
Beltracchi: The Art of Forgery aka Beltracchi – Die Kunst der Fälschung
Dobry przykład na to, jak można nie wykorzystać świetnej historii do zrobienia świetnego filmu dokumentalnego. Zaledwie poprawna opowieść o słynnym fałszerzu obrazów.
Black Coal, Thin Ice
W kilku kopalniach odnalezione zostają kolejne fragmenty ludzkich ciał. Chiński zwycięzca berlińskiego festiwalu filmowego, który niestety nie idzie w stronę thrillera, a w stronę kina festiwalowego.
Coming Home aka Gui La
Powrót do domu po odbyciu wieloletniej kary więzienia staje się dla męża tym trudniejszy, że cierpiąca na kłopoty z pamięcia żona nie przypomina go sobie. Spec od widowisk, Zhang Yimou, tym razem na spokojnie.
Extraterrestrial
Grupka młodzieży podczas wypadu do „chatki w środku lasu” zmuszona zostaje do walki z cywilizacją pozaziemską. Kino w starym stylu, które nakręcone 20 lat temu do dziś byłoby kultowym.
Girl Gone
Bez śladu znika żona. Głównym podejrzanym zostaje jej mąż. Atak Davida Finchera na film z największą ilością twistów. Wszystko szło w kierunku przynajmniej dziewiątki, aż tu jeden zwrot akcji wszystko zepsuł.
Patriotic Man, A aka Isänmaallinen mies
Finlandia lata 80. Ku chwale fińskiego narciarstwa biegowego pewien ratownik gotów jest oddać własną krew. Słodko-gorzko o dopingu. Nieźle, ale bez szału.
President, The
Obalony dyktator fikcyjnego kaukaskiego państwa zmuszony jest do ucieczki w przebraniu minstrela przed wściekłym ludem. Reżyser chyba nie do końca wiedział, co i jak chce opowiedzieć.
Sex Tape
Przykładne małżeństwo traci kontrolę nad nagraną przez siebie sekstaśmą. Byłem sceptyczny, ale momentami się nawet uśmiałem.
 

6

Annabelle
Lalka z popularnego horroru zaczyna żyć własnym życiem. Chucky miał o wiele więcej morderczego uroku.
Car Park aka Parkoló
Położony na placu w centrum Budapesztu parking zamienia się w arenę, na której walkę toczą dwie odmienne postawy życiowe. „Chłopcy z Placu Broni” im lepiej wyszli.
Concequences aka Silsile
Wraz z przypadkowym wypadkiem ognisty romans zamienia się w coraz bardziej niebezpieczną noc. Za głośno i za długo.
Dzień dobry kocham cię
On i ona poznają się, zakochują w sobie i… gubią swoje numery telefonów. Polski wyrób komedioromantycznopodobny.
Felix and Meira aka Félix et Meira
Chasydkę i ateistę łączy zakazany romans. Bardzo intymne i spokojne kino tylko dla koneserów takiego.
Fotograf
Ślady pozostawiane przez seryjnego mordercę wiodą prosto z Rosji do Polski. Wszystko, czego można by się spodziewać po polskim filmie o seryjnym mordercy.
Futureless Things
Trzynaście nowelek prosto z Korei Południowej. Wszystkie pokazujące codzienność innego pracownika sklepu spożywczego i wszystkie nie więcej niż przeciętne.
Geronimo
Gorąca Francja i jeszcze gorętszy romans Turczynki i Cygana. „Romeo i Julia” w alegorycznej wersji z tańczeniem i śpiewaniem.
Kick
Salman Khan w podwójnej roli najsprawiedliwszego wśród sprawiedliwych oraz zuchwałego złodzieja. Warto tylko i wyłącznie dla pościgów i wybuchów w centrum Warszawy.
Nocturne
Niekonwencjonalnie opowiedziana historia zauroczenia pewnym lunatykiem. Szkoda tylko, że im dalej w film, tym bardziej niekonwencja zmienia się w sztampę.
Owners, The aka Ukkylikamshat
Rodzeństwo wraca do domu odziedziczonego po zmarłej matce. Na miejscu okazuje się, że dom już ma właściciela. Męczące z każdą minutą coraz bardziej kazachskie kino surrealistyczne.
Prince Avalanche
Rozważania o życiu dwóch facetów malujących pasy drogowe na amerykańskim zadupiu. Nie po drodze mi z takim alegorycznym kinem.
V/H/S Viral
Najsłabsza z wszystkich części ten antologii found-footage’owego horroru.
 

5

I Kamikaze aka Parole de Kamikaze
Nakręcone w najbardziej statyczny jak to tylko możliwe sposób wspomnienia człowieka, który wysyłał w bój pilotów kamikadze.
Ordered to Forget aka Prikazano zabyt’
Zakazana w Rosji historia wstrząsającego mordu popełnionego podczas II WŚ na mieszkańcach republik Kaukazu. Niestety, tak jak mocna jest historia, tak słaby jest film.
To Kill a Man aka Matar a un hombre
Chilijskie rozważania nad psychologicznym aspektem morderstwa. Przynajmniej wiadomo, co przeżyjemy, gdy spróbujemy zamordować reżysera tego filmu, na co podczas seansu można mieć ochotę.
 

4

Deliver Us from Evil
Doświadczony policjant, mimo swoich protestów, w końcu zaczyna rozumieć, że bardziej przyda się światu jako egzorcysta. Bardzo duża strata czasu oparta na, buachachacha, faktach.
 

1

Lucy
Co by było, gdyby człowiek był w stanie używać 100% swojego mózgu? Bezapelacyjnie byłby najgorszy film tego roku. 

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004