×

Kwiecień 2014 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w kwietniu:

10

Jodorowsky’s Dune
Porywający dokument o najsłynniejszym filmie, który nigdy nie powstał.

9

Captain America: The Winter Soldier
Kolejne zadanie dzielnego Kapitana Ameryki, z którym – nikt nie ma wątpliwości – na pewno sobie poradzi. Rozrywkowe, jak tylko można.

8

Blue Ruin
Tajemniczego włóczęgę elektryzuje informacja o wypuszczeniu na wolność mordercy. Scenarzysta, reżyser i operator tego filmu (Jeremy Saulnier) nie musi obawiać się o swoją karierę.
Cocaine Cowboys Reloaded
150-minutowy dokument o wojnie narkotykowej w Miami lat 80. ubiegłego wieku. Świetne tempo ma ten krwawy dokument.
Five, The
Dwa lata po stracie męża i córki, kobieta wpada na trop ich mordercy. Dobry koreański thriller. Tylko tyle i aż tyle.
I Am Divine
Dokument o życiu Divine – artystki, którą wielu kojarzy głównie z tego, że zjadła na ekranie odchody pudla… Fascynujące, ile ciekawych rzeczy kryje się poza tą skandalizującą fasadą.
Joe
Wychowywany przez ojca alkoholika nastolatek poznaje byłego więźnia, który bierze go pod swoje skrzydła. Bardzo gwałtowne, niełatwe i prawdopodobnie – jak na razie – najmocniejsze kino tego roku.
Love Marylin
Dokument zrealizowany w oparciu o znalezione nie tak dawno temu osobiste zapiski Marylin. Nic odkrywczego, ale odczytany przez znanych aktorów solidnie streszcza biografię MM i pozwala poznać ją trochę bliżej.
May 18
Korea Południowa, początek lat 80 ubiegłego wieku. Wojskowa dyktatura krwawo rozprawia się ze studenckimi zamieszkami. Oparte na faktach i choć nie pozbawione wad to warte obejrzenia.
Miracle in Cell No 7
Młoda prawniczka odwołuje się od wyroku na swoim niesprawnym umysłowo ojcu, który został skazany za pedofilię i zabójstwo. Takie rzeczy tylko w Korei. Potok łez – gwarantowany.
Stage Fright
Kilka lat po tragedii, córka zamordowanej śpiewaczki bierze udział w inscenizacji tej samej sztuki, w której zginęła jej matka. Chyba pierwszy w historii kina giallomusical. Udany!
Wadjda
Aby zdobyć pieniądze na wymarzony rower, młoda Arabka bierze udział w konkursie recytowania Koranu. Interesująca pocztówka z Arabii Saudyjskiej – jak na pocztówkę przystało, chyba nieco zbyt kolorowa.
Zulu
RPA. Śledztwo w sprawie śmierci młodej dziewczyny przybiera nieoczekiwany obrót. Sensacja w dobrym, starym stylu, czyli krew, faki i cycki wszędzie tam, gdzie trzeba.

7

Amazing Spider-Man, The 2
Spider-Man walczy ze swoją miłością do Gwen, a także z naelektryzowanym Electro. Przydługie preludium do trzeciej części.
Authors Anonymous
Inteligentna i ambitna niezależna komedyjka o grupie niespełnionych pisarzy. Trochę straszne dla kogoś, kto kiedyś chciał coś napisać i był pewny, że jest w tym zajebisty ;).
Den, The
Niewinny projekt badania zachowań uczestników czatowej ruletki przeradza się w koszmar. Uboższy brat „Megan Is Missing”.
Doc of the Dead
80-minutowy dokument o szeroko pojętym fenomenie zombie. Przyjemny, rozrywkowi i dowcipny, ale jedynie poskrobał trochę po powierzchni.
Girl Rising
Zaangażowany, ślicznie nakręcony i znanymi głosami z offu opowiedziany dokument o trudnym życiu dziewczynek w krajach trzeciego świata.
God Loves Uganda
Przypowieść o tym jak to za pomocą chrystianizacji Amerykanie próbują zmienić świat wedle ich widzenia wartości biblijnych. Bardzo ciekawy temat, nierówne wykonanie.
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela
Bollywoodzka wariacja na temat Romea i Julii. Pełen rozmachu film, w którym widać każdą wydaną na niego rupię.
Labor Day
Zbieg z więzienia znajduje schronienie w domu matki samotnie wychowującej dorastającego syna. Przesłodzone, choć ładnie zrealizowane.
Pioneer
Sensacyjna historia podboju Morza Norweskiego przez dzielnych nurków kładących rurociąg naftowy. Ciekawe, ale norwesko chłodne.
Valentine Road
Morderstwo z zimną krwią w jednym z amerykańskich liceów jest punktem wyjścia do dokumentu o homofobii i innych demonach skrywanych skrzętnie w szafach. „Zabawy z bronią” to nie są, ale też warte uwagi.
Why Don’t You Play in Hell
Szef yakuzy wynajmuje reżysera amatora do nakręcenia filmu o rywalizacji z inną yakuzą. Japońskie zwariowanie lekko zepsuło fajny temat.

6

Bad Words
Dorosły gbur korzysta z luki w przepisach, by wygrywać konkursy literowania dla dzieci. Fajne, gdy komediowe, przeciętne, gdy bije w poważniejsze tony.
Devil’s Knot
Tym razem fabularnie opowiedziana historia potrójnego rytualnego mordu (upraszczam) z West Memphis. Nic, co mogłoby zainteresować kogoś, kto widział serię „Paradise Lost”.
Enemy
Nauczyciel historii zauważa w jednym z filmów aktora łudząco podobnego do niego. Fani „Prisoners” będą zawiedzeni, że Denis Villeneuve wrócił do stylu swoich pierwszych filmów.
Railway Man, The
Dręczony traumami japońskiej niewoli Anglik nie może odnaleźć się w życiu. Raczej nudna próba opowiedzenia zgranej historii, czyli „Most na rzece Kwai” bez gwizdania.
Savaged
Głuchoniema dziewczyna zostaje opętana przez wodza Apaczów, by mogła zemścić się na redneckach, którzy ją zabili. Peter Jackson z podobnie niskim budżetem zrobiłby to lepiej.
Tokarev
Były gangster zbiera swoich kumpli, by siać zemstę wśród zabójców jego córki. Mógł być kozak film, gdyby reżyserowi nie zachciało się być artystą.
Venus in Fur
Seigner znowu gra szatana, a Amalric (chyba pierwszy raz) młodego Polańskiego. Dużo do analizowania, mało do oglądania.
When Jews Were Funny
Dokument o żydowskich komikach, którzy zmienili obraz amerykańskiego dowcipu po II Wojnie Światowej. Fajtłapowaty reżyser nie podołał.
Wolf Creek 2
Kontynuacja historii maniakalnego mordercy z bezkresnych australijskich równin. Zabrakło wszystkiego tego, co było dobre w jedynce.

5

Kochanie, chyba Cię zabiłem
Policja na tropie zupełnie przypadkowego seryjnego zabójcy. Wszelki potencjał tego filmu zatłuczono polskim zwyczajem.
Papa Giovanni – Ioannes XXIII
Typowy telewizyjny biopic. Siłą mnie zmuszono do oglądania.

4

The Borderlands, The
Ekipa specjalistów przybywa do położonego na zadupiu Anglii kościółka, w którym rzekomo dzieją się cuda. Tak kończą found-footage’e bez krzty oryginalności.

3

Legend of Hercules, The
Hercules musi stawić czoła swojemu ojczymowi, któremu nie podoba się, że żona puściła się z Zeusem. Najgorszy film, jaki póki co widziałem w tym roku. Omijać.
Return to Nuke 'Em High Volume 1
Troma.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004