Czyli co Q-Słonko widziało w lipcu
Filmowy lipiec 2023 w ocenach
8
– Deepest Breath, The. Najgłębszy wdech
Dokumentalna opowieść o cenie, jaką trzeba zapłacić za obsesję na punkcie bicia rekordów w swobodnym nurkowaniu. Bardzo lubię tego typu dokumenty sportowe, które pięknie wyglądają i opowiadają ciekawe, mało znane historie z pierwszego rzędu. Nie kupuję natomiast oszustwa zaserwowanego przez twórców, by film trzymał w napięciu do końca. To dokument, a nie fabuła.
– Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part One
Ekipa Ethana Hunta wyrusza na poszukiwania klucza być może kontrolującego sztuczną inteligencję, dzięki której można zdobyć kontrolę nad całym światem. Efektowne i pędzące na złamanie karku widowisko sensacyjno-szpiegowskie spełniające w satysfakcjonujący sposób wszelkie swoje obietnice.
7
– Barbie
Kiedy dziwne rzeczy zaczynają dziać się ze stopami Barbie, postanawia ruszyć do prawdziwego świata i dowiedzieć się, co jest na rzeczy. Po premierze miałem pisać, że zdziwię się, jeśli zainteresowanie filmem utrzyma się na tym samym poziomie, co w pierwszy weekend wyświetlania, ale dobrze, że nie napisałem. Myślę, że Gerwig wyciągnęła z tego filmu wszystko, co się dało, by zapewnić rozrywkę, zostawić parę rzeczy do przedyskutowania i nie wkurzyć kierownictwa Mattel.
6
– Fat Man and Little Boy. Projekt Manhattan
Prawdziwa historia projektu, który doprowadził do stworzenia pierwszej bomby atomowej. Generyczny film historyczny punkt po punkcie odtwarzający najciekawsze wydarzenia związane z konstrukcją bomby i wątpliwościami natury politycznej co do jej twórcy.
– Ladybug & Cat Noir: The Movie. Miraculous: Biedronka i Czarny Kot. Film. aka Miraculous: Le film
Gdy tajemniczy złoczyńca zaczyna grozić Paryżowi, do walki z nim stają Biedronka i Czarny Kot. Animacja stargetowana głównie na fanów słynnej serii dla dzieci, ale i nowi widzowie się tu odnajdą, jak w każdym innym filmie o genezie danego superbohatera. PS. Za dużo śpiewania.
– They Cloned Tyrone. Sklonowali Tyrone’a
Handlarz narkotyków, dziwka i alfons trafiają na ślad mrocznego spisku rządowego, który stawia na głowie wszystko co do tej pory wiedzieli. Zanurzony po uszy w stylistyce blaxpoitation potrafi nadać jej współczesnego sznytu, ale cóż z tego, kiedy ma bardzo nierówne tempo i przeciętny scenariusz.
– Wham!
Poświęcony Wham dokument złożony głównie z archiwalnych materiałów i wypowiedzi bez próby dotarcia do czegoś nowego. Przedstawiono w nim od A do Z historię tytułowej grupy i jeśli ktoś jej nie zna, to obejrzy z ciekawością. Nie wyróżnia się jednak niczym na tle powodzi dokumentów, jakie zalały rynek w ostatnich latach.
5
– Insidious. Red Door, The. Naznaczony. Czerwone drzwi
Choć minęło już kilka lat, rodzina Lambertów raz jeszcze będzie musiała zmierzyć się z mrocznymi bytami zamieszkującymi w innym wymiarze za czerwonymi drzwiami. Produkcja, która nie oferuje zupełnie niczego nowego, jeśli chodzi o kino grozy. Kolejne takie same części będą jednak powstawać, dopóki te niskobudżetowe filmy będą dobrze zarabiać w kinach.
– Pan Samochodzik i Templariusze
Nieustraszony muzealnik pan Tomasz rusza na poszukiwanie skarbu Templariuszy z niechęcią zgadzając się na towarzystwo w postaci harcerzy, dziennikarki i tajemniczej Karen. Nie ma wstydu, choć niewiele więcej dobrego można powiedzieć o tym filmie, który powinien być serialem. Zostawiając furę miejsca do czepiania się jego słabości, nie jest kolejną żenującą polską produkcją, od której bolą zęby.
Chiński komandos od zadań specjalnych i były żołnierz US Marine łączą siły, by uratować ludzi uwikłanych w bezwzględne rozgrywki z iracką ropą w tle. Widzowie z awersją na głupoty i green-screen odbiją się od niego z hukiem, ale nie jest ten akcyjniak feat. buddy-movie tak zły jak powszechna opinia o nim.
4
– God Is a Bullet
Doświadczony przez życie detektyw infiltruje groźny kult, by pomścić śmierć swojej żony i uratować córkę. Oparty na faktach za długi o dwie godziny dwuipółgodzinny kryminał, który miał być mroczny, ale raczej budzi niezamierzoną wesołość i senność.
Podziel się tym artykułem:
Miesiąc pod znakiem Barbie i Projektu Manhattan.