×
Spider-Man: Poprzez Multiwersum, Spider-Man: Across the Spider-Verse - Part One (2023), reż. Joaquim Dos Santos, Kemp Powers.

Filmowy czerwiec 2023 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w czerwcu.

Filmowy czerwiec 2023 w ocenach

9

L.A. Confidential. Tajemnice Los Angeles

Losy trzech stosujących skrajnie różne metody policyjne detektywów splatają się w śledztwie, które wstrząsa Los Angeles lat 50. ubiegłego wieku. Seans powtórkowy. O takie kino noir nic nie robiłem! Świetnie napisane, wciągające, wybitnie zagrane.

8

Road to Pedition. Droga do zatracenia

Mafijny zabójca wraz z synem muszą ratować się ucieczką, gdy młodzian zostaje świadkiem morderstwa. Seans powtórkowy. Nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak za pierwszym razem, ale to nadal świetne napisane, mrocznie nakręcone i emocjonujące dzieło, w którym nie ma znaczenia, że taki z Toma Hanksa Irlandczyk, jak ze mnie Eskimos.

Spider-Man: Across the Spider-Verse. Spider-Man: Poprzez multiwersum

Miles Morales aka Spider-Man wyrusza w podróż poprzez multiwersa, w których spotka innych Spider-Manów i, próbując uratować najbliższych, będzie musiał zrozumieć, co naprawdę oznacza bycie superbohaterem. Kontynuacja oscarowej animacji korzysta pełnymi garściami z możliwości, na które fabule nikt by nie pozwolił. Zabawa to bardzo fajna, ale dlaczego, do diaska, film kończy się w połowie?! Tak się nie robi (tak, wiem, że będzie trójka)!

7

Extraction 2. Tyler Rake 2

Nieomal nieśmiertelny elitarny komandos podejmuje się uratowania uwięzionej rodziny bezwzględnego gangstera. Sprawdza się jako akcyjniak, w którym bez żalu można przewijać dialogi. Twórcom zachciało się zachować jak największy realizm (w ramach konwencji rzecz jasna), przez co nie ma już tego nieskrępowanego niczym funu jedynki.

Indiana Jones and the Dial of Destiny. Indiana Jones i artefakt przeznaczenia

Tuż przed emeryturą archeolog Indiana Jones wyrusza na poszukiwanie tajemniczego urządzenia zaprojektowanego przez Archimedesa. Efektowne przygodowe widowisko, które nie dorównuje najlepszym odsłonom tego kultowego cyklu, ale nie sprawia wrażenia żerowania na klasyce. Harrison Ford dał radę, twórcy filmu trochę mniej.

Mixed by Erry. Składanki Erry’ego

Neapol, lata 80. ubiegłego wieku. Przedsiębiorczy i zakochany w muzyce młodzian rozkręca muzyczne imperium tworząc piracką wytwórnię kaset magnetofonowych. Oparty na faktach film, pod którym (no trochę pod przymusem) mógłby się podpisać Adam McKay. Spodoba się każdemu, kto kupował na giełdzie trzecią kasetę zespołu Top One i „Tatę Kazika” bez tłoczonej na pudełku nazwy zespołu.

6

Don’t Breathe 2. Nie oddychaj 2

Niewidomy bohater wojenny zrobi wszystko, aby uratować przed porywaczami wychowywaną przez niego z dala od świata nastolatkę. Brutalne, nie za mądre, ale zdecydowanie o wiele lepsze niż można by się spodziewać po kręconej w Bułgarii zupełnie niepotrzebnej kontynuacji niespodziewanego hitu.

Flash

Rozpamiętujący rodzinną tragedię Barry Allen znajduje sposób na to, by cofnąć się w czasie i jej zapobiec. Nadgryzione zębem niekończących się fakapów w fazie produkcji widowisko, któremu udało się zapanować nad chaosem i zaproponować rozrywkowe kino i solowy występ, któremu Ezrze Millerowi nie będzie już dane powtórzyć. Tak kończą się wielkie, komiksowe uniwersa, które utknęły w braku koncepcji rozwoju.

No Hard Feelings. Bez urazy

Potrzebująca pieniędzy na spłatę długów 32-latka zgadza się uwieść nieśmiałego 19-latka, o co proszą ją jego rodzice. Niespodziewanie prawie brak tu sprośnego, erotycznego humoru, którego można by się spodziewać. To bardziej obyczajowa komedia o zagubionych ludziach, która próbując bawić rubasznym dowcipem i korzystać z wyjściowej różnicy pokoleń, pozostawia niedosyt sama pozostając neutralna.

Stan Lee

Dokumentalna laurka dla tytułowego założyciela Marvel Comics. Ciekawy z punktu widzenia opowiadanej historii komiksu, ale nic ponadto. Zamiast pogłębić temat, twórcy zebrali do kupy archiwalne wypowiedzi Stana Lee, który opowiada o tym, jaki to jest niesamowity pod każdym względem i zupełnie sam wszystko wymyślił.

5

Flamin’ Hot. Flamin’ Hot: Smak sukcesu

Być może prawdziwa historia woźnego w fabryce Frito-Lay, który wymyślił kultowy smak chrupek. Przyjemny do oglądania, rozsądnie zabawny film z morałem, który po zrobieniu dobrego wrażenia, potem traci na impecie. Punkcik w dół za całkowite zamknięcie oczu na wszystko poza latynoską propagandą. A przecież bezstronne zgłębienie tej historii mogłoby skutkować naprawdę ciekawą produkcją.

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull. Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki

Ruszając tropem zaginionego przyjaciela, Indiana Jones natrafia na kolejną zagadkę przeszłości, która może zmienić losy świata. Seans powtórkowy. Pierwsza połowa dużo lepsza niż zapamiętałem. Druga zbyt absurdalna i nieciekawa, by opinia o pierwszej miała jakiekolwiek znaczenie.

King of Clones. Król klonowania

Dokumentalna podróż przez historię postępów w dziedzinie klonowania opowiedziana przez pryzmat skompromitowanego południowokoreańskiego specjalisty w tej dziedzinie. Mieć tak interesującą historię i nakręcić o niej tak mało interesujący i angażujący dokument – też trzeba umieć.

1

Blef doskonały

Szalejąca pandemia COVID-19 staje się dla pracowników Banku Narodowego okazją do tego, żeby go okraść. Jeśli Patryk Vega oglądał tę amatorską pod każdym względem produkcję, z pewnością poczuł mocne ukłucie zazdrości, że nawet on nie potrafiłby ukręcić takiego gówna.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004