×
Filmowo-serialowy lipiec 2022 w ocenach. Zepsuta krew, The Dropout. Disney+.

Filmowo-serialowy lipiec 2022 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w lipcu.

Filmowy lipiec 2022 w ocenach

6

Black Phone. Czarny telefon

Młody chłopiec zostaje zamknięty przez psychopatę w piwnicy, w której telefonicznie łączą się z nim tajemnicze głosy. Fajny pomysł na historię, fajna realizacja, fajny czarny charakter. Wszystko fajne, czemu więc od połowy zaczyna przynudzać i rozwijać się w oczywistym, banalnym kierunku?

Doctor Zhivago. Doktor Żywago

W tle rozdartej wojną domową Rosji rozgrywa się romans tytułowego doktora i żony rewolucjonisty. Seans powtórkowy, choć praktycznie jak premierowy. Epickie dzieło „jakich dziś się już nie kręci”, którego wielkości nie potrafię zauważyć. Wszelka próba wzruszenia się tą historią rozbija się o antypatycznego tytułowego bohatera.

Father of the Bride (2022). Ojciec panny młodej

Odnoszący sukcesy latynoski przedsiębiorca musi nie tylko ratować swoje małżeństwo, ale też zorganizować córce efektowne wesele. Film zdecydowanie lepszy niż wskazywałyby na to zwiastuny. Kino sympatyczne, choć do poprzednich wersji „Ojca panny młodej” nie ma startu.

Girl in the Picture. Dziewczyna ze zdjęcia

Tajemnicza śmierć młodej matki daje początek wieloletniemu śledztwu w sprawie jej prawdziwej tożsamości. Coraz więcej dokumentów Netfliksa przedstawia historie, które lepiej wypadłyby w formie 20-minutowego podcastu, a nie 90-minutowego filmu. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Gray Man. The Gray Man

Wojowniczy agent działający na zlecenie CIA wchodzi w posiadanie kompromitujących dokumentów, które odebrać mu chce socjopata również pracujący dla CIA. Teoretycznie efektowny i emocjonujący akcyjniak, który będąc jedną z solidniejszych produkcji Netfliksa, nie wykorzystuje pełni swojego potencjału i możliwości poprzez dbanie o to, by nie dać się ponieść fantazji.

Historia de lo Oculto. Historia de lo Oculto. Historia okultyzmu

Grupa dziennikarzy z popularnego programu śledczego zamierza odkryć powiązania czołowego polityka z satanistami. Niskobudżetowa produkcja, która braki finansowe nadrabia pomysłową realizacją budzącą ciarki. W parze nie idzie scenariusz, przez co najciekawszy pozostaje zwiastun tego filmu.

Thor: Love and Thunder. Thor: Miłość i grom

Muskularne ramię w muskularne ramię z Jane Foster, Thor wyrusza do boju z Gorrem, który przysiągł sobie, że zgładzi wszystkich bogów. Taika Waititi pławi się w swoim własnym humorze (i najgłośniej z niego śmieje), co być może nie zawsze przynosi pozytywny efekt, ale na pewno przynosi zupełnie zbędny film, który wystarczy przewinąć do after creditsów.

5

Escape from Mogadishu. Ucieczka z Mogadiszu

Gdy wybucha wojna domowa w Somalii, dyplomaci z Korei Południowej i Północnej muszą współpracować, by bezpiecznie wydostać się z kraju. Pomimo bardzo dobrej realizacji i interesującego tematu, ten południowokoreański kandydat do Oscara nie potrafi wzbudzić żadnych większych emocji. Po filmach z Korei oczekuję dużo, dużo więcej.

My Daughter’s Killer. Morderca mojej córki

Dokumentalna opowieść o determinacji ojca próbującego postawić przed obliczem sprawiedliwości mordercę jego córki. A ten dokument nie byłby już nawet ciekawy jako podcast. Randomowa kryminalna historia, która gdyby nie popularność docu-crime, nigdy nie zostałaby przeniesiona na ekran.

Princess, The. Księżniczka

Po odzyskaniu przytomności na szczycie wieży, księżniczka mieczem i sprawnością fizyczną musi utorować sobie drogę na dół, gdzie ważą się losy jej królestwa. W tym odwróconym „Raidzie” próżno szukać fabuły. Jest natomiast dużo nieźle zrealizowanej siekanki, której jednak brakuje pomysłowości i brawury inscenizacyjnej. Choć stara się udawać, że tak nie jest.

Serialowy lipiec 2022 w ocenach

Seriale fabularne

8

The Boys, s3

Sposobem na ostateczne pokonanie Homelandera przez Chłopaków jest przywrócenie do żywych jego dawnego przeciwnika, Soldier Boya. Sezony lecą, a w „The Boys” nic się nie zmienia. To nadal fajnie zrealizowany, pełny świeżych pomysłów i bezkompromisowego gore serial, który powinien mnie zachwycać i bawić jednocześnie. Tymczasem wciąż nie mogę się do niego w pełni przekonać i muszę szukać motywacji, by odpalić kolejne odcinki. Możliwe jednak, że problem leży we mnie. Amazon Prime

Dropout, The. Zepsuta krew

Elizabeth Holmes od małego chciała zostać miliarderką. Wymyślona przez nią metoda badania krwi może zrewolucjonizować nie tylko medycynę, ale i podbić Dolinę Krzemową. Jest tylko jeden drobny problem, metoda ta nie działa. Do ideału serialowego trochę tej produkcji brakuje, ale nie zmienia to zupełnie faktu, że ta niewiarygodna prawdziwa historia została tu opowiedziana w taki sposób, że nie można powstrzymać się od włączenia kolejnego odcinka. No i jeszcze wspaniała Amanda Seyfried. Disney+

7

Stranger Things, s4B

Dzielni bohaterowie stają do ostatecznego pojedynku ze złowrogim Vecną. Popełnione zostały dwa błędy. Niepotrzebnie podzielono sezon na dwie części, a ja niepotrzebnie oceniam je osobno. Wyemitowany w całości czwarty sezon zrobiłby pewnie większe wrażenie, a tak to dwa ostatnie odcinki pozostawiają spory niedosyt, bo wszystko, co interesujące zostało już pokazane w pierwszych siedmiu odcinkach. Netflix

6

Ms Marvel

Za sprawą tajemniczej bransolety, muzułmanka pakistańskiego pochodzenia otrzymuje moce, które pozwalają jej walczyć z niesprawiedliwością i nie tylko. Kupuję ten kolorowy i przebodźcowany świat serialu skierowanego do młodszego widza. Kupuję te kulturowe nawiązania, które są miłe dla serca osoby lubiącej indyjskie kino. Szkoda, że z każdym kolejnym odcinkiem ten serial gaśnie w oczach i nie ma na siebie pomysłu innego niż: hej, to serial o pierwszej muzułmańskiej bohaterce Marvela! Disney+

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004