×
Filmowy październik 2020 w ocenach. Kolejny film o Boracie, Borat Subsequent Moviefilm (2020).

Filmowy październik 2020 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w październiku.

Filmowy październik 2020 w ocenach

8

Spontaneous

Bez ostrzeżenia i z niewiadomej przyczyny, licealiści jednej z amerykańskich szkół zaczynają eksplodować jeden po drugim. Zabawny, wzruszający, mądry, makabryczny – twórcom filmu udało się znaleźć się złoty środek pomiędzy tymi wykluczającymi się określeniami i absurdalny pomysł wyjściowy zamienić na kawał świetnego filmu nie tylko dla młodzieży.

Trial of the Chicago 7, The. Proces Siódemki z Chicago

Po krwawym stłumieniu demonstracji, do jakich doszło podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku, przed sądem stają ich przywódcy. Świetnie zagrany, świetnie napisany, interesujący. Gotowy materiał na udany, mądry i – pomimo rozgrywania się ponad pięćdziesiąt lat temu – wciąż aktualny seans.

7

Borat Subsequent Moviefilm. Kolejny film o Boracie

Borat z córką jadą do Ameryki, by dla dobra Kazachstanu wręczyć łapówkę prezydentowi Trumpowi. Kontynuacja Borata ma wszystko to, czego można by się spodziewać po głównym bohaterze. Inteligentny humor ubrany w przesadzoną na maksa farsę. Zbyt często jednak czuć ustawką, by w pełni się z niego cieszyć.

Breaker Morant. Sprawa Moranta

Druga wojna burska. Australijski oficer walczący dla imperium brytyjskiego oraz jego koledzy zostają oskarżeni o rozstrzelanie świadków. Nie wierzę, że Aaron Sorkin nie obejrzał tego filmu przed napisaniem scenariusza Ludzi honoru. Interesujący przykład kina prawniczego, które pyta nie o to czy, ale o to czy w czasie wojny wypada. Znakomita i zapadająca w pamięć końcówka.

Dzieci siostry Bernadetty

Zaginięcie młodego chłopca odkrywa skrywaną przed światem tajemnicę dotyczącą prześladowania młodych ludzi w prowadzonym przez zakonnice ośrodku. Paradoksem tego dokumentu o głośnej sprawie siostry Bernadetty jest to, że o wiele ciekawszy jest w części poświęconej zaginięciu chłopca. I chciałoby się, żeby twórcy filmu ruszyli ze śledztwem w tej sprawie.

Karate Kid, The. Karate Kid

By odpłacić swoim licealnym prześladowcom, młody Daniel zapisuje się na lekcje karate do japońskiego dozorcy. Seans powtórkowy. Kiedyś nie lubiłem Karate Kida, teraz widzę, jak idealnie to skrojone kino pod kultową młodzieżową produkcję z lat 80. Zła opinia zrewidowana – to dobry film jest.

Three Deaths of Marisela Escobedo, The. Trzy śmierci Mariseli Escobedo

Interesujący dokument o matce zamordowanej dziewczyny, która rozpoczyna prywatną krucjatę w celu ukarania sprawcy morderstwa. Ponure spojrzenie na meksykańskie piekło, jakie zgotowały krajowi kartele narkotykowe i skorumpowana władza.

6

Apollo, The. Teatr Apollo

Wiele o tym dokumencie poświęconym legendarnej sali widowiskowej będącej świętością dla czarnoskórych artystów mówi to, że w trakcie pierwszego seansu zorientowałem się, że już go wcześniej widziałem. Ciekawszy byłby, dla białego widza, gdyby więcej opowiedział o historii teatru, a mniej o współczesnej walce czarnoskórych artystów z rasizmem.

Enola Holmes

Gdy bez śladu znika matka siostry braci Holmesów Enoli, rezolutna dziewczyna rozpoczyna prywatne śledztwo. Film ślizga się pomiędzy młodzieżowym kinem, a produkcją z pazurem spod znaku Guya Ritchiego. I za cholerę nie chce skierować się w stronę tej drugiej.

Love and Monsters

Na skutek inwazji kosmicznych potworów ludzie żyją w podziemiach. Młody Joel postanawia zaryzykować i wyjść na zewnątrz, by ruszyć w drogę w kierunku swojej ukochanej. Kolejny pachnący względną świeżością scenariusz Briana Duffielda od Spontaneous przeniósł na ekran ktoś inny i całość nie wykorzystała swojego potencjału. Wyszedł taki grzeczniutki film z efektami rodem z pierwszego Zmierzchu tytanów.

5

Deliver Us from Evil. Da-man Ak-e-seo Gu-ha-so-seo aka I zbaw nas ode złego

Marzący o emeryturze płatny zabójca wyrusza do Tajlandii, by odnaleźć zaginioną dziewczynkę. Południowokoreański Człowiek w ogniu nie wyróżnia się totalnie niczym, bo do sprawnej realizacji tamtejszych filmów każdy się już przyzwyczaił. Dzieło nakręcone chyba tylko po to, żeby dwóch gwiazdorów wyżyło się aktorsko.

Karate Kid, Part III, The. Karate Kid III

Diaboliczny Kreese z pomocą kolegi rozpoczyna realizację planu zemsty na Danielu i japońskim dozorcy. Nigdy wcześniej nie widziałem trójki. Pomimo totalnie absurdalnej fabuły, film ma wszelkie zadatki do bycia „tak złym, że aż dobrym”. Niestety, twórcy trójki uparli się, żeby zrobić ją na maksa poważnie.

4

Karate Kid, Part II, The. Karate Kid 2

Daniel i jego mistrz dozorca ruszają na Okinawę, by jeden znów na darmo się zakochał, a drugi rozliczył się z przeszłością. Seans powtórkowy. Nijaka kontynuacja przygód nieporadnego karateki, która już nawet takich sobie walk nie oferuje.

Last Full Measure, The

Urzędnik z Pentagonu zostaje wyznaczony do weryfikacji prośby o przyznanie Medalu Honoru dla zmarłego bohatera wojny w Wietnamie. Propagandówka, jakiej nie powstydziliby się na Białorusi. Zrealizowana z nieznośną manierą kina ewangelicznego.

Vampires vs. the Bronx. Wampiry kontra Bronx

Trójka nastolatków stawia czoła wampirom chcącym przejąć na własność Bronx. Wszystko jest tu zachowawcze, bezpieczne i na autopilocie. Zabrakło napięcia, humoru i makabry niezbędnych w przypadku takich produkcji.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004