×

„PULP FICTION” – WSZYSTKO CO ZAWSZE CHCIELIŚCIE WIEDZIEĆ, ALE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ

Zanim przejdziemy do banned movies na rozgrzewkę kilka ciekawostek odnośnie PF:

– co było w teczce z PF? Możliwe, że dusza Marcelussa Wallace’a wykradziona diabłu. Wskazuje na to kilka rzeczy. Bohaterowie ilekroć widzą co jest w środku mówią, że to najpięknejsza rzecz na świecie, tak o duszy (że jest najpiękniejsza) napisane jest w Biblii. Poza tym, gdy diabeł wyciąga z człowieka duszę robi to przez tył głowy, Marcellus w jednej ze scen paraduje z plastrem przyklejonym właśnie w tym miejscu. Do tego szyfr do otworzenia teczki to 666- szatańska liczba. Oprócz duszy mogą tam być też różne inne rzeczy: Zlota Palma z Cannes, diamenty ukradzione we „Wściekłych psach”, migawki z gwałtu na Marcellusie…;) A tak w ogole to Samuel L. Jackson w wywiadzie dla Playboya odpowiedział, że w środku była lampa i dwie baterie.

– po obejrzeniu sceny w domu Butcha można się zastanowić dlaczego Vincent Vega po pierwsze zostawił broń na stole, a po drugie dlaczego słysząc, że ktoś jest w domu nie wybiegł z kibla żeby to sprawdzić. Otóż VV nie był u Butcha sam. Był razem z Marcellusem, który akurat wyszedł po kawę i żarcie. Broń na stole należała do Marcellusa, a VV nie wychodził z kibla, bo myślał, że to szef wrócił. Pomylił się. Butch wracając po Fabienne natknął się na Marcellusa jak z kawą i pączkami wracał do mieszkania Butcha.

– Vincent podczas rozmowy na temat pilota serialu, w którym zagrała Mia wyraźnie stwierdza, że nie ogląda telewizji… potem, gdy Jules mówi, że to iż nie trafiła ich żadna kula to cud, Vincent ze spokojem opowiada historię pewnego policjanta, którą zobaczył w programie „Gliny” w… telewizji

– ilekroć Vincent Vega idzie do kibla dzieje się coś niedobrego

– gdy Butch przechodzi przez ulicę w pewnym momencie słychać wiadomości radiowe, w których mówia o tym, że poprzedniego dnia puchar dla zwycięzców konkursu twista został skradziony! Mia i Vincent nie wygrali go, a po prostu ukradli.

– tekst o palniku i obcęgach został zerżnięty z filmu „Charley Varrick” z 1973 roku.

– Jimmy (Quentin Taranino) ubrany jest w koszulkę z logo „Orbit”- gazety z Detroit, dla któej QT udzielił wywiadu podczas promocji „Reservoir Dogs”

– ciotka Ginny i wuj Conrad o których wspomina Jimmy podczas rozmowy z Wolfem to imiona faktycznych krewnych Quentina ze strony ojca

– kapitan Koons (Ch. Walken) wspomina małemu Butchowi o pewnym lotniku o nazwisku Wynocki. Tak nazywał się również bohater filmu „Air Force” Howarda Hawksa- jednego z ulubionych reżyserów QT

– rolę Mii zagrać miały Rosanna Arquette, bądź też Holly Hunter. Uma Thurman ubiegała się o rolę Honey Bunny.

– scenę z przekłuciem igłą serca Mii kręcono w ten sposób, że Travolta przyłożył do piersi Thurman strzykawką z igłą i szybkim ruchem odsunął rękę nad głowę. Później w filmie umieszczono ten fragment puszczony od tyłu

– Tarantino zastanawiał się kogo w PF zagrać: Jimmiego, czy Lance’a (ostatecznie Eric Stoltz) Zdecydował się na Jimmiego, bo chciał być za kamerą podczas kręcenia sceny o której napisałem wyżej

– kelnera (Buddy Holly) obsługującego Mię i Vincenta zagrał Steve Buscemi (czyżby zemsta za to, że w „Reservoir Dogs jako Mr. Pink nie chciał dawać napiwków? :)))

– odjeżdżając zaraz po zabiciu Vincenta, Butch podśpiewuje piosenkę „Flowers on the Wall” w wykonaniu The Statler Brothers. Słowa, które śpiewa najgłośniej to „…smoking cigarretes, and watching captain Kangaroo”…. „Die Hard 3” MacClane (również grany przez Willisa) narzeka, że musi ganiać terrorystę podczas, gdy jeszcze rano siedział w domu „paląc papierosy i ogladając kapitana Kangura”

– konkurs tańca jest inspirowany filmem Jean Luc Godara „Bande A Parte” z 1964 roku.

– Butch zatrzymuje się na światłach i widzi Marcellusa… scena ta inspirowana była „Psychozą” Alfreda Hitchcocka. Jest tam scena, gdy Janet Leigh zatrzymuje się na światłach, a przez ulicę przechodzi jej szef.

– postać Wolfa QT „ukradł” z „Nikity” Bessona. Keitel, który zagrał Wolfa, zagrał również amerykański odpowiednik Jean „Victora” Reno w filmie Johna Badhama „Kryptonim Nina”

– Butch twierdzi w rozmowie z Fabienne, że ta nie zna języka bora-borańskiego. Bora Bora to francuska kolonia. Fabienne zna francuski

–  Mia przedawkowała, bo pomyliła kokainę z heroiną (woreczek wyciągnęła z płaszcza Vincenta). Wszystko przez to, że Lance’owi (Eric Stoltz) skończyły się standardowe opakowania na heroinę i zapakował ją w torebeczkę używaną do pakowania kokainy.

– tekst Honey Bunny (Amanda Plummer) „I will execute…” różni się (choć z oczywistych względów nie powinien :))) na początku, a na końcu filmu.

– Vincent w kiblu czytał „Modesty Blaise” Petera O’Donnella

– (podobno) Jimmy (Quentin Tarantino) pracował kiedyś dla Marcellusa, ale po poznaniu Bonnie odszedł od „gangsterstwa”. To by tłumaczyło skąd bandzior Jules znał uczciwego obywatela Jimmie’go

– skąd się wziął plaster na karku Marcellusa? (oprócz teorii z duszą) Otóż Ving Rhames (Marcellus) miał na karku paskudnie wyglądającą bliznę. Charakteryzatorka postanowiła zasłonić ją plastrem 🙂

– _zanim_ „The Fourth Man” wystrzelał w Julesa i Vincenta cały magazynek w ścianie już były dziury po kulach

– w filmie pojawiają się papierosy marki Red Apple. Papierosy te zostały wymyślone przez QT. Te same papierosy pali zresztą Tim Roth w „Czterech pokojach”.

– co się stało z Pokraką (w wersji TV był Pokrak :))? Scenariusz wyjaśnia, że udusił się na własnej smyczy po tym jak Butch dał mu w mordę.

– Mia nazywa Vincenta mianem „cowboy”. John Travolta zagrał w „Urban Cowboy”. Vincent zwraca się do Mii per „cowgirl”. Uma Thurman wystąpiła w „Even Cowgirls Get a Blues”

– podczas pierwszej sceny, gdy Pumpkin i Honey Bunny rozmawiają ze sobą, możemy dostrzec „połowę” Vincenta, który właśnie idzie do kibla. Można też usłyszeć (podobno) Julesa.

– Esmeralda Villalobos (Angela Jones), która tak bardzo interesowała się tym jak to jest zabić człowieka, doczekała się kontynuacji swojej roli w filmie „Curdled” [„Mokra robota”]  z Williamem Baldwinem

– producent PF Danny DeVito wystąpił w „Bliźniakach”- komedii, której główni bohaterowie nosili imiona: Vincent i Julius- czyżby przypadkowe podobieństwo do Vincent i Jules? 🙂

– (nie jestem pewien, ostatnio rzuciło mi sie w oczy) aktorka grająca matkę Butcha grała porwaną kasjerkę w „Od zmierzchu do świtu”

– pradziadek Butcha kupił złoty zegarek w Knoxville w stanie Tennessee. Butch w Knoxville miał spotkać się ze swoim wspólnikiem. Co z tego? Quentin Tarantino urodził się w Knoxville. Co z tego? Nic ;))

– przed walką Butcha (jak głosił neon) miała odbyć się walka Vossler vs. Martinez. Russell Vossler i Jerry Martinez to kumple QT z czasów, gdy pracował w wypożyczalni Video Archives. Nawiasem mówiąc brat Martineza, Steve, namalował obraz Umy Thurman, który wisi na ścianie w mieszkaniu Mii.

– bokser zabity przez Butcha podczas walki miał na imię Floyd- tak samo jak postać, która w „Prawdziwym romansie” wykreował Brad Pitt.

– kreskówka, którą ogląda młody Butch to „Clutch Cargo”.

– film, który rano ogląda Fabienne to „The Losers” Jacka Starretta z 1970 roku. Film opowiada o pięciu „aniołach piekieł” wysłanych do Kambodży w celu uwolnienia doradcy prezydenta uwięzionego przez komunistów :))

– Vincent Vega- to samo nazwisko nosil Mr. Blonde (Vic) w „Reservoir Dogs”

– niewinna kobieta, którą postrzelił Marcellus strzelając do Butcha zagrała w „Reservoir Dogs” kobietę, którą Mr. Pink wywlekał z
samochodu 🙂

– słowo „fuck” użyto 271 razy 🙂

– motocykl (to nie jest motocykl!) Zeda nazywa się Grace na cześć dziewczyny QT Grace Lovelace

– „Pulp Fiction” choć tak uwielbiane, dostało srogie cięgi na ceremonii rozdania Oscarów. Przegrali: John Travolta z Tomem Hanksem („Forrest Gump”) w kategorii: rola pierwszoplanowa męska; Uma Thurman z Diane Wiest („Strzały na Broadwayu”) w kategorii: rola drugoplanowa (pierwszoplanowa??) kobieca; Samuel L. Jackson z Martinem Landauem („Ed Wood”) w kategorii: rola drugoplanowa męska; Quentin Tarantino z Robertem Zemeckisem („Forrest Gump”) w kategorii: najlepszy reżyser; „Pulp Fiction” z „Forrestem Gumpem” w kategorii: najlepszy film. Oscara zgarnął tylko Quentin Tarantino i Roger Avary (napisal „Złoty zegarek”) za scenariusz.

– Vincenta Vegę według producentów miał zagrać Daniel Day Lewis. To Tarantino uparł się żeby obsadzić w tej roli Travoltę.

– Marvin (zastrzelony w samochodzie Murzyn) początkowo miał cierpieć postrzelony w gardło po czym Vincent miał go dobić drugim strzałem. Scenę zmieniono na sugestię Johna Travolty

– Butch uwolnił się z więzow, walnął Gimpa i już miał uciekać ze sklepu, gdy zaczął się zastanawiać co zrobić: wrócić, czy zwiewać do Knoxville. W miejscu skąd wziął kluczyki do Grace stoi wielki neon z napisem „Killians Red”. Zapalone są tylko niektóre litery składające się na „Kill ed”. W poąłczeniu z wielkim „Z” z breloczka kluczyków do Grace wychodzi to, co powinien zrobić Butch: „Kill Zed”

– a skoro już jesteśmy przy Zedzie: tak samo miał na imię bohater filmu, wspomnianego wyżej, Rogera Avary’ego „Killing Zoe”. QT był w napisach do tego filmu wymieniony jako „executive producer”

– podczas sceny przekłuwania serca Mii w pokoju widoczne są pudełka z grami, a na nich dwa napisy: „Operation” i „Life”

– rola Julesa napisana była specjalnie dla Samuela L. Jacksona. Myślał, że już ma tą role. Tarantino poprosił go żeby przeczytał kilka linijek tekstu Julesa. Myśląc, że ma rolę w kieszeni nie przyłożył się do tego zadania. QT nie byl zadowolony, a zaraz potem pojawił się aktor (Paul Tatagliarone), który zachwycił wszystkich swoją interpretacją tekstu Julesa. Samuel wsiadł w samolot, przeczytał porządnie jeszcze raz rolę Julesa, dostał ją, a Paul na pocieszenie dostał role barmana

– czerwony Chevy malibu, którym Vincent Vega przywiózł do Lance’a nieprzytomną Mię, był aktualnym autem QT

– według QT scenie gwaltu analnego miał towarzyszyć kawałek zespołu The Knack „My Sharona”, jednak nie mógł zdobyć praw autorskich do tej piosenki; została ona wykorzystana później w „Reality Bites”

– na pokazie w kinie „Olimpia” w Cannes QT stanął przed widownią, aby zapowiedzieć swój film. „Proszę, by podnieśli ręce ci, którym podobały się „Wściekłe psy” – powiedział; reakcją był szalony aplauz. Potem QT spytał: „Komu podobał się „Prawdziwy romans”?” Usłyszał jeszcze większe owacje. Następnie zapytał: „A komu podobały się „Okruchy dnia” [„Remains of the Day”]? Kilka osób zaklaskało. QT natychmiast uciął: „Więc wynosić mi się kurwa z tej projekcji!”

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004