×

[„TSOTSI”]

Podczas kradzieży samochodu na drodze ulicznego rzezimieszka pojawia się dziecko.

Tegoroczny zdobywca Oscara (choć Oscar of koz za poprzedni rok) w kategorii najlepszego filmu zagranicznego jest filmem dobrym, ale nie rewelacyjnym. W zasadzie to film całkiem przeciętny jak na takie wyróżnienie i trudno mi sobie wyobrazić, że na całym świecie przez 365 dni nie nakręcono ani jednego filmu, który byłby bardziej godny takiej nagrody. Nie znaczy to, że „Tsotsi” jest filmem złym, ot po prostu nie jest filmem rewelacyjnym, ani nawet bardzo dobrym. Jest przyzwoity.

Zwykle z ciekawością ogląda się filmy „osadzone” w zupełnie innej kulturze od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. W takim przypadku film musi być wyjątkowo nudny żeby odpuścić oglądanie, bo skoro nie można się emocjonować akcją, to przynajmniej można sobie pooglądać jak wygląda świat z dala od nas, do którego nie każdy będzie miał kiedykolwiek okazję się wybrać. W przypadku „Tsotsi” główną atrakcją filmu jest chyba właśnie cały ten „background” (łącznie z południowoafrykańską muzyką), ale też dodatkowo opowiada ciekawą (choć w gruncie rzeczy banalną) historię więc jak widać ma więcej plusów niż minusów. Ogólnie jednak wydaje mi się, że taki sam film nakręcony w Hollywood i opowiadający o niggerach z getta żadnego Oscara by nie dostał.

W przypadku „Tsotsi” widać też bardzo dobrze, dlaczego nasz „Komornik” nie dostał nawet nominacji, no i dlaczego to taki cienki film jest. To w zasadzie filmy opowiadające o tym samym, a jednak sposób w jaki zostały ukazane losy głównych bohaterów jest diametralnie inny. „Tsotsi” zagłębia się dużo bardziej w istotę zaistniałej sytuacji, natomiast „Komornik” pokazuje pewną sytuację i każe widzowi wierzyć na słowo, nie podając żadnych konkretnych przesłanek ku temu. W porównaniu do „Tsotsi” film Falka jest po prostu płytki.

Swoją drogą ciekawe czy podczas kręcenia „W psutyni i w puszczy” Gavin Hood, reżyser „Tsotsi” zapoznał się z naszą kinematografią i wpadł mu w łapy koszmarek pod tytułem „Sezon na leszcza”.

PzS: 4(6)

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004