×
Filmowy marzec 2022 w ocenach. Batman (2022), reż. Matt Reeves.

Filmowy marzec 2022 w ocenach. Prima Aprilis Edition

Za mną trudny filmowo miesiąc. Obejrzałem niewiele filmów (fajnie, że udało mi się wyskoczyć na Batmana), a spośród seriali nie ukończyłem żadnego. Głównie dlatego, że oglądam nowy sezon autralijskiego Survivora, a to 24 ponad godzinnych odcinków :P.

PS. Na Wasze wielokrotne prośby, tam gdzie źródłem nie jest podziemie, dołączam, gdzie można zobaczyć opisywane filmy.

Czyli co Q-Słonko widziało w marcu.

Filmowy marzec 2022 w ocenach

8

Behind You!. Za tobą!. Shudder

Grupa kierowców wyścigowych stara się przetrwać inwazję krwiożerczych przybyszów z kosmosu. Pierwszy film w historii nakręcony w całości przy pomocy samochodowych kamerek cofania. Uwielbiam takie eksperymenty, szczególnie gdy zaskakują mnie kreatywnymi sposobami obejścia narzuconych sobie ograniczeń.

Africa 2.0. Afryka 2.0

W swoim kolejnym dokumencie Alex Gibney wraz z grupą specjalistów z różnych dziedzin próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: jak wyglądałby kontynent afrykański, gdyby nigdy nie wynaleziono niewolnictwa? Finałowa rekonstrukcja wzorowana na finale „JFK” to od niedawna ulubiona scena wszystkich rasistów.

7

Batman, The (2022). Batman. Kino

Kiedy w Gotham z rąk seryjnego mordercy ginie burmistrz, śledztwo w tej sprawie przejmuje Batman. Trzygodzinna uczta do oczu i uszu, choć niekoniecznie dla umysłu. Pomimo sporych dłużyzn tu i ówdzie, całość warto zobaczyć w kinie, by móc w pełni uczestniczyć w dyskusjach o tym, po co komu kolejny Batman.

Blind Spot. Nie widząc zła. Netflix

Po ukończeniu szkolenia snajperskiego, niewidomy mężczyzna wyrusza na wojnę, która całkowicie przewartościowuje jego wiedzę o świecie. Ważny głos nie tylko w kwestii równego traktowania osób z niepełnosprawnościami, ale i brutalizacji konfliktów międzynarodowych.

Cartoon Heroes. Animki – Film. Film dostępny na kilku platformach streamingowych

Kiedy Ziemi grozi katastrofa, uratować ją mogą jedynie Świnka Peppa, pieski z „Psiego patrolu”, strażak Sam oraz Blaze i megamaszyny. To zdecydowanie jedna z korzyści posiadania dziecka. Bez Anny Marii nie miałbym pewnie pojęcia o tej wzorowanej na MCU produkcji, w której najsłynniejsze postaci z bajek łączą siły, by uratować świat przed zniszczeniem.

John. Amazon Prime

Podczas przeprowadzania rutynowej misji elitarny oddział amerykańskich żołnierzy zostaje wzięty w kleszcze pomiędzy siły Wietkongu oraz samoloty rozpylające herbicyd Agent Orange. Od dawna czekałem na jakiś nowy film o wojnie w Wietnamie, ale że będzie to prequel głośnego „Rambo”, to się nie spodziewałem!

Volvo. Netflix

Polska, lata 30. Pochodzący z Nigerii Vincent wraz z grupą czarnoskórych kolegów szykuje skok na znanego bankiera. Po latach Janusz Machulski wraca do uniwersum „Vabank”, by zaprezentować ten spin-off popularnej serii. Tym razem bohaterem jego heist-movie jest znany z pierwszej części filmu „Murzyn z psem”.

6

Bundy. Seryjny morderca

Oparte na faktach, intymne spojrzenie na psychikę seryjnego mordercy Teda Bundy’ego. Akcja filmu w całości dzieje się nocą w odległym od cywilizacji lesie, w którym Bundy porzucał ciała swoich ofiar. Słuchając wewnętrznych monologów zwyrodnialca, często zmuszeni jesteśmy odwracać oczy od widoku rozkładających się ciał i tego, co robi z nimi główny bohater filmu.

Dog. Pies. Kino

Nieprzystosowany do życia w warunkach pokoju były żołnierz wyrusza w podróż w towarzystwie psa cierpiącego na PTSD. Ta błędnie reklamowana jako komedia produkcja skutecznie łapie się za bary z o wiele bardziej poważnymi tematami. Mimo to nie wciągnęła mnie tak jak mogłaby. To jednak nadal porządne kino, na które warto rzucić okiem.

Famous Aztec Journey, The. Słynna podróż Azteków. Disney+

Aztecki wódz Quetzalcoatl wyrusza w podróż w nieznane wiedziony legendami o odległym świecie zamieszkałym przez białych ludzi. Alternatywna wersja historii, w której to Aztecowie odkrywają Europę. Pomysł ciekawy, ale takich alternatywnych historii było już tak dużo, że często pachnie tu wtórnością.

Final Boy. Przeżyć mordercę

Grupa gejów wyrusza na weekend do położonego na odludziu luksusowego ośrodka wypoczynkowego, gdzie zaczynają ginąć jeden po drugim z rąk mordercy w masce Jarosława Kaczyńskiego. Interesujący polski wątek sprawia, że ten klasyczny slasher ogląda się dużo bardziej interesująco niż oglądałoby się go bez niego.

Tomek. Kino

Zainteresowany geografią nastoletni Tomek zostaje zabrany przez Jana Smugę na spotkanie z dawno niewidzianym ojcem – łowcą dzikich zwierząt Andrzejem Wilmowskim. Ponad 20 lat po wyreżyserowaniu ekranizacji „W pustyni i w puszczy” Gavin Hood nieco bardziej udanie mierzy się z ekranizacją książki Alfreda Szklarskiego. Dziwiąc się, że filmowcy dopiero teraz sięgają po ten popularny cykl, trzeba się cieszyć z tego, że kolejne części filmu są właściwie formalnością.

5

Godzillas vs Kongs. Godzille kontra King Kongi. HBO Max

Aby uratować Ziemię, naukowcy decydują się na sklonowanie Godzilli i Konga. Dziesięć Godzilli i dziesięć Kongów bez problemu radzi sobie z inwazją potworów, ale wkrótce same zaczynają skakać sobie do oczu. Niespodziewany kolejny rozdział tzw. Monsterverse udowadnia, że takie filmy sprawdzają się tylko na dużym ekranie. Nakręcone specjalnie dla HBO Max „Godzille kontra King Kongi” – zawodzą.

Forum. Forum. Amazon Prime

Ciekawski 15-latek odkrywa w dark necie forum przeznaczone dla seryjnych morderców. Aby do niego dołączyć, należy wysłać administratorowi filmik, na którym uwieczniono dokonane przez siebie zabójstwo. Realizacja tego projektu kosztowała reżysera wytoczony mu proces o wykorzystywanie nieletnich. Główny aktor wylądował na leczeniu i nie jestem przekonany, czy była to cena, jaką warto było zapłacić za ten przeciętny film.

You Only Live Forever. Żyje się tylko na zawsze. Amazon Prime

Na skutek połączenia alternatywnych światów równoległych współpracę ze sobą w niebezpiecznej misji ratowania tychże światów podejmują się wszyscy dotychczasowi filmowi Jamesowie Bondowie. Ten pierwszy film z tzw. Bond Cinematic Multiverse (BCM) oferuje tak dużo atrakcji, że po pół godzinie zaczynają one niestety nudzić. Oby w kolejnych częściach było lepiej.

4

Youtube 2054. Disney+

Niedaleka przyszłość. Świat kontrolowany jest przez jutuberów, którzy stanowią ponad 50% całej populacji Ziemi. Osoby buntujące się przeciwko takiemu stanowi rzeczy trafiają do więzień, gdzie 24/7 zmuszani są do oglądania patostreamów. Reżyser tego filmu na pewno chciał powiedzieć coś ważnego o współczesnym świecie, ale totalnie nie potrafił tego zrobić.

Zombie Dogs. Psy zombie

Ludzkość staje na granicy wyginięcia, gdy wszystkie psy na świecie z nieznanych powodów zamieniają się w zombie. Typowa niskobudżetowa produkcja studia Asylum. Zrealizowana za garść dolarów i nieoglądalna. +2 do końcowej oceny za świetny pomysł w postaci ludzi zamieniających się w zombiepsy po ugryzieniu ich przez zombiepsy.

Podziel się tym artykułem:

3 komentarze

  1. frank drebin

    „Behind You!. Za tobą!” uważam, że trochę za wysoko oceniłeś za to podniósłbym ocenę „Final Boy”. A takiego „Tomka” to bym oglądaaaaał, ale 40 lat temu 🙂

  2. Volvo. Netflix spoko

  3. VolVo sprawdzałem na Netflix.KaplWygrać Marzeniam się po niewidomym snajperrze ( Blind Spot).

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004