×
The Vast of Night (2019), reż. Andrew Patterson.

Filmowy maj 2020 w ocenach

Czyli co Q-Słonko widziało w maju.

Filmowy maj 2020 w ocenach

8

Half of It, The. Więcej niż myślisz

Licealny mięśniak zleca szkolnej kujonce pisanie listów do dziewczyny, w której się kocha. Spokojna opowieść, w której co prawda nie wydarzy się nic sensacyjnego, ale dające się lubić postaci oraz humor, którym przesycony jest film – w zupełności wystarczą.

Save the Green Planet. Jigureul jikyeora!

Przekonany o inwazji kosmitów na Ziemię, Byeong-gu porywa biznesmena, którego uważa za ich przywódcę. Oto film, który z powodzeniem znajdzie się w każdym zestawieniu pod tytułem „świetne filmy science-fiction, o których nigdy nie słyszałeś”.

7

Bad Education. Zła edukacja

Ten oparty na faktach film odsłania kulisy finansowego skandalu związanego z defraudacją środków przeznaczonych na szkoły publiczne. Sporo tu humoru, dobrego aktorstwa i solidnie opowiedzianej historii. W sumie taka archetypowa Siódemka.

Crown Vic

Policjant żółtodziób wyrusza na swój pierwszy nocny patrol u boku doświadczonego gliniarza. Solidne policyjne kino, które podąża ścieżkami Dnia próby lecz robi to w praworządnym kierunku.

Dolemite Is My Name. Nazywam się Dolemite

Marzący o sławie czarnoskóry artysta tworzy wulgarne alter ego, dzięki któremu zdobywa rozgłos. Afroamerykański Disaster Artist może początkowo odrzucać niezabawnym humorem tytułowego Dolemite’a. Na szczęście nie o tym jest ten sympatyczny biopic.

Hwayi. A Monster Boy

Porwany za młodu chłopiec zostaje wychowany przez przestępców na zdolnego zabójcę. Nie wykorzysta tej wiedzy do celów, jakie sobie zamierzyli. Klasyczny, świetnie zrealizowany i akceptowalnie rzewny południowokoreański akcyjniak

Pariyerum Perumal

Pochodzący z niższej kasty tamilski student zakochuje się w dużo lepiej sytuowanej koleżance. Gdyby ten film był tak dobry, jak jego pierwsze minuty, to mówilibyśmy o filmowym wydarzeniu. Potem jest gorzej, ale i tak całościowo opowiada o ważnych społecznie tematach w nowoczesny sposób.

Peanut Butter Falcon, The. Sokół z masłem orzechowym

Chłopak z zespołem Downa ucieka z ośrodka, by zrealizować marzenie o zostaniu wrestlerem. Podnoszące na duchu kino prosto z gorącego zadupia Ameryki. Stricte amerykańska historia opowiedziana z sercem do jej bohaterów.

Spaceship Earth

Dokumentalna kronika eksperymentu z początku lat 90. ubiegłego wieku, w którym kilkoro ochotników dało zamknąć się w ogromnej replice ziemskiego ekosystemu. Klasyczny dokument z gatunku interesujących lecz nie aż tak, żeby trochę nie ziewnąć pod koniec.

Vast of Night, The

Lata 50. ubiegłego wieku. Młoda operatorka centrali telefonicznej oraz zdolny radiowiec odkrywają dziwne sygnały rozbrzmiewające w ich miasteczku w Nowym Meksyku. I choć klimat tajemnicy potrafi tu momentami znudzić, trzeba być pod wrażeniem biegłości, z jaką zrealizowany i zagrany (!) został ten niskobudżetowy thriller z nieznaną obsadą.

5

Battle of Jangsari, The. Jang-sa-ri: Ich-hyeo-jin Yeong-ung-deul

Grupa nieopierzonych kadetów staje na zakręcie historii, gdy przychodzi mierzyć im się z komunistami z północy. Produkcja ku pokrzepieniu południowokoreańskich serc z zastosowaniem wszystkich schematów znanych z podobnych miejscowych filmów. 71: Into the Fire toto nie jest.

Cleansing Hour, The. Godzina oczyszczenia

Autorzy jutubowego programu o egzorcyzmach zostają zaskoczeni przez demona, który naprawdę zawitał do kolejnego odcinka. Choć dzieło Damiena LeVecka ma wszelkie zadatki na klasyczny VHS-owy fun-horror, to jednak nie udaje mu się wyjść ponad przeciętność. Dobre chęci i naciągany scenariusz to za mało.

Get in. Furie aka Złość

Po powrocie z wakacji pogrążone w kryzysie małżeństwo odkrywa, że w ich domu zamieszkali nieproszeni goście. Połączenie home-invasion-movie z obyczajowym dramatem rzekomo opartym na faktach powinno zaowocować czymś, co o wiele bardziej wali po łbie niż ten przyzwoicie zrealizowany kapiszon.

I Love You, Stupid. Te quiero, imbécil aka Kocham cię, głuptasie

Rzucony przez dziewczynę Marcos postanawia przejść stosowną metamorfozę w celu zostania idealnym mężczyzną XXI wieku. Pomysł dobry, wykonanie przeciętne. Może wypadłby lepiej, gdyby nie miało się w nosie bohaterów tego przegadanego filmu.

Kult. Film

Kilka lat trwało zbieranie materiałów do tego dokumentu o Kulcie. Wyszedł film o hiszpańskim koledze Kazika, który to film pewnie wyglądałby zupełnie tak samo, gdyby wszystkie sceny zastąpić dowolnymi innymi, które zostały zarejestrowane przez te wszystkie lata.

4

Ponmagal Vandhal

Debiutująca przed sądem prawniczka ponownie otwiera sprawę sprzed lat, by bronić kobiety, która została oskarżona o zabójstwo kilkoro dzieci. Łopatologiczny thriller sądowy przeznaczony tylko i wyłącznie do mniej wyedukowanej warstwy hinduskiego społeczeństwa i zrobiony tak, żeby do niego trafić.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004