×
Mrok, The Dark (2018), reż. Justin P. Lange.

Mrok. Recenzja filmu The Dark. Fest Makabra 3

Ona jest nieletnia i gustuje w ludzkim mięsie. On jest nieletni i wpada mu w oko (well…) ta niecodzienna dziewczyna. Pozwól mi wejść – pomyślałbyś, ale nie, bo Mrok. Recenzja filmu Mrok z repertuaru festiwalu Fest Makabra 3.

O czym jest film Mrok

Mężczyzna zatrzymuje się w przydrożnym sklepie, by dokonać kilku zakupów. Zmierza w stronę miejsca cieszącego się w okolicy złą sławą. I słusznie, bo gdy już tam dociera zostaje zabity przez zombie-dziewczynę mieszkającą w zrujnowanym domu. Tutaj historia mogłaby się skończyć, a film Mrok być krótkometrażówką, ale nie, bo samochód mężczyzny kryje w sobie niespodziankę. Niewidomego chłopca, któremu najwyraźniej w czasie gotowania pierogów ciasto wybuchło prosto w twarz i przykleiło się do oczu (wybaczcie toporną ironię, no ale tak to wygląda). Brak wzroku pomaga mu nie przestraszyć się krwiożerczej równolatki. Ot dziewczyna, zagadajmy. Zombie-nastolatka na szczęście też już jest najedzona, a przyjaciel by się jej przydał. Na odludziu nie ma do kogo gęby otworzyć, a kandydaci na jej obumarły widok uciekają. Tym sposobem Mina (Nadia Alexander) i Alex (Toby Nichols) zaczynają się nieśmiało obwąchiwać i szybko odkrywają, że łączy ich o wiele więcej niż można by się spodziewać po zmarłej dziewczynie i żywym chłopaku.

Recenzja filmu Mrok

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu można było zaobserwować w Austrii niewielki boom na kino gatunkowe. Boom skończył się tak szybko jak i się zaczął, ale jak widać po austriackim filmie Mrok, całkowicie nie wygasł. Mrok to kolejna próba ugryzienia wytartego tematu od nieco innej strony, zderzająca się niestety po raz enty z oczywistością: wszystko już było.

Może niekoniecznie był już romans zombie-dziewczyny ze ślepym chłopakiem, ale wszystko to i tak sprowadza się do historii opowiedzianej w ww. Pozwól mi wejść czy do próby ocieplenia wizerunku zombie w Wiecznie żywym. Mina z Mroku typowym zombie nie jest, to raczej zwyczajna dziewczyna z charakteryzacją, ale z martwych powstała, więc nie ma się co czepiać szczegółów. Alex zaś musiał być ślepy, żeby z tej fabuły dało się coś wycisnąć (inaczej by uciekł, a tak w sumie film zyskuje kolejną warstwę udowadniając, że liczy się wnętrze), szkoda tylko, że „origin” jego ślepoty jest taki sobie, żeby nie powiedzieć marny. Choć nie tak jak jego charakteryzacja.

Wspomniałem wyżej o romansie, ale to złe słowo. Bohaterowie filmu Mrok są zbyt młodzi na romans i zbyt doświadczeni przez dorosłych, by miało ich połączyć coś więcej niż podobne przeżycia i zrozumienie tego, co przeszli. Z tego też względu Mrok przede wszystkim próbuje być dramatem psychologicznym, który jednak nie robi wrażenia, nie angażuje w historię dwójki młodych wyrzutków, ani nie serwuje wiwisekcji psychiki zombiaka, jego potrzeb, uczuć i tego, co w głowie mu siedzi, gdy już zje mózg.

Trudno też zaangażować się w filmowy horror, bo tego jest tutaj niewiele. W dużej mierze zaważył na tym niewielki budżet filmu, który nie pozwala zaoferować interesującego gore. Parę zabójstw na krzyż nie robi żadnej różnicy, a interesująca lokacja opuszczonego domu wystarczyła się do kilku chwil niepokojącego plątania się po jego korytarzach.

Czego brakuje filmowi Mrok najbardziej to reżysera, który potrafiłby zrobić różnicę i wykorzystać ograniczenia przeciwko nim. Z tego względu Mrok to poprawny wyrób filmowy, który miewa przebłyski (bardzo fajny początek), ale ostatecznie ugina się pod ciężarem przeciętności, której nikt nie jest tu w stanie przeskoczyć.

(2208)

Ona jest nieletnia i gustuje w ludzkim mięsie. On jest nieletni i wpada mu w oko (well…) ta niecodzienna dziewczyna. Pozwól mi wejść – pomyślałbyś, ale nie, bo Mrok. Recenzja filmu Mrok z repertuaru festiwalu Fest Makabra 3. O czym jest film Mrok Mężczyzna zatrzymuje się w przydrożnym sklepie, by dokonać kilku zakupów. Zmierza w stronę miejsca cieszącego się w okolicy złą sławą. I słusznie, bo gdy już tam dociera zostaje zabity przez zombie-dziewczynę mieszkającą w zrujnowanym domu. Tutaj historia mogłaby się skończyć, a film Mrok być krótkometrażówką, ale nie, bo samochód mężczyzny kryje w sobie niespodziankę. Niewidomego chłopca, któremu…

Ocena Końcowa

5

wg Q-skali

Podsumowanie : Skrzywdzeni przez dorosłych niewidomy chłopak i nieumarła dziewczyna zaprzyjaźniają się ze sobą. Dzięki takim filmom widać różnicę między dobrym, a gorszym reżyserem. Wystarczy porównać go do szwedzkiego "Pozwól mi wejść".

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004