×

JAK STWORZYĆ DOBRY SERWIS WWW

Garść porad z portalu http://www.amen.pl

1. Minęły czasy, w których jeden człowiek mógł objąć swym umysłem całokształt dorobku ludzkości. Świat posunął się naprzód i obecnie nawet najbardziej uczony profesor wie tylko małą cząstkę tego, co się dzieje w jego dziedzinie na świecie. Co prawda jeden człowiek może bardzo wiele dokonać w swoim życiu – na przykład Jan Paweł II – jednak zawsze musi korzystać z pracy innych ludzi. Serwis internetowy tworzony przez 1 (słownie: „jedną”) osobę może być ciekawy i wartościowy. Warto jednak zapytać się: na jak długo starczy zapału i wytrwałości? O wiele większe szanse powodzenia i progrozy na przyszłość ma serwis tworzony przez grupę kilku lub nawet kilkunastu osób.

2. Jeszcze większy grzech popełniają ci, którzy piszą z błędami ortograficznymi, gramatycznymi, stylistycznymi itd.

3. Od czasów wieży Babel ludzkość posługuje się różnymi językami. W naszych czasach prawie zanikła znajomość języków, które dawniej znali wszyscy ludzie wykształceni – zwłaszcza w starożytności i średniowieczu: greki i łaciny. Obecnie najwięcej ludzi na świecie (około 1/4 ludzkości) posługuje się językiem … chińskim (różnymi narzeczami). Jednak internautów w Chinach jest bardzo niewielu i nie musimy przejmować się tym językiem. Drugim językiem, którym posługuje się bardzo wielu ludzi na świecie (nawet w Chinach) jest właśnie język angielski.

4. Nasze strony będą oglądać ludzie korzystający z różnego rodzaju sprzętu. Na pewno nie będą oglądać stron przy użyciu żelazka, lodówki czy pralki. Raczej do tego celu stosuje się komputery. Jednakże komputery mogą być różne. Kto wie jakie one będą za rok, dwa… Dlatego śmieszne są napisy na niektórych stronach: „Najlepiej oglądać w rozdzielczości 800*600 pikseli, 65 tys. kolorów, w przeglądarce …” To między innymi dlatego Internet tak się rozpowszechnił, że nie stawiał wygórowanych wymagań od sprzętu, poza naprawdę niezbędnymi standardami. Czy każdy webmaster zdaje sobie sprawę, że na jego stronę może zawitać nawet internauta niewidomy, albo posługujący się bardzo archaicznym sprzętem (np. misjonarz z Afryki).

5. Warto mieć łatwy do zapamiętania i wystukania na klawiaturze adres strony, np. „www.niedziela.pl„.

6. Każda pojedyncza strona serwisu powinna być możliwie krótka – nie powinna się ciagnać w dół ekranu jak rolka papieru toaletowego…

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004