×
Rodzina Addamsów, The Addams Family (2019), reż. Greg Tiernan, Conrad Vernon.

Rodzina Addamsów. Recenzja filmu The Addams Family

Wejdźmy w nowy rok podwójnie niespodziewanie. Po pierwsze niespodziewanie, bo po tym pustkowiu, jakie wita Was ostatnio na Q-Blogu nikt się nie spodziewa nowej recenzji. A po drugie niespodziewanie recenzją animek. Recenzja animowanego filmu Rodzina Addamsów.

O czym jest film Rodzina Addamsów

Addamsowie to trochę dziwna i trochę straszna rodzina, którą miejscowi przepędzają widłami, bo nie chcą być ich sąsiadami. W poszukiwaniu nowego miejsca do życia Gomez i Morticia trafiają do opustoszałego szpitala dla obłąkanych mieszczącego się w New Jersey. Rezydencja jest skrojona na ich miarę, więc postanawiają tam zamieszkać. Wkrótce na świecie pojawiają się ich dzieci: Wednesday i Pugsley. Wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku, ale zmiany nadciągają. Wizualizują się w postaci prezenterki popularnego telewizyjnego programu z gatunku makeover: Margaux Needler. I jej córki, która zaprzyjaźnia się z Wednesday. Nastoletnia miłośniczka gilotyny, grobu i czerni poznaje świat mediów społecznościowych i, ku przerażeniu matki, zaczyna w niego wsiąkać.

Zwiastun filmu Rodzina Addamsów

Recenzja filmu Rodzina Addamsów

W ramach pisania któregoś z Poszedłbymów niechętnie obejrzałem zwiastun animowanej Rodziny Addamsów i przypadł mi do gustu. Na tyle, na ile mogą przypadać mi do gustu zwiastuny filmów animowanych. Nie było w nim żadnego pomysłu na film, a jedynie znane i lubiane postaci tytułowych Addamsów, ale z tej mąki dało się coś upichcić. Choć wydawało się, że lepiej nakręcić aktorską trzecią część, a nie bawić się w animki.

Animowana Rodzina Addamsów to taki trochę origin-movie. A trochę nie. Kto nie poznał Addamsów od strony gazetowych stripów czy telewizyjnego serialu, ten zdążył ich poznać za sprawą dwóch filmów z Raulem Julią i Anjelicą Huston. Nie było więc potrzeby jakiegoś wyjątkowego wbijania widzowi do łba, z kim ma do czynienia. Z drugiej strony osoby, które nie znają tej mrocznej rodzinki, miałyby trochę kłopotu z rozkminieniem, dlaczego gwiazdy takie jak Charlize Theron i Oscar Isaac zgodziły się pożyczyć swoje głosy właśnie tej dziwnej rodzince. Innymi słowy wydaje się, że animowana Rodzina Addamsów znajduje się w niezbyt ciekawym położeniu pomiędzy widzami, którzy znają przynajmniej filmy i uznają, że animki nic nie wnoszą do sprawy, a widzami, którzy ich nie znają i którzy dzięki animkom nie przekonają się do nich.

Trudno powiedzieć, dla kogo przeznaczona jest Rodzina Addamsów AD. 2019. Dla najmłodszych widzów jest zbyt straszna, dla widzów najstarszych zbyt dziecinna. Młodzież 14-letnia zaś ma dużo lepsze rzeczy do roboty niż oglądanie postaci, które bawiły ich dziadków. Nie widzę wyraźnego targetu oprócz niedobitków fanów łykających wszystko, co tylko z Rodziną Addamsów związane. O ile tacy w ogóle istnieją.

W efekcie powstał dość sympatyczny, ale i zupełnie nijaki film animowany, który za dużo nie może, choć może by i chciał. Warto było machnąć ręką na 14-latków i zdecydować się na więcej czarnego, ironicznego humoru, który mógłby sprawić, że oto powstanie animowane kino dla dorosłych. Ale znów, skoro kręcić taki film, to dlaczego nie aktorski? Tak jak w przypadku dwóch ww. części można by się wtedy zachwycić wartościami produkcyjnymi, charakteryzacją, gotyckim wyglądem całości pomieszanej z horrorowym absurdem. W filmie animowanym coś takiego, przynajmniej na mnie, nie robi wrażenia. Narysować „bez wysiłku” można w zasadzie wszystko, więc jeśli nie można zachwycać się tym, to trzeba fabułą, humorem, oryginalnością. A tego w animowanej Rodzinie Addamsów nie ma. Wszystko jest tu co najwyżej przyzwoite. Ot kolejna bajka o rodzinie (a właściwie to rodzicielstwie) ilustrowana fajną muzyką.

(2386)

Wejdźmy w nowy rok podwójnie niespodziewanie. Po pierwsze niespodziewanie, bo po tym pustkowiu, jakie wita Was ostatnio na Q-Blogu nikt się nie spodziewa nowej recenzji. A po drugie niespodziewanie recenzją animek. Recenzja animowanego filmu Rodzina Addamsów. O czym jest film Rodzina Addamsów Addamsowie to trochę dziwna i trochę straszna rodzina, którą miejscowi przepędzają widłami, bo nie chcą być ich sąsiadami. W poszukiwaniu nowego miejsca do życia Gomez i Morticia trafiają do opustoszałego szpitala dla obłąkanych mieszczącego się w New Jersey. Rezydencja jest skrojona na ich miarę, więc postanawiają tam zamieszkać. Wkrótce na świecie pojawiają się ich dzieci: Wednesday i Pugsley.…

Ocena Końcowa

5

wg Q-skali

Podsumowanie : Spokojne życie upiornej rodziny Addamsów zmienia pojawienie się krzykliwych millenialsów. Film przeznaczony dla nikogo. Za mało dowcipów o śniętej rybie. Fajna muzyka to zdecydowanie za mało.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004