×
Ella i John, The Leisure Seeker (2017), reż. Paolo Virzi.

Ella i John. Recenzja filmu The Leisure Seeker

Po dwutygodniowej przerwie, podczas której żona, pies i dziecko wybyli na wczasy do dziadków i mogłem oglądać co chce, teraz muszę oglądać to, co ewentualnie może spodobać się również Aśce. Czyli np. żadnego zabijania zwierząt, co wbrew pozorom bardzo ogranicza wybór. No i wiadomo, żadnej przemocy, horrorów i tego typu rzeczy. Film o mocno starszej parze podróżującej kamperem? To może się udać. Recenzja filmu Ella i John.

O czym jest film Ella i John

Ella (Helen Mirren) i John (Donald Sutherland) to wiekowe małżeństwo, które pewnego dnia, ku przerażeniu ich dzieci, wsiada na pokład rodzinnego kampera i wyrusza w podróż na Florydę, by zobaczyć tam dom Ernesta Hemingwaya. To marzenie Johna, który jest emerytowanym nauczycielem z rosnącą demencją. Wycieczka wycieczką, ale przerażeniu dzieci głównych bohaterów trudno się dziwić, bo ich matka niedługo miała stawić się na leczeniu – jej również zdrowie nie rozpieszcza, a w perspektywie zapewne chemoterapia. Długa podróż na Florydę to dobry moment na powspominanie starych czasów – na tyle, na ile pozwala na to choroba Johna – a także rozliczenie się z przeszłością, w której znalazło się parę epizodów koniecznych do obgadania.

Recenzja filmu Ella i John

Rozpisywać na temat fabuły filmu Ella i John nie ma się co, bo to typowe kino drogi rozpisane na dwóch świetnych aktorów w kwiecie wieku, którzy są jego największą wartością. Mirren i Sutherland doskonale wcielają się w swoje role udowadniając, że są jeszcze filmy dla aktorów po siedemdziesiątce/osiemdziesiątce. Dzięki nim ta opowieść również o wszelkich dolegliwościach wieku starczego została opowiedziana z wystarczającym urokiem i zrozumieniem tematu. Może momentami zbyt lekko i bajkowo, ale to w końcu film fabularny nie dokument.

Zgodnie z przewidywaniami przed seansem, film Ella i John okazał się sympatycznym komediodramatem, który jednak nie wyróżnia się specjalnie ponad klasyki gatunku. To bezapelacyjnie poligon Mirren i Sutherlanda, w którym fabuła jest tylko i wyłącznie tłem. Kolejne przygody na drodze naszych staruszków wiodą przez typowe zatrzymania przez policję, napad z nożem w ręku, umiarkowanie dziwnych ludzi, których spotykają na swojej drodze i wydawanie zaoszczędzonych pieniędzy na rzeczy, na które wcześniej się szczypało. W tym aspekcie filmu dopracować można by najwięcej. Film, choć uroczy, zabawny i wzruszający, to jednak scenariuszowo odbębniony jedynie poprawnie.

Film Ella i John ogląda się z sympatią dla głównych bohaterów i seans zadowoli każdego, kto lubi takie życiowe opowiastki bez fajerwerków, prowadzące do oczywistego zakończenia.

(2189)

Po dwutygodniowej przerwie, podczas której żona, pies i dziecko wybyli na wczasy do dziadków i mogłem oglądać co chce, teraz muszę oglądać to, co ewentualnie może spodobać się również Aśce. Czyli np. żadnego zabijania zwierząt, co wbrew pozorom bardzo ogranicza wybór. No i wiadomo, żadnej przemocy, horrorów i tego typu rzeczy. Film o mocno starszej parze podróżującej kamperem? To może się udać. Recenzja filmu Ella i John. O czym jest film Ella i John Ella (Helen Mirren) i John (Donald Sutherland) to wiekowe małżeństwo, które pewnego dnia, ku przerażeniu ich dzieci, wsiada na pokład rodzinnego kampera i wyrusza w podróż…

Ocena Końcowa

6

wg Q-skali

Podsumowanie : Małżeństwo w sędziwym wieku wyrusza w sentymentalną podróż po Stanach. Popis aktorski Donalda Sutherlanda i Helen Mirren, którzy są głównym atutem tej życiowej opowiastki bez fajerwerków prowadzącej do oczywistego zakończenia.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004