×

Filmowy rok 2014 w ocenach, Cz. 6 – Ósemki [A-J]

W posumowaniu filmów obejrzanych przeze mnie w 2014 roku dochodzimy do wyżyn i zatrzymujemy się na dwie chwile przy Ósemkach. Ósemki to takie filmy jak Siódemki, tyle, że dużo lepsze ;). Oprócz walorów stricte filmowych posiadają to coś, co sprawia, że seans staje się przyjemnością w różnym tego słowa znaczeniu.

Ale Ósemki czasem to też takie filmy, które nie zrobiły na mnie aż takiego wrażenia, ale gdy się zastanowię co było w nich nie tak, to nie potrafię wskazać tego palcem. Coś jak pierwsza pozycja z poniższej listy. Nie uważam „12 Years a Slave” za film wybitny, ponadczasowy, czy taki, który przykułby mnie do ekranu. Ale niczego zarzucić mu nie mogę.
 

8

12 Years a Slave
Bardzo dobry film, który nie ujął mnie zupełnie niczym.

300: Rise of an Empire
Dzielni Grecy znów walczą z wrednymi Persami. Tak wyglądałby „Spartacus”, gdyby miał większy budżet. I nawet Onomatopejus jest.

ABCs of Death 2
Druga część horrorowej antologii, w której kolejna porcja reżyserów poszukała natchnienia w literkach alfabetu. Czasem świetnie, czasem słabiej, ale ogólnie – także dzięki pomysłowi – na duży plus.

Anchorman 2: The Legend Continues
Legendarny prezenter wiadomości robi karierę w pierwszej na świecie 24h stacji newsowej. Dobre żarty na szczęście przeważają nad tymi niedobrymi. No i epicki koniec.

Armstrong Lie, The
Dokument o karierze i upadku Lance’a Armstronga. Chyba tylko dla tych, którzy choć trochę ogarniają kolarstwo. Oni nie będą zawiedzeni.

As Above, So Below
Łowczyni skarbów i przygód schodzi do paryskich katakumb w poszukiwaniu kamienia filozoficznego. Zaskakująco wartki i rozrywkowy found-footage.

Babadook, The
Wdowa wychowująca samotnie marudnego syna zostaje zmuszona do konfrontacji z potworem z bajki. Właśnie dzięki takim filmom prawdziwe kino jeszcze nie umarło.

Being Again
Wypalony producent muzyczny postanawia wypromować zdolną autorkę piosenek. Dużo bardziej amerykańskie „Once” z jeszcze większym budżetem.

– Bhaag Milkha Bhaag
Filmowa biografia najsłynniejszego indyjskiego czterystumetrowca. Nieco poprzekręcany faktograficznie i za długi, ale daj Boże takie filmy o polskich legendach sportu.

Bittersweet Life, a aka Dalkomhan Insaeng
Gangster dostaje zlecenie śledzenia młodej dziewczyny swojego szefa. Już choćby dla samej przepięknej realizacji – warto.

Blood Ties
Historia dwóch braci stojących po obu stronach barykady policyjno-przestępczej na Brooklynie lat 70. Porządne francuskie kino policyjne w starym wydaniu.

Blue Ruin
Tajemniczego włóczęgę elektryzuje informacja o wypuszczeniu na wolność mordercy. Scenarzysta, reżyser i operator tego filmu (Jeremy Saulnier) nie musi obawiać się o swoją karierę.

Boss, Anatomy of a Crime, The aka Patrón, radiografia de un crime, El
Historia rzeźnika, który gnębiony przez szefa powoli dojrzewa do radykalnych posunięć. „Dług” w wydaniu argentyńskim.

Boyhood
Oryginalny filmowy eksperyment, który powstawał przez ponad 12 lat z tymi samymi aktorami, okazał się filmem bardzo dobrym, który jednak nie byłby taki ciekawy, gdyby nie ów eksperyment.

Calvary
Irlandzki ksiądz otrzymuje w konfesjonale groźbę zamachu na swoje życie. Pełna barwnych typów i ważnych tematów słodko-gorzka pocztówka z irlandzkiej prowincji.

Carrie
Udany remake, o ile można mówić o remake’u w przypadku drugiej ekranizacji książki. Dla Julianne Moore poproszę o Oscara, a na Chloe tak przyjemnie się patrzy…

Cheap Thrills
Świeżo upieczony bezrobotny może zarobić sporą sumkę. Musi tylko pożegnać się z godnością osobistą. Przewrotne.

Child’s Pose
Kiedy w wypadku samochodowym ginie nastoletni chłopak, do akcji wkracza matka sprawcy. Rumuńskie kino obyczajowe zawsze na propsie.

Coherence
Grupa przyjaciół doświadcza dziwnego wpływu komety przelatującej nad ich miasteczkiem. Niezależne kino s-f z tym, co lubię najbardziej – fajnym pomysłem.

Cold in July
Młody mężczyzna musi bronić swoją rodzinę przed zemstą starego bandziora, którego syna zastrzelił w obronie własnej. Świetnie wyreżyserowany i oddający klimat kina lat 80. film z niedopracowanym scenariuszem.

Commitment
Nastoletni agent z Korei Północnej zostaje przerzucony na południe, gdzie zakochuje się w koleżance z klasy. Ocena tylko dla amatorów koreańszczyzny, bo pozostali powiedzą, że to bzdura dla nastolatków i będą mieli rację.

Dinosaur 13
Gdyby nie kino dokumentalne, nigdy bym się nie dowiedział, jaka historia stoi za najlepiej zachowanym szkieletem T-Rexa, jaki odnaleziono. Za to je kocham.

Earth to Echo
Trzech przyjaciół podąża śladem tajemniczego sygnału. Tak wyglądałby „The Goonies”, gdyby został nakręcony 30 lat później.

Expendables 3, The
Oddział twardzieli staje w szranki przeciwko swojemu dawnemu koledze. Widowiskowe kino akcji, któremu nie brakuje niczego oprócz krwi.

Filmistaan
Indyjski filmowiec zostaje porwany przez islamskich terrorystów i uprowadzony do Pakistanu. Optymistyczne kino przesiąknięte… miłością do kina.

Five, The
Dwa lata po stracie męża i córki, kobieta wpada na trop ich mordercy. Dobry koreański thriller. Tylko tyle i aż tyle.

Forbidden Films
Mocno przeplatany konkretnymi przykładami dokument o nazistowskim kinie i jego roli w III Rzeszy. Czy dalej te filmy powinny być zakazane?

Frank
Niespełniony muzyk dołącza do ekscentrycznego zespołu rządzonego przez charyzmatycznego wokalistę. Pomysłowe kino niezależne, któremu nie potrzeba CGI, a wystarczy wielki, plastikowy łeb.

Fury
Ostatnie dni wojny z punktu widzenia załogi amerykańskiego czołgu. Wojenne, męskie kino na realistycznym poziomie.

Generation Iron
Najlepsi kulturyści przygotowują się do zawodów Mr. Olympia. „Pumping Iron” naszych czasów.

Gloria
Tytułowa Chilijka w średnim wieku spełniła już swoją powinność wobec społeczeństwa, a teraz chciałaby dostać coś w zamian. Paulina Garcia i jej one woman show.

Grand Budapest Hotel
Tak wyglądałyby „Zaklęte rewiry”, gdyby wyreżyserował je Wes Anderson.

Grudge Match
Dwóch bokserów po trzydziestu latach od ich ostatniej walki zamierza raz jeszcze skrzyżować rękawice i ostatecznie rozstrzygnąć, który z nich jest lepszy. Miałem napisać, że to bezapelacyjnie najlepsza komedia ze Sly’em, ale przypomniałem sobie o „Oskarze”.

Guardians of the Galaxy
Grupa kosmicznych rzezimieszków nagle zostaje jedyną szansą na uratowanie swojego uniwersum. Perfekcyjnie zrealizowane komiksowe widowisko bez zbędnego patosu i z dużym poczuciem humoru.

Guest, The
Tajemniczy wojskowy wkupia się w łaski przeciętnej, amerykańskiej rodziny. Emocjonujący hołd dla kina spod znaku kasety VHS.

Hard Day, A
W taki dzień jak ten, pewien koreański glina jeszcze uwierzy, że pogrzeb matki, to najlepsze co go dziś spotkało. Zgrabny i wartki thriller bez przestojów.

Heli
Młody Meksykanin wpada w kłopoty nieświadomie (acz z lekka głupio) mieszając się w narkotykowe rozgrywki. Mocne, surowe, nie dla wszystkich.

Here Comes the Devil
Rodzeństwo gubi się podczas wycieczki w okolicę tajemniczej góry. Da się? Da się. Bardzo udany diaboliczny horror w starym stylu.

Homesman, The
Surowe spojrzenie na ciężkie życie amerykańskich osadników w połowie XIX wieku. Nudny antywestern, który jednak po seansie zostaje w głowie na dłużej.

Horrible Bosses 2
Trzech przyjaciół szuka zemsty na biznesmenie, który doprowadził ich do bankructwa. Udany sequel i przy okazji zabawna komedia.

Housebound
Objęta aresztem domowym zbuntowana dziewczyna odkrywa, że w jej rodzinnym domu dzieją się dziwne rzeczy. Efektowny miks podanych na świeżo horrorowych schematów w komediowym sosie.

How Videogames Changed the World
Historia rozwoju gier wideo na przykładzie najpopularniejszych tytułów minionych dekad aż do teraźniejszości. Telewizyjny dokument bez chwili nudy.

I Am Divine
Dokument o życiu Divine – artystki, którą wielu kojarzy głównie z tego, że zjadła na ekranie odchody pudla… Fascynujące, ile ciekawych rzeczy kryje się poza tą skandalizującą fasadą.

I’m a Cyborg But That’s OK
Ona myśli, że jest cyborgiem. On myśli, że potrafi skraść wszystko – nawet jej serce. Niepowtarzalne i oryginalne spojrzenie na chorobę psychiczną przez koreańskiego mistrza reżyserii.

Ida
Tuż przed wstąpieniem do klasztoru młoda dziewczyna poznaje swoją przeszłość, o której nie miała pojęcia. Zasługujący na pochwały kameralny film, który mną jednak nijak nie trzepnął.

Interstellar
Ostatnią szansą ludzkości na przetrwanie jest kosmiczna podróż w inny wymiar. Bardzo fajne kino obyczajowe.

It Follows
Tajemnicze Coś zaczyna prześladować dziewczynę z przedmieścia. Klimatu temu horrorowemu objawieniu roku mógłby pozazdrościć niejeden film.

Jack Strong
Ryszard Kukliński Vs. ZSRR. Nie ma złych filmów z „7 dziewcząt z Albatrosa” na OST. A Czop nowym Lindą.

Joe
Wychowywany przez ojca alkoholika nastolatek poznaje byłego więźnia, który bierze go pod swoje skrzydła. Bardzo gwałtowne, niełatwe i prawdopodobnie – jak na razie – najmocniejsze kino tego roku.

Judgement, The aka Sadilishteto
Były pogranicznik w poszukiwaniu zarobku podejmuje się przeprowadzania przez granicę uchodźców z Turcji. Więcej niż porządne bułgarskie kino obyczajowe.

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004