×

ZERWANE WIĘZI

Z ROZJAŚNIENIA

Zapalają sie światła oświetlając najpierw stojącą na podwyższeniu ALICJĘ RESICH MODLIŃSKĄ, a potem widownie ze zgromadzonymi na niej widzami ubranymi w dresy, gumiaki i inne atrybuty statystycznego widza POLSATU. Makijaż ledwie kryje ich rumiane twarze. ALICJA RESICH MODLIŃSKA stoi na środku małej sceny na której stoją fotele: jeden po jej lewej stronie i trzy po stronie prawej.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA (pełnym współczucia, ciepła i zrozumienia głosem)
Witam państwa w kolejnym wydaniu „Zerwanych więzi”

(brawa)

ALICJA RESICH MODLIŃSKA (kont.)
Zanim rozpoczniemy nasz program może przypomnę to, czego byliśmy świadkami w zeszłym tygodniu. Otóż pani Marianna, gospodyni domowa z kielecczyzny od trzydziestu lat poszukiwała swojego męża, który wyszedł na papierosa i nigdy już nie wrócił. Pani Marianna podczas oglądania cyklicznego programu Zbigniewa Nowaka „Ręce, które liczą” natknęła się na reklamę naszego programu i postanowiła do nas zadzwonić.

Na widowni rozlega się „Crazy” Britney Spears; dzwoni czyjaś komórka.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA (kont.)
Nasza redakcja natychmiast wzięła się za poszukiwania. Na efekty nie trzeba było dużo czekać. W powiatowym szpitalu odnaleźlismy mężczyznę, który opisem odpowiadał mężowi pani Marianny i który od trzydziestu lat pozostawał w śpiączce. Natychmiast zadzwoniliśmy do pani Marianny. Wzruszeniom nie było końca. Relację z przebudzenia pana Wiesława nadamy w jednym z kolejnych odcinków naszego programu. A teraz powitajmy brawami naszego dzisiejszego
gościa.

(brawa)

Na scenę zza zasłony pojawia się mężczyzna w całości ubrany na czarno. Czarny kombinezon, czarna peleryna, czarny hełm. Głośno sapie.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Oto nasz dzisiejszy bohater pan Darth Vader.

(owacja na stojąco)

DARTH VADER
Dzień dobry państwu, witam cię Alicjo.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Ja również cię witam w naszym programie. Na początek pytanie: czy mógłbyś zdjąć swój hełm?

DARTH VADER
Wolałbym pozostać anonimowy. Nie chciałbym żeby mnie ktoś rozpoznał.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Oczywiście. Nie ma problemu. To może powiesz nam kogo chciałbyś odnaleźć za pośrednictwem naszego programu?

DARTH VADER (łamiącym się głosem)
Chodzi mi o mojego syna, Luke’a.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Opowiedz nam proszę w jakich okolicznościach doszło do rozstania.

DARTH VADER (opanowywując wzruszenie)
Nie wiem czy będę w stanie to opowiedzieć. Te wspomnienia i uczucia są we mnie wciąż takie żywe. No, ale spróbuję. Z synem nie widziałem się już dobrych kilkanaście lat. Nigdy zresztą nie byłem dobrym ojcem. Ciągle w rozjazdach po bardzo odległych galaktykach, ciągle na kursach dla ciemnych Jedi…

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Mógłbyś nam trochę przybliżyć ideę tych kursów?

DARTH VADER
Uczyliśmy się różnych ciemnych sztuczek, obsługiwania miecza świetlnego i innych pożytecznych rzeczy.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
I to było ważniejsze od twojego syna?

DARTH VADER
Niech mnie pani postara się zrozumieć. To było nie tylko hobby, nie tylko sposób na życie, ale i dawało niezłe pieniądze.

DARTH VADER wstaje i wyciąga dłoń w kierunku publiczności. Nagle jeden z WIDZÓW ubrany w czerwony dres z czterema paskami podnosi się z miejsca i zaczyna unosić sie powietrzu. Odwraca się do góry nogami i sprawia wrażenie jak gdyby ktoś go potrząsał. Z kieszeni wylatuje plik banknotów, dwie komórki i kastet. Rzeczy dolatują do DARTHA VADERA a WIDZ opada delikatnie na swoje miejsce. WIDZ wyciąga ze skarpetki kolejny telefon i gdzieś dzwoni.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
A co w czasie, gdy pana nie było robił pański syn?

DARTH VADER
Oddałem go na wychowanie do jego wujka.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Kiedy widzieliście się ostatni raz?

DARTH VADER
To było bardzo dawno temu, dokładnie nie pamiętam. Musiałem wybrać, albo on, albo kariera w Imperium. Wybór nie był łatwy, ale zdecydowałem tak, a nie inaczej. Dzwoniłem do niego nie raz, ale nie odpowiadał na moje telefony. A teraz nawet nie wiem gdzie jest. Przeprowadzili się kilkanaście lat temu. Nie wiem dokładnie gdzie i tu właśnie chciałbym liczyć na pomoc waszego programu. Żebyście pomogli mi go odnaleźć.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Zapraszam teraz na chwilę przerwy po której wrócimy z powrotem do studia.

(reklamy)

MATEUSZ BOREK (z offu)
Marzy ci się wyjazd na piłkarskie mistrzostwa świata w Korei i Japonii? Marzy ci się medialna kariera? Marzy ci się udział w reality show? Sława? Pieniądze? Dupy? Już wkrótce za pomocą naszego dekodera to wszystko, a także dostęp do internetu i tysiąca tematycznych programów, będzie w zasięgu twojej ręki! Wykup dekoder POLSATU po niewiarygodnie niskiej cenie 999 złotych i ciesz się z mozliwości jakie daje jego posiadanie! Uwaga, oferta ważna do końca świata czyli do wyczerpania zapasów! A teraz gorąca wiadomość z ostatniej chwili! Od maja rusza nasz nowy mistrzowski reality show! „Łysi piłkarze i blondynki przy zielonych stolikach”!! Dwanaście osób ( lub mniej w zależności od ilości sprzedanych egzemplarzy naszego dekodera ) zostanie wylosowanych wśród szczęśliwców, którzy zakupili nasz dekoder i zostaną wysłani do Korei i Japonii w celu odbycia walki na zielonej murawie i przy zielonym stoliku! Nigdy jeszcze mistrzostwa świata nie były tak ekscytujące! Nasz nowy reality show będzie nadawany przez dwadzieścia cztery godziny na dobę na wszystkich kanałach cyfrowego POSLATU! A w przerywnikach pięciominutowe skróty KAŻDEGO spotkania mistrzostw świata w piłce nożnej! Nie przegap najlepszego! Dla pierwszych trzech widzów, którzy zadzwonią do nas przewidzieliśmy prezenty! Breloczki i podstawki pod kufel już czekają!

LEKTOR O BARDZO PRZEJĘTYM I PODNIOSŁYM GŁOSIE (z offu)
„Gospodarstwo” to najbardziej ekscytujący z podobnych reality shows na całym świecie. Dwunastu rolników przed rozpoczęciem rywalizacji dostało hektar ziemi uprawnej, dwie krowy, dwie świnie, kokoszkę i kope jaj. Wygra ten, którego inwentarz oraz spichlerze powiększą się najbardziej. Po zeszłotygodniowej kradzieży tucznika prowadzi Roman z Zimnej Wódki. Jego kokoszka wysiedziała już pięć kurcząt. Zaraz za nim jest Maciek z Chójków, który postawił na uprawę buraka cukrowego. Kolejne zmagania już jutro!

(koniec reklam)

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Witamy z powrotem w studiu. Przypominam, że naszym gościem jest pan Darth Vader z bardzo odległej galaktyki. Przed przerwą wysłuchaliśmy jego wzruszającej historii o rozdzieleniu go ze swoim synem. Postanowilismy pomóc panu Darthowi i oto co zarejestrowała nasza kamera.

Na dużym ekranie wyswietlany zostaje film. Światła w studiu gasną. Na ekranie widzimy piaszczystą krainę i dwa słońca. Zadziwiające, że wszystko co znajduje się w tej krainie rzuca tylko jeden cień… Kamera „wędruje” pomiędzy wydmami aż w końcu dociera do nowoczesnego gospodarstwa. Na podwórku przed pomieszczeniami gospodarczymi klęczy LUKE i szmatką zanurzona w oleju wyciera swojego Rometa. Na baku widoczny jest napis „R2D2”.

OPERATOR KAMERY
Dzień dobry. Czy to pan Luke Skywalker?

LUKE
Tak. W czym mogę pomóc?

Kamera śledzi wszystkie ruchy LUKE’A i tylko jego widać w kadrze.

OPERATOR KAMERY
Jesteśmy z POLSATU. Domyśla się pan kto mógł nas do pana przysłać?

LUKE
Komornik?

OPERATOR KAMERY
Nie, nie o komornika nam chodzi.

LUKE
To może moja była żona? Niech pan jej powie, że mnie pan nie znalazł.

OPERATOR KAMERY
Nie, to również o byłą żonę nam chodzi. Niech się pan skupi… yyy… proszę włożyć z powrotem spodnie! Niech sie pan skupi i przypomni sobie kogo nie widział pan od ponad dwudziestu lat?

LUKE
Banknotu dziesięciodolarowego?

OPERATOR KAMERY
Nie, chodzi nam o pańskiego ojca!

LUKE
Tak? Co z nim?

OPERATOR KAMERY
Szuka pana.

LUKE
Niech użyje mocy.

OPERATOR KAMERY
Czy zechce się pan z nim spotkać?

Obraz na ekranie gaśnie. Światła w studiu znów się zapalają. DARTH VADER pociąga nosem. Szybka hełmu zachodzi parą. ALICJA RESICH MODLIŃSKA spogląda serdecznym wzrokiem na niego.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Jak pan sądzi? Czy pański syn jest z nami dzisiaj w studiu?

DARTH VADER
Nie wiem. Mam nadzieję, że tak.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA podchodzi do niego i przytula go do siebie.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Niech się pan nie rozkleja. Nie teraz. Już wkrótce dowie się pan czy Luke jest z nami w studiu. Cierpliwości. Jeszcze tylko mała przerwa.

(reklamy)

OBI WAN KENOBI i LUKE SKYWALKER tańczą i śpiewają
Polopiryna S, przeziębień znaczy kres. Łatwo się łyka, gorączka znika i humor wraca też.

(koniec reklam)

Słychać podniosłą muzykę disco polo, zza zasłony na scenę wchodzi LUKE SKYWALKER. Zbliża się do DARTHA VADERA i wpada mu w ramiona.

LUKE
Tato!

DARTH VADER
Synu!

Podchodzi d nich ALICJA RESICH MODLIŃSKA i obejmuje ich serdecznie. Przez chwilę stoją tam bez ruchu, a z widowni słychać brawa. Po minucie rozłączają się. LUKE płacze, spod czarnego hełmu DARTHA VADERA spływają łzy.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Mam nadzieje, że jesteście gotowi na jeszcze jedną niespodziankę, którą dla was przygotowałam?

Do studia wbiega trzech MĘŻCZYZN w dresach. Każdy ma przy sobie kij bejsbolowy. Podbiegają do WIDZA, który w trakcie programu lewitował pod wpływem mocy DARTHA VADERA.

MĘŻCZYZNA 1
Który to kurwa?

WIDZ wskazuje DARTHA VADERA

WIDZ
Kurwa tamten.

MĘŻCZYZNA 2
Ja pierdolę!

MĘŻCZYZNA 3
Kurwa!

WIDZ
Napierdolcie mu kurwa!

MĘŻCZYŹNI podbiegają do DARTHA VADERA i LUKE’A. DARTH i LUKE włączają swoje świetlne miecze i rozprawiają się z MĘŻCZYZNAMI.

MĘŻCZYZNA 2 (trzyma się za kikut po odciętej dłoni)
Co mi zrobiłeś bandyto?

MĘŻCZYZNA 1
A miało być tak pięknie!

DARTH VADER (ocierając łzy płynące spod hełmu)
Przestań się mazać. Chłopaki nie płaczą.

LUKE zwraca się w kierunku ALICJI RESICH MODLIŃSKIEJ

LUKE
Niezła niespodzianka, nie ma co.

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Ale to nie jest niespodzianka o której mówiłam! Oto moja niespodzianka!

Zza zasłony na scenę wbiega LEIA ORGANA

ALICJA RESICH MODLIŃSKA
Luke, oto twoja siostra. Darth, oto twoja córka!

Wszyscy płaczą i padają sobie w ramiona. Widownia oklaskuje ich na stojąco. Przyjeżdża pogotowie ratunkowe i podaje MĘŻCZYZNOM w dresach Pavulon.

ZACIEMNIENIE

Podziel się tym artykułem:

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004