Seryjni mordercy w kinie (1)

Na ekranach polskich kin wciąż możemy oglądać najnowszy film Davida Finchera „Zodiak” [„Zodiac”]. Z tej okazji przyjrzyjmy się innym filmom podejmującym tematykę seryjnych morderców. Na poniższej liście znajdują się tytuły filmów, których scenariusze oparte są na prawdziwych historiach.

—David Berkowitz—

„Mordercze lato” [„Summer of Sam”] (1999)
„Zło czai się w mroku” [„Out of the Darkness”] (1985)

Morderca bardziej znany jako „Syn Sama”. Działał w drugiej połowie lat 70. wzbudzając panikę w Nowym Yorku, po ulicach którego polował ze swoim rewolwerem kaliber 44 w poszukiwaniu kobiet. Jego pseudonim wziął się z listów, które Berkowitz wysyłał do policji i do gazet podpisując się jako „Syn Sama”. Zadeklarowany satanista, który przyznał, że pomysły na morderstwa znajdował w „Biblii Szatana”. Plotka głosi, że mordował na rozkaz… czarnego labradora, psa sąsiada.

***

—Ted Bundy—

„Ted Bundy” (2002)
„Rozważny nieznajomy” [„The Deliberate Stranger”] (1986)
„Obcy przyjaciel” [„The Stranger Beside Me”] (2003)
„Morderca znad Green River” [„The Riverman”]

Nikt dokładnie nie wie ile kobiet pozbawił życia Ted Bundy, on sam przyznał się do zamordowania 28. kobiet. Był kolejnym źródłem natchnienia dla Thomasa Harrisa tworzącego w swojej powieści rys charakterologiczny mordercy Buffalo Billa. Bundy zwabiał swoje ofiary udając kalekę, który ma trudność z dokonaniem jakiejś prostej czynności. Na wolności bezwzględny morderca, w więzieniu bożyszcze kobiet, które wpatrzone w Bundy’ego jak w obrazek towarzyszyły mu podczas rozpraw. Sława najprzystojniejszego seryjnego mordercy nie uchroniła go jednak od kary śmierci.

***

—John Reginald Halliday Christie—

„Dom przy Rillington Place 10” [„10 Rillington Place”] (1971)

John Christie, angielski seryjny morderca działający w latach 40. i 50. Uzdolniony matematycznie posiadacz wysokiego ilorazu inteligencji. Impotent i dusiciel. Poszkodowany podczas ataku gazem musztardowym w trakcie I Wojny Światowej potem sam zagazowywał przed uduszeniem swoje ofiary. Wśród nich znalazło się kilka prostytutek oraz żona Christiego. Stracony na szubienicy.

***

—Andrei Czikatiło—

„Obywatel X” [„Citizen X”] (1995)
„Morderca ze wschodu” [„Evilenko”] (2004)

Andriej Romanowicz Czikatiło znany jako „Rzeźnik z Rostowa” działał w latach 80. na terenach obecnej Ukrainy (wtedy Związek Radziecki). Skazany za 52 morderstwa popełnione głównie na młodych dziewczynkach. Nekrofil i kanibal. Plama na honorze Związku Radzieckiego, w którego to socjalistycznym społeczeństwie „instytucja” seryjnego mordercy nie istniała przez co polowanie na mordercę było utrudnione przez brak doświadczenia w rozwiązywaniu takich spraw i niechęć władzy do poinformowania opinii publicznej o smutnej prawdzie, w wyniku czego milicja musiała głównie liczyć na siebie.

***

—Jeffrey Dahmer—

„The Secret Life: Jeffrey Dahmer” (1993)
„Dahmer” (2002)
„Raising Jeffrey Dahmer” (2006)

Jeffrey Dahmer, prawdopodobnie jeden z największych szczęściarzy wśród seryjnych morderców, o ile określenie „szczęściarz” pasuje w ogóle do sytuacji. Policja nie raz stała u drzwi jego mieszkania, z którego unosił się odór ludzkich szczątków, a jednak Dahmer przez lata mógł kontynuować swoje sadystyczne rytuały, których początek datuje się jeszcze na młodzieńcze lata Jeffreya. Dahmer nie został schwytany nawet wtedy, gdy z jego przerażającego mieszkania zdołała uciec jedna z ofiar, którą Dahmer odurzył narkotykiem. Nagiego chłopca zatrzymała policja po czym… oddała go z powrotem w ręce Dahmera. Na szczęście 22 lipca 1991 roku passa mordercy dobiegła końca.

***

—Albert DeSalvo—

Dusiciel z Bostonu” [„The Boston Strangler”] (1968)
„The Boston Strangler” (2006)

Albert DeSalvo zwany „Dusicielem z Bostonu” zamordował pomiędzy 1962 a 1964 rokiem trzynaście kobiet w wieku od 19. do 75. lat. Każdą z nich seksualnie napastował a następnie dusił elementem ich garderoby. I choć do schwytania mordercy angażowano nawet jasnowidzów, jego wczesne aresztowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że niespodziewanie wyszedł w trakcie ataku na jedną z kobiet, której opis podejrzanego doprowadził w końcu do szczęśliwego końca serii morderstw.

***

—Albert Fish—

„Wisteria: The Story of Albert Fish” (2007)
„Albert Fish” (2007)

Kanibal. Znany jako „Wilkołak z Wisterii”. Podejrzany o przynajmniej pięć zabójstw przechwalał się tym, że molestował około setkę dzieci. Miłośnik samookaleczania – biczował się nabijanym gwoździami biczem a także wbijał sobie igły. Zdjęcia rentgenowskie użyte podczas procesu Fisha pokazywały wyraźnie ponad dwanaście igieł umieszczonych głęboko w okolicach jego krocza. Smakosz uryny i koprofil.

***

—John Wayne Gacy—
„Gacy” (2003)
„Złapać mordercę”
[„To Catch a Killer”] (1992)

John Wayne Gacy, aktywny działacz polityczny szanowany przez społeczeństwo, nieobojętny na ludzką biedę często pomagający niezamożnym, działacz społeczny w przebraniu clowna rozbawiający dzieci na przyjęciach. Prywatnie właściciel mieszkania pod którego podłogami zakopał ponad trzydzieści ciał zamordowanych przez siebie młodych homoseksualistów. Po schwytaniu przez policję najbardziej obawiał się tego, że opinia publiczna dowie się, że jest homoseksualistą. Bycie potworem było na dalszym miejscu listy jego zmartwień.

***

—Ed Gein—

„In the Light of the Moon” aka „Ed Gein” (2000)
„Ed Gein: The Butcher of Plainfield” (2007)
„Deranged” (1974)

Kiedy 17 listopada 1957 roku policja przystępowała do przeszukania stojącego na uboczu domu Eda Geina nie spodziewała się dokonania aż tak przerażającego odkrycia. Przeszukanie w pozbawionym prądu domu pełnym śmierdzących odpadków nie było proste. W bladym świetle latarek tym koszmarniej wyglądały wiszące głową w dół i wypatroszone zwłoki kobiety. Policjanci w domu Geina znaleźli wiele ludzkich szczątków a wśród nich lampy wykonane z ludzkich kości, fotel obity ludzką skórą, a w leżącej nieopodal szarej torbie zdartą skórę głowy… Ed Gein był pierwowzorem takich filmowych postaci jak Buffalo Bill z „Milczenia owiec” [Silence of the Lambs”], Leatherface z „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” [„The Texas ChainSaw Massacre”] czy Norman Bates z „Psychozy” [„Psycho”].

***

—Fritz Haarmann—

„Rzeźnik” [„Der Totmacher”] (1995)

17 maja 1924 roku bawiące się nad rzeką dzieci odnalazły ludzką czaszkę. Kolejna odnaleziona została już w czerwcu. Następne znaleziska były coraz bardziej przerażające. Zdołano odnaleźć worek pełen ludzkich kości, a zakrojone na szeroką skalę przeszukanie Hanoweru i okolic rzeki, przy której dzieci odnalazły czaszkę, przyniosły ponad pół tysiąca kawałków ludzkiego ciała. W wyniku śledztwa zdołano aresztować rzeźnika Friedricha Haarmanna, który potem został skazany za zabójstwo kilkudziesięciu młodych chłopców w wieku od 14 do 18 lat.

***

—Peter Kurten—

„M – Morderca” [„M”] (1931)

Peter Kurten, bezlitosny morderca dzieci i dorosłych zwany „Wampirem z Dusseldorfu”. Według relacji samego Kurtena, pierwszego morderstwa dokonał w wieku pięciu lat topiąc w rzece dwóch kolegów, z którymi tam pływał. Okres jego największej aktywności przypadł na rok 1929, a morderstwa, których dokonał różniły się sposobem ich popełnienia tak znacznie, że policja podejrzewała, że odpowiedzialnych jest za nie kilka różnych osób. Stracony na gilotynie. Ostatnie słowa Kurtena: „Powiedzcie mi czy choć przez chwilę po odrąbaniu mi głowy będę w stanie słyszeć dźwięk mojej krwi wypływającej z szyi? Byłaby to przyjemność kończąca wszelkie przyjemności”.

***

—Henri Désiré Landru—

„Pan Verdoux” [„Monsieur Verdoux”] (1947)
„Landru” (1963)

Francuski morderca z ogłoszenia. Korzystając ze smutnego faktu, że wielu mężczyzn ginęło w okopach I Wojny Światowej umieszczał ogłoszenia w działach dla samotnych szukając wdów, które chciałyby ponownie wyjść za mąż. Kiedy już zdołał uwieść te, które odpowiedziały na ogłoszenie i uzyskiwał dostęp do ich majątków dusił je a poćwiartowane ciała palił w kuchennym piecyku. Długo nie można było zdobyć przeciwko niemu żadnych mocnych dowodów, gdyż policja nie była w stanie odnaleźć ciał kobiet uznanych za zaginione. Na niewiele zdało się rozkopanie ogródka Landru… Ostatecznie skazany za 11 morderstw: 10. kobiet i jednego chłopca, syna zamordowanej wdowy.

***

—Henry Lee Lucas—

„Henry – Portret seryjnego mordercy” [„Henry: Portrait of a Serial Killer”] (1986)
„Henry: Portrait of a Serial Killer 2 – Mask of Sanity” (1998)
„Confessions of a Serial Killer” (1985)

Jeden z najbardziej „płodnych” amerykańskich seryjnych morderców. Członek sekty czcicieli szatana zwanej „Ręką Śmierci”, który przyznał się do udziału w popełnieniu około… 3000 morderstw, czyli do jednego morderstwa na dzień pomiędzy wypuszczeniem go z więzienia w 1975 roku a aresztowanie w połowie 1983. Liczba ta została później zawężona do około 350. morderstw, które według zeznań Lucasa były najbardziej prawdopodobne. Prawdziwa liczba ofiar prawdopodobnie nigdy nie zostanie poznana.

***

—Charles Manson—

„Helter Skelter” (1976)
„Helter Skelter” (2004)
„The Book of Manson” (1989)
„The Manson Family”
(2003)

Wymieniany jednym tchem pośród nazwisk seryjnych morderców, Charles Manson, prawdopodobnie nigdy nikogo nie zabił, a na miejscu masakry w domu Romana Polańskiego nie był nawet obecny. Manson, założyciel hippisowskiej komuny zwanej „Rodziną” nakazał swoim zaślepionym wyznawcom dokonanie morderstw w domu znanego reżysera. W wyniku nocnej wizyty morderców zamorodwana została będąca w ósmym miesiącu ciąży piękna żona Polańskiego, Sharon Tate, a także kilkoro jej przyjaciół, a wśród nich Wojciech Frykowski (z tych Frykowskich). Następnej nocy członkowie (a właściwie członkinie) „Rodziny” zamordowały małżeństwo LoBianca. Morderczy szał szybko został zatrzymany, a członkowie „Rodziny” aresztowani i skazani. Podejrzewa się, że członkowie „Rodziny” popełnili 35 zabójstw.

CD tutaj.

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.