Casting na JonBenét, Casting JonBenet (2017), reż. Kitty Green.
Casting na JonBenét, Casting JonBenet (2017), reż. Kitty Green.

Casting na JonBenét. Recenzja filmu dokumentalnego Netfliksa

Znów przyszedł maj, a wraz z nadejściem nowego miesiąca pojawiło się na Netfliksie kilkanaście nowych propozycji, wśród nich dokumentalny film o JonBenét. No prawie. Recenzja netfliksowego filmu dokumentalnego Casting na JonBenét.

Śmierć JonBenét Ramsey

Mieszkająca w Boulder i urodzona w 1990 roku JonBenét Ramsey, córka Johna Ramseya i jego żony Patsy, byłej królowej piękności z Zachodniej Wirginii, od małego uczestniczyła w konkursach piękności dla dziewczynek. Radziła sobie nieźle, zwyciężając w kilku z nich, ku radości matki, standardowej matki małych miss, który to typ zna każdy, kto widział choć jeden odcinek Toddlers & Tiaras. 26 grudnia 1996 roku Patsy zgłosiła na policji porwanie córki. W znalezionym przez nią liście, porywacze żądali okupu w wysokości 118 tysięcy dolarów za bezpieczny powrót dziewczynki do domu. Podczas gdy matka, policja i krewni Patsy oczekiwali na kolejny kontakt z porywaczami, John postanowił sprawdzić czy z domu nie zginęło nic więcej. Poszukiwania zaprowadziły go do piwnicy, w której odnalazł ciało córki. Twarz JonBenét owinięta była taśmą klejącą, ręce i nogi miała skrępowane, a późniejsza sekcja zwłok wykazała, że dziewczynka zginęła na skutek uduszenia i obrażeń skutkujących pękniętą czaszką. Śledztwo w sprawie zabójstwa dziewczynki trwa po dziś dzień. Choć pojawiło się wielu podejrzanych, na czele z rodzicami JonBenét Ramsey, sprawa pozostaje jedną z najsłynniejszych niewyjaśnionych spraw w historii amerykańskiej kryminalistyki.

O czym jest film Casting na JonBenét

Trwają przygotowania do realizacji filmu dotyczącego sprawy małej JonBenét. Jego autorzy poszukują aktorów, którzy wcieliliby się w role dziewczynki, jej rodziców oraz osób związanych ze sprawą. Razem z nimi jesteśmy świadkami castingów oraz prywatnych rozmów z kandydatami, którzy zdradzają dlaczego zainteresowali się udziałem w filmie, a także przedstawiają swoje teorie związane ze śmiercią dziewczynki.

Recenzja filmu Casting na JonBenét

Casting na JonBenét nie jest typowym filmem dokumentalnym, w którym krok po kroku poznalibyśmy interesującą autorów sprawę. Nie jest to też dokument z gatunku Making a Murderer, w którym ambicją twórców jest odnalezienie sprawców morderstwa i rozwiązanie zagadki. Z tego względu mamy do czynienia z ciekawym filmowym eksperymentem innym niż to, czego można by się spodziewać po tak sensacyjnej tematyce. To dobrze, bo zawsze to coś świeżego, ale też gorzej, bo przed seansem warto znać całą sprawę i przygotować się na to, że Casting na JonBenét nie prowadzi do żadnych odkrywczych konkluzji. W efekcie są w filmie Casting na JonBenét bardzo ciekawe momenty i jest ich naprawdę sporo, ale nie składają się na nic więcej niż właśnie filmowy eksperyment.

Z wywiadów z aspirującymi do ról w filmie aktorami wyłania się kilka ciekawych rzeczy. Przede wszystkim, pomijając tematykę, interesujące jest obserwowanie procesu castingowego i przekonywanie się na własne oczy, kto nadaje się do roli, a kto nie (tytułowej JonBenét jest tu najmniej, jest o wiele więcej innych, ciekawszych ról do obsadzenia; rządzi aktor wcielający się w postać Johna Marka Karra). Mocno ciekawe są sceny (czy tam jedna scena), w których widać wszystkich aktorów w jednym pomysłowym mastershocie, w którym w jednej chwili na planie jest kilka Patsy i kilku Johnów. Podobnie interesujące jest obserwowanie procesu wchodzenia w rolę, w trakcie którego dowiadujemy się szczegółów z życia aktorów, które w ten czy inny sposób zlewają się ze sprawą sprzed lat. Dzielą się własnymi doświadczeniami zyciowymi i przybliżają samą sprawę morderstwa JonBenét, w której pojawiło się wiele ciekawych faktów, które celowo pominąłem w streszczeniu sprawy, żeby nie psuć zabawy tym, którzy nic nie wiedzą o sprawie – takim jak ja przed seansem. Szkoda, że pojawiają się one jedynie informacyjnie i nie prowadzą do żadnego przełomu, którym mógłby się finalnie pochwalić film Casting na JonBenét.

Finalnie Casting na JonBenét jest kolejnym twinpeaksowym filmem, w którym rzekomo spokojne amerykańskie miasteczko wcale nie jest takie spokojne i drzemią w nim mroczne demony. Tyle, że niewiele z tego wynika poza paroma psychologicznymi obserwacjami, co niestety przyjąć trzeba z finalnym zawodem.

(2231)

Znów przyszedł maj, a wraz z nadejściem nowego miesiąca pojawiło się na Netfliksie kilkanaście nowych propozycji, wśród nich dokumentalny film o JonBenét. No prawie. Recenzja netfliksowego filmu dokumentalnego Casting na JonBenét. Śmierć JonBenét Ramsey Mieszkająca w Boulder i urodzona w 1990 roku JonBenét Ramsey, córka Johna Ramseya i jego żony Patsy, byłej królowej piękności z Zachodniej Wirginii, od małego uczestniczyła w konkursach piękności dla dziewczynek. Radziła sobie nieźle, zwyciężając w kilku z nich, ku radości matki, standardowej matki małych miss, który to typ zna każdy, kto widział choć jeden odcinek Toddlers & Tiaras. 26 grudnia 1996 roku Patsy zgłosiła na…

Czas na ocenę:

Ocena: 6

6

wg Q-skali

Podsumowanie: Netflix zaprasza na casting do głównych ról w filmie o jednej z najsłynniejszych nierozwiązanych spraw w historii USA. Oryginalny dokument, któremu przydałaby się pointa.

Skomentuj

Twój adres mailowy nie zostanie opublikowany. Niezbędne pola zostały zaznaczone o taką gwiazdką: *

*

Quentin

Quentin
Jestem Quentin. Filmowego bloga piszę nieprzerwanie od 2004 roku (kto da więcej?). Wcześniej na Blox.pl, teraz u siebie. Reszta nieistotna - to nie portal randkowy. Ale, jeśli już koniecznie musicie wiedzieć, to tak, jestem zajebisty.
www.VD.pl