×
Najlepsze filmy 2019 roku.

Najlepsze filmy 2019 roku

Po zestawieniu najgorszych filmów 2019 roku pora na zestawienie tych najlepszych. Pod koniec grudnia zapuściłem się z oglądaniem kinowych premier, więc może czegoś brakować, no ale na to nic nie poradzę. Zestawienie seansów grudniowych być może jutro, ale nie wiem, bo to żałość. Z osiem filmów widziałem może.

2019 to kolejny rok bez ani jednej Dziesiątki.

PS. Mogą się trafić jakieś filmy nie z 2019 roku, ale te dużo starsze obejrzane ponownie w tym roku wywaliłem.

PS2. Po czterokrotnym obejrzeniu Pewnego razu… w Hollywood dałbym ten film do tego zestawienia. No ale po pierwszym seansie dostał 6/10, więc nic się z tym już nie da zrobić.

Najlepsze filmy 2019 roku

9

Boże Ciało

Wychowanek poprawczaka udaje księdza w bieszczadzkim miasteczku. Trudno szukać w Bożym Ciele jakichś słabych punktów. Obyczajowy dramat urzeka swoją prostotą, jak i poziomem towarzyszących seansowi emocji. Najmocniejszym elementem filmu jest świetny Bartosz Bielenia.

Dawn Wall, The

Światowej sławy wspinacz i jego utalentowany kolega próbują zdobyć legendarny El Capitan trasą, której nikt do tej pory nie pokonał. Jest w tym filmie wszystko co lubię w górskich dokumentach, a przede wszystkim kawał świetnej historii.

Diego

Kapadia w swoim dokumencie w umiejętny sposób rozkłada na czynniki pierwsze wydarzenia, które doprowadziły do upadku sportowca. Skrupulatnie prowadzi przez piłkarskie sukcesy Maradony i pokazuje towarzyszące temu wydarzenia nie tylko w kontekście sportowym, ale przede wszystkim społecznym i politycznym.

Hate U Give, The. Nienawiść, którą dajesz

Kiedy z rąk policjanta ginie czarnoskóry nastolatek, budzą się uśpione demony rasizmu i nienawiści. Boyz n the Hood XXI wieku.

Joker

W życiu Arthura Flecka nie wydarzyło się nic szczęśliwego. Fleck marzy o karierze komika, ale życie rzuca mu pod nogi kolejne kłody. To znakomity dramat psychologiczny i właśnie tak należy go traktować. A taniej rozrywki poszukać gdzie indziej.

Knives Out. Na noże

Zamordowany zostaje autor poczytnych kryminałów. Podejrzani są wszyscy jego najbliżsi. Klasyczny kryminał, któremu właściwie nic nie brakuje. Całość opowiedziana tak, że nie sposób się nudzić, a Daniel Craig brawurowo wprowadza Benoita Blanca do kanonu najlepszych ekranowych detektywów.

Parasite

Rodzina ubogich kombinatorów wkręca się na posady u bogatej rodziny. Wyreżyserowany sprawną ręką oryginalny miszmasz gatunkowy bezkompromisowo pochylający się nad współczesnymi podziałami społecznymi.

8

(Nie)znajomi

Grupa znajomych rozpoczyna grę, w której wszyscy mają wgląd w swoje telefony. Gdyby nie fakt, że to polska adaptacja włoskiego „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, można by mówić o filmie niemal pozbawionym wad. A tak? Zawsze ktoś będzie kręcił nosem.

Beksińscy. Album wideofoniczny

Dokument o Beksińskich zrealizowany na podstawie materiałów wideo gromadzonych przez lata przez Zdzisława. Często można zazdrościć Amerykanom tych wszystkich rodzinnych filmów Super 8 itp., dzięki którym po latach powstają dziesiątki pełnych archiwaliów dokumentów. W tym przypadku nie trzeba niczego zazdrościć.

Blinded by the Light. Blinded by the Light. Siła muzyki

Wielka Brytania, rok 1987. Życie nastoletniego Pakistańczyka zmienia się za sprawą muzyki Bruce’a Springsteena. Pełna dobrej muzyki obyczajowa komedia o dojrzewaniu i szukaniu własnego głosu. Rozgrywająca się na tle burzliwego okresu niepokojów społecznych spowodowanych polityką Margaret Thatcher.

Blue Jay

Amanda i Jim byli w liceum nierozłączną parą. Spotykają się znowu po latach. Wzorcowy mumblecore.

Booksmart. Szkoła melanżu

Dwie kończące liceum przyjaciółki postanawiają się zabawić. Tej żeńskiej wersji „Supersamca” nie powstydziłby się John Hughes. Bardzo przyjemna niespodzianka.

Cafarnaúm. Kafarnaum

Libański chłopiec pozywa swoich rodziców za to, że nie potrafili zapewnić mu godnych warunków do życia. Chwytające za serce kino ze znakomitą rolą młodego Zaina. Brudna pocztówka ze świata, w którym wbrew wszystkiemu każdego dnia trzeba walczyć o życie.

Can You Ever Forgive Me?

Autorka książkowych biografii fałszuje listy znanych artystów, by odbić się od finansowego dna. Typowy oscar-bait (wredna lesbijka i chory na AIDS gej…), który ogląda się z przyjemnością.

Free Solo. Free Solo: ekstremalna wspinaczka

Zwieńczenie Trylogii Yosemite opowiadające o pierwszym zdobyciu El Capitana bez asekuracji. Dokument tak samo atrakcyjny jak „Valley Uprising” i „The Dawn Wall” jednak poważniejszy w wydźwięku poprzez złożoną postać Aleksa Honnolda.

Green Book

Pyskaty włoski szofer rusza w trasę koncertową razem z elokwentnym czarnoskórym wirtuozem fortepianu. Nienachalnie podejmujący temat rasizmu komediodramat o przyjaźni. Ze świetnym aktorstwem i dobrymi dialogami.

Hellboy

Syn diabła kontra Krwawa Królowa. Na szali losy Ziemi. Dwugodzinne widowisko krwawej przesady z czarnym humorem rodem z serialu „Ash kontra martwe zło”. Cudownie absurdalne i przesadzone kino, które zapewnia zwariowaną rozrywkę kategorii R.

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians. Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari, Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy

Odważna młoda reżyser przygotowuje przedstawienie opowiadające o rumuńskich czystkach etnicznych popełnionych w Odessie w 1941 roku. Daje po ryju równie skutecznie jak „Scena zbrodni” i „Śmierć Stalina”.

It: Chapter Two.  To: Rozdział 2

Po 27 latach Frajerzy wracają do Derry, by jeszcze raz zawalczyć z Pennywise’em. Odrobinę za długi film, który wchodzi równie przyjemnie, co część pierwsza. Pozbawiony tego czynnika „no proszę, da się świetnie zekranizować Kinga” siłą rzeczy jest nieco gorszy od jedynki.

Lighthouse, The. Lighthouse

Dwóch latarników zaczyna popadać w paranoję, gdy zostają odcięci od świata przez burzę. 10/10 jeśli chodzi o realizację swojej reżyserskiej wizji. Nie wciągnęło mnie jednak na więcej niż 7. Głównie z powodu oczywistych, podsuwanych pod nos przez reżysera, interpretacji.

Maiden

Rok 1989. Grupa kobiet postanawia wziąć udział w prestiżowych regatach dookoła świata. Takie dokumenty lubię najbardziej. Ciekawy temat, historia, której nie znałem, wykonanie bez kombinowania. Książkowo zrealizowany film dokumentalny.

Midsommar. Midsommar. W biały dzień

Amerykańscy studenci antropologii lądują na szwedzkim odludziu, by zgodnie z prastarymi tradycjami świętować letnie przesilenie. Przemyślany do ostatniego runa horror psychologiczny pełen surrealistycznego absurdu i przerażających obyczajów rozgrywających się w pięknych okolicznościach przyrody i z uśmiechami na ustach oprawców.

One Cut of the Dead

Podczas kręcenia filmu o zombie ekipa filmowa zostaje zaatakowana przez zombie. Finansowy japoński Blair Witch Project, którego nawet klasyfikacja gatunkowa jest spoilerem. Jeden z najciekawszych zombie-filmów ostatnich lat.

Spider-Man: Far From Home. Spider-Man: Daleko od domu

Peter Parker wyrusza razem z klasą do Europy, gdzie szybko odkrywa, że bycie Spider-Manem to praca na pełen etat. Świetnie sprawdza się jako kolejna solowa opowieść MCU, zapewniając dużą ilość komiksowej rozrywki, humoru i efektów specjalnych.

Toy Story 4

W trakcie wycieczki poza miasto kowboj Chudy uczy nowego kolegę Sztućka, co to znaczy być zabawką. Przepięknie zanimowane kino o tych wszystkich wartościach, o których powinny być takie filmy.

Translators, The. Les Traducteurs aka Kod Dedala

Grupa międzynarodowych tłumaczy zostaje zamknięta na czas tłumaczenia światowego bestsellera, którego pierwsze strony wyciekają do Internetu. Bardzo fajna niespodzianka na koniec filmowego roku. Klasyczny, ale przede wszystkim oryginalny, kryminał, który kryje w sobie dużo więcej zwrotów akcji niż mogłoby się wydawać.

Tumbbad

Marzący o bogactwie Vinayak Rao gotów jest zejść do piekła, by odnaleźć legendarny skarb. Duchowy spadkobierca legendy o Bazyliszku, Tumbbad to film, którego nie powstydziłby się Dario Argento.

Two Popes, The. Dwóch papieży

Kulisy niespodziewanej zmiany na Tronie Piotrowym i wyboru kardynała Bergoglio na papieża. Znakomity w scenach pomiędzy Hopkinsem i Pryce’em. W tym kontekście retrospekcje mi za bardzo przeszkadzały.

Podziel się tym artykułem:

5 komentarzy

  1. Witam. Jaki jest tytuł azjatyckiego filmu o grupie uczniaków, którzy zaczynają oszukiwać na egzaminach szkolnych? Czytałem tutaj na blogu fajną recenzję, potem oglądałem ten film, ale zapomniałem tytułu. Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam.

  2. O kurczę, zabiłeś mi ćwieka. Myślę od rana i nie przychodzi mi do głowy żaden film z oszukiwaniem na egzaminach :(, a tylko same z zabijaniem uczniaków :). „Lesson of the Evil”, „Assassination Classroom”, „Kohukaku”, „Battle Royale”, „Tag”…

  3. @nowy2xl
    Możliwe, że chodzi Ci o tajlandzki film „Bad Genius” z 2017 roku (reż. Nattawut Poonpiriya).

  4. Jeszcze raz dzięki. To jest właśnie ten tytuł, swoją drogą mega film wyszedł tym Tajom. Polski tytuł to… „Sztuka Ściągania”. Pozdrawiam.

  5. To trzeba obejrzeć, bo jednak jego recenzji tu być nie mogło. Dzięki :).

Skomentuj

Twó adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Quentin 2023 - since 2004